Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska
Aktualizowano: 31.08.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.
5/5 - (1 vote)

Co do zasady, każdy zarejestrowany samochód musi mieć ważne OC. Ale co powinno być najpierw, rejestracja samochodu czy ubezpieczenie auta przed rejestracją? Wyjaśniamy w naszym artykule.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Dla wielu kierowców odpowiedź na pytanie – co jest pierwsze, rejestracja czy ubezpieczenie – jest dość prosta. W pierwszej kolejności robi się rejestrację, bo zwykle kupiony samochód ma już ważne OC – po poprzednim właścicielu, czasowe od sprzedawcy lub komisu albo kupione wcześniej. Do tego dane z dowodu rejestracyjnego potrzebne są przy zawieraniu umowy ubezpieczenia. Ale czy możliwe jest ubezpieczenie auta przed rejestracją? Jak najbardziej.

Kiedy musisz ubezpieczyć samochód?

Przepisy, a dokładnie Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, wskazują dość precyzyjnie, kiedy powstaje obowiązek zawarcia polisy OC. Ogólnie (z wyłączeniem aut historycznych i wolnobieżnych) każdy pojazd musi być ubezpieczony najpóźniej w dniu rejestracji.  Wydział Komunikacji nie zarejestruje pojazdu, który nie ma aktualnej ochrony w zakresie OC. Co więcej, jazda bez ważnego ubezpieczenia obowiązkowego wiąże się z karą finansową od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG).

Przeczytaj także: Kary za brak OC

Co jednak w sytuacji, gdy kupiłeś samochód i musisz go zarejestrować lub przerejestrować? Wtedy konieczne jest ubezpieczenie auta przed rejestracją. Jak to wygląda w szczegółach zależy od tego, czy masz samochód używany czy nowy lub nigdy nierejestrowany w Polsce (sprowadzany).

W przypadku auta używanego, które ma już rejestrację, ale po kupnie chcesz je przerejestrować, nie musisz zawierać nowej polisy OC. Bo albo zdecydowałeś się na kontynuację ubezpieczenia poprzedniego właściciela albo już kupiłeś OC na siebie najpóźniej w dniu rozwiązania poprzedniej umowy OC. Dokładniej kwestię obowiązkowego ubezpieczenia przy kupnie używanego samochodu omawiamy w naszym artykule Ubezpieczenie auta po zakupie.

Ważne: jeśli kupiłeś używany samochód bez ważnego OC musisz go ubezpieczyć od dnia nabycia. Inaczej grozi ci kara z UFG. Bez obowiązkowej polisy nie dostaniesz też tzw. miękkiego dowodu w momencie przerejestrowania auta. A to oznacza, że nie będziesz mógł z niego korzystać.

Inaczej sprawy się mają, gdy samochód jeszcze nie był rejestrowany w Polsce. Wtedy ubezpieczenie OC musisz wykupić przed wprowadzeniem pojazdu do ruchu. Co to oznacza? Że wraz z uruchomieniem silnika i poruszaniem się po polskich drogach, strefie zamieszkania lub w strefie ruchu musisz mieć ważne ubezpieczenie obowiązkowe.

Uwaga: jeśli sprowadzasz auto z zagranicy, musisz mieć ważne OC na ten pojazd przed tym, nim wjedziesz nim na terytorium Polski.

Ubezpieczenie auta przed rejestracją dotyczy przede wszystkim:

  • nowych samochodów kupionych u dealera lub w salonie,
  • aut kupionych w kraju w celu rejestracji w Polsce,
  • aut kupionych za granicą i sprowadzonych do Polski w celu rejestracji.

Ubezpieczenie auta przed rejestracją krok po kroku

Zwykle, aby ubezpieczyć samochód, musisz mieć dowód rejestracyjny. Dane z tego dokumentu są wymagane w formularzach ubezpieczeniowych. A jak to wygląda, gdy zawierasz ubezpieczenie auta przed rejestracją? Do identyfikacji samochodu wystarczy ci numer VIN – to drugi obok rejestracji charakterystyczny kod twojego pojazdu. Na tej podstawie zostanie ci wystawiona polisa. Dodatkowo potrzebujesz umowy kupna-sprzedaży lub innego dowodu zakupu auta. A w przypadku sprowadzanego auta używanego ważne badanie techniczne.

Jeśli masz nowe auto kupione w salonie, kupujesz roczne OC. Pamiętaj tylko, by zgłosić się do ubezpieczyciela po tym, jak dostaniesz dowód rejestracyjny. Chodzi o uaktualnienie danych twojego pojazdu. Nie zawsze jednak od razu możesz kupić standardowe roczne ubezpieczenie. Dla auta sprowadzanego na obcych numerach lub bez dostaniesz tylko krótkoterminowe OC. Wygaśnie ono po 30 dniach bez możliwości przedłużenia. W tym czasie musisz zdążyć z rejestracją auta.

Samą umowę OC możesz zawrzeć bezpośrednio w towarzystwie lub przez agenta. Sposób zakupu nie ma znaczenia. Zwróć jednak uwagę, że przy rejestrowaniu auta zwykle jest trochę zachodu i na pewno nie da się tego zrobić bez wychodzenia z domu. Warto więc rozważyć szybki zakup polisy online, bo jest to rozwiązanie, dzięki któremu oszczędzasz czas.

Ubezpieczenie auta przed rejestracją – nie tylko OC

Ubezpieczenie auta przed rejestracją nie musi ograniczać się tylko do OC. Pakiet OC+AC jest opcją, która daje ci znacznie większe poczucie bezpieczeństwa. Dzięki temu zyskujesz pełną ochronę zarówno, gdy ty wyrządzisz komuś szkodę, jak i wtedy, gdy ktoś uszkodzi lub ukradnie twój pojazd. Jeśli zależy ci na casco, jego zakup wraz z OC jest też lepszą opcją cenowo. Niby można tego typu polisę kupić w dowolnym momencie. Jednak oferty „samodzielnych” AC są droższe niż tych kupionych w pakiecie. Są też towarzystwa, które wygórowaną ceną AC poza pakietem chcą zniechęcić klienta do zakupu tej polisy. Wynika to z obawy, że taki klient miał już szkodę i dlatego decyduje się teraz na casco.

Poza OC i AC przed rejestracją z równym powodzeniem możesz też kupić inne polisy dodatkowe, jak np. assistance, ubezpieczenie opon czy NNW.

PODSUMOWANIE:

  1. Każdy pojazd, który jest wprowadzony do ruchu, musi mieć rejestrację i ważną polisę OC. Wyjątkiem są m.in. auta zabytkowe i pojazdy wolnobieżne
  2. Ubezpieczenie auta przed rejestracją dotyczy nierejestrowanych wcześniej w Polsce pojazdów: nowych aut kupionych u dealera lub pojazdów kupionych w kraju lub za granicą w celu rejestracji.
  3. Obowiązek zawarcia umowy OC w przypadku takich aut powstaje w momencie wprowadzenia ich do ruchu, czyli praktycznie od uruchomienia silnika.
  4. Przed rejestracją auta możesz kupić zarówno OC, jak i AC czy inne polisy dodatkowe (np. assistance, ubezpieczenie opon czy NNW).

Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska

Pasjonatka komunikacji i dobrego contentu na temat ubezpieczeń. Od ponad 10 lat wspiera różne marki w skutecznym komunikowaniu się z otoczeniem. Jest przekonana, że o ubezpieczeniach można mówić prosto i ciekawie. Po godzinach: pochłania książki w każdej ilości i planuje kolejne podróże (backpaker to jej drugie imię ;) ). Pasjami chodzi po górach i odwiedza stare, często zrujnowane budynki, czyli … zamki wszelkiej maści.

Dołącz do dyskusji

automatyczne wyrejestrowanie pojazdu
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdu. Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Ostatnio rząd wprowadził nowe przepisy umożliwiające automatyczne wyrejestrowanie pojazdu. Ta zmiana jest szczególnie korzystna dla osób, które posiadają stare samochody, które od lat nie były użytkowane. Dotychczas, właściciele tych pojazdów nie płacili za nie składek na ubezpiecze...
Czytaj dalej
Nagrania egzaminów na prawo jazdy
Nagrania egzaminów na prawo jazdy. Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Wprowadzane zmiany w polskim prawie drogowym od 1 stycznia 2024 roku przynoszą rewolucyjne podejście do dokumentowania przebiegu egzaminów praktycznych na prawo jazdy. Obowiązek rejestrowania egzaminów istnieje już od ponad dekady, jednak dopiero teraz, wraz z nowelizacją przepisów, ośrodk...
Czytaj dalej