Każda osoba poszkodowana w wypadku lub kolizji ma prawo do otrzymania odszkodowanie z OC sprawcy. Ci, którzy ucierpieli, zazwyczaj załatwiają jak najszybciej formalności z tym związane. Jednak nie zawsze jest to wykonalne od razu. Czy ranny przykuty na kilka miesięcy do szpitalnego łóżka zdąży? Jakie terminy obowiązują w takiej sytuacji? Czym jest przedawnienie roszczeń z OC? Poznajmy szczegóły z tym związane.
Z tego artykułu dowiesz się...
Przedawnienie roszczeń z OC – co to jest?
Regulacje związane z przedawnieniami w polskim prawie zawarte zostały w Kodeksie cywilnym. To na jego podstawie dowiadujemy się, czym jest roszczenie, jakie ma rodzaje i jakie terminy obowiązują w konkretnych sytuacjach. A czym właściwie jest roszczenie? Jest to instytucja prawa cywilnego, która polega na ograniczeniu lub wyłączeniu możliwości dochodzenia roszczeń na drodze sądowej po upływie konkretnego terminu.
Przeanalizujmy to na przykładzie ubezpieczenia OC. Najprościej mówiąc, poszkodowany ma określony czas na zgłoszenie zaistniałej szkody, aby otrzymać od ubezpieczyciela należne odszkodowanie. Przedawnienie roszczeń z OC następuje po upływie tego ustalonego przez prawo czasu. Na tej podstawie ubezpieczyciel ma możliwość uchylenia się od zaspokojenia roszczenia, czyli może nie wypłacić odszkodowania. Przyjrzymy się teraz terminom przedawnienia w przypadku ubezpieczenia OC.
Czas na zgłoszenie szkody z OC – terminy przedawnienia
Wyobraźmy sobie sytuację, gdy osoba poszkodowana po wypadku na długo trafi do szpitala. Czy trzeba się niepokoić, że nie zdąży z załatwieniem formalności? Na pewno nie. Okres, w którym można się starać o uzyskanie odszkodowania, trwa dość długo, nie jest jednak ograniczony. Określa to dokładnie art. 442 § 1 kodeksu cywilnego.
Stanowi on, że okres wynosi w przypadku:
- szkód majątkowych – 10 lat od wypadku lub 3 lata od momentu, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o ubezpieczycielu odpowiedzialnym za jej naprawienie. Dotyczy to okoliczności, kiedy szkoda dotyczy samochodu i jego wyposażenia, ale nikt fizycznie nie ucierpiał
- szkód osobowych – co najmniej 3 lata od chwili, gdy poszkodowany zorientował się, że doszło do szkody i poznał odpowiedzialnego za nią ubezpieczyciela. Jednak gdy do szkody doszło w wyniku przestępstwa lub doszło do śmierci lub uszczerbku na zdrowiu, okres ten znacznie się wydłuża. Wówczas wynosi 20 lat.
W tym artykule „Terminy zgłoszenia szkody autocasco” dowiesz się więcej o szkodach z AC.
Od kiedy zaczynamy liczyć terminy przedawnienia OC?
Bardzo ciekawa informacja dotyczy tego, od kiedy zaczynamy liczyć wyżej wymienione terminy. Czy chodzi tutaj o moment, w którym doszło do szkody? Na szczęście nie tylko. Problemy mieliby wówczas z uzyskaniem odszkodowania nie tylko ciężko ranni w wypadkach. Jeszcze trudniej byłoby w przypadku, kiedy nie da się od razu ustalić sprawcy. Niekiedy ustalenie sprawstwa kolizji ciągnie się miesiącami. W związku z tym nie wiadomo, do jakiego ubezpieczyciela się zwrócić.
Czas biegnie nieubłaganie, co w postępowaniu odszkodowawczym może się zakończyć niekorzystnie dla poszkodowanego. Prawo wychodzi w tej sytuacji naprzeciw osobom poszkodowanym. A to dlatego, że czas, w którym zaczyna się liczyć przedawnienie odszkodowania z OC sprawcy to moment, w którym dowiadujemy się o szkodzie i osobie zobowiązanej do naprawienia szkody. Podsumujmy – na zgłoszenie uszkodzenia pojazdu mamy sporo czasu:
- 10 lat w przypadku szkody majątkowej
- 20 lat w przypadku szkody na osobie powstałej w wyniku przestępstwa
- nie wcześniej niż z upływem 2 lat od uzyskania pełnoletniości w przypadku szkody na małoletnim.
Przerwanie terminu przedawnienia
Czy można zatrzymać bieg czasu? W przypadku odliczania do terminu przedawnienia na szczęście tak. Jeśli odliczanie czasu do terminu, w którym ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania, zostanie przerwane, dłużej będziemy mogli dochodzić swoich praw.
Według art. 123 § 1 kodeksu cywilnego przerwanie terminu przedawnienia roszczeń następuje w sytuacjach:
- rozpoczętej mediacji
- uznania roszczenia przez osobę, wobec której je wysunięto
- rozpoczęcia postępowania sądowego w sprawie dochodzenia roszczenia.
Po wystąpieniu jednego z tych zdarzeń odliczanie czasu zatrzymuje się do wydania pisemnej decyzji o uznaniu lub odrzuceniu roszczeń. W przypadku odmowy, czas zaczyna liczyć się od początku do upływu terminu przedawnienia.
PODSUMOWANIE:
- Przedawnienie roszczeń z OC to sytuacja, gdy ubezpieczyciel zgodnie z Kodeksem cywilnym ma prawo uchylić się od zaspokojenia roszczeń poszkodowanego po upływie określonego prawem terminu.
- Przedawnienie roszczeń następuje w przypadku wypłaty odszkodowań z ubezpieczeń komunikacyjnych najczęściej po 3 latach.
- 20-letni termin przedawnienia roszczeń obowiązuje w przypadku, gdy doszło do szkody osobowej w wyniku przestępstwa.
- Przerwanie biegu przedawnienia pozwala zyskać czas na dochodzenie swoich praw.
Przeczytaj więcej na temat: odszkodowanie
Ile można dostać odszkodowania z OC sprawcy?
Ile można dostać odszkodowania z OC sprawcy?
Zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela
Zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela
Odszkodowanie po wypadku
Odszkodowanie po wypadku
Likwidacja szkody w ASO
Likwidacja szkody w ASO
Odszkodowanie z polisy na życie
Odszkodowanie z polisy na życie
Odszkodowanie bez podatku VAT
Odszkodowanie bez podatku VAT
Odszkodowanie za zgubiony bagaż
Odszkodowanie za zgubiony bagaż