Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 15.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
Rate this post

Wybór polisy komunikacyjnej pewnością nie jest łatwy. Obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne to polisa, którą posiadać musi każdy. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, gdy decydujemy się na pakiet OC AC. Jak wybrać najbardziej opłacalne dla właściciela samochodu towarzystwo ubezpieczeniowe? Co powinno nas niepokoić, a co koniecznie powinniśmy mieć zagwarantowane w umowie polisy? 

Pakiet OC AC najczęściej kupowany jest przez kierowców na polskim rynku ubezpieczeń w ramach przedłużania lub wykupienia pierwszej obowiązkowej polisy komunikacyjnej. Wiele zakładów ubezpieczeniowych oferuje swoim klientom rozwiązania łączące obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne z np. dodatkową, nieobowiązkową polisą autocasco. Tego rodzaju dodatkowa usługa ze strony ubezpieczyciela chronić ma zarówno właściciela pojazdu, jak i sam pojazd, przed skutkami wydarzeń, które mogą spotkać ich podczas użytkowania dróg. 

Jeśli zdecydujemy się na taki wariant, z pewnością należy się liczyć z wyższą ceną za pakiet OC AC. Warto jednak wiedzieć, że kupowanie ubezpieczeń w zestawach zwyczajowo jest o wiele bardziej korzystne finansowo niż decydowanie się na wykupienie każdej z polis osobno. 

Jak wybrać najlepszy pakiet OC AC? 

Kierowca powinien przede wszystkim mieć świadomość, że w przypadku obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego, czyli OC, podczas wyboru nie może kierować się wyłącznie ceną za tę polisę. Zgodnie z polskimi przepisami ochrona polisą w każdym z towarzystw ubezpieczeniowych w Polsce jest dokładnie taka sama. Zarówno zakres, jak i wysokość świadczeń gwarantowanych przez ubezpieczyciela, jest identyczna. Ale cena to nie wszystko. Pozostaje jeszcze jeden istotny aspekt – czyli oferowane dodatki. A te znacząco różnią się pomiędzy ubezpieczycielami. Zdarza się, i to często, że oferta droższa o zaledwie kilka, kilkanaście złotych, zawiera dodatki warte znacznie więcej. Kupując pakiet OC AC patrzymy więc na zawartość oferty.

Zastanawiasz się, czy pakiet dealerski OC/AC jest dobrym rozwiązaniem? Kliknij i dowiedz się więcej!

W sytuacji gdy zdecydujemy się na zakup zestawu polis, powinniśmy zwrócić zatem szczególną uwagę na to, co oferuje towarzystwo ubezpieczeniowe w przypadku dobrowolnego ubezpieczenia komunikacyjnego, czyli w tym wypadku autocasco. Tego rodzaju ochrona przydaje się właścicielom pojazdów w momencie, gdy ktoś zniszczy ich własność, na przykład zbije szybę lub zniszczy karoserię. Jest to bardzo istotne, ponieważ tego rodzaju sytuacje, jak skradzione samochód, zdarzają się dość często i bez ubezpieczenia AC właściciel auta za wszystkie straty będzie musiał zapłacić sam. Dlatego też pakiet OC AC cieszy się w Polsce sporą popularnością wśród kierowców. 

Autocasco, czyli co? 

Zazwyczaj ubezpieczenia autocasco oferowane są w różnego rodzaju wariantach. Dzięki temu większość właścicieli pojazdów z pewnością znajdzie taki zakres świadczeń oferowanych przez zakład ubezpieczeń, który będzie odpowiadał ich potrzebom, a jednocześnie nie nadwyręży możliwości finansowych kierowcy. Jeżeli decydujemy się na zakup AC wraz z ubezpieczeniem OC, musimy bacznie przeanalizować treść umowy. Jest to o tyle istotne, że towarzystwo ubezpieczeniowe zobowiązane jest do realizacji tylko tych świadczeń, które zostały określone w umowie, jak również ma prawo do odmowy wypłacenia rekompensaty klientom, wobec których można zastosować wykluczenia. W ogólnych warunkach ubezpieczenia każdy klient znajdzie zapisy dotyczące takich sytuacji, w których ubezpieczyciel nie będzie ponosił finansowej odpowiedzialności za działania właściciela pojazdu. Ten fragment polisy powinniśmy przeanalizować ze szczególną uwagą. 

Warto również sprawdzić, czy ubezpieczenie będzie pokrywało: ochronę szyb, na jakich warunkach zakład ubezpieczeń przewiduje naprawę pojazdu, na jakiej podstawie ustalana będzie wysokość odszkodowania – w sytuacji gdy auto zostanie skradzione oraz do jakiej kwoty za uszkodzenia samochodu właściciel będzie musiał odpowiadać z własnej kieszeni. 

Pakiet OC AC – minicasco 

W przypadku wariantów ubezpieczeń dobrowolnych dodawanych do obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego najczęściej możemy spotkać się z tak zwanym minicasco. Ten rodzaj polisy nie jest tak kompleksowy jak autocasco. Jest jednak o wiele tańszy. Ubezpieczenia minicasco sprzedawane są w wariantach. Można więc ubezpieczyć się od żywiołu, kradzieży czy też szkody całkowitej, jak też od wszystkich tych zagrożeń łącznie. 

W tym wypadku ubezpieczyciele mają dowolność w określaniu zakresu ochrony polisą, dlatego też warto pytać doradców, agentów, ubezpieczycieli, jeżeli jakiekolwiek zapisy umowne pozostają na nas niejasne lub budzą wątpliwości. 

PODSUMOWANIE:

  • W przypadku ubezpieczenia OC wraz z AC należy zwrócić szczególną uwagę na zapisy umowne dotyczące ochrony autocasco oraz opisane wykluczenia w ogólnych warunkach ubezpieczenia.
  • W przypadku ubezpieczeń dobrowolnych, czyli również AC, należy pamiętać, że ubezpieczyciele mają dowolność ustalania zakresu ochrony, którą świadczą swoim klientom. 
  • Obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne, czyli OC, jest obowiązkową polisą dla każdego właściciela pojazdu i ochrona, którą oferują towarzystwa ubezpieczeniowe, jest wszędzie identyczna, ponieważ regulują ją polskie przepisy prawa. 
  • Gdy decydujemy się na zakup pakietu, który zawiera dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne, musimy sami podjąć decyzję, jaki zakres ochrony autocasco będzie dla nas właściwy.
Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji

Zmiany w ITDKomunikacyjne

Zmiany w ITD

Ostatnie decyzje Rady Ministrów dotyczące Inspekcji Transportu Drogowego (ITD) zapowiadają gruntowną przebudowę tej instytucji. Projekt…
🕐 przeczytasz w 4 minut
Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej