Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 18.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
5/5 - (1 vote)

Zdarza się, że właściciele pojazdów nie zaprzątają sobie głowy troską o polisę OC, bo są przekonani, że automatyczne przedłużenie OC jest standardem. I rzeczywiście w większości przypadków wykupiona rok wcześniej polisa ulega wznowieniu na kolejne 12 miesięcy. Jednak nie zawsze. Kiedy polisa się nie przedłuży? Poznaj szczegóły.   

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

OC – ubezpieczenie obowiązkowe

Dlaczego trzeba tak bardzo dbać o to, by mieć ważną polisę OC? Powód jest bardzo prosty – jest to jedyne obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne. Obejmuje ono wszystkie zarejestrowane pojazdy mechaniczne. Chroni ono kierowcę od finansowych konsekwencji kolizji, jeśli do zdarzenia doszłoby z jego winy. Bez opłaconego OC lepiej więc nie wybierać się w drogę.

Ktoś mógłby pomyśleć, że to może się udać. Jednak nie. Brak aktualnej polisy wychwyci bez problemu kontrola policyjna, a jeszcze skuteczniejsza jest w tej kwestii kontrola UFG. A wówczas delikwenta czekają bardzo wysokie kary. 

W 2020 roku kary za brak ważnego OC jeszcze wzrosły. Jeśli przerwa w ubezpieczeniu trwała do 3 dni, kierowca zapłaci 1040 zł w przypadku auta osobowego i 1560 dla auta ciężarowego. Ale gdy jazda bez ważnej polisy wynosiła powyżej 14 dni, kara to analogicznie aż 5200 lub 7800 zł. Być może ktoś nie płaci ubezpieczenia z pełną świadomością konsekwencji. Jednak najczęściej przerwa w ciągłości OC kierowcy to właśnie efekt niedopatrzenia. Po prostu właściciel pojazdu jest nieświadomy, że nie nastąpiło automatyczne wznowienie polisy OC.

Automatyczne przedłużenie OC. Kiedy następuje?

Zdecydowana większość zawartych przez kierowców polis OC przedłuża się automatycznie na następny rok. Istnieje jednak bardzo ważny warunek, który musi być dotrzymany. Otóż pojazd, na który została wykupiona polisa, musi przez ten czas pozostawać własnością tego samego kierowcy. Przedłużenie OC następuje wówczas z automatu. Jednak każdy ubezpieczyciel informuje o tym swojego klienta w terminie 14 przed zakończeniem ochrony. 

Jaką decyzję może podjąć wówczas ubezpieczony? Kierowca może:

 • pozostać przy wznowionej polisie na kolejny rok
 • złożyć wypowiedzenie, zmienić ubezpieczyciela i wykupić nową polisę.

Zmiana ubezpieczyciela

Jeśli warunki proponowane przez ubezpieczyciela w polisie, która się niedługo wznowi, są zadowalające, najłatwiej pozostać przy tym OC. Jednak zawsze możemy zdecydować się na inną, bardziej korzystną według nas polisę. Trzeba wówczas pamiętać o bardzo ważnej kwestii. Polisa wznawia się na następne 12 miesięcy nawet, gdyby kierowca nie zapłacił za nią w terminie.

Dlatego aby nie wpaść w pułapkę podwójnego ubezpieczenia, trzeba koniecznie złożyć wypowiedzenie do poprzedniego ubezpieczyciela. Kiedy trzeba to zrobić? Najpóźniej dzień przed wygaśnięciem poprzedniej umowy.  

Kiedy OC nie wznowi się automatycznie?  

Skoro już wiadomo kiedy i na jakich warunkach następuje przedłużenie polisy OC, czas przyjrzeć się sytuacjom, kiedy to nie nastąpi. Takich przypadków jest kilka.

OC nie wznowi się automatycznie, gdy:

 • korzystamy z OC poprzedniego właściciela pojazdu
 • pojazd miał wykupione OC krótkoterminowe 
 • mamy zaległości w opłatach za OC.

Przyjrzymy się teraz dokładnie każdej z tych sytuacji, w wyniku której nie następuje przedłużenie umowy OC. Świadomość tego sprawi, że unikniemy nieprzyjemności związanych z brakiem ciągłości ochrony ubezpieczeniowej.  

OC poprzedniego właściciela pojazdu 

Automatyczne przedłużenie umowy OC na pewno nie nastąpi, jeśli korzystamy z polisy zbywcy samochodu. Jeśli kupimy auto, śmiało można jeździć na OC opłaconym przez poprzedniego właściciela. Jego warunki pozostają takie same. Istnieje jednak jedna bardzo ważna różnica – taka polisa nie przedłuży się automatycznie. Dlatego tak istotne jest, by nowy właściciel nie przeoczył tego faktu i zawarł nową umowę OC.

Po zakupie auta mamy dwie możliwości:

 • wypowiedzenie polisy i zawarcie nowej umowy  
 • korzystanie z OC byłego właściciela.

Polisa krótkoterminowa

Właściciele niektórych pojazdów mają możliwość wykupić dla swoich aut OC krótkoterminowe. Dotyczy to na przykład sytuacji, gdy użytkownik jeździ pojazdem zabytkowym, potrzebuje zarejestrować auto tylko czasowo lub sprowadza samochód z zagranicy i wjeżdża nim do kraju.

Polisa krótkoterminowa to idealne rozwiązanie w przypadku tych właśnie pojazdów. Jednak w wykupionym na miesiąc OC kryje się jedna pułapka – nie ma ono możliwości automatycznego wznowienia. Czyli po wygaśnięciu umowy musimy kupić kolejną polisę. 

Zaległości w OC

Część kierowców wybiera ubezpieczenie OC wykupione na raty. Wówczas może się zdarzyć, że właściciel auta zalega z kolejnymi wpłatami. Jakie są tego konsekwencje? Po pierwsze  zapłaci on odsetki od zaległości, a po drugie nie nastąpi automatyczne przedłużenie polisy. Dlatego musi być tego świadomy, by nie mieć przerwy w ubezpieczeniu i wykupić nowe OC przed upływem ważności poprzedniego OC. 

PODSUMOWANIE:

 • OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym, za jego brak grozi kara finansowa.
 • Polisa OC przedłuża się automatycznie w większości przypadków, jeśli właściciel pojazdu się nie zmienia.
 • Ubezpieczyciel informuje o tym fakcie właściciela pojazdu 14 dni wcześniej.
 • OC nie wznowi się automatycznie w przypadku korzystania z polisy poprzedniego właściciela, OC krótkoterminowego oraz zaległościach w opłatach za OC.
Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej