Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 18.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 4 minut.
Rate this post

Każdy kierowca chce uniknąć niebezpieczeństw grożących jego pojazdowi. Jednym z czarnych scenariuszy, którego chcemy uniknąć, jest kradzież auta. Czy odpowiednie zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą jest wymagane przez ubezpieczycieli? Czy ma związek z wypłatą odszkodowania po fakcie? Oto szczegóły dotyczące tych kwestii.

Ubezpieczenie samochodu przed kradzieżą

Niestety każdego roku z naszych parkingów ginie kilkanaście tysięcy samochodów. Popularne samochody kradzione są na części, ale coraz częściej zdarzają się też spektakularne kradzieże luksusowych pojazdów na tzw. walizkę. W obu przypadkach dla właściciela jest to poważny problem. Dlatego kierowcy zabezpieczają się przed kradzieżą auta, wykupując polisę AC.

Autocasco to dobrowolne ubezpieczenie, które chroni posiadacza pojazdu od finansowych skutków wielu zdarzeń losowych, w tym przede wszystkim właśnie od kradzieży.

Dzięki tej polisie po utracie samochodu możemy liczyć na odszkodowanie, które zrekompensuje nam poniesioną stratę finansową. Jednak pod warunkiem, że właściciel odpowiednio zadbał o zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą. 

Czego wymagają ubezpieczyciele?

To chyba oczywiste, że trudno będzie odzyskać odszkodowanie za skradzione auto, jeśli jego przechowywanie stanowiło zaproszenie dla złodziei. Zgubiony kluczyk, niedomknięta szyba, brak jakichkolwiek zabezpieczeń antykradzieżowych mogą stanowić poważny problem. O fakcie, jakie zabezpieczenia antykradzieżowe są wymagane przez konkretnego ubezpieczyciela, informują Ogólne Warunki Ubezpieczenia znajdujące się w umowie, którą zawieramy. Dlatego należy dokładnie się z nimi  zapoznać. Od tego właśnie, czy posiadamy odpowiednie zabezpieczenia, będzie potem zależała wysokość odszkodowania wypłaconego przez ubezpieczyciela.  

Niezwykle istotne są także wyłączenia, które jasno określają, w jakich sytuacjach ubezpieczyciel nie poniesie odpowiedzialności za kradzież.

Wyraźne, rażące niedbalstwo w kwestii zabezpieczenia samochodu przez złodziejami może doprowadzić do odmowy wypłaty odszkodowania.    

Zabezpieczenia antykradzieżowe – na co zwrócić uwagę?

Właściciel pojazdu w trakcie zawierania umowy AC musi zwrócić szczególną uwagę na spełnienie warunków ubezpieczyciela. A czego zazwyczaj oczekują firmy ubezpieczeniowe?

Przede wszystkim chodzi o:

  • montaż zabezpieczeń przewidzianych dla danego pojazdu
  • aktywację systemów antykradzieżowych.

Sama konieczność posiadania zabezpieczeń przed kradzieżą zależy w dużej mierze od wartości naszego samochodu. Różnie rozwiązują to poszczególni ubezpieczyciele, ale zazwyczaj auto o wartości poniżej 10 tysięcy zł nie musi mieć żadnego zabezpieczenia. Jednak jeśli chcemy wykupić AC dla droższego auta, to do wartości kilkudziesięciu tysięcy powinno mieć ono co najmniej jeden aktywny system. Natomiast auta o wartości około 100 tysięcy powinny korzystać z przynajmniej dwóch rodzajów zabezpieczeń. 

Zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą – jak to zrobić?

Aby auto zostało odpowiednio zabezpieczone, trzeba zadbać o zainstalowanie w pojeździe któregoś z przewidzianych do auta urządzeń przeciwkradzieżowych. Co kryje się pod tą nazwą? Jest to po prostu urządzenie lub system urządzeń, które chronią przed kradzieżą i są wymagane przez konkretnego ubezpieczyciela w umowie. Jakie konkretnie zabezpieczenie antykradzieżowe samochodu może być wymagane?

Otóż najczęściej stosuje się:

  • autoalarm 
  • immobiliser
  • lokalizator
  • blokadę

Jak dokładnie działa konkretny system antykradzieżowy do auta? Otóż alarm za pomocą dźwięku i dodatkowo wizualnie informuje o zagrożeniu. Immobiliser w razie potrzeby odcina paliwo, blokuje zapłon i rozrusznik. Lokalizator czyli monitoring radiowy pozwala za pomocą systemu GPS namierzyć skradziony pojazd. Z kolei blokada antykradzieżowa samochodu może w mechaniczny sposób zablokować kierownicę, pedały czy skrzynię biegów. 

Jak dodatkowo zadbać o bezpieczeństwo auta?

Aby nie musieć liczyć na odszkodowanie za kradzież, zdecydowanie lepiej jej przeciwdziałać. Najlepszym sposobem jest oczywiście założenie systemu antykradzieżowego i wykupienie polisy AC. Ale dodatkowo warto na własną rękę zadbać, by dostęp do samochodu był możliwie jak najbardziej utrudniony. Dlatego jeśli tylko jest możliwość, warto parkować w bezpiecznym garażu lub na zamkniętej posesji. Mimo tego należy zamykać drzwi do domu, by złodziej nie miał dostępu do kluczyków. 

W przypadku aut z systemem bezkluczykowym kwestia kluczyka jest jeszcze ważniejsza. Należy trzymać go z dala od drzwi i okien w zaizolowanym pudełku. Inaczej złodzieje przy pomocy specjalistycznego urządzenia mają możliwość przechwycenia sygnału, otwarcia drzwi i odjechania drogim autem w siną dal. 

PODSUMOWANIE:

  • Właściciele samochodów, którzy chcą ubezpieczyć auto na wypadek kradzieży, kupują polisę AC.
  • Ubezpieczyciele zawierają w umowie informacje na temat wymaganych zabezpieczeń antykradzieżowych. 
  • Urządzenia służące do zabezpieczenia pojazdu to najczęściej: alarm, immobiliser, blokada i lokalizator.
  • Posiadanie zabezpieczeń antykradzieżowych wpływa na wysokość odszkodowania, a zaniedbanie w tej kwestii może powodować odmowę wypłaty przez ubezpieczyciela.   
Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Dołącz do dyskusji

Kiedy można wybić szybę w aucie
Kiedy można wybić szybę w aucie? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Czy istnieje sytuacja, w której wybicie szyby jest uzasadnione? Czy ryzyko poniesienia kary za zniszczenie cudzego mienia jest w stanie przeważyć moralny obowiązek uratowania bezbronnych istot? [bee_cta_inset style='1' header='Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!' link='http...
Czytaj dalej
Ubezpieczenie biletu lotniczego
Ubezpieczenie biletu lotniczego Autor Katarzyna Matusiak Turystyczne
Kiedy ostatnio odwoływałeś lot? Zdarza się, prawda? Nagłe awarie, zmiany planów, niespodziewane choroby - wiele czynników może spowodować, że Twoje starannie zaplanowane podróże lądują na śmietniku. Zamiast doświadczać bólu po utracie cennego biletu lotniczego, można rozważyć u...
Czytaj dalej