Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 16.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.
Rate this post

Każda osoba poszkodowana w wypadku lub kolizji ma prawo do otrzymania odszkodowanie z OC sprawcy. Ci, którzy ucierpieli, zazwyczaj załatwiają jak najszybciej formalności z tym związane. Jednak nie zawsze jest to wykonalne od razu. Czy ranny przykuty na kilka miesięcy do szpitalnego łóżka zdąży? Jakie terminy obowiązują w takiej sytuacji? Czym jest przedawnienie roszczeń z OC? Poznajmy szczegóły z tym związane. 

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Przedawnienie roszczeń z OC – co to jest?

Regulacje związane z przedawnieniami w polskim prawie zawarte zostały w Kodeksie cywilnym. To na jego podstawie dowiadujemy się, czym jest roszczenie, jakie ma rodzaje i jakie terminy obowiązują w konkretnych sytuacjach. A czym właściwie jest roszczenie? Jest to instytucja prawa cywilnego, która polega na ograniczeniu lub wyłączeniu możliwości dochodzenia roszczeń na drodze sądowej po upływie konkretnego terminu.

Przeanalizujmy to na przykładzie ubezpieczenia OC. Najprościej mówiąc, poszkodowany ma określony czas na zgłoszenie zaistniałej szkody, aby otrzymać od ubezpieczyciela należne odszkodowanie. Przedawnienie roszczeń z OC następuje po upływie tego ustalonego przez prawo czasu. Na tej podstawie ubezpieczyciel ma możliwość uchylenia się od zaspokojenia roszczenia, czyli może nie wypłacić odszkodowania. Przyjrzymy się teraz terminom przedawnienia w przypadku ubezpieczenia OC.

Czas na zgłoszenie szkody z OC – terminy przedawnienia

Wyobraźmy sobie sytuację, gdy osoba poszkodowana po wypadku na długo trafi do szpitala. Czy trzeba się niepokoić, że nie zdąży z załatwieniem formalności? Na pewno nie. Okres, w którym można się starać o uzyskanie odszkodowania, trwa dość długo, nie jest jednak ograniczony. Określa to dokładnie art. 442 § 1 kodeksu cywilnego.

Stanowi on, że okres wynosi w przypadku:

 • szkód majątkowych – 10 lat od wypadku lub 3 lata od momentu, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o ubezpieczycielu odpowiedzialnym za jej naprawienie. Dotyczy to okoliczności, kiedy szkoda dotyczy samochodu i jego wyposażenia, ale nikt fizycznie nie ucierpiał
 • szkód osobowych – co najmniej 3 lata od chwili, gdy poszkodowany zorientował się, że doszło do szkody i poznał odpowiedzialnego za nią ubezpieczyciela. Jednak gdy do szkody doszło w wyniku przestępstwa lub doszło do śmierci lub uszczerbku na zdrowiu, okres ten znacznie się wydłuża. Wówczas wynosi 20 lat. 

W tym artykule „Terminy zgłoszenia szkody autocasco” dowiesz się więcej o szkodach z AC.

Od kiedy zaczynamy liczyć terminy przedawnienia OC?

Bardzo ciekawa informacja dotyczy tego, od kiedy zaczynamy liczyć wyżej wymienione terminy. Czy chodzi tutaj o moment, w którym doszło do szkody? Na szczęście nie tylko. Problemy mieliby wówczas z uzyskaniem odszkodowania nie tylko ciężko ranni w wypadkach. Jeszcze trudniej byłoby w przypadku, kiedy nie da się od razu ustalić sprawcy. Niekiedy ustalenie sprawstwa kolizji ciągnie się miesiącami. W związku z tym nie wiadomo, do jakiego ubezpieczyciela się zwrócić.

Czas biegnie nieubłaganie, co w postępowaniu odszkodowawczym może się zakończyć niekorzystnie dla poszkodowanego. Prawo wychodzi  w tej sytuacji naprzeciw osobom poszkodowanym. A to dlatego,  że czas, w którym zaczyna się liczyć przedawnienie odszkodowania z OC sprawcy to moment, w którym dowiadujemy się o szkodzie i osobie zobowiązanej do naprawienia szkody. Podsumujmy – na zgłoszenie uszkodzenia pojazdu mamy sporo czasu:

 • 10 lat  w przypadku szkody majątkowej
 • 20 lat w przypadku szkody na osobie powstałej w wyniku przestępstwa
 • nie wcześniej niż z upływem 2 lat od uzyskania pełnoletniości w przypadku szkody na małoletnim.    

Przerwanie terminu przedawnienia

Czy można zatrzymać bieg czasu? W przypadku odliczania do terminu przedawnienia na szczęście tak. Jeśli odliczanie czasu do terminu, w którym ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania, zostanie przerwane, dłużej będziemy mogli dochodzić swoich praw.  

Według art. 123 § 1 kodeksu cywilnego przerwanie terminu przedawnienia roszczeń następuje w sytuacjach:

 • rozpoczętej mediacji 
 • uznania roszczenia przez osobę, wobec której je wysunięto
 • rozpoczęcia postępowania sądowego w sprawie dochodzenia roszczenia

Po wystąpieniu jednego z tych zdarzeń odliczanie czasu zatrzymuje się do wydania pisemnej decyzji o uznaniu lub odrzuceniu roszczeń. W przypadku odmowy, czas zaczyna liczyć się od początku do upływu terminu przedawnienia. 

PODSUMOWANIE:

 • Przedawnienie roszczeń z OC to sytuacja, gdy ubezpieczyciel zgodnie z Kodeksem cywilnym ma prawo uchylić się od zaspokojenia roszczeń poszkodowanego po upływie określonego prawem terminu.
 • Przedawnienie roszczeń następuje w przypadku wypłaty odszkodowań z ubezpieczeń komunikacyjnych najczęściej po 3 latach.
 • 20-letni termin przedawnienia roszczeń obowiązuje w przypadku, gdy doszło do szkody osobowej w wyniku przestępstwa.
 • Przerwanie biegu przedawnienia pozwala zyskać czas na dochodzenie swoich praw.

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej