Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 14.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
Rate this post

Wielu kierowców zastanawia się, czy ubezpieczenie auta po zakupie przechodzi na nabywcę? Jakie ma obowiązki? I w końcu, o czym nie może zapomnieć, aby jego umowa nie przedłużyła się w sposób automatyczny? Czy sprzedający też ma jakieś obowiązki? Wyjaśniamy.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o tym, że obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne przypisane jest do pojazdu, a nie do kierowcy. Co za tym idzie, sprzedając pojazd wraz z przekazaniem samochodu zobowiązani jesteśmy jako zbywcy do oddania również dokumentu OC. Samodzielne ubezpieczenie po zakupie auta jest również możliwe, ale to rozwiązanie opiszemy później. Przede wszystkim decydując się na zakup auta, musimy zweryfikować ubezpieczenie.

Kupno auta ubezpieczenie

Osoba kupująca pojazd od momentu nabycia odpowiada za ubezpieczenie po kupnie auta. W związku z powyższym, jeżeli tylko składka za polisę nie była opłacona i przerwa w ubezpieczeniu będzie trwała więcej niż jeden dzień, to posiadający nowe auto będzie obciążony grzywną. Polisę taką weryfikuje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który w ramach systemów informatycznych, bezkontaktowo sprawdza, kto nie zapłacił za swój pojazd. Nabywca może sprawdzić na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, czy obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne jest ważne. Wystarczy, że poda numer VIN i numer rejestracyjny.

Ubezpieczenie OC po zakupie auta

Ubezpieczenie po kupnie auta często nie jest konieczne. Wynika to właśnie z tego, że polisa przechodzi automatycznie na nabywcę. Sprzedający ma jednak pewne zobowiązania.  Musi on poinformować towarzystwo ubezpieczeniowe o tym, że pojazd został sprzedany. Zgodnie z przepisami ma na tę czynność dokładnie 14 dni od momentu podpisania umowy sprzedaży. Potem towarzystwo ubezpieczeniowe może dokonać rekalkulacji składki, jeżeli nowy właściciel wiązałoby się do niego z większym ryzykiem ubezpieczeniowym, ponieważ na przykład: byłby kierowcą o krótkim stażu i wielu szkodach na pojazdach. Nie jest to jednak z punktu widzenia ubezpieczyciela czynność obligatoryjna.

Zgłoszenie takie jest jednak o tyle istotne dla sprzedającego, że w momencie gdy dojdzie do kolizji drogowej lub innego zdarzenia drogowego, to do jego polisy przypisane będzie to zdarzenie, a prostowanie tej sytuacji niejednokrotnie jest uciążliwe i czasochłonne.

Jeżeli natomiast nowy właściciel zdecyduje się na ubezpieczenie auta po zakupie, to powinien wpierw sprawdzić ,czy ta sytuacja jest dla niego opłacalna. Po pierwsze dotychczasowe ubezpieczenie zbywcy nie odnawia się w sposób automatyczny i, jeżeli zostało opłacone w całości, może okazać się bardziej korzystne dla nowego posiadacza samochodu.

Ile czasu na ubezpieczenie auta po zakupie?

Obecnie chcąc zorientować się w cenach obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego, wystarczy skorzystać z kalkulatora OC online, aby sprawdzić wysokość rocznej składki. Warto pamiętać, że OC w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym ma dokładnie taki sam zakres. Właściciel pojazdu może kierować się wyłącznie ceną składki za 12 miesięcy ochrony polisą. Ubezpieczenie auta po zakupie może wiązać się również z taką sytuacją, w której nabywca nie chce jeździć na OC poprzedniego właściciela. Można więc zrezygnować z umowy i zdecydować się na ubezpieczenie auta po zakupie w innym towarzystwie ubezpieczeniowym.

Jeżeli chcesz wypowiedzieć dotychczasowe obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne Twojego auta wystarczy, że skontaktujesz się z zakładem ubezpieczeń i dokonasz wskazanych przez nich czynności.

Warto również zauważyć, że i w tym wypadku należy pilnować nieprzekraczalnego czasu, w którym nie posiadamy OC. Zakupu kolejnego obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego powinniśmy dokonać jeszcze w tym samym dniu, aby nie być narażonym na grzywnę ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Maksymalna kara za brak ubezpieczenia powyżej 14 dni kalendarzowych w roku 2021 wynosi, dla samochodu osobowego, 5600 zł! Kary z kolejnych lat nie kumulują się.

PODSUMOWANIE:

  • Ubezpieczenie auta po zakupie może zostać to, które należało do zbywcy, jak również nabywca może zdecydować się zakupienie nowej polisy.
  • Jeżeli kupujący zdecyduje się na wypowiedzenie OC aktualnemu ubezpieczycielowi, to powinien wykupić obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne jeszcze tego samego dnia, aby nie narazić się na karę ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.
  • Pamiętaj, że jeśli zdecydujesz się na korzystanie z OC zbywcy, to jest to jeden z tych przypadków, w których umowa polisy nie przedłuży się w sposób automatyczny.
  • Ubezpieczenie auta po zakupie może obejmować nie tylko OC, ale również cały pakiet polis łącznie z autocasco mini, które często tylko w nieznacznym stopniu podnosi kwotę całej składki za 12 miesięcy ochrony polisą.

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej