Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz
Aktualizowano: 14.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 7 minut.
4.3/5 - (18 votes)

Samochód może być własnością jednego lub kilku właścicieli. Gdy ten umiera, wokół prawa do użytkowania pojazdu, pojawia się wiele wątpliwości. Czy najbliżsi zmarłego mogą dowolnie dysponować jego własnością, jak przerejestrować samochód po śmierci właściciela i co dzieje się z ubezpieczeniem OC? Sprawdzamy! 

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Użytkowanie samochodu po śmierci właściciela

Śmierć osoby bliskiej jest ogromnym przeżyciem. W tej trudnej sytuacji, bardzo często musimy także stawić czoła przyziemnym rzeczom i dopełnić wielu formalności. Wówczas powstaje także wiele wątpliwości dotyczących swobodnego korzystania z dóbr zmarłego. Pojawiają się pytania chociażby o prawo do użytkowania samochodu czy o to, jak przerejestrować samochód po śmierci właściciela. 

W przypadku śmierci dotychczasowego posiadacza pojazdu, aż do czasu zakończenia postępowania spadkowego, bliscy zmarłego nie mają prawa dysponować jego pojazdem. Dopiero formalne ustanowienie nowych właścicieli otwiera drogę do przerejestrowania pojazdu, jego sprzedaży czy chociażby zezłomowania.

Cała procedura będzie nieco prostsza w przypadku, kiedy dotychczasowy właściciel zostawił testament, a w nim ustanowił spadkobiercę.

Wówczas wystarczy dokonać poświadczenia notarialnego na podstawie ostatniej woli zmarłego, by nabyć prawa chociażby do jego pojazdu. Jeśli jednak śmierć była nagła i brak jest testamentu, użytkowanie samochodu po śmierci właściciela możliwe jest dopiero po zakończeniu postępowania sądowego. 

Kto dziedziczy samochód po śmierci właściciela? 

W przypadku śmierci właściciela, pojazd wchodzi w skład masy spadkowej. Oznacza to, że prawo do niego dziedziczą albo spadkobiercy testamentowi albo osoby dziedziczące na mocy prawa. Dziedziczenie ustawowe ma miejsce wówczas, gdy zmarły nie pozostawił po sobie testamentu. Pierwszą grupą, która dziedziczy spadek jest więc małżonek i dzieci, a dopiero w dalszej kolejności rodzice czy rodzeństwo.

Jednak bez względu na sposób dziedziczenia, prawo do spadku musi zostać potwierdzone sądownie lub notarialnie.

Użytkowanie samochodu po śmierci właściciela i swobodne dysponowanie spadkiem możliwe jest więc tylko wtedy, gdy posiadamy już wyrok sądowy czy akt notarialny. Wtedy też możemy przerejestrować pojazd czy go sprzedać. Tego, jak przerejestrować samochód po śmierci właściciela czy jak go sprzedać, dowiesz się z naszego artykułu. 

Jak przerejestrować samochód po śmierci właściciela? 

Spadkobierca, by mógł legalnie poruszać się odziedziczonym pojazdem, musi przerejestrować samochód. Jak przerejestrować samochód po śmierci właściciela? To z kolei możliwe jest tylko i wyłącznie po formalnym udokumentowaniu przejęcia spadku. Chcąc zmienić dane właściciela w dowodzie rejestracyjnym, należy udać się do właściwego ze względu zamieszkania wydziału komunikacji i złożyć potrzebne dokumenty.

By dopełnić wszelkich formalności konieczne będzie złożenie wypełnionego wniosku o rejestrację, dowodu osobistego oraz wyroku sądowego lub aktu notarialnego, który będzie świadczył o fakcie nabycia spadku. W urzędzie okazać należy również dowód rejestracyjny pojazdu, ważną polisę OC i kartę pojazdu (jeśli taka była wydana).

Warto mieć na uwadze, że przerejestrowanie samochodu po zmarłym będzie wiązało się także z dokonaniem opłat urzędowych oscylujących w granicach 180 złotych.

Co z ubezpieczeniem auta po śmierci właściciela? 

Skoro wiemy już, jak przerejestrować samochód po śmierci właściciela, pozostaje jeszcze kwestia ubezpieczenia pojazdu. Ubezpieczenie OC jest obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym, które przypisane jest do pojazdu, a nie do jego właściciela.

UWAGA: Nawet w przypadku śmierci właściciela, auto nadal objęte jest ubezpieczeniem OC.

W przypadku ubezpieczenia OC na raty, płatność za ubezpieczenie automatycznie spada na spadkobierców, nawet jeśli postępowanie spadkowe jest ciągle w toku. Warto mieć również na uwadze, że jeśli umowa OC wygaśnie przed końcem postępowania, potencjalny spadkobierca jest zobowiązany do podpisania nowej umowy, by zachować ciągłość ubezpieczeniową. Dopiero po dopełnieniu wszelkich formalności, umowa OC zostanie przepisana na nowego właściciela pojazdu.

W takiej sytuacji ten może korzystać z polisy do końca jej trwania lub wypowiedzieć umowę i zmienić ubezpieczyciela. Nieco inaczej wygląda kwestia dobrowolnych ubezpieczeń, takich jak chociażby AC czy Assistance. W ich przypadku wszystko zależy od zapisów w umowie – umowa może wygasnąć z chwilą śmierci właściciela auta lub też trwać do końca okresu, na jaki została zawarta. 

Jak sprzedać samochód po śmierci właściciela?

Osoba zmarła pozostawiła po sobie samochód? Kolejny pojazd jest nam zbędny, więc myślimy o jego sprzedaży? Pojawia się pytanie – jak sprzedać samochód po śmierci właściciela? Aby móc to zrobić, konieczne będzie dopełnienie kilku formalności. Przede wszystkim niezbędne będzie przerejestrowanie samochodu na osobę, która zostanie jego nowym właścicielem.

To jak przerejestrować samochód po śmierci właściciela, już wiemy. Pamiętajmy, że to możliwe jest  dopiero po zakończonym postępowaniu spadkowym. Dopiero jako formalni właściciele, możemy swobodnie dysponować pojazdem, w tym chociażby go sprzedać. 

Jak zezłomować samochód po śmierci właściciela? 

Odziedziczyłeś samochód, którego stan nie jest zadowalający? Po przeprowadzeniu kalkulacji okazuje się, że naprawa auta jest po prostu nieopłacalna? Wówczas najlepszym rozwiązaniem wydaje się zlikwidowanie pojazdu. Pytanie – jak zezłomować samochód po śmierci właściciela? Odpowiedź nie będzie zaskakująca, ponieważ tak samo, jak w przypadku każdej innej czynności, niezbędny będzie dokument potwierdzający nabycie spadku.

Dopiero po nabyciu takiego zaświadczenia, możemy oddać auto do kasacji i uzyskać dokument, który poświadczy zezłomowanie. Ten będzie z kolei niezbędny do wyrejestrowania auta. 

PODSUMOWANIE: 

  • W przypadku śmierci właściciela pojazdu, bliscy chcąc swobodnie dysponować pojazdem, muszą przeprowadzić postępowanie sądowe.
  • Prawo do użytkowania pojazdu mają spadkobiercy testamentowi albo osoby dziedziczące na mocy prawa. 
  • Przeprowadzenie postępowania sądowego i zaświadczenia o nabyciu spadku będzie niezbędne zarówno do przerejestrowania samochodu, jego sprzedaży czy chociażby zezłomowania. 
  • Ubezpieczenie OC przypisane jest do pojazdu, a nie do właściciela, w związku z czym nawet po jego śmierci, ochrona nie wygasa. 
  • W przypadku ubezpieczenia AC, NNW czy Assistance ważność polisy po śmierci właściciela pojazdu zależy od zapisów w umowie – umowa może wygasnąć z chwilą śmierci właściciela auta lub też trwać do końca okresu, na jaki została zawarta.

Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Nieustannie poszerza horyzonty podejmując się tematów z zakresu turystyki, językoznawstwa czy tematyki kryminalnej. Od kilku lat związana z branżą ubezpieczeń. W wolnym czasie eksploruje otoczenie czytając i prowadząc bloga.

Dołącz do dyskusji

  • Michał pisze:

    Dzień dobry, co w przypadku gdy pojazd ma „miękki” dowód rej. a „twardy” jeszcze nie został odebarny. Właściciel w tym czasie zmarł? Czy spadkobiercy mogą odebrać dowód z urzędu, czy trzeba rejestrować pojazd ponownie?

mandat na raty
Mandat na raty Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Mandaty drogowe są jednym z najczęstszych sposobów karania kierowców za naruszenie przepisów ruchu drogowego w Polsce. Choć większość mandatów należy opłacić w wyznaczonym terminie, wielu kierowców znajduje się w sytuacji, w której jednorazowa spłata kary stanowi duże obciążenie...
Czytaj dalej
1 ar ile to m2
1 ar – ile to m2? Autor Katarzyna Matusiak Nieruchomości
Zakup działki pod budowę domu wiąże się z koniecznością zrozumienia kluczowych pojęć, które pomogą wybrać odpowiednią wielkość terenu. Co to jest hektar? Ile metrów kwadratowych to 1 ar? Co jeszcze warto wiedzieć na temat powierzchni działki przeznaczonej na budowę domu? Poniżej...
Czytaj dalej