Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 11.07.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 7 minut.
4.6/5 - (9 votes)

Fotoradar nie zna litości. Błysk urządzenia momentalnie sprowadza na ziemię każdego kierowcę, który się zagapił albo zapomniał o ograniczeniu prędkości na danym odcinku. Pozostaje oczekiwanie na przesyłkę. Ile zapłacisz za mandat z fotoradaru za przekroczenie prędkości? Od stycznia 2022 roku mandaty uderzą kierowców ostro po kieszeni. Poznaj więc aktualny taryfikator. 

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Zdjęcie z fotoradaru

Fotoradar to urządzenie służące do pomiaru prędkości na określonym odcinku. Fotoradary stały się narzędziem systemu CANARD (Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym), które pozostaje w rękach Inspekcji Transportu Drogowego. Ten scentralizowany system nadzoruje ruch drogowy w naszym kraju.

Nowsze egzemplarze zapisują dane na elektronicznym nośniku lub przesyłają bezpośrednio do centrali.

Zadaniem fotoradaru jest zrobienie zdjęcia samochodowi i kierowcy w momencie przekraczania prędkości. Bez względu na to, czy urządzenie jest czynne, czy nie, działa niezwykle silnie na psychikę kierowców. Jest znacznie skuteczniejsze niż oznakowanie. Na jego widok zwalnia znacznie więcej prowadzących pojazdy niż pod wpływem samych znaków.

Działanie radaru

Stojący przy drodze w strategicznym miejscu radar może robić zdjęcia pojazdu, który się do niego zbliża lub oddala. Wszystko zależy od ustawienia urządzenia. W przypadku zdjęć robionych z przodu można wyegzekwować od kierowców większą ilość mandatów, ponieważ podstawą przyjęcia płatności jest brak wątpliwości co do identyfikacji kierowcy.

A co dokładnie znajduje się na zdjęciu upamiętniającym przekroczenie prędkości? Na pewno:

 • samochód i jego tablice rejestracyjne
 • twarz kierowcy
 • miejsce, data i godzina popełnienia wykroczenia
 • prędkość dozwolona na danym odcinku oraz prędkość, z jaką poruszał się pojazd.

Nie ma się po co łudzić, jeśli w momencie przekroczenia prędkości uchwycił kogoś fotoradar, mandat jest już tylko kwestią czasu.

Posłuchaj Beecast – podcastu o motoryzacji i ekologii

Kiedy przyjdzie mandat z fotoradaru?

Po zrobieniu fotki przez radar, trafia ona do Centralnego Systemu Przetwarzania, który gromadzi dane o naruszeniach drogowych. Główny Inspektorat Transportu Drogowego uzyskuje z Centralnej Ewidencji Pojazdów dane dotyczące właściciela pojazdu. Na tej podstawie mandat zostaje skierowany pod właściwy adres.

Przepisy mówią, że mandaty z fotoradarów kierowcy powinni otrzymywać w ciągu 180 dni od czasu popełnienia wykroczenia. Jednak technologia poszła do przodu, więc informacja o przekroczeniu prędkości szybko dociera do służb. Wobec tego delikwent przyłapany na gorącym uczynku otrzyma mandat zazwyczaj w ciągu kilku dni, a najpóźniej w ciągu kilku tygodni.

Wysokość mandatu z fotoradaru

A jaki mandat za przekroczenie prędkości przyjdzie nam zapłacić, gdy zostaniemy przyłapani przez fotoradar? Wszystko zależy od tego, o ile została przekroczona dozwolona w danym miejscu prędkość. Wiąże się to także ilością punktów karnych, którymi zostanie obciążone nasze konto.

Od stycznia 2022 roku zapłacimy za przewinienia na drodze znacznie więcej. A oto szczegóły dotyczące aktualnego taryfikatora mandatów z fotoradaru za przekroczenie prędkości:

 • do 10 km/h – mandat 50 zł
 • o 11-15 km/h – mandat 100 zł
 • o 16-20 km/h – mandat 200 zł
 • o 21-25 km/h – mandat 300 zł
 • o 26-30 km/h – mandat 400 zł
 • o 31-40 km/h – mandat 800 zł
 • o 41-50 km/h – mandat 1000 zł
 • o 51-60 km/h – mandat 1500 zł
 • o 61-70 km/h – mandat 2000 zł
 • o 71 km/h i więcej – mandat 2500 zł

W zależności od tego, o ile przekroczymy prędkość, dodatkowo ukarani zostaniemy punktami karnymi od 2 do nawet 10. Ale uwaga! Od września liczba punktów karnych wzrośnie od 3 do nawet 15!

Dostałeś mandat z fotoradaru – jak go zapłacić? 

Przed każdym fotoradarem znajduje się niebieski znak informacyjny D-51 z białym napisem Kontrola prędkości – Fotoradar. W zależności od tego, gdzie ustawiono urządzenie, ostrzega on kierowców na kilkaset metrów przed nim. Jednak czasem takie ostrzeżenie nie wystarcza i nie ma przeproś, gdy noga na gazie okazała się trochę za ciężka. Skoro dotarł do ciebie mandat z fotoradaru, jak zapłacić należność za niego? Można to zrobić na kilka sposobów.

Ważne jest jednak, aby dokonać tego w ciągu siedmiu dni od jego otrzymania. Na mandacie znajduje się numer konta, na które należy dokonać wpłaty oraz kwota zgodna z taryfikatorem. W tytule przelewu należy podać imię i nazwisko oraz numer mandatu, który zostanie opłacony.

Za mandat można zapłacić na poczcie, w banku lub przez Internet.

W jakich przypadkach można odmówić przyjęcia mandatu? 

W jakich sytuacjach można odmówić przyjęcia mandatu z radaru? Przede wszystkim, jeśli zdjęcie jest niewyraźne  lub przedstawia tył pojazdu i nie można rozpoznać kierowcy lub znajduje się na nim więcej pojazdów i nie wiadomo, który przekroczył prędkość. Oczywiście ma do tego prawo właściciel, który jest pewny, że to nie on prowadził pojazd w danym momencie. Wówczas mandat trafia do wskazanej osoby.

Powodem do odrzucenia mandatu może być także przekroczenie 180 dni od momentu wykroczenia oraz nieaktualna legalizacja radaru, który zrobił zdjęcie.

Zdjęcie zrobione przez fotoradar nie oznacza automatycznie nałożonej kary. Najpierw Główny Inspektorat Transportu Drogowego wysyła na adres właściciela samochodu pismo z oświadczeniem do wypełnienia, w którym są trzy możliwości:

 • przyznanie się i przyjęcie lub odmówienie przyjęcia mandatu
 • wskazanie osoby, która w momencie popełnienia wykroczenia kierowała pojazdem
 • niewskazanie osoby kierującej pojazdem w momencie popełnienia wykroczenia i przyjęcia mandatu za niewskazanie lub odmówienie przyjęcia mandatu.

PODSUMOWANIE

 • Fotoradar to urządzenie służące do pomiaru prędkości na określonym odcinku – na zdjęciu widoczne są: samochód, kierowca, data, godzina oraz dozwolona i rzeczywista prędkość pojazdu.
 • Za przekroczenie prędkości  o określoną ilość kilometrów grozi mandat oraz punkty według taryfikatora.
 • Mandat może dotrzeć pod adres kierowcy nawet do 180 dni od wykroczenia i można go zapłacić na poczcie, w banku lub przez Internet.
 • Można odmówić przyjęcia mandatu, jeśli na zdjęciu nie widać kierowcy, znajduje się więcej pojazdów lub kto inny prowadził auto.

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Dołącz do dyskusji
 • Piotrek pisze:

  Cennik chyba jest nie aktualny. W Boże Ciało 2022 roku przekroczyłem prędkość o 22km i mam do zapłaty 300 zł.

Kod 96 do kategorii B
Kod 96 do kategorii B Autor Anna Rychlewicz Komunikacyjne
Posiadając prawo jazdy kategorii B, możliwe jest kierowanie samochodem osobowym z przyczepą lekką o masie całkowitej do 750 kg. Jest to spore ograniczenie, ale są rozwiązania, dzięki którym można je obejść. Jednym z nich jest kod 96 do kategorii B. Prawo jazdy, w którym zostanie on wpis...
Czytaj dalej
Międzynarodowe prawo jazdy
Międzynarodowe prawo jazdy Autor Agata Wiśniewska Komunikacyjne
Do kierowania pojazdem mechanicznym i uczestniczenia w ruchu drogowym w Polsce oraz krajach należących do Unii Europejskiej, w zupełności wystarczy uzyskane w kraju prawo jazdy. Jednak co w sytuacji, gdy wyjeżdżasz na inny kontynent i również tam potrzebny Ci będzie samochód? W takim przyp...
Czytaj dalej