Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 30.05.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 4 minut.
5/5 - (1 vote)

Wprowadzane nowelizacje oznaczają kolejne radykalne zmiany dla kierowców. Czy jesteś gotowy na to, co czeka cię za kierownicą? Łagodniejsze sankcje, możliwość kasowania punktów karnych za opłatą poprzez szkolenia i zniesienie opłat za przejazd wybranymi odcinkami autostrad to tylko niektóre z zapowiedzianych zmian. Jednak uwaga! Nie wszystkich czeka słodka nagroda.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Zmiany w przepisach drogowych wywołują prawdziwą rewolucję wśród kierowców. Kolejna seria nowelizacji Prawa o ruchu drogowym ma na celu znaczącą poprawę doświadczeń kierowców. Ale czy na pewno jest potrzebna? Wprowadzone zmiany obejmują łagodniejsze sankcje za wykroczenia, przywrócenie możliwości skasowania punktów karanych poprzez udział w odpłatnych szkoleniach oraz zniesienie opłat za przejazd wybranymi odcinkami autostrad. Te nowe przepisy z pewnością spotkają się z entuzjastycznym przyjęciem ze strony osób posiadających już wysoką liczbę punktów karnych.

Kto nie wymaże sobie punktów karnych?

Warto jednak zaznaczyć, że nie wszyscy kierowcy będą mogli skorzystać z tych zmian. Ważne jest dokładne zapoznanie się z nowymi przepisami i świadomość konsekwencji związanych z ewentualnymi wykroczeniami drogowymi. Przywrócone szkolenia mają na celu umożliwienie redukcji aż sześciu punktów karnych, jednakże istnieją ograniczenia dotyczące uprawnień i okresu posiadania prawa jazdy, które kierowcy muszą spełnić. Osoby, które nie przestrzegają obowiązujących przepisów, nie będą miały dostępu do tych korzystnych szkoleń.

To ile zapłacisz za szkolenie, które zaciera uzbieraną liczbę punktów karnych?

Punkty karne to teraz prawdziwy koszmar dla kierowców! Ostrzejszy taryfikator i brak kursów reedukacyjnych sprawiają, że grozi im jeszcze większe ryzyko stracenia prawa jazdy. Dwa przekroczenia prędkości czy krótka rozmowa przez telefon, i już po wszystkim – prawko znika w mgnieniu oka! A to jeszcze nie koniec!

Wypełnienie formularza PCC-3 obejmuje podanie numeru NIP lub PESEL, daty zakupu samochodu, wybranie właściwego urzędu skarbowego oraz wprowadzenie szczegółów dotyczących zakupionego pojazdu, takich jak marka, model, rok produkcji, pojemność silnika, rodzaj paliwa, przebieg, czy numer rejestracyjny i nadwozia.

Teraz punkty karne będą skasowane dopiero po upływie aż dwóch długich lat, a nie jak kiedyś po roku.

Co więcej, nie od daty popełnienia wykroczenia, ale od momentu zapłacenia mandatu. To znaczy, że każda chwila zwłoki może skutkować utratą cennego prawa do prowadzenia pojazdu! Tak brzmiały nagłówki gazet i portali, teraz okazuje się, że przyjdą kolejne zmiany…

Kolejną istotną zmianą, którą należy zauważyć, jest wprowadzenie zasady usuwania punktów karnych po upływie roku, zamiast dotychczasowych dwóch lat. Ta zmiana dotyczy wszystkich kierowców i stanowi powrót do przepisów obowiązujących przed wrześniem 2022 roku.

Wypełnienie formularza PCC-3 obejmuje podanie numeru NIP lub PESEL, daty zakupu samochodu, wybranie właściwego urzędu skarbowego oraz wprowadzenie szczegółów dotyczących zakupionego pojazdu, takich jak marka, model, rok produkcji, pojemność silnika, rodzaj paliwa, przebieg, czy numer rejestracyjny i nadwozia.

Jest to szczególnie korzystna informacja dla tych, którzy pragną szybciej pozbyć się punktów karnych i polepszyć swoje wyniki w systemie kar.

Kursy doszkalające będą organizowane przez dyrektorów wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego na podstawie opracowywanych obecnie wytycznych. Ważne jest jednak zaznaczyć, że udział w tych szkoleniach nie będzie możliwy zdalnie. Opłaty za kursy mają ustalone maksymalne limity w wysokości 500 zł, co jest ustaloną na ten moment ustawowo kwotą.

Po ukończeniu kursu, uczestnicy otrzymają zaświadczenia potwierdzające, które będą przekazywane komendantowi wojewódzkiemu policji. Przywrócony zostanie również mechanizm, na mocy którego po okresie zatrzymania, prawo jazdy zostanie automatycznie zwrócone kierowcy, bez konieczności składania dodatkowych dokumentów. Szczegóły realizacji tego procesu są nadal ustalane.

Podsumowanie:

  1. Kolejna rewolucja w przepisach drogowych nadchodzi, przynosząc łagodniejsze sankcje, możliwość redukcji punktów karnych poprzez szkolenia oraz eliminację opłat za wybrane autostrady.
  2. Nie wszyscy kierowcy będą mogli skorzystać z tych zmian, konieczne jest spełnienie określonych wymagań i przestrzeganie obowiązujących przepisów.
  3. Nowa regulacja wprowadza zasadę usuwania punktów karnych po roku, co umożliwia szybszą poprawę rekordów karnych dla wszystkich kierowców.
  4. Te zmiany mają na celu poprawę bezpieczeństwa drogowego i zwiększenie świadomości kierowców.
Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

[vc_row type=”in_container” full_screen_row_position=”middle” column_margin=”default” scene_position=”center” text_color=”dark” text_align=”left” overlay_strength=”0.3″ shape_divider_position=”bottom” bg_image_animation=”none”][vc_column column_padding=”no-extra-padding” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_link_target=”_self” column_shadow=”none” column_border_radius=”none” width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” tablet_text_alignment=”default” phone_text_alignment=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”]

[/vc_column][/vc_row][vc_row type=”full_width_background” full_screen_row_position=”middle” column_margin=”default” scene_position=”center” text_color=”dark” text_align=”left” top_padding=”4%” bottom_padding=”4%” color_overlay=”rgba(69,69,255,0.15)” overlay_strength=”0.3″ shape_divider_position=”bottom” bg_image_animation=”none” shape_type=””][vc_column column_padding=”no-extra-padding” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_link_target=”_self” column_shadow=”none” column_border_radius=”none” width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” tablet_text_alignment=”default” phone_text_alignment=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_row_inner column_margin=”default” text_align=”left”][vc_column_inner column_padding=”no-extra-padding” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” bottom_margin=”2%” column_link_target=”_self” width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text]

Poradnik dla kierowców
Praktyczne informacje o ubezpieczeniu OC/AC

[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][vc_row_inner column_margin=”default” text_align=”left”][vc_column_inner column_padding=”padding-4-percent” column_padding_position=”all” centered_text=”true” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” column_link_target=”_self” width=”1/3″ tablet_width_inherit=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text css=”.vc_custom_1673606981694{margin-top: 0px !important;margin-bottom: 0px !important;}”]

Ubezpieczenie samochodu

Co obejmuje ubezpieczenie OC

[/vc_column_text][/vc_column_inner][vc_column_inner column_padding=”padding-4-percent” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” column_link_target=”_self” width=”1/3″ tablet_width_inherit=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text css=”.vc_custom_1675167557776{margin-top: 0px !important;margin-bottom: 0px !important;}”]

Kalkulator OC

Kalkulator OC bez podawania danych

[/vc_column_text][/vc_column_inner][vc_column_inner column_padding=”padding-4-percent” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” column_link_target=”_self” width=”1/3″ tablet_width_inherit=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text css=”.vc_custom_1677793971799{margin-top: 0px !important;margin-bottom: 0px !important;}”]

Pozostałe porady

Eurotax – wycena samochodu

Historia pojazdu po numerze rejestracyjnym

[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][/vc_column][/vc_row]

Płatności bezgotówkowe w Policji
Płatności bezgotówkowe w Policji Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Każdy kierowca może znaleźć się w sytuacji, w której otrzymuje mandat karny za wykroczenie w ruchu drogowym. Niezależnie od tego, czy popełniliśmy drobny błąd, czy też bardziej poważne naruszenie przepisów, konsekwencje w postaci mandatu karnego są nieuniknione. Jednak warto wiedzie...
Czytaj dalej
glamping
Glamping Autor Katarzyna Matusiak Turystyczne
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak to jest spać pod gwiazdami w luksusowych warunkach, nie rezygnując z komfortu własnego łóżka? Jeśli tak, to glamping jest dla Ciebie! Co to jest glamping? To pytanie krąży po głowach wielu, którzy słyszeli o tym trendzie, ale nie do końca wie...
Czytaj dalej