Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 18.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 4 minut.
Rate this post

Czy wiesz, że OC przechodzi na spadkobiercę? Jak nie stać się dłużnikiem Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego? Kto ma obowiązek płacenia obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego po śmierci właściciela pojazdu? 

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Zgodnie z przepisami polskiego prawa Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny zajmuje się nakładaniem kar na wszystkich tych kierowców, którzy nie uiścili w terminie opłaty za OC lub w ogóle zaprzestali jej opłacania. Grzywny przyznawane przez urząd są niezwykle wysokie i nie wymagają kontroli przez służby, ponieważ często przyznawane są na podstawie weryfikacji ubezpieczenia polisą w specjalnym systemie informatycznym. 

Śmierć właściciela samochodu jest jedną z bardziej skomplikowanych sytuacji, ponieważ możliwe jest, że najbliższa rodzina otrzyma samochód w spadku. Dzieje się tak dlatego, że OC  wraz z autem przechodzi na spadkobiercę. Jednak często powstaje problem, kto dziedziczy po zmarłym. 

Dziedziczenie samochodu –  dziedziczenie zniżek OC

Z punktu widzenia prawa, najbardziej klarowna sytuacja ma miejsce wtedy, gdy zmarły pozostawił po sobie testament wskazujący, kto otrzyma po nim jego własność. W takiej sytuacji spadkobierca otrzymuje samochód razem z aktualnie działającym i wykupionym OC. Taka polisa jest ważna do ostatniego dnia, na który została wykupiona.

Trzeba jednak pamiętać, że jest to taka sytuacja, w której obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne nie przedłuży się w sposób automatyczny.

Osoba, która dziedziczy musi zakupić nowe ubezpieczenia OC. Jednocześnie spadkobierca wraz z otrzymaniem pojazdu ma możliwość wypowiedzenia ubezpieczenia i wyboru innej firmy sprzedającej polisę OC.

W przypadku dziedziczenia ustawowego, sytuacja jest o wiele bardziej skomplikowana. Należy przede wszystkim ustalić, kto zostaje spadkobiercą. Sprawa staje się tym bardziej skomplikowana, w momencie gdy część osób będących w gronie potencjalnych dziedziczących odrzuca spadek. 

OC przechodzi na spadkobiercę – o tym warto wiedzieć!

Może się więc zdarzyć, że obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne się skończy, a nadal nie będzie wiadomo, kto powinien kupić kolejne. Tu jednak przychodzi z pomocą artykuł 1034 paragraf 1 Kodeksu cywilnego, który wskazuje, że wszyscy spadkobiercy ponoszą solidarną odpowiedzialność za zobowiązania po osobie, po której dziedziczą. Wszystkie te osoby w częściach równych. 

Pamiętajmy również, że niezależnie od tego, czy dziedziczenie będzie testamentowe czy ustawowe, należy poinformować towarzystwo ubezpieczeniowe o śmierci jego klienta.

Do takiej korespondencji konieczne jest załączenie aktu zgonu. W najgorszej sytuacji znajdują się te osoby, które nie wiedzą, w jakim zakładzie ubezpieczeniowym wykupione było OC zmarłego właściciela pojazdu. W takim wypadku należy skontaktować się z Ubezpieczeniowym Funduszem Gwarancyjnym z prośbą o wskazanie, do którego z ubezpieczycieli należy się zgłosić w tym wypadku. Tu również konieczne jest przekazanie skanu lub kopii aktu zgonu.  Sprzedaż auta po śmierci właściciela jest możliwa dopiero po ustaleniu spadkobierców.

PODSUMOWANIE:

  • Ubezpieczenie OC nie kończy się w momencie śmierci dotychczasowego właściciela samochodu.
  • Datą zakończenia polisy obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego jest moment jej wygaśnięcia lub wypowiedzenie przez spadkobierców.
  • Spadkobiercy mają obowiązek poinformowania zakładu ubezpieczeń o śmierci właściciela pojazdu. 
  • Za długi powstałe wobec towarzystwa ubezpieczeniowego lub Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego wszyscy spadkobiercy odpowiadają w sposób równy i solidarnie zobowiązani są do ich zapłaty. 

 

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej