Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 10.01.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 9 minut.
4.6/5 - (13 votes)

Fotoradar nie zna litości. Błysk urządzenia momentalnie sprowadza na ziemię każdego kierowcę, który się zagapił albo zapomniał o ograniczeniu prędkości na danym odcinku. Pozostaje oczekiwanie na przesyłkę. Ile zapłacisz za mandat z fotoradaru, jeśli przekroczysz dozwoloną prędkość na danym odcinku drogi? Po jakim czasie przychodzi mandat? W 2023 roku mandaty uderzą kierowców ostro po kieszeni. Poznaj więc aktualny taryfikator.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Zdjęcie z fotoradaru

Jak działa fotoradar? To urządzenie służące do pomiaru prędkości na określonym odcinku. Fotoradary stały się narzędziem systemu CANARD (Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym), które pozostaje w rękach Inspekcji Transportu Drogowego. Ten scentralizowany system nadzoruje ruch drogowy w naszym kraju.

Nowsze egzemplarze zapisują dane na elektronicznym nośniku lub przesyłają bezpośrednio do centrali. Może się także okazać, że na takim zdjęciu wyraźnie widać, że kierowca, na przykład rozmawia przez telefon czy nie ma zapiętych pasów bezpieczeństwa, w takim wypadku za te wykroczenia właściciel samochodu, który nim kieruje, może otrzymać mandat i określoną ilość punktów karnych również za te wykroczenia.

Zadaniem fotoradaru jest zrobienie zdjęcia samochodowi i kierowcy w momencie przekraczania prędkości.

Bez względu na to, czy urządzenie jest czynne, czy nie, działa niezwykle silnie na psychikę kierowców. Jest znacznie skuteczniejsze niż oznakowanie. Na jego widok zwalnia znacznie więcej prowadzących pojazdy niż pod wpływem samych znaków.

Działanie radaru

Stojący przy drodze w strategicznym miejscu radar może robić zdjęcia pojazdu, który się do niego zbliża lub oddala. Wszystko zależy od ustawienia urządzenia. W przypadku zdjęć robionych z przodu można wyegzekwować od kierowców większą ilość mandatów, ponieważ podstawą przyjęcia płatności jest brak wątpliwości co do identyfikacji kierowcy.

A co dokładnie znajduje się na zdjęciu upamiętniającym przekroczenie prędkości? Na pewno:

 • samochód i jego tablice rejestracyjne,
 • twarz kierowcy,
 • miejsce, data i godzina popełnienia wykroczenia,
 • prędkość dozwoloną na danym odcinku oraz prędkość, z jaką poruszał się pojazd.

Nie ma się po co łudzić, jeśli w momencie przekroczenia prędkości uchwycił kogoś fotoradar, mandat jest już tylko kwestią czasu.

Kiedy przyjdzie mandat z fotoradaru?

Po jakim czasie przychodzi mandat z fotoradaru? Od momentu popełnienia wykroczenia, zdjęcie trafia do Centralnego Systemu Przetwarzania, który gromadzi dane o naruszeniach drogowych. Główny Inspektorat Transportu Drogowego uzyskuje z Centralnej Ewidencji Pojazdów dane dotyczące właściciela pojazdu. Na tej podstawie mandat zostaje skierowany pod właściwy adres.

Przepisy mówią, że mandaty z fotoradarów kierowcy powinni otrzymywać w ciągu 180 dni od czasu popełnienia wykroczenia. Jednak technologia poszła do przodu, więc informacja o przekroczeniu prędkości szybko dociera do służb. Wobec tego delikwent przyłapany na gorącym uczynku otrzyma mandat zazwyczaj w ciągu kilku dni, a najpóźniej w ciągu kilku tygodni.

Wysokość mandatu z fotoradaru

A jaki mandat za przekroczenie prędkości przyjdzie nam zapłacić, gdy zostaniemy przyłapani przez fotoradar? Wszystko zależy od tego, o ile została przekroczona dozwolona w danym miejscu prędkość. Wiąże się to także ilością punktów karnych, którymi zostanie obciążone nasze konto.

Od stycznia 2022 roku zapłacimy za przewinienia na drodze znacznie więcej. A oto szczegóły dotyczące aktualnego taryfikatora mandatów z fotoradaru za przekroczenie prędkości:

 • przekroczenie prędkości do 10 km/h – 50 zł;
 • przekroczenie prędkości od 11 do 15 km/h – 100 zł;
 • przekroczenie prędkości od 16 do 20 km/h – 200 zł;
 • przekroczenie prędkości od 21 do 25 km/h – 300 zł;
 • przekroczenie prędkości od 26 do 30 km/h – 400 zł;
 • przekroczenie prędkości od 31 do 40 km/h – 800 zł;
 • przekroczenie prędkości od 41 do 50 km/h – 1000 zł;
 • przekroczenie prędkości od 51 do 60 km/h – 1500 zł;
 • przekroczenie prędkości od 61 do 70 km/h – 2000 zł;
 • przekroczenie prędkości od 71 km/h – 2500 zł.

W przypadku “recydywy” przekroczenia dozwolonej prędkości także obowiązuje nowy taryfikator mandatów 2022. Kara recydywy kształtuje się następująco:

 • przekroczenie dopuszczalnej prędkości od 31 do 40 km/h – 1600 zł;
 • przekroczenie dopuszczalnej prędkości od 41 do 50 km/h – 2000 zł;
 • przekroczenie dopuszczalnej prędkości od 51 do 60 km/h – 3000 zł;
 • przekroczenie dopuszczalnej prędkości od 61 do 70 km/h – 4000 zł;
 • przekroczenie dopuszczalnej prędkości od 71 km/h – 5000 zł.

W zależności od tego, o ile przekroczymy prędkość, wysokość mandatów jest różna, a dodatkowo dostaniemy punkty karne od 2 do nawet 10. Ale uwaga! Od września liczba punktów karnych wzrośnie od 3 do nawet 15! Do tego, jeżeli przekroczymy prędkość w terenie zabudowanym o 50 km/h grozi nam utrata prawa jazdy na 3 miesiące, mandat w wysokości 1500 zł (3000 zł, jeśli to recydywa – od września) i 15 punktów karnych.

Dostałeś mandat z fotoradaru – jak go zapłacić?

Przed każdym fotoradarem znajduje się niebieski znak informacyjny D-51 z białym napisem Kontrola prędkości – Fotoradar. W zależności od tego, gdzie ustawiono urządzenie, ostrzega on kierowców na kilkaset metrów przed nim. Jednak czasem takie ostrzeżenie nie wystarcza i nie ma przebacz, gdy noga na gazie okazała się trochę za ciężka. Skoro dotarł do ciebie list, to jak zapłacić mandat z fotoradaru? Można to zrobić na kilka sposobów.

Ważne jest jednak, aby dokonać tego w ciągu siedmiu dni od jego otrzymania. Na druku mandatu z fotoradaru znajduje się numer konta, na które należy dokonać wpłaty oraz kwota zgodna z taryfikatorem. W tytule przelewu należy podać imię i nazwisko oraz numer mandatu, który zostanie opłacony.

Właściciel pojazdu lub kierowca może zapłacić mandat z fotoradaru na poczcie, w banku lub przez Internet. Mandat można również opłacić w wygodny sposób w aplikacji swojego banku.

W jakich przypadkach można odmówić przyjęcia mandatu?

W jakich sytuacjach można odmówić przyjęcia mandatu z radaru? Przede wszystkim, jeśli zdjęcie jest niewyraźne lub przedstawia tył pojazdu i nie można rozpoznać kierowcy, lub znajduje się na nim więcej pojazdów i nie wiadomo, który przekroczył prędkość. Oczywiście ma do tego prawo właściciel samochodu, który jest pewny, że to nie on prowadził pojazd w danym momencie. Wówczas mandat z fotoradaru trafia do wskazanej osoby.

Powodem do odrzucenia mandatu może być także przekroczenie 180 dni od momentu wykroczenia, czyli przedawnienie mandatu oraz nieaktualne świadectwo legalizacyjne fotoradaru uprawniają kierowcę do odmowy przyjęcia mandatu.

Zdjęcie zrobione przez fotoradar nie oznacza automatycznie nałożonej kary. Najpierw Główny Inspektorat Transportu Drogowego wysyła na adres właściciela samochodu pismo z oświadczeniem do wypełnienia, w którym są trzy możliwości:

 • przyznanie się i przyjęcie lub odmówienie przyjęcia mandatu,
 • wskazanie osoby, która w momencie popełnienia wykroczenia kierowała pojazdem,
 • niewskazanie osoby kierującej pojazdem w momencie popełnienia wykroczenia i przyjęcia mandatu za niewskazanie lub odmówienie przyjęcia mandatu.

Właściciel pojazdu jest niestety zmuszony zapłacić mandat z fotoradaru za przekroczenie prędkości oraz otrzymać punkty karne.

PODSUMOWANIE

 • Fotoradar to urządzenie służące do pomiaru prędkości na określonym odcinku – na zdjęciu widoczne są: samochód, kierowca, data, godzina oraz dozwolona i rzeczywista prędkość pojazdu.
 • Za przekroczenie prędkości o określoną ilość kilometrów grozi mandat oraz przyznanie punktów karnych według taryfikatora.
 • Mandat z fotoradaru może dotrzeć pod adres kierowcy nawet do 180 dni od wykroczenia i można go zapłacić na poczcie, w banku lub przez Internet w aplikacji swojego banku.
 • Można odmówić zapłaty mandatu, jeśli na zdjęciu nie widać kierowcy, znajduje się więcej pojazdów lub kto inny prowadził auto.

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Dołącz do dyskusji

 • Piotrek pisze:

  Cennik chyba jest nie aktualny. W Boże Ciało 2022 roku przekroczyłem prędkość o 22km i mam do zapłaty 300 zł.

 • Marek pisze:

  Przed fotoradarami dość dobrze ostrzegają kamery samochodowe. Widziałem te systemy w rejestratorach jazdy lamaxa, truecama, coś tam na n. Małe zawsze to jest i nie trzeba pilnować o uruchomieniu

 • Kierowca pisze:

  Co za bzdury tu wciskacie. Za odmówienie wskazania winnego nie są przypisywane punkty karne. Własnie dostałem mandat z fotoradaru i konsultowałem się w tej sprawie z ITD. Kłamiecie zeby mieć dostęp do wszystkich kierowców którzy mają punkty karne i podwyższać im składki OC.

 • takipçi al pisze:

  It was a perfect sharing admin. very useful cute

  https://instabayi.com/

 • Lakenya Mccaig pisze:

  This post post made me think. I will write something about this on my blog. …

  http://indirect.injury-lawyer.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=www.Diggerslist.com2F65bdf464192a82Fabout

 • Edward pisze:

  Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though
  you relied on the video to make your point. You clearly
  know what youre talking about, why throw away your intelligence on just posting videos to your site when you could
  be giving us something informative to read?

  My page; vypocet ceny km

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej