Małgorzata Dawid
Małgorzata Dawid
Aktualizowano: 19.06.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 4 minut.
3.5/5 - (2 votes)

Przemieszczasz się na co dzień samochodem? A może ruszasz swój pojazd z garażu jedynie w stanie wyższej konieczności? Nie ma to tak naprawdę większego znaczenia, obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce, zawsze będzie takie samo. Jakie podstawowe elementy wyposażenia powinniśmy mieć? Co jest wymagane? Za co grozi mandat?

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Auto, którym poruszamy się po drodze musi mieć ważny przegląd techniczny, musi też być sprawne. To absolutna podstawa, ale oczywiście trzeba pamiętać także o koniecznym wyposażeniu. Za jego brak grozi nam mandat karny, w niektórych wypadkach równy nawet kilkuset złotym. Obowiązkowe wyposażenie to jednak nie tylko kwestia bycia w zgodzie z przepisami prawa, ale przede wszystkim nasze własne bezpieczeństwo. 

Wymagane wyposażenie samochodu w Polsce

Rozporządzenia Ministra Infrastruktury dotyczące parametrów technicznych pojazdów oraz ich wyposażenia, określa precyzyjnie elementy, o które musimy zadbać, aby poruszać się autem po polskich drogach. Podstawowe wyposażenie samochodu to właściwie dwa elementy, o których nie możemy zapomnieć. 

Obowiązkowe wyposażenie samochodu to zgodnie z rozporządzeniem: 

  • Gaśnica – o minimalnej masie 1 kg – koniecznie z homologacją. Gaśnica taka jest bardzo istotnym elementem wyposażenia, który może nas uratować w wielu sytuacjach. Co istotne, nie możemy poprzestać na zakupie samej gaśnicy, powinniśmy co roku przedłużać jej ważność. Gaśnica przechowywana dłuższy czas w nieodpowiednich warunkach, nie poddawana przeglądowi, może być po prostu niesprawna. Za brak gaśnicy grozi mandat do 500 zł. 
  • Trójkąt ostrzegawczy – przydaje się głównie w sytuacji wypadku. Trójkąt powinien mieć odpowiednią wielkość i również posiadać tzw. homologację. 

Nieobowiązkowe wyposażenie samochodu, co warto mieć?

Wymagane wyposażenie samochodu to jedno, to opcjonalne, ale bardzo często niezwykle potrzebne w sytuacji kryzysowej to drugie. Każda osoba podróżująca często samochodem wie, że w razie wypadku, awarii, przydadzą się nam także inne elementy.

Co warto mieć w aucie? 

  • kamizelkę odblaskową i zestaw narzędzi – przydadzą się np. w przypadku konieczności wymiany koła na poboczu
  • apteczkę pierwszej pomocy z wyposażeniem (w apteczce powinniśmy mieć bandaże opatrunki, chusty trójkątne i inne elementy) – UWAGA! Apteczka jest obowiązkowa tylko dla pojazdów, których używamy do przewozu osób, dla autobusów, taksówek, samochodów ciężarowych. 
  • koło zapasowe, linkę holowniczą, kable rozruchowe, lewarek

Obowiązkowe wyposażenie samochodu za granicą

Zasadniczo, jeśli wyjeżdżamy za granicę, mamy obowiązek posiadania takiego wyposażenia auta, jakie obowiązuje w naszym kraju. Warto jednak nie lekceważyć wymagań innych krajów i pamiętać, że mogą być one różne także lokalnie. 

Niektóre kraje wprowadzają obowiązek posiadania np. łańcuchów na koła, ich brak może skończyć się nie tylko mandatem, ale także brakiem możliwości kontynuowania podróży w niektórych rejonach. 

Przed wyjazdem z Polski, dobrze zapoznać się z wymaganiami i w razie potrzeby, dostosować do nich. 

Wymagane wyposażenie samochodu – pamiętaj o polisie! 

Nie jest to oczywiście przedmiot ani klasyczny element wyposażenia, ale obowiązek posiadania ubezpieczenia OC, nakłada na kierowcę ustawa. Jeśli Twoja polisa dobiega końca, możesz skorzystać w większości wypadków z opcji odnowienia OC, ale możesz także sprawdzić warunki w Beesafe – sprawdź już teraz! 

Pamiętaj, że jazda bez ważnego OC to ogromne ryzyko. Możesz otrzymać nie tylko karę z UFG, ale także narazić się na ogromne problemy w razie spowodowania wypadku. 

PODSUMOWANIE: 

  • Obowiązkowe wyposażenie samochodu określa rozporządzenie Ministra Infrastruktury
  • Wymagane wyposażenie auta to gaśnica i trójkąt ostrzegawczy. 
  • Oprócz podstawowego wyposażenia auta, warto mieć w pojeździe także inne niezwykle przydatne elementy, np. narzędzia, koło zapasowe, lewarek czy kamizelkę odblaskową. 
  • Kierowcy mają również obowiązek posiadania ważnej polisy OC. Nie musimy jej co prawda wozić ze sobą, ale nie warto ryzykować nawet kilkudniowej przerwy w ubezpieczeniu.

Małgorzata Dawid
Małgorzata Dawid

Content Manager, ekonomistka, pisarka i specjalistka ds. treści internetowych z wieloletnim doświadczeniem w tworzeniu poradników ubezpieczeniowych.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej