Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 18.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 4 minut.
Rate this post

Kiedy kupujemy używane auto, standardowo razem z pojazdem otrzymujemy polisę OC poprzedniego właściciela, która zazwyczaj jest ważna jeszcze jakiś czas. Jednak co w sytuacji, gdy z jakiegoś powodu zdarzyło się kupno samochodu bez ważnego OC? Okazuje się, że to żadna tragedia. Trzeba po prostu niezwłocznie wykupić polisę. Poznaj szczegóły tej sytuacji. 

Zmiana właściciela samochodu

Po przeprowadzonej transakcji kupna – sprzedaży samochodu zarówno kupujący jak i sprzedający mają jeszcze pewne formalności do załatwienia. Uregulować trzeba kilka spraw, a jedną z ważniejszych jest kwestia obowiązkowego ubezpieczenia OC. Właśnie temu się bliżej przyjrzymy. Osoba, która sprzedała auto musi przede wszystkim przekazać nabywcy ważną polisę OC, która chroni jego samochód.

Następnie w ciągu 14 dni od podpisania umowy zgłosić ten fakt swojemu dotychczasowemu ubezpieczycielowi. Jeśli tego nie zrobi, jego polisa automatycznie się przedłuży i pojawią się związane z tym problemy. 

Kupno samochodu a polisa OC

Od momentu zakupu pojazdu aktualna polisa OC przechodzi na nabywcę. Osoba, która kupiła samochód, ma teraz przed sobą decyzję, co dalej. Jakie możliwości ma właściciel pojazdu? Otóż po przemyśleniu, które wyjście jest dla niego bardziej korzystne, może korzystać z polisy byłego właściciela do końca jej ważności. W tej sytuacji trzeba się liczyć z możliwością rekalkulacji składki i trzeba pamiętać, że polisa po poprzednim właścicielu nie wznowi się automatycznie lub wypowiedzieć poprzednią polisę i zawrzeć nową umowę z ubezpieczycielem na warunkach, które są dla nas bardziej korzystne.

Kupujesz auto – co z OC? 

Polisa OC jest w Polsce obowiązkowa. Nieważne, czy auto jest codziennie używane, czy rdzewieje smętnie na parkingu. Dopóki pojazd mechaniczny nie jest wyrejestrowany, musi mieć aktualne OC. Jeśli kogoś nie przekonuje prawny obowiązek, na pewno zrobią to wysokie kary nakładane przez UFG za brak polisy. Do wyobraźni przemawiają kwoty, bo nawet przy jednodniowej przerwie w ubezpieczeniu auta osobowego kara wynosi aż 1040 zł.

Natomiast maksymalna kara w przypadku samochodu osobowego wynosi 5200 zł. Dlatego z koniecznością posiadania polisy nikt nie dyskutuje. Jednak gdy planujemy kupić używane auto, koniecznie należy sprawdzić ważność polisy. 

Sprawdź OC – warto 

Wybrałeś odpowiedni dla siebie samochód? Świetnie, ale jeszcze przed podpisaniem umowy powinieneś sprawdzić polisę OC. Jeśli ubezpieczenie jest aktualne, zazwyczaj nie ma problemu, żeby sprzedający pokazał dokument, który to stwierdza. Co jednak, jeśli właściciel się wykręca, nie chce pokazać albo tłumaczy się, że nie ma przy sobie polisy. Przecież obecnie nie trzeba jej wozić w formie papierowej.

Podejrzewasz, że ktoś planuje sprzedaż auta bez OC?  Co zrobić, aby nie groziło ci kupno samochodu bez OC? Zamiast się martwić, sprawdź ważność polisy auta, które planujesz kupić. 

Jak sprawdzić OC pojazdu?

Aby zapobiec temu, by spotkał cię zakup auta bez OC, od razu sprawdź polisę. W bardzo prosty i szybki sposób można to zrobić przy użyciu ogólnodostępnej bazy Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Na stronie UFG we właściwym polu wystarczy wpisać numer rejestracyjny pojazdu. W ten sposób zweryfikujesz, czy auto ma opłacone ubezpieczenie. Jeśli tak, pojawi się w bazie informacja zarówno o ważności polisy jak i o ubezpieczycielu, z którym została zawarta umowa.    

Kupno samochodu bez ważnego OC, co dalej?

Jeśli jednak z jakiegoś powodu kupno pojazdu bez OC i tak stało się faktem, nie jest to sytuacja bez wyjścia. Na szczęście nie musisz odpowiadać za zaniedbania swojego poprzednika i płacić kary. Jednak to na ciebie teraz spada obowiązek zawarcia umowy OC. Kiedy więc zorientujesz się, że kupiłeś samochód bez ważnego ubezpieczenia, musisz po prostu jak najszybciej wykupić OC. Najlepiej, gdyby zrobić to jeszcze dzień przed zakupem samochodu. Jeśli jednak się nie uda, trzeba zawrzeć umowę z ubezpieczycielem w dniu kupna pojazdu.   

PODSUMOWANIE:

  • OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym, a za jego brak grożą wysokie kary.
  • Przed zakupem samochodu warto sprawdzić w bazie UFG, czy OC pojazdu jest aktualne.
  • Polisa OC przechodzi po sprzedaży auta na nowego właściciela.
  • Po zakupie auta bez ważnej polisy OC nabywca musi niezwłocznie wykupić to obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne.
Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej