Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska
Aktualizowano: 10.01.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 7 minut.
5/5 - (1 vote)

Prawo jazdy w Polsce nie jest wydawane bezterminowo. Najdłuższy okres ważności dokumentu to 15 lat. Chcesz wiedzieć, z jakimi formalnościami wiąże się odnowienie prawa jazdy? Ile kosztuje i co grozi za brak wymiany dokumentu? Zapraszamy do naszego poradnika. 

Od marca 2019 roku nie ma możliwości, by dostać prawo jazdy bezterminowo. Obecnie, niezależnie od tego, czy masz kłopoty zdrowotne czy nie, najpóźniej po 15 latach musisz odnowić prawo jazdy. Obowiązek odnowienia prawa jazdy dotyczy też starych dokumentów, otrzymanych przed 2013 rokiem (do tego roku dokumenty były wydawane bezterminowo). Tyle tylko, że nie od razu. Jak to wygląda w szczegółach?

Powody odnowienia prawa jazdy

Są dwa powody odnowienia prawa jazdy – zmiana danych posiadacza i zbliżający się termin jego ważności. W pierwszym przypadku od wiosny 2019 roku mamy zasadniczą zmianę – nie musisz odnawiać prawa jazdy, jeśli zmieniłeś miejsce zamieszkania. Te informacje nie są już podawane w nowych wzorach dokumentów. Tym samym, tylko zmiana imienia lub nazwiska powoduje konieczność wymiany dokumentów uprawniających do prowadzenia pojazdów. 

Czytaj także:

Koszt prawa jazdy b
Ile się czeka na prawo jazdy

Więcej na temat uprawnień do kierowania pojazdami dowiesz się po kliknięciu w link!

Drugim powodem odnowienia prawa jazdy jest jego termin ważności. W Polsce od kilku lat nie są wydawane bezterminowe prawa jazdy. Najdłużej uprawnienia do prowadzenia pojazdu można dostać na 15 lat. Jeśli masz jednak problemy zdrowotne, okres ten może być krótszy. Przykładowo, osoby z wadą wzroku dostają dokumenty zazwyczaj na 5 lat i po tym czasie muszą je odnowić. 

Odnowienie prawa jazdy – to trzeba przygotować

O wydanie nowego dokumentu warto zadbać z ok. 2-tygodniowym wyprzedzeniem. Żeby odnowić prawo jazdy musisz złożyć:

  • wniosek o wydanie prawa jazdy, do pobrania na stronie internetowej urzędu lub w „okienku”,
  • kolorowe zdjęcie twarzy o wymiarach 35 x 45 mm,
  • ksero prawa jazdy (może wykonać ją na miejscu urzędnik) plus oryginał dla urzędnika do wglądu,
  • potwierdzenie opłaty za wydanie prawa jazdy (100 zł) oraz opłaty ewidencyjnej (50 gr); możesz zapłacić przelewem lub w kasie urzędu.

Dodatkowo w urzędzie dostaniesz do wypełnienia dwa oświadczenia:

  • o zapoznaniu z treścią art. 233 kk.,
  • oświadczenie złożone w trybie art. 11 ust. 1 pkt 5 ustawy o kierujących pojazdami.

Miej też przy sobie dokument tożsamości, ale to w sumie oczywiste przy sprawach urzędowych. 

Badania lekarskie – czy są potrzebne?

Co do zasady, do wniosku o odnowienie prawa jazdy musisz dołączyć aktualne badania lekarskie, które poświadczą, że nie masz przeciwwskazań do kierowania pojazdami. Lekarz orzecznik poza osłuchaniem i wywiadem, sprawdza zazwyczaj wzrok, ciśnienie i poziom cukru we krwi. Orzeczenie lekarskie jest dodatkowo płatne, bo nie podlega refundacji NFZ. Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Zdrowia badania lekarskie pod odnowieniu prawa jazdy kosztują 200 zł. 

Nie każdy jednak badania lekarskie musi robić. Jeśli masz bezterminowe prawo jazdy, wydane przed 2013 rokiem, nie potrzebujesz orzeczenia o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów. W tym przypadku wymieniasz tylko „papierek” na zgodny z nowym wzorem. Podobnie dzieje się w przypadku wymiany dokumentu, gdy zmieniły się twoje dane. 

Ważne!
Osoby, które mają bezterminowe prawo jazdy, czyli wydane przed 19 stycznia 2013 roku, nie muszą wymieniać dokumentu od razu. Proces wymiany w ich przypadku rozpocznie się w 2028 roku, a zakończy w 2033 roku. 

Odnowienie prawa jazdy – gdzie i jak długo trwa?

Procedura odnowienia prawa jazdy długa nie jest. Jak masz już wymagane dokumenty, to sama wizyta w urzędzie zajmie ci 5 do 10 minut. Na wydruk odnowionego prawa jazdy poczekasz maksymalnie 9 dni. Z praktyki wiadomo, że zazwyczaj czeka się krócej. Oczywiście, zdarzają się też sytuacje odwrotne – w szczególnych przypadkach urząd zastrzega sobie miesiąc lub dwa na przygotowanie nowego dokumentu. 

Dokumenty wraz z wnioskiem możesz też wysłać pocztą lub przez pełnomocnika. 

A gdzie możesz odnowić prawo jazdy? Urzędzie Miasta, Dzielnicy lub Starostwie Powiatu. Przy wyborze urzędu najlepiej kierować się miejscem zameldowania, gdzie zazwyczaj sprawy są szybciej załatwiane. Jeśli kierujemy się miejscem zamieszkania innym niż meldunek, urząd będzie się wymieniał dodatkowo informacjami z jednostką, która przypisana jest do naszego meldunku. 

Odnowione prawo jazdy odbierasz w urzędzie, w którym składałeś wniosek lub za pośrednictwem poczty. Decyzja należy do ciebie. 

Brak ważnego prawa jazdy – możliwe kary

Co ci grozi, jeśli zapomnisz o odnowieniu prawa jazdy? Jeśli nie prowadzisz w tym czasie pojazdów to nic. Jeśli jednak siadłeś za kółko bez ważnego prawka, możesz mieć kłopoty i to spore. Po pierwsze za prowadzenie pojazdów bez uprawnień, a taką sytuacją jest przeterminowane prawo jazdy, możesz dostać mandat w wysokości 500 zł. Do tego pewnie odholują ci auto, jeśli nie masz kogoś z prawkiem, kto może dalej prowadzić. Oczywiście koszty holowania obciążą ciebie. 

Nie wiesz, jakie są obowiązkowe dokumenty podczas kontroli drogowej? Podpowiadamy, sprawdź!

Po drugie, jeśli spowodujesz stłuczkę lub wypadek, dostaniesz po kieszeni od swojego ubezpieczyciela. Z tytułu twojego OC towarzystwo wypłaci należne odszkodowania, ale potem zwróci się do ciebie z regresem, czyli żądaniem zwrotu wypłaconej kasy. Nieważne prawo jazdy spowoduje także, że nie będzie cię chroniło ubezpieczenie AC. 

PODSUMOWANIE:

  • Odnowienie prawa jazdy dotyczy wszystkich kierowców. Od 19 stycznia 2013 roku w Polsce nie są wydawane bezterminowe prawa jazdy. 
  • Powodem odnowienia prawa jazdy może być też zmiana danych – imienia lub/i nazwiska. 
  • Do odnowienia prawa jazdy niezbędne są badania lekarskie. Wyjątkiem są osoby, które miały wydany bezterminowy dokument przed styczniem 2013 roku. 
  • Koszt odnowienia prawa jazdy aktualnie wynosi 300,50 zł.

Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska

Pasjonatka komunikacji i dobrego contentu na temat ubezpieczeń. Od ponad 10 lat wspiera różne marki w skutecznym komunikowaniu się z otoczeniem. Jest przekonana, że o ubezpieczeniach można mówić prosto i ciekawie. Po godzinach: pochłania książki w każdej ilości i planuje kolejne podróże (backpaker to jej drugie imię ;) ). Pasjami chodzi po górach i odwiedza stare, często zrujnowane budynki, czyli … zamki wszelkiej maści.

Dołącz do dyskusji

Czarny lód
Czarny lód Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Czy zwykłe przymrozki mogą zamienić codzienną podróż w niebezpieczną grę z lodem? Oto czarny lód, tajemniczy wróg kierowców i pieszych, którego obecność trudno dostrzec, a konsekwencje mogą być niewyobrażalnie niebezpieczne. [bee_cta_inset style='1' header='Uzupełnij tylko 2 po...
Czytaj dalej
ubezpieczenie domu mieszkania ranking
Ubezpieczenie domu mieszkania ranking Autor Katarzyna Matusiak Nieruchomości
Ranking ubezpieczenia domu lub mieszkania to zestawienie najlepszych ofert ubezpieczeniowych, stworzone, aby ułatwić Ci wybór optymalnego ubezpieczenia dla siebie i Twoich bliskich. Polisy ubezpieczeniowe na nieruchomości różnią się zakresem ochrony, okresem obowiązywania, przeznaczeniem o...
Czytaj dalej