Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 18.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 7 minut.
Rate this post

Pędzisz z chorym dzieckiem do szpitala? Myślisz o spotkaniu z ukochaną osobą, więc zapominasz o całym świecie i przy okazji o ograniczeniu prędkości – fotoradar nie zna litości. Błysk urządzenia momentalnie sprowadza na ziemię. Pozostaje oczekiwanie na przesyłkę. Ile zapłacisz za mandat z fotoradaru za przekroczenie prędkości? Poznaj taryfikator. 

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Zdjęcie z fotoradaru

Fotoradar to urządzenie służące do pomiaru prędkości na określonym odcinku. Fotoradary stały się narzędziem systemu CANARD (Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym), które pozostaje w rękach Inspekcji Transportu Drogowego. Ten scentralizowany system nadzoruje ruch drogowy w naszym kraju. Nowsze egzemplarze zapisują dane na elektronicznym nośniku lub przesyłają bezpośrednio do centrali.

Zadaniem fotoradaru jest zrobienie zdjęcia samochodowi i kierowcy w momencie przekraczania prędkości. Bez względu na to, czy urządzenie jest czynne, czy nie, działa niezwykle silnie na psychikę kierowców. Jest znacznie skuteczniejsze niż oznakowanie. Na jego widok zwalnia znacznie więcej prowadzących pojazdy niż pod wpływem samych znaków.  

Działanie radaru

Stojący przy drodze w strategicznym miejscu radar może robić zdjęcia pojazdu, który się do niego zbliża lub oddala. Wszystko zależy od ustawienia urządzenia. W przypadku zdjęć robionych z przodu można wyegzekwować od kierowców większą ilość mandatów, ponieważ podstawą przyjęcia płatności jest brak wątpliwości co do identyfikacji kierowcy.

A co dokładnie znajduje się na zdjęciu upamiętniającym przekroczenie prędkości? Na pewno:

 • samochód i jego tablice rejestracyjne
 • twarz kierowcy
 • miejsce, data i godzina popełnienia wykroczenia 
 • prędkość dozwolona na danym odcinku oraz prędkość, z jaką poruszał się pojazd.

Nie ma się po co łudzić, jeśli w momencie przekroczenia prędkości uchwycił kogoś fotoradar, mandat jest już tylko kwestią czasu.  

Kiedy przyjdzie mandat z fotoradaru?

Po zrobieniu fotki przez radar, trafia ona do Centralnego Systemu Przetwarzania, który gromadzi dane o naruszeniach drogowych. Główny Inspektorat Transportu Drogowego uzyskuje z Centralnej Ewidencji Pojazdów dane dotyczące właściciela pojazdu. Na tej podstawie mandat zostaje skierowany pod właściwy adres.

Przepisy mówią, że mandaty z fotoradarów kierowcy powinni otrzymywać w ciągu 180 dni od czasu popełnienia wykroczenia. Jednak technologia poszła do przodu, więc informacja o przekroczeniu prędkości szybko dociera do służb. Wobec tego delikwent przyłapany na gorącym uczynku otrzyma mandat zazwyczaj w ciągu kilku dni, a najpóźniej w ciągu kilku tygodni.   

Wysokość mandatu z fotoradaru

A jaki mandat za przekroczenie prędkości przyjdzie nam zapłacić, gdy zostaniemy przyłapani przez fotoradar? Wszystko zależy od tego, o ile została przekroczona dozwolona w danym miejscu prędkość. Wiąże się to także ilością punktów karnych, którymi zostanie obciążone nasze konto.

A oto szczegóły dotyczące taryfikatora mandatów z fotoradaru:

 • od 11 do 20 km/h: od 50 do 100 zł – 2 punkty
 • od 21 do 30 km/h: od 100 do 200 zł – 4 punkty 
 • od 31 do 40 km/h: od 200 do 300 zł – 6 punktów
 • od 41 do 50 km/h: od 300 do 400 zł – 8 punktów
 • 51 km/h i więcej: od 400 do 500 zł – 10 punktów.

Dostałeś mandat z fotoradaru – jak go zapłacić? 

Przed każdym fotoradarem znajduje się niebieski znak informacyjny D-51 z białym napisem Kontrola prędkości – Fotoradar. W zależności od tego, gdzie ustawiono urządzenie, ostrzega on kierowców na kilkaset metrów przed nim. Jednak czasem takie ostrzeżenie nie wystarcza i nie ma przeproś, gdy noga na gazie okazała się trochę za ciężka. Skoro dotarł do ciebie mandat z fotoradaru, jak zapłacić należność za niego? Można to zrobić na kilka sposobów.

Ważne jest jednak, aby dokonać tego w ciągu siedmiu dni od jego otrzymania. Na mandacie znajduje się numer konta, na które należy dokonać wpłaty oraz kwota zgodna z taryfikatorem. W tytule przelewu należy podać imię i nazwisko oraz numer mandatu, który zostanie opłacony. Za mandat można zapłacić na poczcie, w banku lub przez Internet.

W jakich przypadkach można odmówić przyjęcia mandatu? 

W jakich sytuacjach można odmówić przyjęcia mandatu z radaru? Przede wszystkim, jeśli zdjęcie jest niewyraźne  lub przedstawia tył pojazdu i nie można rozpoznać kierowcy lub znajduje się na nim więcej pojazdów i nie wiadomo, który przekroczył prędkość. Oczywiście ma do tego prawo właściciel, który jest pewny, że to nie on prowadził pojazd w danym momencie. Wówczas mandat trafia do wskazanej osoby. Powodem do odrzucenia mandatu może być także przekroczenie 180 dni od momentu wykroczenia oraz nieaktualna legalizacja radaru, który zrobił zdjęcie.

Zdjęcie zrobione przez fotoradar nie oznacza automatycznie nałożonej kary. Najpierw Główny Inspektorat Transportu Drogowego wysyła na adres właściciela samochodu pismo z oświadczeniem do wypełnienia, w którym są trzy możliwości: 

 • przyznanie się i przyjęcie lub odmówienie przyjęcia mandatu
 • wskazanie osoby, która w momencie popełnienia wykroczenia kierowała pojazdem
 • niewskazanie osoby kierującej pojazdem w momencie popełnienia wykroczenia i przyjęcia mandatu za niewskazanie lub odmówienie przyjęcia mandatu.

PODSUMOWANIE:

 • Fotoradar to urządzenie służące do pomiaru prędkości na określonym odcinku – na zdjęciu widoczne są: samochód, kierowca, data, godzina oraz dozwolona i rzeczywista prędkość pojazdu. 
 • Za przekroczenie prędkości  o określoną ilość kilometrów grozi mandat oraz punkty według taryfikatora.
 • Mandat może dotrzeć pod adres kierowcy nawet do 180 dni od wykroczenia i można go zapłacić na poczcie, w banku lub przez Internet. 
 • Można odmówić przyjęcia mandatu, jeśli na zdjęciu nie widać kierowcy, znajduje się więcej pojazdów lub kto inny prowadził auto.

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

rodzaje nadwozia
Rodzaje nadwozia. Autor Dorota Bajorek Komunikacyjne Brak komentarzy
Samochody różnią się od siebie pod wieloma względami. Rodzaj paliwa, pojemność silnika to niezwykle ważne różnice. Ale najbardziej rzuca się w oczy po prostu kształt samochodu. Wygląd pojazdu jest istotny, ale wpływa także na jego funkcjonalność i możliwości. Przyjrzyjmy się wię...
Czytaj dalej
Odgromienie domu
Odgromienie domu Autor Agata Wiśniewska Nieruchomości Brak komentarzy
Trudno uchronić dom przed uderzeniem pioruna. Możemy jednak zabezpieczyć się przed skutkami takiego zdarzenia. Podpowiadamy, jak działa i jak zrobić odgromienie domu? Sprawdzamy też, czy tego typu instalacja jest obowiązkowa. Burze są nieodłącznym elementem strefy klimatycznej, w któ...
Czytaj dalej