Bartłomiej Skrobol
Bartłomiej Skrobol
Aktualizowano: 18.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.
Rate this post

Obowiązkowe ubezpieczenie OC zawsze obejmuje w zasadzie taki sam zakres ochrony, natomiast jego cena potrafi się bardzo różnić – w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego i klienta. Za, w gruncie rzeczy, ten sam produkt niektórzy kierowcy muszą zapłacić kilka tysięcy złotych, podczas gdy innych kosztuje to kilkaset złotych. Dowiedz się od czego zależy wysokość OC i co ewentualnie możesz zrobić, by płacić mniej.

Wysokość ubezpieczenia OC zależy od wielu składników. Co gorsza, różne zakłady ubezpieczeniowe przykładają różną wagę do tych samych informacji – dlatego często będzie tak, że u różnych firm uzyskasz inną wycenę składki, mimo że decyzja była podejmowana na podstawie tych samych czynników. Z tego powodu najważniejszą zasadą, pozwalającą na kupno możliwie taniego ubezpieczenia OC, jest porównanie ofert u jak największej liczby ubezpieczycieli. Warto korzystać z dostępnych w Internecie porównywarek OC, żeby nawet nie wiedząc od czego zależy cena OC, móc uzyskać jak najlepszą ofertę.

Wysokość składki OC – od czego zależy?

Jednym z głównych kryteriów jest wiek właściciela i kierowcy auta. W największym skrócie – im młodszy kierowca, tym wyższa składka. Towarzystwa ubezpieczeniowe, nie bez powodu zresztą, uważają młodszych kierowców za mniej doświadczonych, bardziej skłonnych do brawurowej jazdy. Według danych młodzi kierowcy popełniają stosunkowo największą liczbę wykroczeń drogowych, chętnie przekraczają prędkość i co za tym idzie powodują dużo wypadków. Nie mają też żadnych zniżek za bezszkodową jazdę, co dodatkowo zwiększa cenę obowiązkowej polisy.

Wysokość ubezpieczenia OC zależy też od daty wydania prawa jazdy. Podobnie jak w przypadku wieku kierowcy, jeśli masz prawo jazdy od niedawna, zakład ubezpieczeniowy będzie Cię traktował podejrzliwie i spodziewał się, że łatwo możesz spowodować kolizję. Nawet jeśli masz już swoje lata, ale jeździsz od niedawna – dla ubezpieczyciela jesteś młodym kierowcą!

Posiadane zniżki za bezszkodową jazdę to kolejny, dość oczywisty czynnik wpływający na cenę OC. W przybliżeniu licząc, każdy rok jazdy bez wypadku to mniej więcej 10% zniżki. Po kilku latach będziemy mieć już 60% zniżki na OC, co wpływa radykalnie na cenę obowiązkowej polisy.

Od czego zależy ubezpieczenie auta? Pozostałe czynniki

A od czego zależy wysokość OC jeśli chodzi o miejsce zamieszkania? Firmy ubezpieczeniowe prowadzą własne statystyki dotyczące wypadkowości w danym rejonie, ale można to śmiało uprościć do zasady, że im większe miasto, tym wyższa składka. Równanie jest tutaj proste – dużo ludzi, duży ruch, dużo wypadków. Mieszkańcy wsi i mniejszych miasteczek mogą liczyć na niższe OC. Ale nie musi być to bezwzględna reguła – jeśli ubezpieczycielowi wyjdzie z tabeli, że danym miejscu jest więcej zdarzeń drogowych niż przeciętnie, Twoja składka będzie wyższa.

Stan cywilny i posiadane dzieci to kolejny czynnik wpływający na cenę ubezpieczenia. Od czego zależy cena OC w przypadku posiadania rodziny? Towarzystwa ubezpieczeniowe wychodzą z założenia, że kierowca mający małżonka oraz dzieci powinien jeździć rozważniej, bezpieczniej i spokojniej, natomiast bezdzietny i samotny będzie miał większą tendencje do ryzykownych zachowań na drodze. Istnieje większe prawdopodobieństwo spowodowania przez niego wypadku i  powinien zapłacić wyższą składkę.

Na wysokość ubezpieczenia OC wpłynie też dodatkowy kierowca, szczególnie ten niedoświadczony. Podczas kupna ubezpieczenia należy wpisać do polisy wszystkich potencjalnych kierowców auta. Czasami w rodzinach wpisuje się dorosłe dzieci jako współwłaścicieli samochodu, by mogły zacząć zbierać zniżki. Niezależnie od tego czy młody kierowca jest współwłaścicielem pojazdu czy nie, należy go dopisać do polisy. W przeciwnym bowiem wypadku w razie spowodowania przez niego jakiejś kolizji, ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania. Z drugiej jednak strony, takie ubezpieczenie z dopisanym do OC młodym kierowcą prawdopodobnie będzie od razu nieco droższe.

Od czego zależy wysokość OC samochodu?

Wysokość ubezpieczenia OC zależy też od pojazdu, który jest obejmowany ochroną. I tak na przykład marka i model auta mają duże znaczenie. Zakłady ubezpieczeniowe prowadzą statystyki wypadków i jeśli kupiłeś samochód, który jest w grupie wyższego ryzyka, to masz pecha – zapłacisz wyższą składkę.

Kolejnym czynnikiem jest stan licznika. Od czego zależy wysokość OC jeśli chodzi o przebieg? Zależność jest prosta – im więcej kilometrów na liczniku, tym pojazd jest bardziej wyeksploatowany i gorszym stanie technicznym. Czyli istnieje większa szansa awarii i spowodowania zdarzenia drogowego. 

Podobnie zresztą jeśli chodzi o wiek pojazdu. Starsze auta są w gorszym stanie, źle się prowadzą, nie mają wielu systemów bezpieczeństwa, które są montowane w nowych samochodach – wyższa składka na obowiązkowe OC jest nieunikniona.

A od czego zależy cena OC w przypadku pojemności silnika? Większy silnik to szybsze auto i większy koszt ubezpieczenia. Tutaj nie ma żadnej tajemnicy – szybki samochód, szczególnie w połączeniu z niedoświadczonym kierowcą, to gotowy przepis na wypadek i związane z nim koszty.

Wysokość ubezpieczenia OC zależy od wielu różnych czynników. A co gorsza, każdy zakład ubezpieczeń ma swoją własną formułę jaką wagę przykładać do poszczególnych informacji. Ważne jest, by podawać zawsze prawdziwe dane, bo tylko w ten sposób ubezpieczyciel będzie mógł wyliczyć odpowiednią dla nas stawkę. Dodatkowo obniżyć cenę możemy kupując polisy w pakiecie (oczywiście jeśli potrzebujemy innych ubezpieczeń), nie rozkładając na raty (opłacenie składki w całości to zawsze najlepsza cena) oraz przede wszystkim korzystając z porównywarek ofert dostępnych w Internecie. Różnice pomiędzy poszczególnymi towarzystwami mogą być bardzo duże.

PODSUMOWANIE:

  • Zakłady ubezpieczeniowe oceniają wiele czynników dotyczących kierowcy i auta, ale mają różne metody szacowania ryzyka.
  • Niezależnie od ubezpieczyciela, generalnie młodsi i mniej doświadczeni kierowcy, w starszych i szczególnie w szybszych autach, zapłacą wyższą składkę.
  • Oferty towarzystw ubezpieczeniowych mogą się od siebie bardzo mocno różnić.
Bartłomiej Skrobol
Bartłomiej Skrobol

Z wykształcenia dziennikarz zajmujący się nowymi technologiami, z praktyki specjalista do spraw komunikacji internetowej i ubezpieczeń. Prywatnie fan motoryzacji, muzyki i gier komputerowych.

Dołącz do dyskusji

mandat na raty
Mandat na raty Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Mandaty drogowe są jednym z najczęstszych sposobów karania kierowców za naruszenie przepisów ruchu drogowego w Polsce. Choć większość mandatów należy opłacić w wyznaczonym terminie, wielu kierowców znajduje się w sytuacji, w której jednorazowa spłata kary stanowi duże obciążenie...
Czytaj dalej
1 ar ile to m2
1 ar – ile to m2? Autor Katarzyna Matusiak Nieruchomości
Zakup działki pod budowę domu wiąże się z koniecznością zrozumienia kluczowych pojęć, które pomogą wybrać odpowiednią wielkość terenu. Co to jest hektar? Ile metrów kwadratowych to 1 ar? Co jeszcze warto wiedzieć na temat powierzchni działki przeznaczonej na budowę domu? Poniżej...
Czytaj dalej