Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 08.07.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 8 minut.
4.5/5 - (2 votes)

Lubisz słuchać muzyki podczas jazdy samochodem? Podróż umilają Ci ulubione audiobooki? A może potrzebujesz dobrego urządzenia z zestawem głośnomówiącym? Jedno jest pewne – wielu z nas nie wyobraża sobie pokonywania setek kilometrów w głuchym wnętrzu samochodu. Wybawieniem jest zatem dobrze grające radio! Jak ustawić radio samochodowe i na co zwrócić uwagę podczas jego wyboru?

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Jak ustawić radio samochodowe by miało zadowalającą jakość?

Problemy z niedoskonałym brzmieniem radia w samochodzie zdecydowanie nie dotyczą najnowszych modeli. Wiele samochodów, które zjeżdżają właśnie z taśm produkcyjnych wyposażonych jest przecież w najwyższej jakości systemy audio, które tworzą wrażenie wspaniałego, przestrzennego dźwięku. Cieszą ucho, umilając nam podróż.

Kilkanaście głośników wbudowanych w kabinie i odpowiednie wzmacniacze dają ogrom możliwości.

Co jednak w sytuacji, gdy mamy nieco mniej luksusowe auto z przeciętnym sprzętem, a jesteśmy miłośnikami dobrego brzmienia? Czy jedynym rozwiązaniem jest zainwestowanie w wysokiej klasy sprzęt? Niekoniecznie! Niekiedy wystarczy odrobina kreatywności i także możemy liczyć na lepszy dźwięk w swoim wnętrzu. Warto jednak wiedzieć, jak dobrze ustawić radio samochodowe! 

Radio w samochodzie

Poprawę lub rozbudowanie swojego sprzętu grającego w samochodzie warto zacząć od wizyty w sklepie lub na stronie ze sprzętem car audio. Nie zadowala nas audio w samochodzie? Co zrobić w tej sytuacji? Zainwestować w głośniki, czy po prostu najpierw zmienić radio? To oczywiste, że sercem całego sprzętu grającego w aucie jest właśnie radioodtwarzacz. Dlatego od niego trzeba zacząć i wymienić go na taki o dobrej jakości. Nawet najlepsze głośniki nie pomogą, jeśli radio samochodowe nie gra czysto. 

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru radia?

Jak najlepiej ustawić radio samochodowe? Co zrobić, by cieszyć się dobrym brzmieniem podczas jazdy i by muzyka mogła umilać nam każdą podróż? Kluczem do sukcesu będzie nie tylko odpowiednie ustawienie fal radiowych, ale przede wszystkim wybór samego urządzenia. Wybierając radioodtwarzacz powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego gabaryty.

Dostępne na rynku modele znacznie różnią się od siebie i nie wszystkie będą pasować do wnęki przeznaczonej na radio w naszym samochodzie. Pamiętajmy, że nie najważniejsze są także kwestie wizualne, dodatkowe bajery czy efektowne podświetlenia. Zwróćmy uwagę na moc urządzenia, obsługiwane formaty czy chociażby moduły bezprzewodowe.

Warto zdecydować się na radio, które ma wysokiej klasy przetwornik analogowo-cyfrowy oraz doskonałą jakość napędu i lasera.

Właśnie od tego zależy dobra jakość dźwięku. Ważne jest również, aby radioodtwarzacz był zintegrowany z deską rozdzielczą auta i współpracował z przyciskami na kierownicy. Z praktycznych porad warto jeszcze podkreślić, że im mniej plastiku, a więcej metalowych części w radioodtwarzaczu, tym lepiej będzie się on sprawował. Ceny dobrego sprzętu obniżyły się i teraz za radio dobrej klasy zapłacimy już tylko kilkaset złotych. 

Wymiana głośników

Aby zestaw audio do samochodu spełniał oczekiwania, należy także przemyśleć kwestię głośników. Seryjne głośniki są zazwyczaj jednokanałowe, czyli płyną przez nie wszystkie dźwięki. Jeśli chcemy poprawić brzmienie zestawu audio, najlepiej zainwestować w głośniki, które odtwarzają różne wysokości dźwięków.

W zależności od tego, na co pozwala radio, możliwa jest:

  • wymiana przednich głośników na zestaw dwudrożny z zewnętrzną zwrotnicą. Czyli w przednie drzwi montujemy dwa głośniki wysoko- i dwa niskotonowe. Idealnie, jeśli głośnik wysokotonowy ma kształt jedwabnej kopułki – zapewnia to doskonałe brzmienie. Warto też zainwestować w specjalne maty wygłuszające drzwi. 
  • wymiana przednich i tylnych głośników – wówczas na tylną półkę i do drzwi warto wybrać zestaw współosiowy. Wyraźnie zwiększy to głębię brzmienia o niskie basowe tony.    

W przypadku zestawu audio w aucie niekoniecznie chodzi o ilość głośników, a raczej o ich jakość. Obecnie za niezłe głośniki zapłacimy ok. 400 – 800 zł.

Działanie wzmacniacza

Jeżeli ktoś nadal dąży do perfekcji, może udoskonalać zestaw. Służy temu m.in. wzmacniacz, który w odczuwalny sposób może poprawić jakość dźwięku w samochodzie. Jego zadanie polega na przetworzeniu danych, które płyną z radia, a następnie wysłanie ich do głośników. W efekcie sygnał jest mocniejszy, co przekłada się na zdecydowanie wyższą jakość dźwięku. Wzmacniacz zwiększa moc, jaką ma nasz zestaw audio, ale to nie jedyne jego zadanie.

Dba on także o to, by dźwięk miał różne barwy, a jednocześnie nie został zniekształcony. Aby sprzęt spełnił swoją rolę, trzeba dobrać go do możliwości swojego zestawu, ponieważ zbyt mocny wzmacniacz może uszkodzić głośniki. Na rynku znajdziemy wzmacniacze różnych klas. Wśród najczęściej spotykanych możemy wymienić wzmacniacze klasy A, A/B, i D. Te pierwsze pobierają najmniej energii i przedłużają swój czas działania podczas pracy silnika.

Ostatnia, klasa D, to klasa zarezerwowana już dla bardzo mocnych wzmacniaczy, które napędzają subwoofer. 

Jak podłączyć wzmacniacz w samochodzie?

Oczywiście można się oddać w ręce specjalisty, aby podłączył wzmacniacz. Jednak jeśli ktoś czuje się na siłach, może sobie go podłączyć samodzielnie. Rozpoczynamy od odłączenia źródła prądu i uziemienia wzmacniacza. Od akumulatora należy przeprowadzić przewód z miejscem na bezpiecznik i podłączyć kabel do wzmacniacza.

Następnie czinczami zgodnie z odpowiednimi kolorami wystarczy przyłączyć urządzenie do radia. A gdzie zamontować wzmacniacz na stałe? Najbezpieczniej dla urządzenia będzie go umocować w bagażniku, ewentualnie pod fotelem samochodu. W obu przypadkach trzeba uważać, żeby go nie uszkodzić i zapewnić mu dostęp do odpowiedniego chłodzenia. 

Subwoofer – do czego służy? 

Miłośnicy mocnego basowego brzmienia mają jeszcze jedno urządzenie do zainstalowania – subwoofer – koszt od około 400 zł górę. Nie warto wybierać takiego z dużą membraną, ponieważ zdecydowanie lepszy efekt dają mniejsze, ale o dużym skoku. Aby bas był naprawdę precyzyjny, należy zdecydować się na urządzenie o mocy nieco niższej niż moc wzmacniacza. Większość spotykanych obecnie subwooferów to tzw. subwoofery aktywne, które są podłączone do wzmacniacza. Co ciekawe, suwoofer można wykonać samodzielnie. Jak zrobić subwoofer? Otóż można go wykonać nawet ze zwykłego głośnika – trzeba jednak zrobić do niego odpowiednią obudowę w formie tuby. Następnie trzeba podłączyć go pod wzmacniacz ze specjalnym filtrem dolnoprzepustowym, który wycina górne pasma dźwięku.

Nie zapomnij o ubezpieczeniu Autocasco!

Dobry sprzęt audio w samochodzie definitywnie umila podróż. Jednak takie nagłośnienie może zwabić także amatorów cudzej własności. Dlatego lepiej zawczasu uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek i ubezpieczyć samochód od kradzieży. Jak? Najlepiej poprzez dobre autocasco. Podczas zawierania umowy AC koniecznie wskaż, jakie elementy dodatkowe zostały zamontowane w samochodzie, abyś mógł liczyć na pełne odszkodowanie.

PODSUMOWANIE:

  • Na rynku dostępnych jest wiele nowoczesnych urządzeń car audio.
  • Podstawą optymalnego brzmienia w samochodzie jest dobrze dobrany radioodtwarzacz.
  • Warto zainwestować w dobrej jakości głośniki.
  • Jakość dźwięku poprawiają urządzenia takie jak wzmacniacz i subwoofer. 

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Dołącz do dyskusji

Zmiany w ITD
Zmiany w ITD Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Ostatnie decyzje Rady Ministrów dotyczące Inspekcji Transportu Drogowego (ITD) zapowiadają gruntowną przebudowę tej instytucji. Projekt ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym przewiduje zmiany, które mają zrewolucjonizować sposób funkcjonowania ITD. Kluczowe innowacje skupiają si�...
Czytaj dalej
Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej