23/03/2020 28 grudnia, 2020 Komunikacyjne
Ten artykuł przeczytasz w 4 minut.

Ubezpieczenie Autocasco (AC) jest świetnym uzupełnieniem podstawowej ochrony ubezpieczeniowej auta.  Dla wielu kierowców okazuje się jednak zbyt drogą polisą. Ciekawą i znacznie tańszą opcją jest mini AC (mini casco). Warto tylko pamiętać, że wraz z niską ceną dostajemy okrojony zakres ubezpieczenia (w porównaniu ze standardowym AC).  

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Pomysł na produkt typu mini casco jest prosty – droższy, kompleksowy produkt został ograniczony do wybranych elementów. Dzięki temu osoby mniej zasobne mogą dostać ochronę w przystępnej cenie.

Mini casco, smart casco, mini AC – co wybrać?

Nazw na „okrojone” AC jest kilka, ale zasada działania dość podobna. Płacisz za to, czego najbardziej potrzebujesz lub czego najbardziej się obawiasz. Odszkodowanie zazwyczaj dostaniesz za szkodę o większej wartości. Mini casco raczej nie dotyczy mniejszych uszkodzeń. Te trzeba naprawić na swój koszt. 

Podstawowy zakres mini AC obejmuje: 

 • kradzież auta,
 • szkodę całkowitą (przekraczającą 70 proc. wartości pojazdu),
 • szkodę częściową (często z zastrzeżeniem wysokiego udziału własnego),
 • skutki żywiołów (np. pożary, powodzie, nawałnice, grad), 
 • skutki zderzenia ze zwierzętami,
 • skutki wandalizmu.

Z powyższej listy w większości towarzystw można wybrać te elementy, które uważamy za najbardziej potrzebne. 

Smart Casco – na to zwróć też uwagę

Poza interesującym nas zakresem warto przyjrzeć się jeszcze kilku elementom AC mini. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na udział własny w naprawie szkody czy zakres takiej polisy. Bardzo często mini AC jest tańsze właśnie dlatego, że zostało ono znacząco ograniczone pod tym względem.

Przed zakupem tej polisy zwróć uwagę na:

 1. Teren obowiązywania. Są polisy mini casco, których działanie ogranicza się tylko do terytorium Polski. Można znaleźć też produkty obejmujące zasięgiem Europę. 
 2. Udział własny. Niektóre mini AC nie obejmują szkód poniżej określonej wartości, np. 500 zł. W niektórych franszyzę można znieść za dodatkową opłatą. Na rynku są też oferty bez udziału własnego. 
 3. Konsumpcja sumy ubezpieczenia. Co do zasady suma ubezpieczenia wynosi tyle, ile wartość naszego auta. Gdy zdarzy nam się kilka szkód, ich wartość będzie się dodawała. Jeśli przekroczy wysokość sumy ubezpieczenia, górkę płacimy z własnej kieszeni.
 4. Historia zniżek. Większość ofert dostępnych na rynku to produkty, które nie budują nam historii zniżek za bezszkodową jazdę.
 5. Zakres. Po pierwsze, są oferty, które pozwalają na dopasowanie zakresu ochrony – z dostępnego katalogu wybieramy, co uważamy za słuszne. Są też produkty mini casco ustawione „na sztywno” i nic w nich nie zmienimy. Po drugie, w ramach dostępnych mini AC znajdziemy takie, które mają bardzo wąski i niezmienny zakres ochrony, np. obejmują tylko kradzież i pożar.

Dla kogo jest mini casco?

Mini casco jest opcją dla tych, którzy nie potrzebują pełnego AC lub ich na „duży” produkt nie stać. Z grubsza posiadaczy mini casco dzieli się na dwie grupy. Pierwsza, to kierowcy bez zniżek na AC. Najczęściej są to młodzi kierowcy lub niedoświadczeni. Z definicji są traktowani jako bardziej „szkodowi”, a jest to jeden z istotnych czynników branych pod uwagę przy wycenie składki ubezpieczenia. 

Drugą grupą są właściciele starszych aut o niższej wartości i pełne AC im się nie opłaca. W przeciwieństwie do mini casco. W przypadku mało wartościowych pojazdów naprawa drobnej szkody jest stosunkowo niedroga. Z pewnością nie obciąży nadmiernie kieszeni właściciela pojazdu. Ale już utrata samochodu (bo kradzież czy szkoda całkowita) będzie dotkliwa pod względem finansowym. I na taką okoliczność ubezpieczyciele wymyślili mini AC. 

Mini casco może zainteresować też kierowców, którzy:

 • rzadko jeżdżą samochodem i na krótkich trasach,
 • obawiają się kradzieży, bo jeżdżą popularnymi wśród złodziei markami lub parkują w miejscach niestrzeżonych.

Niestety, z tego ubezpieczenia nie skorzystają wszyscy. Ograniczeniem jest wiek auta. Limity ustawione są dość wysoko – bo nawet 20 lat. Ale jak wszędzie i tu są wyjątki. Można znaleźć ofertę dla pojazdów maksymalnie 10-letnich.

Cena AC mini – przyda się kalkulator

Najtańsza polisa typu Smart Casco może kosztować nawet 250 zł. Ostateczna składka zależy od wybranego przez nas zakresu, od wieku, rodzaju pojazdu i miejsca oraz sposobu użytkowania. Znaczenie mają także cechy kierowcy, m.in. jego wiek, historia przebiegu ubezpieczenia.

Agata Wiśniewska

Agata Wiśniewska

Pasjonatka komunikacji i dobrego contentu na temat ubezpieczeń. Od ponad 10 lat wspiera różne marki w skutecznym komunikowaniu się z otoczeniem. Jest przekonana, że o ubezpieczeniach można mówić prosto i ciekawie. Po godzinach: pochłania książki w każdej ilości i planuje kolejne podróże (backpaker to jej drugie imię ;) ). Pasjami chodzi po górach i odwiedza stare, często zrujnowane budynki, czyli … zamki wszelkiej maści.