Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 16.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 4 minut.
Rate this post

Rynek pojazdów używanych w Polsce działa bardzo prężnie i wielu właścicieli samochodów swoje auta zakupiło od innych kierowców. Podpisywanie umowy z osobą fizyczną może wiązać się z pewnym ryzykiem, szczególnie, jeżeli pojazd sprowadzony jest z jednego kraju. Wyjaśniamy, jak sprawdzić czy auto nie jest kradzione!

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Kradziony samochód. Jak sprawdzić status auta?

W momencie gdy kierowca znajdzie swoje potencjalne, nowe auto, powinien sprawdzić jego historię. Warto zwrócić szczególną uwagę na badania techniczne, ewentualne przerwy w ubezpieczeniu komunikacyjnym czy też wypadkowość auta. Obecnie można sprawdzić wszystkie dane logując się specjalnym, dedykowanym systemie. Mowa oczywiście o Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Polskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych dla wszystkich osób, które planują zakup auta, uruchomiło usługę Historia Pojazdu. Dzięki temu rozwiązaniu można poznać stan techniczny auta, a także ustalić, czy osoba sprzedająca faktycznie posiada tytuł prawny do samochodu. Pamiętaj, zawsze sprawdź, czy auto nie jest kradzione! Usługa Historia Pojazdu jest całkowicie bezpłatna i dostępna w internecie na stronie www.historiapojazdu.gov.pl. 

Jak sprawdzić czy auto nie jest kradzione?

Wystarczy zweryfikować podane informacje przez właściciela pojazdu. W bazie potencjalny nabywca znajdzie wszystkie działania związane z pojazdem od momentu jego rejestracji na terenie Polski. Można zatem sprawdzić, czy samochód ma aktualne OC, czy przeszedł wszystkie badania techniczne oraz można tam również znaleźć dane techniczne pojazdu.

Przeczytaj także:

Historia pojazdu po numerze rejestracyjnym
Sprawdzenie samochodu z Niemiec

System wskaże również, ilu właścicieli samochód miał przed nami i w jakich województwach był zarejestrowany. Uwaga! Również skradzione auta są odznaczone w systemie. 

Jak sprawdzić po numerze VIN czy auto jest kradzione?

Wielu kierowców zastanawia się, w jaki sposób dokładnie działa Historia Pojazdu i jakie dane musi posiadać potencjalny nabywca. Przede wszystkim będziemy musieli wpisać numer rejestracyjny samochodu, datę jego pierwszej rejestracji i numer VIN. O ile dane z tablicy rejestracyjnej spiszemy samodzielnie przy oględzinach auta, o tyle pozostałe informacje znajdują się w dowodzie rejestracyjnym i o ich udostępnienie musimy poprosić sprzedającego.

Niezwykle istotnym jest, aby nie zaniechać sprawdzenia historii samochodu i nie narazić się na możliwość kupienia pojazdu, który pochodzi z kradzieży, szczególnie, że usługa ta jest całkowicie bezpłatna. Tu warto nadmienić, że to potencjalny, nowy właściciel pojazdu, zgodnie z polskim prawem, powinien zweryfikować pochodzenie auta.

Jest to niezwykle ważne w momencie kupowania samochodów używanych i sprowadzanych z zagranicy. Bardzo często bowiem pojazdy sprzedawane są przez pośredników, czyli potencjalny nabywca auta nie ma możliwości poznania zbywcy, a jedynie osobę reprezentującą go. Nierzadko pośrednicy importujący pojazdy nie przedstawiają żadnych dokumentów potwierdzających to, że mają prawo sprzedawać cudzą własność. Jeżeli potencjalny sprzedawca zaproponuje Ci tego rodzaju rozwiązanie, poszukaj innej oferty, która spełni Twoje wymagania, a jednocześnie nie narazi Ciebie na zakup kradzionego auta.

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej