Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 16.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 7 minut.
Rate this post

Wielu kierowców uwielbia słuchać muzyki podczas jazdy samochodem. Niektórzy robią sobie z wnętrza swojego pojazdu małą salę koncertową, inwestując w nowoczesne rozwiązania. Co zrobić, żeby system audio zadowolił nawet najbardziej wybrednych? Jak ustawić radio samochodowe? Poznaj informacje związane z tym tematem.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Problemy z jakością

Problemy z niedoskonałym brzmieniem radia w samochodzie zdecydowanie nie dotyczą najnowszych modeli. Wiele samochodów, które zjeżdżają właśnie z taśm produkcyjnych wyposażonych jest przecież w systemy audio, które tworzą wrażenie wspaniałego, przestrzennego dźwięku. Kilkanaście głośników wbudowanych w kabinie i odpowiednie wzmacniacze dają ogrom możliwości. Co jednak, gdy mamy nieco mniej luksusowe auto z przeciętnym sprzętem, a jesteśmy miłośnikami dobrego brzmienia? Wtedy odrobina kreatywności i także możemy liczyć na lepszy dźwięk w swoim wnętrzu.

Radio w samochodzie

Poprawę lub rozbudowanie swojego sprzętu grającego w samochodzie warto zacząć od wizyty w sklepie lub na stronie ze sprzętem car audio. Nie zadowala nas audio w samochodzie? Co zrobić w tej sytuacji? Zainwestować w głośniki, czy po prostu najpierw zmienić radio? To oczywiste, że sercem całego sprzętu grającego w aucie jest właśnie radioodtwarzacz. Dlatego od niego trzeba zacząć i wymienić go na taki o dobrej jakości. Nawet najlepsze głośniki nie pomogą, jeśli radio samochodowe nie gra czysto. 

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru radia?

Specjaliści polecają podczas wyboru radioodtwarzacza zwrócić uwagę, że wcale nie najważniejszą kwestią jest możliwość wizualizacji i kolorowe podświetlania. Dlatego powinniśmy zdecydowanie wybrać radio, które ma wysokiej klasy przetwornik analogowo-cyfrowy oraz doskonałą jakość napędu i lasera.

Właśnie od tego zależy dobra jakość dźwięku. Ważne jest również, aby radioodtwarzacz był zintegrowany z deską rozdzielczą auta i współpracował z przyciskami na kierownicy. Z praktycznych porad warto jeszcze podkreślić, że im mniej plastiku, a więcej metalowych części w radioodtwarzaczu, tym lepiej będzie się on sprawował. Ceny dobrego sprzętu obniżyły się i teraz za radio dobrej klasy zapłacimy już tylko kilkaset złotych. 

Wymiana głośników

Aby zestaw audio do samochodu spełniał oczekiwania, należy także przemyśleć kwestię głośników. Seryjne głośniki są zazwyczaj jednokanałowe, czyli płyną przez nie wszystkie dźwięki. Jeśli chcemy poprawić brzmienie zestawu audio, najlepiej zainwestować w głośniki, które odtwarzają różne wysokości dźwięków.

W zależności od tego, na co pozwala radio, możliwa jest:

  • wymiana przednich głośników na zestaw dwudrożny z zewnętrzną zwrotnicą. Czyli w przednie drzwi montujemy dwa głośniki wysoko- i dwa niskotonowe. Idealnie, jeśli głośnik wysokotonowy ma kształt jedwabnej kopułki – zapewnia to doskonałe brzmienie. Warto też zainwestować w specjalne maty wygłuszające drzwi. 
  • wymiana przednich i tylnych głośników – wówczas na tylną półkę i do drzwi warto wybrać zestaw współosiowy. Wyraźnie zwiększy to głębię brzmienia o niskie basowe tony.    

W przypadku zestawu audio w aucie niekoniecznie chodzi o ilość głośników, a raczej o ich jakość. Obecnie za niezłe głośniki zapłacimy ok. 400 – 800 zł.

Działanie wzmacniacza

Jeżeli ktoś nadal dąży do perfekcji, może udoskonalać zestaw. Służy temu m.in. wzmacniacz, który zwiększa moc, jaką ma nasz zestaw audio. Ale to nie jedyne jego zadanie, bo wzmacniacz dba także, by dźwięk miał różne barwy, a jednocześnie nie został zniekształcony. Aby sprzęt spełnił swoją rolę, trzeba dobrać go do możliwości swojego zestawu, ponieważ zbyt mocny wzmacniacz może uszkodzić głośniki. Najczęściej w samochodach montuje się czterokanałowe wzmacniacze, które pozwalają na jednoczesne podłączenie głośników i subwoofera. 

Jak podłączyć wzmacniacz w samochodzie?

Oczywiście można się oddać w ręce specjalisty, aby podłączył wzmacniacz. Jednak jeśli ktoś czuje się na siłach, może sobie go podłączyć samodzielnie. Rozpoczynamy od odłączenia źródła prądu i uziemienia wzmacniacza. Od akumulatora należy przeprowadzić przewód z miejscem na bezpiecznik i podłączyć kabel do wzmacniacza.

Następnie czinczami zgodnie z odpowiednimi kolorami wystarczy przyłączyć urządzenie do radia. A gdzie zamontować wzmacniacz na stałe? Najbezpieczniej dla urządzenia będzie go umocować w bagażniku, ewentualnie pod fotelem samochodu. W obu przypadkach trzeba uważać, żeby go nie uszkodzić i zapewnić mu dostęp do odpowiedniego chłodzenia. 

Subwoofer – do czego służy? 

Miłośnicy mocnego basowego brzmienia mają jeszcze jedno urządzenie do zainstalowania – subwoofer – koszt od około 400 zł górę. Nie warto wybierać takiego z dużą membraną, ponieważ zdecydowanie lepszy efekt dają mniejsze, ale o dużym skoku. Aby bas był naprawdę precyzyjny, należy zdecydować się na urządzenie o mocy nieco niższej niż moc wzmacniacza. Większość spotykanych obecnie subwooferów to tzw. subwoofery aktywne, które są podłączone do wzmacniacza. Co ciekawe, suwoofer można wykonać samodzielnie. Jak zrobić subwoofer? Otóż można go wykonać nawet ze zwykłego głośnika – trzeba jednak zrobić do niego odpowiednią obudowę w formie tuby. Następnie trzeba podłączyć go pod wzmacniacz ze specjalnym filtrem dolnoprzepustowym, który wycina górne pasma dźwięku.

Nie zapomnij o ubezpieczeniu Autocasco!

Dobry sprzęt audio w samochodzie definitywnie umila podróż. Jednak takie nagłośnienie może zwabić także amatorów cudzej własności. Dlatego lepiej zawczasu uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek i ubezpieczyć samochód od kradzieży. Jak? Najlepiej poprzez dobre autocasco. Podczas zawierania umowy AC koniecznie wskaż, jakie elementy dodatkowe zostały zamontowane w samochodzie, abyś mógł liczyć na pełne odszkodowanie.

PODSUMOWANIE:

  • Na rynku dostępnych jest wiele nowoczesnych urządzeń car audio.
  • Podstawą optymalnego brzmienia w samochodzie jest dobrze dobrany radioodtwarzacz.
  • Warto zainwestować w dobrej jakości głośniki.
  • Jakość dźwięku poprawiają urządzenia takie jak wzmacniacz i subwoofer. 

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Dołącz do dyskusji
Kiedy tramwaj ma pierwszeństwo
Kiedy tramwaj ma pierwszeństwo? Autor Anna Rychlewicz Komunikacyjne
Odwieczne pytanie nurtujące zmotoryzowanych brzmi: “kiedy tramwaj ma pierwszeństwo?”. Dla kierowców, których drogi na co dzień nie krzyżują się z pojazdami szynowymi, kwestia pierwszeństwa przejazdu to prawdziwa zmora. I choć działa tutaj zasada mówiąca o pierwszeństwie pojazdu wi...
Czytaj dalej
Indywidualne tablice rejestracyjne
Indywidualne tablice rejestracyjne Autor Dorota Bajorek Komunikacyjne
Tablice rejestracyjne pozwalają na szybką identyfikację pojazdu w razie potrzeby i informują, skąd pochodzi dany pojazd. Jednak obecnie na różne sposoby próbujemy pokazać swoją osobowość. Coraz częściej więc właściciele samochodów chcą się wyróżniać z tłumu i decydują się n...
Czytaj dalej