Małgorzata Dawid
Małgorzata Dawid
Aktualizowano: 18.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 4 minut.
Rate this post

Przemieszczasz się na co dzień samochodem? A może ruszasz swój pojazd z garażu jedynie w stanie wyższej konieczności? Nie ma to tak naprawdę większego znaczenia, obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce, zawsze będzie takie samo. Jakie podstawowe elementy wyposażenia powinniśmy mieć? Co jest wymagane? Za co grozi mandat?

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Auto, którym poruszamy się po drodze musi mieć ważny przegląd techniczny, musi też być sprawne. To absolutna podstawa, ale oczywiście trzeba pamiętać także o koniecznym wyposażeniu. Za jego brak grozi nam mandat karny, w niektórych wypadkach równy nawet kilkuset złotym. Obowiązkowe wyposażenie to jednak nie tylko kwestia bycia w zgodzie z przepisami prawa, ale przede wszystkim nasze własne bezpieczeństwo. 

Wymagane wyposażenie samochodu w Polsce

Rozporządzenia Ministra Infrastruktury dotyczące parametrów technicznych pojazdów oraz ich wyposażenia, określa precyzyjnie elementy, o które musimy zadbać, aby poruszać się autem po polskich drogach. Podstawowe wyposażenie samochodu to właściwie dwa elementy, o których nie możemy zapomnieć. 

Obowiązkowe wyposażenie samochodu to zgodnie z rozporządzeniem: 

  • Gaśnica – o minimalnej masie 1 kg – koniecznie z homologacją. Gaśnica taka jest bardzo istotnym elementem wyposażenia, który może nas uratować w wielu sytuacjach. Co istotne, nie możemy poprzestać na zakupie samej gaśnicy, powinniśmy co roku przedłużać jej ważność. Gaśnica przechowywana dłuższy czas w nieodpowiednich warunkach, nie poddawana przeglądowi, może być po prostu niesprawna. Za brak gaśnicy grozi mandat do 500 zł. 
  • Trójkąt ostrzegawczy – przydaje się głównie w sytuacji wypadku. Trójkąt powinien mieć odpowiednią wielkość i również posiadać tzw. homologację. 

Nieobowiązkowe wyposażenie samochodu, co warto mieć?

Wymagane wyposażenie samochodu to jedno, to opcjonalne, ale bardzo często niezwykle potrzebne w sytuacji kryzysowej to drugie. Każda osoba podróżująca często samochodem wie, że w razie wypadku, awarii, przydadzą się nam także inne elementy.

Co warto mieć w aucie? 

  • kamizelkę odblaskową i zestaw narzędzi – przydadzą się np. w przypadku konieczności wymiany koła na poboczu
  • apteczkę pierwszej pomocy z wyposażeniem (w apteczce powinniśmy mieć bandaże opatrunki, chusty trójkątne i inne elementy) – UWAGA! Apteczka jest obowiązkowa tylko dla pojazdów, których używamy do przewozu osób, dla autobusów, taksówek, samochodów ciężarowych. 
  • koło zapasowe, linkę holowniczą, kable rozruchowe, lewarek

Obowiązkowe wyposażenie samochodu za granicą

Zasadniczo, jeśli wyjeżdżamy za granicę, mamy obowiązek posiadania takiego wyposażenia auta, jakie obowiązuje w naszym kraju. Warto jednak nie lekceważyć wymagań innych krajów i pamiętać, że mogą być one różne także lokalnie. 

Niektóre kraje wprowadzają obowiązek posiadania np. łańcuchów na koła, ich brak może skończyć się nie tylko mandatem, ale także brakiem możliwości kontynuowania podróży w niektórych rejonach. 

Przed wyjazdem z Polski, dobrze zapoznać się z wymaganiami i w razie potrzeby, dostosować do nich. 

Wymagane wyposażenie samochodu – pamiętaj o polisie! 

Nie jest to oczywiście przedmiot ani klasyczny element wyposażenia, ale obowiązek posiadania ubezpieczenia OC, nakłada na kierowcę ustawa. Jeśli Twoja polisa dobiega końca, możesz skorzystać w większości wypadków z opcji odnowienia OC, ale możesz także sprawdzić warunki w Beesafe – sprawdź już teraz! 

Pamiętaj, że jazda bez ważnego OC to ogromne ryzyko. Możesz otrzymać nie tylko karę z UFG, ale także narazić się na ogromne problemy w razie spowodowania wypadku. 

PODSUMOWANIE: 

  • Obowiązkowe wyposażenie samochodu określa rozporządzenie Ministra Infrastruktury
  • Wymagane wyposażenie auta to gaśnica i trójkąt ostrzegawczy. 
  • Oprócz podstawowego wyposażenia auta, warto mieć w pojeździe także inne niezwykle przydatne elementy, np. narzędzia, koło zapasowe, lewarek czy kamizelkę odblaskową. 
  • Kierowcy mają również obowiązek posiadania ważnej polisy OC. Nie musimy jej co prawda wozić ze sobą, ale nie warto ryzykować nawet kilkudniowej przerwy w ubezpieczeniu.

Małgorzata Dawid
Małgorzata Dawid

Content Manager, ekonomistka, pisarka i specjalistka ds. treści internetowych z wieloletnim doświadczeniem w tworzeniu poradników ubezpieczeniowych.

Dołącz do dyskusji

Kiedy można wybić szybę w aucie
Kiedy można wybić szybę w aucie? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Czy istnieje sytuacja, w której wybicie szyby jest uzasadnione? Czy ryzyko poniesienia kary za zniszczenie cudzego mienia jest w stanie przeważyć moralny obowiązek uratowania bezbronnych istot? [bee_cta_inset style='1' header='Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!' link='http...
Czytaj dalej
Ubezpieczenie biletu lotniczego
Ubezpieczenie biletu lotniczego Autor Katarzyna Matusiak Turystyczne
Kiedy ostatnio odwoływałeś lot? Zdarza się, prawda? Nagłe awarie, zmiany planów, niespodziewane choroby - wiele czynników może spowodować, że Twoje starannie zaplanowane podróże lądują na śmietniku. Zamiast doświadczać bólu po utracie cennego biletu lotniczego, można rozważyć u...
Czytaj dalej