Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 14.03.2022 Nieruchomości
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 7 minut.
1/5 - (3 votes)

Wystarczy wejść na jakikolwiek portal z ogłoszeniami dotyczącymi rynku nieruchomości i pośród wielu innych ofert można tam znaleźć mieszkanie za odstępne. Być może niektórzy nie spotkali się jeszcze z takim określeniem. Wyjaśnimy zatem, na czym polega ta forma wynajmu i z czym konkretnie się wiąże. Przyjrzymy się też kwestiom, czy decyzja o wynajęciu mieszkania za odstępne się opłaca oraz jak wygląda ubezpieczenie takiego lokalu.

Mieszkanie za odstępne – co to znaczy?

Na rynku nieruchomości panuje ogromny ruch, brakuje lokali, więc każde mieszkanie do wynajęcia może okazać się łakomym kąskiem. Niektóre jednak z wystawionych w ogłoszeniach mieszkań mają wyraźny dopisek: „mieszkanie za odstępne”. Co oznacza ten termin i czy warto się na nie zdecydować? W jakich sytuacjach takie określenie się pojawia? Okazuje się, że w terminologii prawnej pojęcie mieszkanie za odstępne nie jest stosowane. Natomiast pojawia się w potocznym nazewnictwie pewnej formy najmu. Czy w takim razie jest to legalne? Oczywiście, a strony zainteresowane takim rodzajem formy wynajmu lokalu powinny zawrzeć stosowną umowę na piśmie.

Co to jest odstępne i czym różni się od kaucji?

Mieszkanie za odstępne – o co chodzi? Zacznijmy od tego, że w ustawie o ochronie praw lokatorów znajdują się zapisy dotyczące tylko dwóch rodzajów opłat w sytuacji najmu mieszkania – czynszu i kaucji. Odstępne nie jest regulowane tą ustawą. Czym więc konkretnie jest? Otóż odstępne jest, najprościej mówiąc, jednorazową wpłatą określonej kwoty na rzecz właściciela mieszkania. Kwota ta jest bezzwrotna. W zamian najemca może otrzymać pewne istotne korzyści, a mianowicie:

  • pewność długoterminowego najmu
  • gwarancję zachowania ustalonej kwoty czynszu przez określony czas

Zupełnie czymś innym jest powszechnie znana kaucja. To zabezpieczenie właściciela lokalu przed niewywiązywaniem się z umowy przez najemcę. Kwota ta jest ściśle określona w przepisach i podlega zwrotowi po opuszczeniu lokalu przez najemcę.

Mieszkanie za odstępne – ile to kosztuje?

Mieszkanie za odstępne dostępne jest tylko pod jednym warunkiem, mianowicie, że udostępnia je właściciel mieszkania. Takich ofert nie może kierować do poszukujących lokalu np. najemca czy osoba użytkująca lokal należący do spółdzielni mieszkaniowej. A ile to kosztuje, czyli ile wynosi odstępne?

Jak już zostało wspomniane, wysokość odstępnego nie została ustalona nigdzie w przepisach. Dlatego może zależeć od wielu czynników. Przede wszystkim od wielkości lokalu, jego lokalizacji, wartości mieszkania, długości trwania wynajmu. Wynika z tego, że mieszkanie za odstępne może kosztować od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Mieszkanie za odstępne – podpisanie umowy

Mieszkania za odstępne to standard na wtórnym rynku nieruchomości. Jednak tak jak w przypadku tradycyjnego najmu obie strony powinny podpisać stosowną umowę cywilnoprawną. Umowa ta powinna mieć charakter pisemny chociażby ze względu na to, by nie doszło do nieporozumień w kwestii wysokości odstępnego. Bezpiecznie jest tego dokonać w obecności świadków.

Czytaj także: Ryzyka ubezpieczeniowe

Dobrze skonstruowana umowa najmu mieszkania za odstępne powinna zawierać:

  • dane osobowe obydwu stron umowy czyli imię i nazwisko, numer i serię dowodu, dane adresowe
  • datę i miejsce zawarcia umowy najmu
  • szczegółowy opis lokalu, który jest przedmiotem podpisanej umowy, czyli adres, powierzchnię, układ i stan techniczny lokalu
  • czas obowiązywania umowy
  • dokładną kwotę odstępnego
  • wysokość czynszu oraz w razie takiej ewentualności przedstawienie warunków zmiany wysokości czynszu
  • termin płatności czynszu.

W umowie dotyczącej najmu mieszkania za odstępne można zawrzeć także inne istotne szczegółowe warunki umowy, które mają znaczenie w przypadku konkretnego mieszkania. Opcjonalnie umowa może zawierać także informację o możliwości wykupu nieruchomości po jej wygaśnięciu oraz informacje o kwestiach związanych z remontem.

Czy warto zdecydować się na mieszkanie za odstępne?

Przyjrzymy się teraz kwestii, komu i w jakich okolicznościach opłaca się brać pod uwagę najem mieszkania za odstępne, a dla kogo nie będzie to korzystne.

Na pewno takie rozwiązanie nie będzie korzystne dla osób, które planują wynajmować mieszkanie przez krótki czas, a mają zamiar w miarę szybko kupić coś na własność.

W innych sytuacjach mieszkanie za odstępne może być bardzo korzystne dla obu stron, czyli zarówno dla wynajmującego lokal właściciela, jak i dla najemcy mieszkania. Z perspektywy najemcy czyli lokatora daje to następujące korzyści:

  • czynsz dla mieszkania za odstępne często jest niższy od stawek rynkowych i może mieć stałą kwotę
  • tego typu lokale po zakończeniu umowy najemcy mogą wykupić, jednak tu musi być wcześniej ujęte w umowie
  • ten rodzaj najmu gwarantuje długi okres wynajmu oraz możliwość zameldowania.

Z kolei właścicielowi lokalu mieszkanie za odstępne oprócz jednorazowego zastrzyku większej gotówki daje pewność, że lokatorzy nie będą się zmieniali zbyt często.

I wreszcie istnieje możliwość bardzo korzystna dla obu stron, że zamiast odstępnego lokator przeprowadzi w mieszkaniu remont na własny koszt. Pozwoli to wszystkim zaoszczędzić na zasadzie „coś za coś”.

Ubezpieczenie mieszkania za odstępne

Mieszkanie za odstępne można, a nawet trzeba ubezpieczyć tak, jak każde inne mieszkanie przez różnymi ryzykami. Pojawia się jednak pytanie, kto to powinien zrobić? Właściciel czy lokator? Wydaje się, że za ubezpieczenie lokalu powinien odpowiadać wyłącznie jego właściciel. Jednak okazuje się, że z perspektywy ubezpieczyciela lokal może zostać ubezpieczony podwójnie, a wówczas polisy się uzupełniają. Jakie polisy stoją po stronie właściciela mieszkania, a jakie po stronie najemcy?

Otóż właściciel lokalu powinien przede wszystkim zadbać o nieruchomość, jej elementy stałe i ochronę przed zdarzeniami losowymi takimi jak powódź czy pożar. Warto także zdecydować się na polisę chroniącą przed wandalizmem lokatorów.

Z kolei najemcom firmy ubezpieczeniowe oferują następujące polisy odpowiednie do ubezpieczenia wynajmowanego mieszkania:

  • OC w życiu prywatnym odpowiednie na wypadek, gdyby zdarzyło się zniszczyć część mieszkania albo przedmioty należące do właściciela lub sąsiadów – dobrym przykładem jest tu zalanie mieszkania
  • polisa na wypadek kradzieży – wyposażenie mieszkania należy zazwyczaj do lokatorów, więc w przypadku kradzieży to oni otrzymają odszkodowanie za skradzione cenne przedmioty
  • Home assistance – polisa ta zapewnia pomoc elektryka, hydraulika lub innego fachowca w razie awarii.

Jak widać, warto z pozycji najemcy dodatkowo ubezpieczyć lokal i nie czekać na wyłączne działanie właściciela. Ubezpieczyciele oferują korzystne pakiety polis, a wystarczy je jedynie porównać i wybrać korzystny dla siebie. Natomiast przed podpisaniem umowy koniecznie trzeba zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia polisy.    

PODSUMOWANIE:

  • Mieszkanie za odstępne oznacza specyficzną formę najmu mieszkania.
  • Odstępne to jednorazowa wpłata na rzecz właściciela mieszkania w zamian za długoterminowość najmu, gwarancję stałej kwoty czynszu oraz meldunek.
  • Wysokość odstępnego nie jest regulowana prawem, zależy od wielu czynników i może wynosić od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych.
  • Pisemna umowa najmu mieszkania za odstępne powinna zostać skonstruowana zgodnie z wytycznymi dotyczącymi umów cywilnoprawnych oraz zawierać wysokość odstępnego.
  • Lokal wynajmowany w ten sposób można ubezpieczyć podwójnie – właściciel ubezpiecza elementy stałe, a najemca ruchomości, a także zabezpiecza się przed kradzieżą i wyrządzeniem szkody osobom trzecim.
Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Dołącz do dyskusji

mandat na raty
Mandat na raty Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Mandaty drogowe są jednym z najczęstszych sposobów karania kierowców za naruszenie przepisów ruchu drogowego w Polsce. Choć większość mandatów należy opłacić w wyznaczonym terminie, wielu kierowców znajduje się w sytuacji, w której jednorazowa spłata kary stanowi duże obciążenie...
Czytaj dalej
1 ar ile to m2
1 ar – ile to m2? Autor Katarzyna Matusiak Nieruchomości
Zakup działki pod budowę domu wiąże się z koniecznością zrozumienia kluczowych pojęć, które pomogą wybrać odpowiednią wielkość terenu. Co to jest hektar? Ile metrów kwadratowych to 1 ar? Co jeszcze warto wiedzieć na temat powierzchni działki przeznaczonej na budowę domu? Poniżej...
Czytaj dalej