Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz
Aktualizowano: 10.01.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 8 minut.
5/5 - (2 votes)

Jak sprawdzić punkty karne? Ile można mieć punktów karnych? Jak zbić punkty karne? Zapytania i teorie dotyczące punktów karnych moglibyśmy mnożyć bez końca. Nic w tym dziwnego, ponieważ to punkty karne bywają dla zmotoryzowanych najbardziej dotkliwą karą za szarżowanie na drodze i traktowanie przepisów drogowych z małym przymrużeniem oka. Tymczasem punkty karne i wszystko to, co z nimi związane, w 2022 roku stało się jednym z głównych tematów wśród kierowców.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Ile kierowca może mieć punktów karnych w 2023 roku?

Punkty karne

Kierowcy co pewien czas zaskakiwani są zmianami w przepisach ruchu drogowego. Nowy taryfikator punktów karnych, nowe wysokości mandatów za przewinienia i naruszenie przepisów, zmiany dla recydywistów i szereg poprawek, korekt, przekształceń i ulepszeń. Te ostatnie mają dwuznaczny wydźwięk, bowiem kierowców przyprawiają o zawrót głowy, natomiast z punktu widzenia ustawodawcy, mają one usprawniać system i poprawić bezpieczeństwo na drodze.

Jedną z dróg do niego prowadzących ma być między innymi nowy taryfikator punktów karnych i wszystko to, co ich dotyczy. 

UWAGA: Od 1 stycznia 2022 roku obowiązuje nowy taryfikator punktów karnych. Maksymalna ilość punktów karnych, jaką za jedno wykroczenie może otrzymać kierowca, wynosi aż 15 punktów karnych (limit punktów karnych obowiązujący do końca 2021 roku zakładał 10 punktów).

Nowy taryfikator punktów karnych od 17 września 2022 roku

1 stycznia 2022 roku kierowcy powitali już nowy taryfikator mandatów i nowy taryfikator punktów karnych, który daje się we znaki szczególnie piratom drogowym. Druga część zmian w przepisach ruchu drogowego zaczęła obowiązywać 17 września 2022 roku.

Czytaj także: Kasowanie punktów karnych

I choć zmianie ulegnie, chociażby to, kiedy kasują się punkty karne, a modyfikacjom poddany zostanie system ich zbijania, jedno pozostaje bez zmian – to, ile można mieć punktów karnych. Warto jednak pamiętać, że maksymalna ilość punktów karnych uzależniona jest od stażu za kółkiem.

UWAGA: Dla kierowców, którzy mają prawo jazdy krócej niż rok i na ich koncie zapisują się punkty karne, limit wynosi 20 punktów karnych. Dla tych, którzy mają większe doświadczenie za kółkiem i prawo jazdy posiadają dłużej niż rok, maksymalna liczba punktów karnych wynosi 24.

Czy można sprawdzić swoje punkty karne?

Punkty karne

Mandaty i punkty karne. Punkty karne i mandaty. Zarówno jedne, jak i drugie potrafią sprawić, że serce kierowców zabije mocniej. Działają na tych, na których nie oddziałują nawet przepisy drogowe. Poruszają tych, których ciężko jest przekonać do zdjęcia nogi z gazu. Co więcej – te drugie są sankcjami, które potrafią skutecznie zatrzymać kierowców.

Zanim jednak ci dojdą do ściany i zostaną pozbawieni uprawnień do prowadzenia pojazdów, mogą skutecznie kontrolować swoją sytuację i sprawdzić, ile punktów karnych zapisało się dotychczas na ich koncie. Ta wiedza może uchronić ich przed zbliżeniem się do magicznej granicy maksymalnej ilości punktów karnych, za którą czeka już tylko odebranie prawa jazdy.

Sprawdź punkty karne online

Tradycyjnym, aczkolwiek coraz rzadziej stosowanym rozwiązaniem na rozwianie wątpliwości odnośnie do tego, ile punktów karnych posiadamy, jest wizyta w komisariacie policji. Od pewnego czasu kierowcy mają zdecydowanie ułatwione zadanie, a liczbę punktów karnych mogą zweryfikować bez wychodzenia z domu. Jak sprawdzić punkty karne przez internet?

Możesz to zrobić za pomocą systemu CEPiK 2.0, czyli Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Sprawdzenie liczby punktów karnych możliwe jest też na stronie informacyjnej obywatel.gov.pl, gdzie wystarczy wejść w zakładkę „Kierowcy i pojazdy”. Następnie wybierz opcję „Sprawdź swoje punkty karne” i zaloguj się na swój Profil Zaufany. Tam będziesz musiał podpisać się Profilem Zaufanym i autoryzować dokument.

Po wpisaniu jednorazowego kodu zostaniesz przekierowany na stronę, na której widoczne będą Twoje punkty karne.

15 punktów karnych za jedno wykroczenie

Zmianie uległa także maksymalna liczba punktów karnych, jakie można zyskać za jedno wykroczenie. Do tej pory było to 10 punktów, a obecnie liczba ta wynosi 15.

Kiedy kasują się punkty karne za przekroczenie prędkości?

Niestosowanie się do przepisów ruchu drogowego coraz bardziej daje się we znaki kierowcom. Coraz wyższe stawki mandatów i punkty karne za przekroczenie prędkości stają się coraz bardziej dotkliwe, niekiedy w porę przynosząc małe otrzeźwienie. Ci bardziej przezorni kontrolują licznik swoich punktów karnych, by nie dopuścić do przekroczenia ich limitu. Jednocześnie z niecierpliwością czekają na moment, aż punkty karne na ich koncie zaczną się kasować.

Niestety – a raczej stety – ustawodawca nie idzie na rękę tym, którzy są na bakier z przepisami ruchu drogowego. Od połowy września 2022 roku kierowców obowiązują kolejne modyfikacje w przepisach i zasadach dotyczących kasowania punktów karnych.

Co ile punkty karne będą kasowane?

Od 17 września 2022 roku punkty karne będą kasowały się automatycznie co 2 lata, a co najważniejsze – bieg przedawnienia będzie liczony od dnia zapłaty mandatu, a nie uprawomocnienia się wykroczenia. Kierowcy nie mogą już kasować punktów karnych za pomocą dodatkowego szkolenia w ośrodku WORD, tak jak to było możliwe do tej pory.

UWAGA: Od 17 września 2022 roku ważność punktów karnych wydłuży się do 2 lat, a okres ten będzie liczony od dnia zapłacenia mandatu.

Co dzieje się po przekroczeniu limitu punktów karnych?

Punkty karne

Wiemy już, jak działa mechanizm kasowania punktów karnych. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest niedoprowadzanie do sytuacji, w których narażalibyśmy się na ich otrzymanie.

Co jednak w sytuacji, kiedy nasz licznik punktów karnych nieuchronnie zbliża się do górnej granicy? Co w momencie, gdy pomimo wiedzy dotyczącej tego, jak zbić punkty karne, nie mamy takiej możliwości? Jak wiemy, limit punktów karnych w przypadku kierowców posiadających prawo jazdy dłużej niż rok, wynosi 24 punkty.

Jeśli przekroczymy limit 24 punktów karnych, automatycznie tracimy prawo do kierowania pojazdami.

Utrata prawa jazdy za punkty

Kierowcy, którzy przekroczą dopuszczalny limit punktów karnych, muszą liczyć się ze stratą prawa jazdy. Warto jednak zwrócić uwagę, że wbrew powszechnym opiniom, prawo jazdy odbierane jest po przekroczeniu dopuszczalnego limitu.

Oznacza to, że na przykład w przypadku kierowców ze stażem dłuższym niż 1 rok, prawo jazdy zostanie odebrane nie przy otrzymaniu 24. punktu, ale 25. Chcąc odzyskać uprawnienia, konieczne będzie ponowne podejście do egzaminu zarówno teoretycznego, jak i praktycznego.

UWAGA: Kierowcy, którzy mają prawo jazdy krócej niż rok i wykorzystają limit 20 punktów karnych, przy 21. punkcie automatycznie tracą uprawnienia do kierowania pojazdami.

Nowe przepisy dotyczące kasowania punktów karnych – podsumowanie

Wiesz już, jaki jest nowy taryfikator punktów karnych i jak wygląda ich kasowanie według nowych zasad. Zapoznaj się z krótkim podsumowaniem najważniejszych informacji na ten temat:

  • od 1 stycznia 2022 roku obowiązuje nowy taryfikator punktów karnych – maksymalna ilość punktów karnych, jaką za jedno wykroczenie może otrzymać kierowca, wynosi 15 punktów karnych.
  • dla kierowców, którzy posiadają prawo jazdy krócej niż rok, limit wynosi 20 punktów karnych.
  • dla kierowców, którzy mają większe doświadczenie za kółkiem i prawo jazdy posiadają dłużej niż rok, maksymalna liczba punktów karnych wynosi 24.
  • od 17 września 2022 roku ważność punktów karnych wydłuży się do 2 lat, a okres ten będzie liczony od dnia zapłacenia mandatu.
  • po przekroczeniu limitu punktów karnych kierowca traci uprawnienia do kierowania pojazdami. Chcąc je odzyskać, należy ponownie zdać egzamin teoretyczny i praktyczny.

Najczęściej zadawane pytania

Ile punktów karnych 2023 można mieć?

Według nowych przepisów możesz mieć 24 punkty karne. Po przekroczeniu tej liczby tracisz uprawnienie do kierowania pojazdami.

Co ile kasują się punkty karne 2023?

Punkty karne za wykroczenia drogowe kasują się po dwóch latach od dnia zapłaty mandatu.

Za co 15 punktów?

Maksymalną liczbę punktów można otrzymać za naruszanie przepisów ruchu drogowego, m.in. za przekroczenie prędkości o ponad 70 km/h, jazdę pod wpływem alkoholu czy wyprzedzanie przed przejściem dla pieszych.

Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Nieustannie poszerza horyzonty podejmując się tematów z zakresu turystyki, językoznawstwa czy tematyki kryminalnej. Od kilku lat związana z branżą ubezpieczeń. W wolnym czasie eksploruje otoczenie czytając i prowadząc bloga.

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej