Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 18.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
Rate this post

Kiedy płacimy za całoroczne OC, zazwyczaj robimy to ze świadomością, że nasza składka się w tym czasie nie zmieni. Jednak okazuje się, że w niektórych sytuacjach zdarza się tzw.  rekalkulacja składki OC, czyli zmiana kosztów ubezpieczenia OC w trakcie obowiązywania umowy. Kiedy i dlaczego dochodzi do rekalkulacji składki? Dowiedz się więcej na ten temat.

Rekalkulacja składki – w jakich sytuacjach?

Rekalkulacja składki to ponowne przeliczenie ceny polisy OC z uwzględnieniem czynników, które w trakcie trwania umowy uległy zmianie. Dochodzi do niej na skutek decyzji ubezpieczyciela.

A w jakich sytuacjach towarzystwo ubezpieczeniowe ponownie obliczy kwotę, którą musimy zapłacić? Dwa przypadki wpływające na to, że następuje rekalkulacja składki OC to:

  • zmiana właściciela pojazdu
  • podanie błędnych danych w trakcie zawierania umowy.

Przyjrzymy się teraz dokładnie każdej z tych okoliczności, w których ubezpieczyciel jeszcze raz oblicza składkę OC.

Rekalkulacja składki OC po zakupie auta

Jeśli sprzedajemy auto, bywa, że ochrona polisy OC trwa jeszcze przez jakiś czas. Rzadko udaje się przecież zsynchronizować sprzedaż z końcem ważności ubezpieczenia. Jakie wyjście ma osoba, która kupi auto z nadal aktualnym OC? Oczywiście nabywca pojazdu może wypowiedzieć OC poprzedniego właściciela i wykupić dla siebie nową polisę. 

Jednak może też z powodzeniem korzystać z ubezpieczenia zbywcy auta. Co musi wówczas zrobić? Przede wszystkim musi poinformować o tym fakcie ubezpieczyciela i przepisać polisę OC na siebie. Od tej pory do zakończenia ważności polisy kierowca może korzystać z ubezpieczenia byłego właściciela auta. Jednak przy tej okazji ubezpieczyciel ma prawo dokonać rekalkulacji składki. 

Rekalkulacja OC – kiedy trzeba dopłacić?

Rekalkulacja składki kojarzy się na pewno w większości przypadków z dopłatą do dotychczasowej wysokości składki. Kiedy trzeba dopłacić przy okazji korzystania z OC poprzedniego właściciela? Otóż suma, na którą została zawarta umowa, została wyliczona na podstawie danych osoby, która sprzedała samochód.

Co to oznacza? Że jeśli poprzedni właściciel miał maksymalne zniżki, spore doświadczenie za kierownicą i mieszkał w regionie, w którym OC jest tańsze, jego ubezpieczenie mogło okazać się naprawdę tanie. W sytuacji, gdy auto od niego kupi młody kierowca lub kierowca bez zniżek, ubezpieczyciel może zwrócić się do nabywcy o dopłatę różnicy w składce. Dzieje się tak, ponieważ wówczas cena za OC zazwyczaj jest znacznie wyższa. Na szczęście suma, którą musimy dopłacić, dotyczy tylko okresu, który został do końca umowy.

Kiedy możesz otrzymać zwrot?

Rekalkulacja nie musi być dopłatą i może także odbyć się na korzyść ubezpieczonego. Co ciekawe zwrot pieniędzy otrzymuje nowy, a nie poprzedni właściciel auta. Kiedy okazuje się, że właściciel auta ma nadpłatę? Oczywiście w sytuacji odwrotnej do poprzedniej, czyli jeśli kierowca z wypracowanymi maksymalnymi zniżkami kupi auto od młodego kierowcy.

Jego OC powinno być znacznie tańsze. Zważywszy na to, że polisa OC młodego kierowcy bywa trzy razy wyższa niż w przypadku osoby doświadczonej za kierownicą, warto postarać się, by ubezpieczyciel zwrócił nam część nadpłaconej składki za okres trwania polisy. W tym celu warto złożyć do ubezpieczyciela wniosek o rekalkulację składki OC.

Rekalkulacja po podaniu błędnych danych

Drugim ważnym powodem, dla którego można jeszcze raz przeliczyć składkę, jest świadome lub nieświadome podanie błędnych danych. Jeśli ktoś poda dane, które nie są zgodne z prawdą przez roztargnienie lub tylko po to, by kupić tanie OC, rekalkulacja nastąpi, gdy sprawa wyjdzie na jaw.

Wystarczy zataić jakąkolwiek informację, która wpływa na podwyższenie składki, by potem trzeba było oddać ubezpieczycielowi pieniądze. Przykładowo w trakcie kolizji okaże się, że współwłaścicielem jest młody kierowca. Wtedy na pewno ubezpieczyciel upomni się o należną mu sumę. 

Rekalkulacja OC – o tym pamiętaj! 

Jeśli zdajesz sobie sprawę, że po kupnie samochodu czeka cię rekalkulacja składki, lepiej zwróć się z tym od razu do ubezpieczyciela. Możesz się posłużyć w tym celu dostępnym w Internecie wnioskiem o rekalkulację składki. Co prawda do rekalkulacji może, ale nie musi dojść, ale ochronisz się w ten sposób przed nieprzyjemną niespodzianką.

Okazuje się, że ubezpieczyciel może zwrócić się do ciebie z prośbą o dopłatę pod koniec trwania polisy. Ze względu na dłuższy okres ochrony suma będzie wtedy wyższa. Lepiej więc od razu przekonać się, czy i ile będzie się różniła twoja składka OC po zakupie samochodu od OC zbywcy.

PODSUMOWANIE:

  • Rekalkulacja składki to ponowne przeliczenie ceny polisy OC z uwzględnieniem czynników, które zmieniły się w trakcie trwania umowy.
  • Rekalkulacji dokonuje ubezpieczyciel po zmianie właściciela pojazdu i dotyczy ona jedynie nabywcy.
  • Ponowne obliczenie składki odbywa się też po podaniu błędnych danych.
  • Rekalkulacja może się odbyć zarówno na korzyść ubezpieczonego jak i powodować konieczność dopłaty.
Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Dołącz do dyskusji

  • MATEUSZ pisze:

    Czy zapłatę kwoty rekalkulacji składki oc można zapłacić w ratach?

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej