Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska
Aktualizowano: 15.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
5/5 - (1 vote)

Musisz zmienić opony w swoim samochodzie i zastanawiasz się, jak sprawdzić rozmiar opon? To nic trudnego. Każdy kierowca może to zrobić samodzielnie w ciągu kilku minut. Podpowiadamy, gdzie szukać informacji. 

Marka i model samochodu nie wystarczą, by wiedzieć, jakie ogumienie nadaje się do naszego samochodu. Praktyką większości producentów jest to, że do jednego modelu homologują kilka rozmiarów felg i opon. Wszystko zależy np. od rodzaju silnika i parametrów układu kierowniczego. 

Rozmiar opon ma znaczenie 

Dobrze dobrane ogumienie to nie tylko kwestia komfortu jazdy. Złe opony wpływają na pracę układu kierowniczego – może gorzej „chodzić’ koło kierownicy.  Powodują wyższe spalanie i szybsze zużywanie się niektórych podzespołów. Nieodpowiednie gumy mogą też zmieniać geometrię zwieszenia, nadwozia czy powodować nieprawidłową pracę systemów typu ABS, ESP czy ASR. W skrajnych wypadkach nieprawidłowe ogumienie doprowadza do uszkodzeń mechanicznych i awarii.  

Co to jest rozmiar opon?

Zanim przejdziemy do tego, jak sprawdzić rozmiar opon, wyjaśnijmy, czego szukamy. Rozmiar opon składa się z trzech parametrów:

  • szerokości opony, która podawana jest w milimetrach, 
  • profilu (szerokość/wysokość ściany bocznej), który wyrażony jest w procentach (wartość procentowa szerokości bieżnika),
  • średnicy felgi podanej w calach.

Na tym jednak nie koniec. Poza rozmiarem ogumienia sprawdzamy jeszcze dwie cechy:

  • indeks prędkości (liczba),
  • indeks nośności (litera).

Oznaczenie rozmiaru opon jest ustandaryzowane i składa się z ciągu znaków. Przykładowo: 215/55 R17  98 V, gdzie 215 oznacza szerokość opony, 55 profil, a R17 konstrukcję radialną (R) i średnicę felgi. Dalej mamy indeks nośności 98 i indeks prędkości V. 

Jak sprawdzić rozmiar opon w samochodzie?

Najprostszą metodą na znalezienie rozmiaru opony jest sprawdzenie oznaczeń na ogumieniu. Na boku opony, zawsze w tym samym formacie, znajduje się biały ciąg znaków, z których odczytuje się potrzebne informacje. Proste prawda? Ta metoda jest niezawodna, ale tylko wtedy, gdy jeździsz na fabrycznie montowanych gumach. Jeśli jesteś kolejnym właścicielem auta i nie masz pewności, czy poprzedni właściciel zmontował prawidłowe opony, ten sposób może być zawodny.  

Zastanawiasz się nad zakupem opon uniwersalnych? Przeczytaj więcej na temat opon całorocznych – kliknij w link!

Jak sprawdzić rozmiar opon, gdy nie ufamy temu, co jest na kole? To też nie kłopot. Są przynajmniej trzy miejsca, gdzie możesz znaleźć informację: na klapce wlewu paliwa, na naklejce na drzwiach kierowcy (w środku auta) lub we wnęce bagażnika. Na pewno też rozmiar opon powinien być wpisany w książkę serwisową. W ostateczności pozostaje ci kontakt z dealerem danej marki czy autoryzowanym serwisem. 

Rozmiar opon a ubezpieczenie

Odpowiednio dobrane ogumienie jest ważne z jeszcze jednego powodu. Jazda na niezalecanych oponach może mieć znaczenie, gdy dojdzie do szkody. Jeśli ubezpieczyciel udowodni, że niedopasowane gumy były przyczyną zdarzenia, możesz mieć kłopot z wypłatą z AC.

Odszkodowanie może zostać obniżone, a w skrajnych przypadkach spotkasz się z odmową. Podejście ubezpieczyciela zależy od warunków danej polisy, a te są różne w zależności od towarzystwa, w którym mamy AC. Trzeba więc sprawdzić zakres ochrony, podstawy do wypłaty odszkodowania oraz te zapisy, w których ubezpieczyciel zastrzega sobie prawo do jego odmowy lub obniżenia. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule „Odmowa wypłaty odszkodowania„.

Pamiętaj: żeby ubezpieczyciel miał podstawę do obniżenia odszkodowania lub odmowy, musi udowodnić związek pomiędzy zdarzeniem a nieprawidłowymi oponami. 

PODSUMOWANIE:

  • Najprostszym sposobem na to, jak sprawdzić rozmiar opon, jest przeczytanie kodu z boku opony. Rozmiar możesz też znaleźć na naklejce na wewnętrznych drzwiach kierowcy, przy wlewie paliwa, we wnęce bagażnika lub w książce serwisowej. 
  • Poza podstawowymi parametrami, jak szerokość, profil i średnica, zawsze sprawdzasz indeksy nośności i prędkości. 
  • Nieprawidłowe opony mogą wpływać na pracę samochodu, a nawet powodować uszkodzenia mechaniczne. 
  • Źle dobrane opony mogą powodować problemy z wypłatą odszkodowania z AC. 

Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska

Pasjonatka komunikacji i dobrego contentu na temat ubezpieczeń. Od ponad 10 lat wspiera różne marki w skutecznym komunikowaniu się z otoczeniem. Jest przekonana, że o ubezpieczeniach można mówić prosto i ciekawie. Po godzinach: pochłania książki w każdej ilości i planuje kolejne podróże (backpaker to jej drugie imię ;) ). Pasjami chodzi po górach i odwiedza stare, często zrujnowane budynki, czyli … zamki wszelkiej maści.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej