Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 18.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 4 minut.
Rate this post

Czy wiesz, że OC przechodzi na spadkobiercę? Jak nie stać się dłużnikiem Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego? Kto ma obowiązek płacenia obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego po śmierci właściciela pojazdu? 

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Zgodnie z przepisami polskiego prawa Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny zajmuje się nakładaniem kar na wszystkich tych kierowców, którzy nie uiścili w terminie opłaty za OC lub w ogóle zaprzestali jej opłacania. Grzywny przyznawane przez urząd są niezwykle wysokie i nie wymagają kontroli przez służby, ponieważ często przyznawane są na podstawie weryfikacji ubezpieczenia polisą w specjalnym systemie informatycznym. 

Śmierć właściciela samochodu jest jedną z bardziej skomplikowanych sytuacji, ponieważ możliwe jest, że najbliższa rodzina otrzyma samochód w spadku. Dzieje się tak dlatego, że OC  wraz z autem przechodzi na spadkobiercę. Jednak często powstaje problem, kto dziedziczy po zmarłym. 

Dziedziczenie samochodu –  dziedziczenie zniżek OC

Z punktu widzenia prawa, najbardziej klarowna sytuacja ma miejsce wtedy, gdy zmarły pozostawił po sobie testament wskazujący, kto otrzyma po nim jego własność. W takiej sytuacji spadkobierca otrzymuje samochód razem z aktualnie działającym i wykupionym OC. Taka polisa jest ważna do ostatniego dnia, na który została wykupiona.

Trzeba jednak pamiętać, że jest to taka sytuacja, w której obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne nie przedłuży się w sposób automatyczny.

Osoba, która dziedziczy musi zakupić nowe ubezpieczenia OC. Jednocześnie spadkobierca wraz z otrzymaniem pojazdu ma możliwość wypowiedzenia ubezpieczenia i wyboru innej firmy sprzedającej polisę OC.

W przypadku dziedziczenia ustawowego, sytuacja jest o wiele bardziej skomplikowana. Należy przede wszystkim ustalić, kto zostaje spadkobiercą. Sprawa staje się tym bardziej skomplikowana, w momencie gdy część osób będących w gronie potencjalnych dziedziczących odrzuca spadek. 

OC przechodzi na spadkobiercę – o tym warto wiedzieć!

Może się więc zdarzyć, że obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne się skończy, a nadal nie będzie wiadomo, kto powinien kupić kolejne. Tu jednak przychodzi z pomocą artykuł 1034 paragraf 1 Kodeksu cywilnego, który wskazuje, że wszyscy spadkobiercy ponoszą solidarną odpowiedzialność za zobowiązania po osobie, po której dziedziczą. Wszystkie te osoby w częściach równych. 

Pamiętajmy również, że niezależnie od tego, czy dziedziczenie będzie testamentowe czy ustawowe, należy poinformować towarzystwo ubezpieczeniowe o śmierci jego klienta.

Do takiej korespondencji konieczne jest załączenie aktu zgonu. W najgorszej sytuacji znajdują się te osoby, które nie wiedzą, w jakim zakładzie ubezpieczeniowym wykupione było OC zmarłego właściciela pojazdu. W takim wypadku należy skontaktować się z Ubezpieczeniowym Funduszem Gwarancyjnym z prośbą o wskazanie, do którego z ubezpieczycieli należy się zgłosić w tym wypadku. Tu również konieczne jest przekazanie skanu lub kopii aktu zgonu.  Sprzedaż auta po śmierci właściciela jest możliwa dopiero po ustaleniu spadkobierców.

PODSUMOWANIE:

  • Ubezpieczenie OC nie kończy się w momencie śmierci dotychczasowego właściciela samochodu.
  • Datą zakończenia polisy obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego jest moment jej wygaśnięcia lub wypowiedzenie przez spadkobierców.
  • Spadkobiercy mają obowiązek poinformowania zakładu ubezpieczeń o śmierci właściciela pojazdu. 
  • Za długi powstałe wobec towarzystwa ubezpieczeniowego lub Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego wszyscy spadkobiercy odpowiadają w sposób równy i solidarnie zobowiązani są do ich zapłaty. 

 

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji

Ruchomości domowe
Ruchomości domowe Autor Katarzyna Matusiak Nieruchomości
Czy wiesz, czym są ruchomości domowe? Dowiedz się, dlaczego są one tak wartościowe i czemu powinieneś pomyśleć o ich ubezpieczeniu! Podpowiadamy, jak ubezpieczyć ruchomości domowe i ile może kosztować taka polisa. Co to są ruchomości domowe? Ruchomości domowe to przedmioty, któ...
Czytaj dalej
Jak wynająć mieszkanie
Jak wynająć mieszkanie? Autor Katarzyna Matusiak Nieruchomości
Wynajem mieszkania stał się dla wielu osób dobrym sposobem na zarobek. Aby jednak było to możliwe, należy się do tego wcześniej odpowiednio przygotować. Jak wynająć mieszkanie, aby było to bezpieczne zarówno dla wynajmującego, jak i najemcy? Czy warto mieć ubezpieczenie mieszkania? Wy...
Czytaj dalej