Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska
Aktualizowano: 18.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 7 minut.
Rate this post

Ubezpieczenie Autocasco, czyli tak popularne ubezpieczenie AC, jest świetnym uzupełnieniem podstawowej ochrony ubezpieczeniowej auta.  Choć decydujemy się na nie coraz częściej, w dalszym ciągu dla wielu kierowców okazuje się jednak zbyt drogą polisą. Dla tych, którzy nie potrzebują tak kompleksowej ochrony, a przy okazji chcą nieco zaoszczędzić, ubezpieczyciele mają pewna alternatywę – tak zwane też minicasco czy też AC mini. Co obejmuje minicasco i komu jest dedykowane? 

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Czym jest minicasco? 

Minicasco, znane także pod określeniem smart casco, funkcjonuje jako tańsza i uboższa alternatywa dla pełnego ubezpieczenia AC. Pomysł na AC mini jest prosty – droższy, kompleksowy produkt został ograniczony do wybranych elementów. W efekcie otrzymujemy ubezpieczenie o okrojonym zakresie, ale za to w niższej cenie. Dzięki temu osoby mniej zasobne mogą dostać ochronę, na którą są w stanie sobie pozwolić. Jeśli obawiają się o swój samochód i chcą zapewnić mu ochronę, nie muszę rezygnować z niej tylko i wyłącznie z powodów finansowych. 

UWAGA: Minicasco jest jednym z dodatkowych produktów ubezpieczeniowych, który zazwyczaj funkcjonuje jako dodatek do obowiązkowego ubezpieczenia OC, a nie jako odrębny produkt AC.

Co obejmuje minicasco? 

Może się wydawać, że minicasco to produkt do złudzenia przypominający klasyczne ubezpieczenie AC. Owszem – jest to produkt o bardzo podobnej konstrukcji, jednak znacznie różniący się zakresem i ceną. To, na co konkretnie możemy liczyć decydując się na minicasco, zależy tak naprawdę od samego ubezpieczyciela. Dlatego zanim podejmiemy decyzję o zakupie takiego dodatku, warto szczegółowo zapoznać się z zapisami w OWU. Zazwyczaj w ramach minicasco możemy liczyć na ochronę działającą w takich przypadkach jak:

  • kradzież auta,
  • szkodę całkowitą (przekraczającą 70 proc. wartości pojazdu),
  • szkodę częściową (często z zastrzeżeniem wysokiego udziału własnego),
  • skutki żywiołów (np. pożary, powodzie, nawałnice, grad), 
  • skutki zderzenia ze zwierzętami,
  • skutki wandalizmu.

Minicasco, smart casco czy klasyczne AC – co wybrać?

Ubezpieczenie AC, jest obok obowiązkowego ubezpieczenia OC, jednym z najczęściej wybieranych ubezpieczeń komunikacyjnych. Jest to polisa dobrowolna, której posiadanie zależy tylko i wyłącznie od samego zainteresowanego. Zapewnia właścicielowi pojazdu odszkodowanie w przypadku utraty samochodu czy jego uszkodzenia. Co najważniejsze – dotyczy ono także szkód, za które odpowiedzialny jest sam właściciel. Zakres takiego ubezpieczenia może być dowolnie kształtowany tak, by jak najlepiej odpowiadał naszym potrzebom i oczekiwaniom. 

Autocasco chroni zazwyczaj przed skutkami takich zdarzeń jak chociażby pożar, zalanie czy huragan. Po drugiej stronie barykady mamy dodatek ubezpieczeniowy funkcjonujący pod nazwą minicasco czy też smart casco. Nazw na „okrojone” AC jest kilka, ale zasada działania dość podobna. Płacisz za to, czego najbardziej potrzebujesz lub czego najbardziej się obawiasz. Odszkodowanie zazwyczaj dostaniesz za szkodę o większej wartości. Minicasco raczej nie dotyczy mniejszych uszkodzeń – te trzeba naprawić na swój koszt, a najczęściej posiada również ograniczenia terytorialne. 

Na co zwrócić uwagę wybierając smart casco? 

Poza interesującym nas zakresem warto przyjrzeć się jeszcze kilku elementom AC mini. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na udział własny w naprawie szkody czy zakres takiej polisy. Bardzo często mini AC jest tańsze właśnie dlatego, że zostało ono znacząco ograniczone pod tym względem.

Przed zakupem tej polisy zwróć uwagę na:

  1. Teren obowiązywania. Są polisy minicasco, których działanie ogranicza się tylko do terytorium Polski. Taki produkt okaże się więc zbędny jeśli potrzebujemy ochrony, która zadziała podczas zagranicznej podróży. Na rynku można znaleźć także produkty obejmujące zasięgiem Europę. 
  2. Udział własny. Niektóre mini AC nie obejmują szkód poniżej określonej wartości, np. 500 zł. W niektórych franszyzę można znieść za dodatkową opłatą. Na rynku są też oferty bez udziału własnego. 
  3. Konsumpcja sumy ubezpieczenia. Co do zasady suma ubezpieczenia wynosi tyle, ile wartość naszego auta. Gdy zdarzy nam się kilka szkód, ich wartość będzie się dodawała. Jeśli przekroczy wysokość sumy ubezpieczenia, górkę płacimy z własnej kieszeni.
  4. Historia zniżek. Większość ofert dostępnych na rynku to produkty, które nie budują nam historii zniżek za bezszkodową jazdę.
  5. Zakres. Po pierwsze, są oferty, które pozwalają na dopasowanie zakresu ochrony – z dostępnego katalogu wybieramy, co uważamy za słuszne. Są też produkty minicasco ustawione „na sztywno” i nic w nich nie zmienimy. Po drugie, w ramach dostępnych mini AC znajdziemy takie, które mają bardzo wąski i niezmienny zakres ochrony, np. obejmują tylko kradzież i pożar.

Dla kogo jest minicasco?

Czy ubezpieczenie minicasco jest dla wszystkich? Zdecydowanie nie. Choć wszyscy mogą sobie na niego pozwolić, są pewne sytuacje, w których tego rodzaju zabezpieczenie nie zda po prostu egzaminu. Zatem, dla kogo jest minicasco? Po pierwsze, jest to świetne rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy ze względów finansowych nie mogą pozwolić sobie na ochronę w pełnej wersji albo po prostu takiej ochrony nie potrzebują.

Co do zasady, posiadaczy minicasco dzieli się na dwie grupy – pierwsza, to kierowcy bez zniżek na AC. Najczęściej są to młodzi kierowcy lub niedoświadczeni. Z definicji są traktowani jako bardziej „szkodowi”, a jest to jeden z istotnych czynników branych pod uwagę przy wycenie składki ubezpieczenia. 

Drugą grupą są właściciele starszych aut o niższej wartości, w przypadku których pełne AC się po prostu nie opłaca. W przypadku mało wartościowych pojazdów naprawa drobnej szkody jest stosunkowo niedroga. Z pewnością nie obciąży nadmiernie kieszeni właściciela pojazdu. Ale już utrata samochodu (kradzież czy szkoda całkowita) będzie dotkliwa pod względem finansowym. I na taką okoliczność ubezpieczyciele wymyślili mini AC. 

UWAGA: Minicasco może zainteresować także kierowców, którzy rzadko jeżdżą samochodem i poruszają się na krótkich trasach albo obawiają się kradzieży, bo jeżdżą popularnymi wśród złodziei markami lub parkują w miejscach niestrzeżonych.

Niestety, z tego ubezpieczenia nie skorzystają wszyscy. Ograniczeniem jest wiek auta. Limity ustawione są dość wysoko – bo nawet 20 lat. Nie jest to jednak regułą, ponieważ można też znaleźć ofertę dla pojazdów maksymalnie 10-letnich.

Gdzie kupić minicasco? 

Jesteś zdecydowany na ubezpieczenie AC w wersji mini? Nie wiesz, gdzie szukać tego rodzaju polisy? Spokojnie – w Beesafe dostaniesz wszystko to, czego potrzebujesz. Minicasco w Beesafe zapewnia ochronę w przypadku kradzieży pojazdu oraz szkód spowodowanych przez siły przyrody. Nie musisz się więc martwić nawet wtedy, gdy Twoje auto zostanie uszkodzone chociażby podczas wichury.

Udział własny wynosi 500 złotych, a likwidacja szkody odbywa się w wariancie kosztorysowym, co oznacza, że po dokonaniu wyceny szkód przez rzeczoznawcę, otrzymasz odszkodowanie od ubezpieczyciela. Za otrzymane pieniądze będziesz mógł naprawić auto u wybranego przez siebie mechanika.

Cena AC mini – przyda się kalkulator

Najtańsza polisa typu Smart Casco może kosztować nawet 250 zł. Ostateczna składka zależy od wybranego przez nas zakresu, od wieku, rodzaju pojazdu i miejsca oraz sposobu użytkowania. Znaczenie mają także cechy kierowcy, m.in. jego wiek, historia przebiegu ubezpieczenia.

PODSUMOWANIE: 

  • Minicasco jest produktem przypominającym klasyczne ubezpieczenie AC, jednak różni się ceną, a co za tym idzie – zakresem ochrony. Innymi słowy – jest to bardzo okrojona wersja pełnego Autocasco. 
  • Minicasco jest jednym z dodatkowych produktów ubezpieczeniowych, który zazwyczaj funkcjonuje jako dodatek do obowiązkowego ubezpieczenia OC, a nie jako odrębny produkt AC. 
  • AC mini obejmuje zazwyczaj kradzież pojazdu, szkodę całkowitą czy zniszczenie pojazdu na skutek sił natury. 
  • Decydując się na AC mini warto zwrócić uwagę na zakres terytorialny polisy, udział własny, a co najważniejsze – zakres ochrony. 
  • Ograniczeniem dla objęcia samochodu ochroną minicasco może być wiek auta.

Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska

Pasjonatka komunikacji i dobrego contentu na temat ubezpieczeń. Od ponad 10 lat wspiera różne marki w skutecznym komunikowaniu się z otoczeniem. Jest przekonana, że o ubezpieczeniach można mówić prosto i ciekawie. Po godzinach: pochłania książki w każdej ilości i planuje kolejne podróże (backpaker to jej drugie imię ;) ). Pasjami chodzi po górach i odwiedza stare, często zrujnowane budynki, czyli … zamki wszelkiej maści.

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej