Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz
Aktualizowano: 14.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
Rate this post

W świetle obowiązującego prawa, obowiązkiem każdego właściciela pojazdu mechanicznego jest wykupienie ubezpieczenia OC. Z ubezpieczeniem tym wiąże się także pewien obowiązek, który występuje także w momencie zbycia pojazdu. Co dzieje się z polisą OC po sprzedaży samochodu? Czy ubezpieczenie auta przechodzi na nowego właściciela? Sprawdźmy! 

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Sprzedaż samochodu a ubezpieczenie OC – o czym warto wiedzieć? 

Kupno samochodu to poważna inwestycja, która często wiąże się z niemałym stresem. Tym też okupiona bywa sprzedaż auta. Oddanie pojazdu w dobre ręce, ustalenie uczciwej ceny i życzenie szerokiej drogi nowemu właścicielowi, to jednak nie wszystko!  Pozostaje pytanie związane z ubezpieczeniem pojazdu. Pojawia się wątpliwość czy ubezpieczenie auta przechodzi na nowego właściciela? 

Obowiązkiem spoczywającym na dotychczasowym właścicielu pojazdu jest także przekazanie obowiązującej aktualnie umowy ubezpieczenia komunikacyjnego.

Warto mieć na uwadze, że polisa OC jest przypisana do konkretnego samochodu, a nie jego właściciela, w związku z czym w momencie zbycia pojazdu, miejsce ma także zbycie samego ubezpieczenia. Po przekazaniu polisy nowemu właścicielowi, sprzedający powinien w ciągu 14 dni poinformować o zbyciu auta zakład ubezpieczeń, a w ciągu 30 dni złożyć stosowne oświadczenie w wydziale komunikacji właściwym dla miejsca zamieszkania. Dlaczego jest to tak istotne? 

Przepisanie polisy OC na nowego właściciela – dlaczego jest ważne? 

Umowa ubezpieczenia OC ulega automatycznemu przedłużeniu w przypadku, gdy auto pozostaje własnością tego samego właściciela. W momencie, kiedy ubezpieczyciel nie zostanie zawiadomiony o zbyciu pojazdu, aktualnie obowiązująca umowa odnowi się i przedłuży na kolejne 12 miesięcy. Oznacza to, że sprzedający, który już dawno pozbył się auta, otrzyma jednak wezwanie do zapłaty za obowiązkowe ubezpieczenie OC. 

Skoro wiemy już, czy ubezpieczenie auta przechodzi na nowego właściciela i dlaczego tak ważne jest powiadomienie towarzystwa ubezpieczeniowego o zbyciu pojazdu, warto wspomnieć o jeszcze jednej konsekwencji niedopełnienia tego obowiązku. O sprzedaży powinniśmy zawiadomić także wydział komunikacji. Dlaczego? W przeciwnym razie wszelkie kolizje, wypadki czy wykroczenia, których dopuści się nowy właściciel, będą przypisane do naszego konta. Konsekwencje tego mogą być naprawdę dotkliwe. 

Ubezpieczenie auta po zbywcy – co z nim zrobić? 

Nowy właściciel pojazdu ma dwie możliwości – może wypowiedzieć obowiązującą umowę OC w każdej chwili lub też korzystać z ważnego ubezpieczenia do ostatniego dnia trwania ochrony. Decydując się jednak na kontynuację ubezpieczenia wykupionego przez poprzednika, powinien on zwrócić się do zakładu ubezpieczeniowego sprawującego ochronę z informacją o nabyciu pojazdu. 

Każdy ubezpieczyciel ma prawo do przeprowadzenia tak zwanej rekalkulacji składki, czyli ponownego jej wyliczenia. Ma to na celu dostosowanie wysokości składki do ryzyka ubezpieczeniowego, jakie związane jest z nowym właścicielem. Ubezpieczyciel może to zrobić, jednak nie musi.

W przypadku, gdy nowe warunki ubezpieczeniowe okażą się dla nas nie do końca satysfakcjonujące, z umowy ubezpieczenia możemy zrezygnować w każdej chwili.

Polisa AC – czy ubezpieczenie auta przechodzi na nowego właściciela? 

Rozważając kwestię tego, czy ubezpieczenie auta przechodzi na nowego właściciela, warto jednak mieć na uwadze, że wszystko zależy tak naprawdę od rodzaju ubezpieczenia. Wiemy już, że wraz ze zbyciem pojazdu następuje także zbycie obowiązkowego OC. A jak wygląda sytuacja w przypadku polisy Autocasco? W przypadku posiadania AC, czy ubezpieczenie auta przechodzi na nowego właściciela? 

Polisa AC nie przychodzi automatycznie na nabywcę pojazdu.

Właściciel samochodu, który sprzedał pojazd w trakcie trwania umowy także powinien zgłosić ten fakt do ubezpieczyciela. To z kolei będzie podstawą do ubiegania się o zwrot proporcjonalnej składki za niewykorzystany okres ochrony. W przypadku, gdyby wcześniej miała miejsce jednak likwidacja szkody z polisy AC, zbywca może otrzymać jedynie zwrot w wysokości proporcjonalnej do niewykorzystanej sumy ubezpieczenia. 

PODSUMOWANIE: 

  • Po sprzedaży pojazdu, ważne ubezpieczenie OC przechodzi automatycznie na nowego właściciela.
  • Obowiązkiem spoczywającym na dotychczasowym właścicielu jest przekazanie umowy obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego, zawiadomienie ubezpieczyciela oraz wydziału komunikacji o zbyciu pojazdu.
  • Dotychczasowy właściciel ma 14 dni na poinformowanie towarzystwa ubezpieczeniowego o sprzedaży auta. 
  • Nowy właściciel może korzystać z obowiązującej ochrony do ostatniego dnia trwania umowy bądź zrezygnować z niej w dowolnym momencie. 
  • To, czy ubezpieczenie auta przechodzi na nowego właściciela, uzależnione jest od rodzaju polisy.
  • Dobrowolne ubezpieczenie AC nie przechodzi na nowego właściciela pojazdu.

Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Nieustannie poszerza horyzonty podejmując się tematów z zakresu turystyki, językoznawstwa czy tematyki kryminalnej. Od kilku lat związana z branżą ubezpieczeń. W wolnym czasie eksploruje otoczenie czytając i prowadząc bloga.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej