Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 10.01.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
5/5 - (1 vote)

Każda pora roku niesie ze sobą sezonowe czynności w domu i ogrodzie. Jesień to jednak nie tylko czas grabienia liści, ale także bojowe zadanie dla każdego właściciela samochodu – przegląd auta na jesień. Nie ulega wątpliwości, że jako kierowca musisz odpowiednio przygotować swój samochód na trudny okres zimowy. Jak to zrobić i o czym warto pamiętać?

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Jesień przywołuje nas wszystkich do porządku. Przypomina z całą stanowczością, że skończyła się piękna, słoneczna pogoda. Pojawiają się mgła, deszcz, pierwsze przymrozki i coraz wcześniej zapada zmrok. Asfalt staje się śliski, a do tego często leżą na nim liście, które nie poprawiają hamowania.    Oto więc najważniejsze czynności, które powinieneś wykonać, by zabezpieczyć się i swój samochód przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi.

Zadbaj o akumulator

Jedną z bardziej stresujących wizji dotyczących nadchodzących niskich temperatur jest wyobrażenie, że o mroźnym poranku wsiądziesz do auta, przekręcisz kluczyk i auto nie odpali. Aby zabezpieczyć się przed taką sytuacją, koniecznie zadbaj o sprawny akumulator na nadchodzącą zimę.

Czytaj także: Rozładowany akumulator

Jeśli masz nowy akumulator, warto przeczyścić klemy, które mogły zaśniedzieć przez panującą jesienną wilgoć. Przyjmuje się, że akumulator powinien służyć 4-6 lat. Jeśli więc twój akumulator jest z tobą kilka sezonów, nie ryzykuj. Kup nowy, ponieważ nadchodząca zima może płatać figle zwłaszcza właścicielom diesli, które potrzebują więcej mocy do rozruchu.

Pamiętaj o wycieraczkach

Ciemno i deszcz – to jedna ze standardowych okoliczności towarzyszących jesiennym podróżom samochodem. Dodajmy do tego jeszcze oślepiające światła aut jadących z naprzeciwka. Taka jazda samochodem staje się udręką, jeśli twoje wycieraczki są już zużyte i zamiast zbierać wodę z szyby, tylko ją rozmazują.

Smugi na szybach potrafią być bardzo dokuczliwe. Zamiast się męczyć, wystarczy jesienią wymienić wycieraczki i przygotować się na deszcz i śnieg. Tym bardziej, że cena piór wycieraczek waha się od 10 do 120 zł, więc nie będzie to wielki wydatek.

Wlej zimowy płyn do spryskiwaczy

Same wycieraczki to jednak nie wszystko. Chyba żaden kierowca nie lubi, kiedy jego szyby są zachlapane błotem spod kół innych aut. Do czyszczenia szyb konieczny jest wtedy odpowiedni i dostosowany do pory roku płyn do spryskiwaczy. Jesień może w każdej chwili przynieść niespodziankę w postaci przymrozków. Lepiej więc profilaktycznie zmienić płyn na zimowy.

Diabeł tkwi w szczegółach – zapobiegaj parowaniu szyb

To nie koniec, jeśli chodzi o to, by bez przeszkód widzieć drogę. Niezwykle kłopotliwe okazuje się parowanie szyb w środku samochodu. Oczywiście można spróbować temu zapobiec, koncentrując się na kilku szczegółach. Parowanie szyb to wina wilgoci, która dostaje się do wewnątrz.

Dlatego trzeba się pozbyć przed spadkiem temperatur wszystkich elementów utrzymujących wilgoć takich jak dywaniki z materiału. Koniecznie też trzeba przejrzeć szczelność uszczelek, które bronią przed dostępem wilgoci. Mogą pomóc także specjalne środki przeciwko parowaniu szyb.

Bądź widoczny na drodze

W jesieni sprawdź także, czy jesteś dobrze widoczny na drodze w deszczu i mroku dla pozostałych uczestników ruchu. Od tego zależy twoje bezpieczeństwo. Dlatego przejrzyj stan żarówek i ustaw odpowiednio wysokość świateł, żeby nie oślepiać innych. Warto też przeczyścić reflektory, żeby szkło było czyste i lampy dawały lepsze światło.

Sprawdź stan hamulców

Hamowanie na mokrej lub śliskiej nawierzchni wymaga doświadczenia i niezawodnych hamulców. Deszcz, mokre liście na drodze, poranne przymrozki, a w zimie ujemne temperatury i śnieg to nie lada wyzwanie dla każdego kierowcy. Dlatego jesień to bardzo dobry moment na sprawdzenie części eksploatacyjnych układu hamulcowego.

Sprawne klocki i tarcze pomogą bezpiecznie się zatrzymać w trudnych jesiennych i zimowych warunkach. Zużycie klocków i tarcz co prawda zależy od stylu jazdy, ale zaleca się ich zmiany dokonać po przejechaniu 20-40 tysięcy km.

Zmień opony

I wreszcie pozostaje kwestia opon i ich przyczepności do drogi w niskich temperaturach. Jeśli zakładasz do swojego samochodu opony wielosezonowe, jesteś już przygotowany na jesień i zimę. Ale jeśli jeździsz na gumach sezonowych, musisz zmienić opony na zimowe jeszcze w trakcie jesieni.

Guma, z których są wykonane, świetnie sprawdza się na śliskiej drodze. A kiedy trzeba wymienić opony? Nie ma konkretnego terminu, ale koniecznie musisz to zrobić, gdy temperatura utrzymuje się poniżej 7⁰C. Sprawdź, czy twoje opony zimowe mają odpowiedni bieżnik. Jeśli nie, musisz kupić nowe na zimę.

PODSUMOWANIE:

  • Jesień to moment, w którym warto dokonać przeglądu samochodu przed zimą.
  • Koniecznie trzeba zadbać o sprawny akumulator, by samochód palił bez problemu w niskich temperaturach.
  • Ważne jest, aby dobrze widzieć drogę i być widocznym. Dlatego warto zmienić wycieraczki, wlać zimowy płyn do spryskiwaczy oraz dopilnować, by szyby nie parowały od środka oraz wyczyścić reflektory.
  • Koniecznie trzeba zrobić przegląd hamulców, by móc liczyć na niezawodne hamowanie na drodze.
  • Jeśli temperatura dobowa będzie niższa niż 7⁰C, należy zmienić opony na zimowe.

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej