Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 18.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 4 minut.
Rate this post

Kiedy kupujemy nowe auto, zdecydowanie warto wykupić dla niego AC. Ale nie ma się co oszukiwać – spora część kierowców jeździ nieco starszymi autami. Czy warto kupić autocasco w przypadku kilkunastoletniego samochodu? Czy warto zainwestować w to dobrowolne ubezpieczenie? Sprawdź związane z tym szczegóły.

Autocasco – co to za ubezpieczenie?

Autocasco czyli AC należy do grupy ubezpieczeń dobrowolnych. Płacimy je, by zyskać bezpieczeństwo finansowe w przypadku nieprzewidzianych wydarzeń. Chronimy w ten sposób swoje auto i zapewniamy sobie odszkodowanie. Jest to jedyne ubezpieczenie, które zapewni nam zwrot kosztów nawet, jeśli jesteśmy sprawcami. Jakie sytuacje obejmuje AC? Oczywiście trzeba wyraźnie zaznaczyć, że zakres ochrony zależy od ceny polisy.

W podstawowym zakresie ubezpieczenie (tzw. mini AC) zapewnia odszkodowanie, gdy dojdzie do kradzieży lub szkody całkowitej. Jednak im wyższa cena polisy, tym szersza ochrona i mniej wyłączeń. Wówczas ochrona ubezpieczeniowa może objąć m.in. także:

 • zniszczenia spowodowane żywiołami takimi jak grad czy powódź  
 • drobne uszkodzenia karoserii, otarcia na parkingu
 • problemy z szybami lub wyposażeniem. 

Czy warto kupić autocasco?

Jeśli ktoś zadaje sobie pytanie dotyczące polisy AC – czy warto ją kupić, powinien mieć świadomość, że zależy to też od kilku czynników. W przypadku nowych i drogich samochodów zdecydowanie warto zawrzeć taką umowę ubezpieczeniową. Przecież wówczas szkoda całkowita a nawet niewielkie uszkodzenie może się wiązać ze sporą stratą finansową. Właścicielom takich aut oraz samochodów kupionych na kredyt bardzo przemawia to do wyobraźni i to oni właśnie najczęściej wykupują pełne AC.

Właśnie dla tej grupy docelowej ubezpieczyciele kierują swoją ofertę ubezpieczenia autocasco, dzięki któremu kierowca bez problemu odzyska pieniądze w razie uszkodzenia. Jednak wiek samochodu w przypadku AC nie przekracza zazwyczaj 15 lat. A co w takim razie ze starszymi autami? 

Autocasco – do ilu lat?

AC w przypadku starszego modelu ubezpieczycielom nie bardzo się opłaca, ponieważ koszty naprawy są w ich przypadku niewspółmierne z wartością pojazdów. Czy to znaczy, że nie możesz wykupić dla swojego starszego modelu autocasco? Ile lat samochód musi mieć, żeby to się opłacało? Nie martw się – oczywiście, że możesz ochronić swoje auto nawet, gdy ma więcej niż 15 lat.    

Na wysokość składki ubezpieczenia AC wpływa kilka czynników. Należą do nich:

 • zakres ochrony – im szerszy zakres, czyli więcej sytuacji, w których chroniony jest samochód, tym wyższa składka    
 • wiek samochodu – ubezpieczyciele raczej niechętnie oferują autocasco dla samochodów powyżej 15 lat 
 • wartość pojazdu
 • wiek właściciela
 • historia szkodowa właściciela/współwłaściciela
 • adres zamieszkania 

Jak znaleźć korzystne AC? 

Na cenę AC wpływa zakres ochrony. Jednak gdy chodzi o ubezpieczenie AC samochodu powyżej 15 lat, właścicielowi na pewno nie chodzi o to, by cena za polisę zbliżała się do wartości auta. Często okazuje się, że naprawa wcale nie będzie droga i na dodatek nie potrzeba do tego specjalistycznego serwisu (ASO). Dlatego zwyczajnie użytkownik starszego auta może nie potrzebować całościowej ochrony pojazdu.

W takiej sytuacji najczęściej chodzi o ochronę przed kradzieżą lub szkodą całkowitą. Dla takich kierowców idealnym wyjściem jest wybór tzw. minicasco (mini AC). Jest to okrojone ubezpieczenie AC w bardzo przystępnej cenie.  

Inne sposoby na korzystne AC dla starszego auta

W jaki sposób oprócz zakupu minicasco (mini AC) można jeszcze korzystnie ubezpieczyć auto, które ma już więcej niż 15 lat? Wybierając AC, zwróć uwagę na następujące kwestie:

 • wybór pomiędzy serwisowym a kosztorysowym wariantem naprawy 
 • tzw. wkład własny – naprawa auta na własny koszt przy szkodzie sięgającej np. 20%   
 • amortyzacja części – stopień zużycia eksploatacyjny części, ze względu na wiek pojazdu
 • zakup AC w pakiecie, co pozwala na oszczędność.

Przy odpowiednim wyborze warunków polisę AC dla starszego auta można kupić w całkiem korzystnej cenie. 

PODSUMOWANIE:

 • AC to dobrowolne ubezpieczenie pojazdu, które chroni samochód w razie uszkodzenia, kradzieży lub szkody całkowitej.
 • Cena AC zależy od zakresu polisy, wartości samochodu, , wieku właściciela historii szkodowa właściciela/współwłaściciela, adresu zamieszkania
 • Ubezpieczyciele niechętnie oferują polisy dla samochodów powyżej 15 lat.
 • Najbardziej opłaca się wykupić polisę dla nowego samochodu, ale dla starszego pojazdu także można znaleźć korzystne ubezpieczenie AC.  
Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej