Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz
Aktualizowano: 14.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
Rate this post

W świetle obowiązującego prawa, obowiązkiem każdego właściciela pojazdu mechanicznego jest wykupienie ubezpieczenia OC. Z ubezpieczeniem tym wiąże się także pewien obowiązek, który występuje także w momencie zbycia pojazdu. Co dzieje się z polisą OC po sprzedaży samochodu? Czy ubezpieczenie auta przechodzi na nowego właściciela? Sprawdźmy! 

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Sprzedaż samochodu a ubezpieczenie OC – o czym warto wiedzieć? 

Kupno samochodu to poważna inwestycja, która często wiąże się z niemałym stresem. Tym też okupiona bywa sprzedaż auta. Oddanie pojazdu w dobre ręce, ustalenie uczciwej ceny i życzenie szerokiej drogi nowemu właścicielowi, to jednak nie wszystko!  Pozostaje pytanie związane z ubezpieczeniem pojazdu. Pojawia się wątpliwość czy ubezpieczenie auta przechodzi na nowego właściciela? 

Obowiązkiem spoczywającym na dotychczasowym właścicielu pojazdu jest także przekazanie obowiązującej aktualnie umowy ubezpieczenia komunikacyjnego.

Warto mieć na uwadze, że polisa OC jest przypisana do konkretnego samochodu, a nie jego właściciela, w związku z czym w momencie zbycia pojazdu, miejsce ma także zbycie samego ubezpieczenia. Po przekazaniu polisy nowemu właścicielowi, sprzedający powinien w ciągu 14 dni poinformować o zbyciu auta zakład ubezpieczeń, a w ciągu 30 dni złożyć stosowne oświadczenie w wydziale komunikacji właściwym dla miejsca zamieszkania. Dlaczego jest to tak istotne? 

Przepisanie polisy OC na nowego właściciela – dlaczego jest ważne? 

Umowa ubezpieczenia OC ulega automatycznemu przedłużeniu w przypadku, gdy auto pozostaje własnością tego samego właściciela. W momencie, kiedy ubezpieczyciel nie zostanie zawiadomiony o zbyciu pojazdu, aktualnie obowiązująca umowa odnowi się i przedłuży na kolejne 12 miesięcy. Oznacza to, że sprzedający, który już dawno pozbył się auta, otrzyma jednak wezwanie do zapłaty za obowiązkowe ubezpieczenie OC. 

Skoro wiemy już, czy ubezpieczenie auta przechodzi na nowego właściciela i dlaczego tak ważne jest powiadomienie towarzystwa ubezpieczeniowego o zbyciu pojazdu, warto wspomnieć o jeszcze jednej konsekwencji niedopełnienia tego obowiązku. O sprzedaży powinniśmy zawiadomić także wydział komunikacji. Dlaczego? W przeciwnym razie wszelkie kolizje, wypadki czy wykroczenia, których dopuści się nowy właściciel, będą przypisane do naszego konta. Konsekwencje tego mogą być naprawdę dotkliwe. 

Ubezpieczenie auta po zbywcy – co z nim zrobić? 

Nowy właściciel pojazdu ma dwie możliwości – może wypowiedzieć obowiązującą umowę OC w każdej chwili lub też korzystać z ważnego ubezpieczenia do ostatniego dnia trwania ochrony. Decydując się jednak na kontynuację ubezpieczenia wykupionego przez poprzednika, powinien on zwrócić się do zakładu ubezpieczeniowego sprawującego ochronę z informacją o nabyciu pojazdu. 

Każdy ubezpieczyciel ma prawo do przeprowadzenia tak zwanej rekalkulacji składki, czyli ponownego jej wyliczenia. Ma to na celu dostosowanie wysokości składki do ryzyka ubezpieczeniowego, jakie związane jest z nowym właścicielem. Ubezpieczyciel może to zrobić, jednak nie musi.

W przypadku, gdy nowe warunki ubezpieczeniowe okażą się dla nas nie do końca satysfakcjonujące, z umowy ubezpieczenia możemy zrezygnować w każdej chwili.

Polisa AC – czy ubezpieczenie auta przechodzi na nowego właściciela? 

Rozważając kwestię tego, czy ubezpieczenie auta przechodzi na nowego właściciela, warto jednak mieć na uwadze, że wszystko zależy tak naprawdę od rodzaju ubezpieczenia. Wiemy już, że wraz ze zbyciem pojazdu następuje także zbycie obowiązkowego OC. A jak wygląda sytuacja w przypadku polisy Autocasco? W przypadku posiadania AC, czy ubezpieczenie auta przechodzi na nowego właściciela? 

Polisa AC nie przychodzi automatycznie na nabywcę pojazdu.

Właściciel samochodu, który sprzedał pojazd w trakcie trwania umowy także powinien zgłosić ten fakt do ubezpieczyciela. To z kolei będzie podstawą do ubiegania się o zwrot proporcjonalnej składki za niewykorzystany okres ochrony. W przypadku, gdyby wcześniej miała miejsce jednak likwidacja szkody z polisy AC, zbywca może otrzymać jedynie zwrot w wysokości proporcjonalnej do niewykorzystanej sumy ubezpieczenia. 

PODSUMOWANIE: 

  • Po sprzedaży pojazdu, ważne ubezpieczenie OC przechodzi automatycznie na nowego właściciela.
  • Obowiązkiem spoczywającym na dotychczasowym właścicielu jest przekazanie umowy obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego, zawiadomienie ubezpieczyciela oraz wydziału komunikacji o zbyciu pojazdu.
  • Dotychczasowy właściciel ma 14 dni na poinformowanie towarzystwa ubezpieczeniowego o sprzedaży auta. 
  • Nowy właściciel może korzystać z obowiązującej ochrony do ostatniego dnia trwania umowy bądź zrezygnować z niej w dowolnym momencie. 
  • To, czy ubezpieczenie auta przechodzi na nowego właściciela, uzależnione jest od rodzaju polisy.
  • Dobrowolne ubezpieczenie AC nie przechodzi na nowego właściciela pojazdu.

Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Nieustannie poszerza horyzonty podejmując się tematów z zakresu turystyki, językoznawstwa czy tematyki kryminalnej. Od kilku lat związana z branżą ubezpieczeń. W wolnym czasie eksploruje otoczenie czytając i prowadząc bloga.

[vc_row type=”in_container” full_screen_row_position=”middle” column_margin=”default” scene_position=”center” text_color=”dark” text_align=”left” overlay_strength=”0.3″ shape_divider_position=”bottom” bg_image_animation=”none”][vc_column column_padding=”no-extra-padding” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_link_target=”_self” column_shadow=”none” column_border_radius=”none” width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” tablet_text_alignment=”default” phone_text_alignment=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”]
[/vc_column][/vc_row][vc_row type=”full_width_background” full_screen_row_position=”middle” column_margin=”default” scene_position=”center” text_color=”dark” text_align=”left” top_padding=”4%” bottom_padding=”4%” color_overlay=”rgba(69,69,255,0.15)” overlay_strength=”0.3″ shape_divider_position=”bottom” bg_image_animation=”none” shape_type=””][vc_column column_padding=”no-extra-padding” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_link_target=”_self” column_shadow=”none” column_border_radius=”none” width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” tablet_text_alignment=”default” phone_text_alignment=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_row_inner column_margin=”default” text_align=”left”][vc_column_inner column_padding=”no-extra-padding” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” bottom_margin=”2%” column_link_target=”_self” width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text]
Poradnik dla kierowców
Praktyczne informacje o ubezpieczeniu OC/AC
[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][vc_row_inner column_margin=”default” text_align=”left”][vc_column_inner column_padding=”padding-4-percent” column_padding_position=”all” centered_text=”true” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” column_link_target=”_self” width=”1/3″ tablet_width_inherit=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text css=”.vc_custom_1673606981694{margin-top: 0px !important;margin-bottom: 0px !important;}”]

Ubezpieczenie samochodu

Co obejmuje ubezpieczenie OC

[/vc_column_text][/vc_column_inner][vc_column_inner column_padding=”padding-4-percent” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” column_link_target=”_self” width=”1/3″ tablet_width_inherit=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text css=”.vc_custom_1675167557776{margin-top: 0px !important;margin-bottom: 0px !important;}”]

Kalkulator OC

Kalkulator OC bez podawania danych

[/vc_column_text][/vc_column_inner][vc_column_inner column_padding=”padding-4-percent” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” column_link_target=”_self” width=”1/3″ tablet_width_inherit=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text css=”.vc_custom_1677793971799{margin-top: 0px !important;margin-bottom: 0px !important;}”]

Pozostałe porady

Eurotax – wycena samochodu

Historia pojazdu po numerze rejestracyjnym

[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][/vc_column][/vc_row]

Dołącz do dyskusji

Test percepcji zagrożeń
Test percepcji zagrożeń Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Prawo jazdy to uprawnienie, które od wielu lat jest uważane za jeden z kluczowych elementów życia współczesnego człowieka. Daje nam możliwość poruszania się samochodem, co jest często niezbędne do pracy, nauki, czy po prostu codziennego życia. Jednak zdawalność egzaminów na prawo j...
Czytaj dalej
Staycation
Staycation Autor Katarzyna Matusiak Turystyczne
W ostatnich latach pojęcie "staycation" zyskało na popularności, stając się synonimem nowoczesnego wypoczynku. Staycation, czyli wakacje spędzane w domu lub blisko miejsca zamieszkania, to alternatywa dla tradycyjnych wyjazdów, która zyskała szczególne uznanie wśród osób poszukujących...
Czytaj dalej