Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska
Aktualizowano: 18.03.2022 Turystyczne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
Rate this post

Wakacje, ferie, długie lub przedłużane weekendy – dla miłośników podróżowania każda okazja jest dobra, by się spakować i ruszyć na poznawanie świata. Oczywiście z odpowiednim ubezpieczeniem podróżnym. Przy częstych wyjazdach, czy to prywatnych czy służbowych, warto rozważyć roczne ubezpieczenie turystyczne. 

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Roczne turystyczne ubezpieczenie niekoniecznie można kupić w każdym zakładzie ubezpieczeń. Oferuje je kilka towarzystw, m.in Allianz, ERGO Hestia, Generali i PZU. Każde z tych ubezpieczeń ma swoje zalety, ale ma też swoje ograniczenia. Roczne ubezpieczenie może oznaczać kompromisy. Trudno dopasować idealny zakres, ale na pewno opłaca się bardziej niż zakup kilkunastu czy kilkudziesięciu oddzielnych polis. Nawet, gdy wybierzemy najbardziej „wypasioną” opcję takiego rocznego ubezpieczenia. Warto więc wiedzieć, jak zabrać się za wybór możliwej najlepszej polisy na 12 miesięcy.

Ubezpieczenie podróżne na rok – kiedy warto?

Jeśli właśnie rozpoczynasz podróż życia, która potrwa minimum 12 miesięcy, nie masz się co zastanawiać. Roczne ubezpieczenie turystyczne jest dla ciebie. Pod warunkiem, że nie musisz się meldować w kraju co jakiś czas (niektóre towarzystwa stawiają taki warunek). 

Często wyjeżdżasz prywatnie lub służbowo? Więcej spędzasz czasu za granicą niż w kraju? Także w takiej sytuacji lepszym rozwiązaniem, szczególnie finansowo, może być ubezpieczenie turystyczne roczne. Mimo stosunkowo wyższej ceny roczna polisa, będzie wielokrotnie tańszym rozwiązaniem niż kupowanie co chwilę ubezpieczeń podróżnych krótkoterminowych. No i o ubezpieczeniu myślisz raz, ani kilkanaście czy kilkadziesiąt razy w roku. 

Turystyczne ubezpieczenie na rok – odpowiednia suma ubezpieczenia 

Jak w każdym poradniku dotyczącym ubezpieczeń, my też radzimy – sprawdź swoje potrzeby i przeczytaj OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia). Ale pójdziemy o krok dalej i podpowiemy, na co musisz przy OWU rocznego ubezpieczenia podróżnego zwrócić szczególną uwagę.

Pierwsza rzecz, to sumy ubezpieczeniowe. To, że powinny być odpowiednio wysokie, byś w razie szkody nie musiał zaglądać do własnej kieszeni to jedno. Drugą ważną sprawą jest to, czy można je podnieść w czasie trwania ubezpieczenia. A nie każdy ubezpieczyciel na to pozwala przy ubezpieczeniu turystycznym rocznym. Dlaczego to jest ważne? Towarzystwo odpowiada do wysokości sumy ubezpieczenia, która się pomniejsza z każdą wypłatą. Chodzi więc o to, by w którymś momencie trwania polisy nie zostać z iluzoryczną ochroną z powodu zbyt małej pozostałej kwoty do wykorzystania. 

Roczne ubezpieczenie turystyczne – na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Wspominaliśmy już tutaj, że niektórzy ubezpieczyciele w trakcie 12 miesięcy trwania ubezpieczenia chcą, byś pojawiał się w kraju, np. co 60 dni.  Innymi słowy – jeśli podróżujesz nieprzerwanie przez rok, polisa turystyczna z takim obostrzeniem nie jest dla ciebie. Szukaj rozwiązania, które nie ma limitów dotyczących czasu trwania podróży. 

Kolejną sprawą są wyłączenia terytorialne. Jeśli zamierzasz odwiedzać Europę, to każde ubezpieczenie podróżne na rok jest dla ciebie. Ale jeśli planujesz wyjazd poza UE, koniecznie sprawdź czy dany kraj nie jest wyłączony z ochrony. 

Wiek także może okazać  się przeszkodą. Jeśli jesteś seniorem, który właśnie realizuje pomysł na emeryturę w nieprzerwanej trasie, sprawdź czy dany ubezpieczyciel nie wprowadził  górnej granicy wieku, np. 65 czy 70 lat dla ubezpieczonego. Roczne ubezpieczenie turystyczne, podobnie jak i inne ubezpieczenia podróżne, mogą też mieć wyłączenia dotyczące rodzaju aktywności, najczęściej uprawiania sportu wysokiego ryzyka. Zdarza się, że zawieramy ubezpieczenie turystyczne roczne na określoną liczbę wyjazdów. Jeśli spontanicznie podchodzimy do planowania podróży, taka opcja w ubezpieczeniu turystycznym nie jest wskazana. 

Ubezpieczenie turystyczne – OC, NNW, KL, assistance

Na koniec proponujemy trochę słownika ubezpieczeniowego. Niezależnie od tego, na jak długo kupujesz ubezpieczenie turystyczne, musi ono mieć cztery elementy ochrony: 

  • ubezpieczenie kosztów leczenia, czyli wydatków związanych z nagłym zachorowaniem
  • ubezpieczenie assistance, czyli wszelkie usługi pomocowe (medyczne, transportowe, ratunkowe czy informacyjne)
  • ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, czyli ubezpieczenie gwarantujące pokrycie kosztów, gdy z naszej winy ktoś zostanie poszkodowany lub uszkodzone zostanie czyjeś mienie
  • ubezpieczenie NNW, czyli ubezpieczenie gwarantujące wypłatę odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu

Bonusem jest ubezpieczenie bagażu. Upewnijmy się, że w zakresie naszego ubezpieczenia turystycznego są wymienione wyżej elementy. Jeśli jakiegoś obszaru nie ma – sprawdźmy, czy możemy o ten zakres poszerzyć podstawowy wariant polisy podróżnej rocznej. 

PODSUMOWANIE:

  1. Roczne ubezpieczenie turystyczne jest dobrym rozwiązaniem dla osób często podróżujących, zarówno prywatnie, jak i służbowo. 
  2. Wybierając ubezpieczenie turystyczne roczne zwróćmy uwagę, czy wybrana polisa ma limity dotyczące nieprzerwanej liczby dni podróży, liczby wyjazdów czy wieku ubezpieczonego. Sprawdźmy też czy dane ubezpieczenie nie ma wyłączeń dotyczących krajów, do których podróżujemy lub aktywności sportowych, które zamierzamy uprawiać.
  3. Dobre ubezpieczenie turystyczne musi mieć cztery elementy: ubezpieczenie kosztów leczenia i assistance, ubezpieczenie turystyczne OC oraz NNW.
Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska

Pasjonatka komunikacji i dobrego contentu na temat ubezpieczeń. Od ponad 10 lat wspiera różne marki w skutecznym komunikowaniu się z otoczeniem. Jest przekonana, że o ubezpieczeniach można mówić prosto i ciekawie. Po godzinach: pochłania książki w każdej ilości i planuje kolejne podróże (backpaker to jej drugie imię ;) ). Pasjami chodzi po górach i odwiedza stare, często zrujnowane budynki, czyli … zamki wszelkiej maści.

Dołącz do dyskusji

mandat na raty
Mandat na raty Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Mandaty drogowe są jednym z najczęstszych sposobów karania kierowców za naruszenie przepisów ruchu drogowego w Polsce. Choć większość mandatów należy opłacić w wyznaczonym terminie, wielu kierowców znajduje się w sytuacji, w której jednorazowa spłata kary stanowi duże obciążenie...
Czytaj dalej
1 ar ile to m2
1 ar – ile to m2? Autor Katarzyna Matusiak Nieruchomości
Zakup działki pod budowę domu wiąże się z koniecznością zrozumienia kluczowych pojęć, które pomogą wybrać odpowiednią wielkość terenu. Co to jest hektar? Ile metrów kwadratowych to 1 ar? Co jeszcze warto wiedzieć na temat powierzchni działki przeznaczonej na budowę domu? Poniżej...
Czytaj dalej