Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 07.11.2024 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.
4.2/5 - (54 votes)

Każdy użytkownik samochodu lub właściciel firmy, który musi często tankować w związku ze swoją pracą, dąży do zmniejszenia wydatków. Wiadomo, że właśnie cena paliwa to lwia część kosztów związanych z transportem, spedycją czy akwizycją. Dla aut firmowych świetnym rozwiązaniem jest karta paliwowa. Dzięki niej można zyskać wiele korzyści i płacić mniej za paliwo. A oto, na co konkretnie można liczyć, używając karty paliwowej. 

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Karta paliwowa – co jest i kto z niej korzysta?

Karta paliwowa przypomina z wyglądu tradycyjną kartę płatniczą. Wydawana jest ona przez większość koncernów paliwowych zarówno z polskich jak i zagranicznych m.in. Orlen, Lotos, Shell, Circle K, Łukoil czy BP. Oprócz tego na rynku funkcjonują także duże międzynarodowe sieci niezwiązane z żadną marką np. UTA, DKV czy Routex. Zazwyczaj karty są wydawane bezpłatnie i wystarczy w tym celu wypełnić odpowiedni wniosek. Kto zazwyczaj z nich korzysta? Przede wszystkim są to:

  • firmy transportowe
  • firmy posiadające flotę pojazdów służbowych.

Dzięki temu rozwiązaniu firmy posiadające samochody służbowe mogą liczyć na szereg korzyści i znaczne ułatwienia z rozliczaniu się z paliwa. Odpowiednią kartą można bez problemu posługiwać się zarówno w Polsce, jak i w wielu krajach europejskich.  

Jakie możliwości daje karta paliwowa?

Od rodzaju tankowanego paliwa zależy jego cena, a to przekłada się na koszty eksploatacyjne samochodu. Rodzaj paliwa wpływa także na cenę OC pojazdu, także tego służbowego. Jednak w przypadku firm transportowych, mimo różnych prób oszczędzania, paliwo tankuje się w ogromnych ilościach. Karta paliwowa jest na pewno rozwiązaniem, które pozwoli na zmniejszenie kosztów. Karta ta wydawana jest na konkretny pojazd, czyli może jej używać zarówno właściciel samochodu, jak i przypisany do niego kierowca. Daje więc ona następujące możliwości:

  • płacenie za paliwo po cenie niższej niż podana na dystrybutorze (często na zasadzie – im więcej zatankowanych litrów, tym niższa cena)
  • płacenie za inne produkty kupione na stacjach benzynowych
  • opłaty za przejazdy po autostradach, mostach czy przez tunele – bardzo przydatna opcja zwłaszcza za granicą
  • płatność za serwisowanie samochodu, w tym pomoc drogową, korzystanie z myjni, parkingów strzeżonych czy promów. 

Karta paliwowa a fakturowanie wydatków

Dzięki karcie paliwowej kierowcy aut firmowych mają możliwość rozliczania się bezgotówkowego za wiele towarów i usług. Do tego dochodzi kolejne ułatwienie w kwestii wystawiania faktur. Zamiast wystawiania papierowej faktury po każdym tankowaniu, wszystkie transakcje zapisują się w systemie elektronicznym. Ma do nich dostęp właściciel floty firmowej. W ten sposób na bieżąco monitoruje on wydatki służbowe w swojej firmie.

Czytaj także: Jak obliczyć spalanie samochodu

Na tej podstawie na koniec okresu rozliczeniowego np. po miesiącu wystawia się fakturę zbiorczą, a więc rozliczane są wydatki z danego okresu. Karta paliwowa pozwala także na możliwość odzyskania podatku VAT za zakupy dokonane za granicą. Niektórzy wystawcy kart ułatwiają klientom sprawę, pozwalając na zapłatę faktury nawet po dwóch miesiącach od jej wystawienia. 

Karta paliwowa – o tym pamiętaj!

Karty paliwowe firm Orlen, Lotos, Shell, Circle K, Łukoil, BP, UTA, DKV czy Routex mogą się między sobą znacznie różnić zakresem. W momencie decyzji o wyborze karty, trzeba o tym pamiętać. Przede wszystkim należy więc zwrócić uwagę na to, co oferuje karta. Czy jest to tylko tankowanie i fakturowanie? Czy można nią opłacić przejazdy, parkingi, a nawet serwisowanie auta? Oczywiście wszystko zależy od indywidualnych potrzeb firmy. Kolejną istotną sprawą jest kwestia limitu minimalnej miesięcznej ilości tankowania pojazdu.

Tankując pamiętaj o nowych oznaczeniach paliw w Polsce!

Od czego jeszcze zależy decyzja o wyborze operatora karty? Na pewno od wielkości firmy oraz zasięgu jej działania. Jeśli z karty korzysta niewielka firma, której samochody jeżdżą jedynie po Polsce, wówczas rozsądnym wyjściem jest ograniczenie do jednej z sieci stacji dostępnych w naszym kraju. Jeśli jednak flota jest rozbudowana i nastawiona na wyjazdy zagraniczne, wtedy najlepiej wybrać operatora działającego na terenie Europy jak UTA, DKV czy Routex. 

PODSUMOWANIE:

  • Karta paliwowa ma formę karty płatniczej i wydawana jest bezpłatnie przez sieci stacji benzynowych lub międzynarodowych operatorów.
  • Pozwala ona oszczędzać na tankowaniu paliwa po niższej cenie przez firmy transportowe oraz właścicieli i użytkowników samochodów służbowych oraz wystawiać faktury zbiorcze.
  • Wiele kart ma w swoim zakresie także korzystanie z myjni, płatność za parkingi, przejazdy autostradą czy serwisowanie auta.
  • Kartę warto dobrać do indywidualnych potrzeb klienta i zwrócić uwagę na jej zakres, limit paliwa oraz zasięg terytorialny.

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Dołącz do dyskusji

mandat na raty
Mandat na raty Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Mandaty drogowe są jednym z najczęstszych sposobów karania kierowców za naruszenie przepisów ruchu drogowego w Polsce. Choć większość mandatów należy opłacić w wyznaczonym terminie, wielu kierowców znajduje się w sytuacji, w której jednorazowa spłata kary stanowi duże obciążenie...
Czytaj dalej
1 ar ile to m2
1 ar – ile to m2? Autor Katarzyna Matusiak Nieruchomości
Zakup działki pod budowę domu wiąże się z koniecznością zrozumienia kluczowych pojęć, które pomogą wybrać odpowiednią wielkość terenu. Co to jest hektar? Ile metrów kwadratowych to 1 ar? Co jeszcze warto wiedzieć na temat powierzchni działki przeznaczonej na budowę domu? Poniżej...
Czytaj dalej