Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 01.09.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.
5/5 - (1 vote)

Ubezpieczenie samochodu od kradzieży cieszy się w naszym kraju coraz większą popularnością. O czym należy pamiętać podczas wyboru oferty i kiedy jednak odszkodowanie nie zostanie wypłacone przez towarzystwo ubezpieczeniowe właścicielowi samochodu?

Liczba skradzionych samochodów w Polsce maleje

Ubezpieczenie auta od kradzieży nie wydaje się oczywiste dla wszystkich właścicieli pojazdów. Niektórzy zdają się sądzić, że parkowanie w strzeżonym garażu daje wystarczającą pewność i bezpieczeństwo samochodowi, a mała miejscowość to niemal gwarancja spokoju. Nic bardziej mylnego. Współcześni złodzieje działają nie tylko na terenie aglomeracji miejskich, ale również w mniejszych miastach i miasteczkach.

Na szczęście, z roku na rok przestępczość w Polsce znacząco spada a zakup kradzionego samochodu to rzadkość. Kryminalne wspomnienia lat 90-tych, kiedy auta ginęły z co drugiej ulicy, a policja nie potrafiła sobie poradzić ze skalą zjawiska, są już tylko bladym wspomnieniem. Dla przykładu obecnie w stolicy kraju istnieje specjalna jednostka, która zajmuje się tylko i wyłącznie kradzieżami pojazdów. Jest niezwykle efektywna. W tej chwili skala zjawiska jest daleko mniejsza niż w ubiegłych latach, a skuteczność i tempo odnajdowania samochodów nieporównywalnie wyższe. Jednak nadal najwięcej pojazdów kradzionych jest w dużych miastach i w Warszawie.

Ubezpieczenie od kradzieży auta – jak zabezpieczyć swój pojazd?

Zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą jest możliwe. Ubezpieczenie od kradzieży auta to jedno z rozwiązań, które uratuje portfel okradzionego właściciela samochodu. Oczywiście bycie okradzionym to zawsze bardzo przykre, a czasem wręcz traumatyczne doświadczenie. Gdy dołożymy do tego konieczność zakupu kolejnego pojazdu, może się okazać, że zwyczajnie nie możemy sobie na to pozwolić. Uchroni nas przed tym polisa autocasco. 

Co musimy wiedzieć, aby ubezpieczenie było dla nas opłacalne?

Ubezpieczenie samochodu od kradzieży to wcale nie taka prosta rzecz. Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na stałą i zmienną sumę ubezpieczenia. 

Co znaczą te terminy? W przypadku stałej sumy ubezpieczenia wartość samochodu, którą właściciel pojazdu ustalił z towarzystwem ubezpieczeniowym, przez cały okres trwania polisy pozostaje niezmienna. Oznacza to, że w momencie gdy samochód zostanie skradziony po pół roku, ubezpieczyciel wypłaci pełną sumę ubezpieczenia.

Z kolei w przypadku zmiennej sumy ubezpieczenia firma wystawiająca polisę zwraca osobie okradzionej kwotę, którą wart jest pojazd na dzień kradzieży. Realnie oznacza to, że z każdym miesiącem kwota wypłacona za utracony pojazd będzie coraz mniejsza. 

Nie warto zaniżać lub zawyżać wartości pojazdu

Bardzo ważne jest, aby ubezpieczycielowi podawać prawdziwą wartość samochodu. Zawyżenie lub zaniżenie wartości auta i tak nie przyniesie żadnego skutku. W przypadku zawyżenia będzie to oznaczało jedynie zapłacenie większej składki rocznego ubezpieczenia, a w chwili gdy zaniżymy wartość pojazdu, to towarzystwo ubezpieczeniowe może wypłacić nam mniejsze odszkodowanie.

Równie istotnym elementem jest kwestia tak zwanego udziału własnego kierowcy. Mówimy w tym wypadku o takiej sytuacji, gdy w umowie ubezpieczenia wskazano kwotę lub procent wartości samochodu, od którego ubezpieczyciel wypłaca odszkodowania, np. 80% wartości pojazdu jest wypłacane przez towarzystwo ubezpieczeniowe, a 20% pokrywa klient. Naturalnie, na polskim rynku znajdują się również oferty, w ramach których klienci mogą zakupić polisy bez udziału własnego.

W jakich wypadkach odszkodowanie nie zostanie wypłacone?

Sytuacje, w których zakłady ubezpieczeniowe określają, że nie odpowiadają za utratę samochodu, są zazwyczaj ściśle określone w ogólnych warunkach ubezpieczenia, w sekcji dotyczącej wyłączeń odpowiedzialności. Zakład ubezpieczeń nie wypłaci odszkodowania za kradzież pojazdu między innymi w przypadku zagubienia kluczyków od pojazdu i niepoinformowania firmy ubezpieczeniowej o tym fakcie, niezamknięcia drzwi pojazdu, okien czy też bagażnika.

Również niewłączenie wszystkich zabezpieczeń, które wskazaliśmy w polisie, może spowodować, że firma nie wypłaci nam należnego odszkodowania. Bardzo ważne jest jak najszybsze zgłoszenie kradzieży samochodu firmie ubezpieczającej. Wielu właścicieli aut zapomina, że to nie wszystko, to kierowca pojazdu ma obowiązek poinformować również policję o kradzieży.

Ubezpieczenie samochodu od kradzieży. Co z AC?

Ubezpieczenie od kradzieży samochodu to tylko jedno z  ryzyk, od których zakłady ubezpieczeniowe chronią pojazd w ramach autocasco (AC). Zdarzają się jednak właściciele pojazdów, którzy nie są zainteresowani niczym innym poza ochroną przed kradzieżą auta. W takim wypadku warto zapoznać się z ofertami tak zwanego mini lub smart casco.

Pozostaje jeszcze kwestia blokad lub innych elementów utrudniających kradzież. Zabezpieczenie antykradzieżowe a odszkodowanie z AC są ze sobą ściśle związane. Warto więc o to zapytać przed zakupem.

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej