Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz
Aktualizowano: 22.08.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 8 minut.
5/5 - (1 vote)

Jak sprawdzić punkty karne? Ile można mieć punktów karnych? Jak zbić punkty karne? Zapytania i teorie dotyczące punktów karnych moglibyśmy mnożyć bez końca. Nic w tym dziwnego, ponieważ to punkty karne bywają dla zmotoryzowanych najbardziej dotkliwą karą za szarżowanie na drodze i traktowanie przepisów drogowych z małym przymrużeniem oka. Tymczasem punkty karne i wszystko to, co z nimi związane, w 2022 roku stało się jednym z głównych tematów wśród kierowców.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Ile można mieć punktów karnych w 2022 roku? 

Kierowcy co pewien czas zaskakiwani są zmianami w przepisach ruchu drogowego. Nowy taryfikator punktów karnych, nowe wysokości mandatów za przewinienia, zmiany dla recydywistów i szereg poprawek, korekt, przekształceń i ulepszeń. Te ostatnie mają dwuznaczny wydźwięk, bowiem kierowców przyprawiają o zawrót głowy, natomiast z punktu widzenia ustawodawcy, mają one usprawniać system i poprawić bezpieczeństwo na drodze.

Jedną z dróg do niego prowadzących ma być między innymi nowy taryfikator punktów karnych i wszystko to, co ich dotyczy. 

UWAGA: Od 1 stycznia 2022 roku obowiązuje nowy taryfikator punktów karnych. Maksymalna ilość punktów karnych, jaką za jedno wykroczenie może otrzymać kierowca wynosi aż 15 punktów karnych (limit punktów karnych obowiązujący do końca 2021 roku zakładał 10 punktów).

1 stycznia 2022 roku kierowcy powitali już nowy taryfikator mandatów i nowy taryfikator punktów karnych, który daje się we znaki szczególnie piratom drogowym. Druga część zmian w przepisach ruchu drogowego zacznie obowiązywać w połowie września 2022 roku.

Czytaj także: Kasowanie punktów karnych

I choć zmianie ulegnie chociażby to, kiedy kasują się punkty karne, a modyfikacjom poddany zostanie system ich zbijania, jedno pozostaje bez zmian – to, ile można mieć punktów karnych. Warto jednak pamiętać, że maksymalna ilość punktów karnych uzależniona jest od stażu za kółkiem. 

UWAGA: Dla kierowców, którzy posiadają prawo jazdy krócej niż rok i na ich koncie zapisują się punkty karne, limit wynosi 20 punktów karnych. Dla tych, którzy mają większe doświadczenie za kółkiem i prawo jazdy posiadają dłużej niż rok, maksymalna liczba punktów karnych wynosi 24.

Jak sprawdzić, ile mam punktów karnych? 

Mandaty i punkty karne. Punkty karne i mandaty. Zarówno jedne, jak i drugie potrafią sprawić, że serce kierowców zabije mocniej. Działają na tych, na których nie oddziałują nawet przepisy drogowe. Poruszają tych, których ciężko jest przekonać do zdjęcia nogi z gazu. Co więcej –  te drugie są sankcjami, które potrafią skutecznie zatrzymać kierowców.

Zanim jednak ci dojdą do ściany i zostaną pozbawieni uprawnień do kierowania pojazdami, mogą skutecznie kontrolować swoją sytuację i sprawdzić, ile punktów karnych zapisało się dotychczas na ich koncie. Ta wiedza może uchronić ich przed zbliżeniem się do magicznej granicy maksymalnej ilości punktów karnych, za którą czeka już tylko odebranie prawa jazdy.

A jak sprawdzić punkty karne? Tradycyjnym, aczkolwiek coraz rzadziej stosowanym rozwiązaniem na rozwianie wątpliwości odnośnie tego, ile punktów karnych posiadamy, jest wizyta w komisariacie policji. Od pewnego czasu kierowcy mają zdecydowanie ułatwione zadanie, a liczbę punktów karnych mogą zweryfikować bez wychodzenia z domu. Jak sprawdzić punkty karne przez internet?  

Sprawdzenie liczby punktów karnych możliwe jest na stronie www.obywatel.gov.pl, gdzie wystarczy wejść w zakładkę “Kierowcy i pojazdy”. Następnie wybierz opcję “Sprawdź swoje punkty karne” i zaloguj się na swój Profil Zaufany. Tam będziesz musiał podpisać się Profilem Zaufanym i autoryzować dokument.

Po wpisaniu jednorazowego kodu, zostaniesz przekierowany na stronę, na której widoczne będą Twoje punkty karne.

Kiedy kasują się punkty karne? 

Niestosowanie się do przepisów ruchu drogowego coraz bardziej daje się we znaki kierowcom. Coraz wyższe stawki mandatów i punkty karne za przekroczenie prędkości stają się coraz bardziej dotkliwe, niekiedy w porę przynosząc małe otrzeźwienie. Ci bardziej przezorni kontrolują licznik swoich punktów karnych, by nie dopuścić do przekroczenia ich limitu.

Jednocześnie z niecierpliwością czekają na moment, aż punkty karne na ich koncie zaczną się kasować. Niestety – a raczej stety – ustawodawca nie idzie na rękę tym, którzy są na bakier z przepisami ruchu drogowego. W połowie września 2022 roku kierowców czekają kolejne modyfikacje w przepisach i zasadach dotyczących kasowania punktów karnych.

Od 17 września 2022 r. zacznie obowiązywać nowy przepis dotyczący ważności owych punktów. Aktualnie okres ten wynosi dokładnie 365 dni od dnia otrzymania mandatu. Wkrótce zostanie on wydłużony – od 17 września 2022 roku punkty karne będą kasowały się automatycznie co 2 lata, a co najważniejsze – bieg przedawnienia będzie liczony od dnia zapłaty mandatu, a nie uprawomocnienia się wykroczenia. 

UWAGA: Od 17 września 2022 roku ważność punktów karnych wydłuży się do 2 lat, a okres ten będzie liczony od dnia zapłacenia mandatu.

Dla kierowców, którzy lubią pokazać swoje możliwości na drodze, a co za tym idzie, sumiennie zbierają punkty karne na swoim koncie, w dalszym ciągu będzie iskierka nadziei. Zmotoryzowani, którzy niebezpiecznie zbliżają się do granicy 24 punktów karnych (w przypadku kierowców posiadających prawo jazdy od roku – 20 punktów karnych) mogą skorzystać z tak zwanych kursów reedukacyjnych organizowanych przez Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego.

Dotychczas te stanowiły skuteczną metodę na obniżenie poziomu punktów karnych, z której kierowcy mogli skorzystać raz na pół roku. Choć zapowiadano koniec z kursami i brak możliwości zapracowania na obniżenie ilości punktów karnych, Ministerstwo Infrastruktury przedstawiło projekt zakładający kurs reedukacyjny.

Od września ma on trwać 28 godzin przez 4 dni w formie wykładów i warsztatów, a jego koszt ma kształtować się na poziomie 500 złotych. Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego zastrzegają jednak, że cena kursu może zostać podwyższona nawet do 900 złotych.

Kierowcy zastanawiający się, jak zbić punkty karne będą mogli więc podejść do kursu, który obejmuje między innymi przedstawienie skutków wypadków drogowych, wpływu alkoholu czy środków odurzających na funkcje percepcyjne osoby kierującej i na podejmowane przez nią decyzje.

Co dzieje się po przekroczeniu 24 punktów karnych? 

Wiemy już, jak działa mechanizm kasowania punktów karnych. Nadzieję dają kierowcom oferowane rozwiązania, dzięki którym mogą oni pozbyć się niepożądanych punktów. Nie zmienia to jednak faktu, że najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest niedoprowadzanie do sytuacji, w których narażalibyśmy się na ich otrzymanie.

Co jednak w sytuacji, kiedy nasz licznik punktów karnych nieuchronnie zbliża się do górnej granicy? Co w momencie, gdy pomimo wiedzy dotyczącej tego, jak zbić punkty karne, nie mamy takiej możliwości? Jak wiemy, limit punktów karnych w przypadku kierowców posiadających prawo jazdy dłużej niż rok, wynosi 24 punkty.

Jeśli go przekroczymy, a nie mamy możliwości wzięcia udziału w kursie, automatycznie tracimy prawo do kierowania pojazdami.

Utrata prawa jazdy za punkty 

Kierowcy, którzy przekroczą dopuszczalny limit punktów karnych, muszą liczyć się ze stratą prawa jazdy. Warto jednak zwrócić uwagę, że wbrew powszechnym opiniom, prawo jazdy odbierane jest po przekroczeniu dopuszczalnego limitu.

Oznacza to, że na przykład w przypadku kierowców ze stażem dłuższym niż 1 rok, prawo jazdy zostanie odebrane nie przy otrzymaniu 24. punktu, ale 25. Chcąc odzyskać uprawnienia konieczne będzie ponowne podejście do egzaminu zarówno teoretycznego, jak i praktycznego. 

UWAGA: Kierowcy, którzy posiadają prawo jazdy krócej niż rok i wykorzystają limit 20 punktów karnych, przy 21. punkcie automatycznie tracą uprawnienia do kierowania pojazdami. W ich przypadku nie ma możliwości odbycia kursu reedukacyjnego.

PODSUMOWANIE: 

  • Od 1 stycznia 2022 roku obowiązuje nowy taryfikator punktów karnych – maksymalna ilość punktów karnych, jaką za jedno wykroczenie może otrzymać kierowca wynosi 15 punktów karnych.
  • Dla kierowców, którzy posiadają prawo jazdy krócej niż rok, limit wynosi 20 punktów karnych. 
  • Dla kierowców, którzy mają większe doświadczenie za kółkiem i prawo jazdy posiadają dłużej niż rok, maksymalna liczba punktów karnych wynosi 24.
  • Od 17 września 2022 roku ważność punktów karnych wydłuży się do 2 lat, a okres ten będzie liczony od dnia zapłacenia mandatu. 
  • Po przekroczeniu limitu punktów karnych, kierowca traci uprawnienia do kierowania pojazdami. Chcąc je odzyskać, należy ponownie zdać egzamin teoretyczny i praktyczny. 

Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Nieustannie poszerza horyzonty podejmując się tematów z zakresu turystyki, językoznawstwa czy tematyki kryminalnej. Od kilku lat związana z branżą ubezpieczeń. W wolnym czasie eksploruje otoczenie czytając i prowadząc bloga.

rozrusznik
Rozrusznik Autor Agata Wiśniewska Komunikacyjne
Rozrusznik samochodowy jest tym elementem spalinowego auta, który pozwala na uruchomienie silnika. Bez tej części odpalenie pojazdu jest bardzo trudne, choć nie niemożliwe. Jak działa rozrusznik w aucie? Po czym poznać, że uległ awarii? I co zrobić z uszkodzoną częścią? Odpowiadamy. ...
Czytaj dalej
intercooler
Intercooler Autor Agata Wiśniewska Komunikacyjne
Intercooler to po prostu chłodnica powietrza. Jeszcze w latach 90. niekoniecznie była obecny w każdym samochodzie. Teraz trudno o model, który by jej nie miał. Jak działa intercooler? I jak wpływa na moc silnika? Przekonaj się razem z nami. [bee_cta_inset style='1' header='Uzupełnij tyl...
Czytaj dalej