Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz
Aktualizowano: 14.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 7 minut.
5/5 - (1 vote)

Kupno używanego samochodu bywa pewnego rodzaju loterią. Niekiedy możemy znaleźć prawdziwą perełkę motoryzacyjną w niezwykle okazyjnej cenie, ale zdarza się także, że trafiamy na nie do końca uczciwego handlarza. Cofnięty licznik, auto zajęte przez komornika sądowego czy sprzedaż samochodu bez wiedzy jego współwłaściciela – co robić w takiej sytuacji? Czy możliwe jest odstąpienie od umowy kupna samochodu?

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Czy można odstąpić od umowy kupna samochodu

Decydując się na zakup samochodu z drugiej ręki, musimy być świadomi pewnego rodzaju ryzyka. Niemniej, podpisując umowę kupna-sprzedaży wszystko wydaje się jasne i klarowne, więc bez zawahania podpisujemy dokument, w którym widnieje zapis mówiący o tym, że stan techniczny pojazdu jest znany osobie kupującej, a ta nie wnosi żadnych zastrzeżeń. Tych nie ma bynajmniej w dniu zakupu auta. Co jednak w sytuacji, gdy pewne wątpliwości i nieścisłości pojawią się chociażby kilka dni po sfinalizowaniu transakcji? Czy odstąpienie od umowy kupna samochodu i odzyskanie pieniędzy jest w ogóle realne? 

To wszystko zależy od pobudek, z których chcesz zrezygnować z kupna. Jeśli nagle po podpisaniu umowy zmieniłeś zdanie, nowy nabytek przestał cieszyć Twoje oko i znalazłeś o wiele bardziej korzystny okaz, nie mamy dobrej wiadomości – w takiej sytuacji odstąpienie od umowy kupna samochodu nie wchodzi w grę. Co innego, jeśli zostanie stwierdzona wada fizyczna lub prawna pojazdu. 

UWAGA: Sprzedawcę samochodu obowiązuje tak zwana rękojmia, którą reguluje kodeks cywilny. Powstaje ona z mocy prawa i nie musi być ujęta w umowie kupna-sprzedaży. Na podstawie rękojmi, sprzedawca odpowiada przed kupującym za wszelkie wady fizyczne czy prawne.

Wada fizyczna i wada prawna, czyli odstąpienie od umowy kupna samochodu w świetle prawa

W przypadku wystąpienia wady fizycznej czy wady prawnej, masz pełne prawo do odstąpienia od umowy kupna samochodu pod warunkiem, że stwierdzona zostanie tak zwana “wada istotna”. W świetle prawa jest to taka wada, która uniemożliwia korzystanie z nabytej rzeczy. Przykładem mogą być wady prawne, do których dochodzi wtedy, gdy:

 • pojazd jest własnością osoby trzeciej,
 • pojazd został sprzedany bez wiedzy współwłaścicieli,
 • samochód został zajęty przez komornika,
 • pojazd jest zabezpieczony w postępowaniu karnym jako dowód. 

Drugą sytuacją, w której odstąpienie od umowy kupna samochodu jest możliwe, jest stwierdzenie wady fizycznej. O tej możemy mówić w sytuacji, gdy: 

 • pojazd nie ma właściwości, którymi powinien charakteryzować się ze względu na swoje przeznaczenie, 
 • samochód nie ma właściwości, o których zapewniał sprzedawca,
 • pojazd został wydany w stanie niezupełnym,
 • samochód nie może być wykorzystywany w celach, do których go kupiłeś.

Jak odstąpić od umowy kupna-sprzedaży auta? 

Wiemy już, w jakich sytuacjach odstąpienie od umowy kupna samochodu będzie możliwe, pozostaje więc pytanie – jak to zrobić? Musimy pamiętać, że warunkiem skutecznego odstąpienia od umowy jest skierowanie właściwego pisma do osoby, od której pojazd został kupiony. W tym miejscu warto zaznaczyć, że w przypadku rękojmi, odpowiedzialność sprzedawcy za towar wynosi aż dwa lata. Miejmy jednak na uwadze, że im później wada fizyczna zostanie zgłoszona, tym mniejsze szanse, że zostanie ona tak naprawdę uznana. Ciężko będzie bowiem udowodnić, że jakiekolwiek wady w stanie technicznym auta nie są efektem użytkowania samochodu, a istniały już w dniu finalizacji transakcji. 

Pismo skierowane do sprzedającego pojazd musi zawierać kilka podstawowych informacji. W dokumencie muszą znaleźć się dane dotyczące obu stron transakcji, oświadczenie o odstąpieniu od umowy kupna, wezwanie do zwrotu środków oraz wskazanie terminu przekazania pojazdu. 

UWAGA: Kierując do sprzedającego pismo informujące o odstąpieniu od umowy, własność przechodzi na poprzedniego właściciela. W świetle przepisów jest to jednoznaczne z brakiem prawa do dalszego użytkowania pojazdu.

Ile jest dni na odstąpienie od umowy kupna sprzedaży samochodu?

Wszystko zależy od tego, czy mówimy o aucie nowym, czy też używanym. W przypadku tego pierwszego, odpowiedzialność sprzedawcy to 2 lata. Co ważne, termin ten należy liczyć nie od dnia podpisania umowy, ale wydania towaru będącego przedmiotem umowy kupna-sprzedaży. W tym przypadku samochodu. Jeżeli mówimy o pojazdach z drugiej ręki, to odpowiedzialność sprzedawcy wynosi tutaj 12 miesięcy. Pamiętajmy jednak, by stosowny zapis o odstąpieniu od umowy, został zapisany w dokumencie.

 • 2 lata w przypadku samochodu nowego
 • 1 rok w przypadku auta używanego

Wada fabryczna a żądanie obniżenia ceny 

W sytuacji, gdy kwestie prawne nie rodzą żadnych wątpliwości, a podstawą roszczeń jest tylko i wyłącznie wada fabryczna, nowy właściciel chcąc zatrzymać auto, ma prawo skierować do sprzedającego żądanie obniżenia ceny. 

W sytuacji, gdy stan techniczny auta nie zgadza się z zapewnieniami właściciela, ale nie chcemy odstępować od umowy i pozbywać się pojazdu, możemy pójść ze sprzedającym na pewnego rodzaju ugodę i wnioskować o obniżenie ceny pojazdu lub też pokrycie kosztów niezbędnej naprawy samochodu. 

Odstąpienie od umowy kupna samochodu a ubezpieczenie OC 

Ubezpieczenie OC przypisane jest do konkretnego pojazdu, a nie jego właściciela. W związku z tym, w momencie sprzedaży auta, dotychczasowy właściciel wraz z pojazdem, zbywa się także ważnej ochrony OC. Co jednak najistotniejsze – w przypadku zmiany właściciela pojazdu, polisa nie przedłuży się automatycznie, a ochrona wygaśnie ostatniego dnia trwania umowy. 

Co jednak w sytuacji, gdy odstąpienie od umowy kupna samochodu będzie miało miejsce dokładnie wtedy, co koniec umowy ubezpieczenia OC? Tutaj warto wziąć pod uwagę różne możliwości. Także te, w których sprzedający nie zgodzi się z naszymi roszczeniami, w związku z czym sprawa trafi do sądu. Aby uniknąć więc problemów z brakiem OC i przerwą w ubezpieczeniu, warto pomyśleć o tym wcześniej i wykupić obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. 

PODSUMOWANIE: 

 • Sprzedawcę samochodu obowiązuje tak zwana rękojmia, na podstawie której odpowiada on przed kupującym za wszelkie wady fizyczne czy prawne. 
 • W przypadku wystąpienia wady fizycznej czy wady prawnej, masz pełne prawo do odstąpienia od umowy kupna samochodu.
 • Warunkiem skutecznego odstąpienia od umowy jest skierowanie pisma do osoby, od której pojazd został kupiony.
 • W przypadku wystąpienia wady fizycznej, możliwe jest wnioskowanie o obniżenie ceny pojazdu lub też pokrycie kosztów niezbędnej naprawy samochodu. 
 • Wysyłając do sprzedającego pismo informujące o odstąpieniu od umowy, własność automatycznie przechodzi na poprzedniego właściciela. Jako strona odstępująca tracimy więc prawo do użytkowania pojazdu.

Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Nieustannie poszerza horyzonty podejmując się tematów z zakresu turystyki, językoznawstwa czy tematyki kryminalnej. Od kilku lat związana z branżą ubezpieczeń. W wolnym czasie eksploruje otoczenie czytając i prowadząc bloga.

Dołącz do dyskusji

 • Zosia pisze:

  Witam kupiliśmy samochód za prawię 60 tys zł…Auto sprawne w 100%.wiadomo wymieniony olej zostały przez nas – samochód przejechałem 500km kontrolna aby dolac oleju -olej Dolany zapaliła się kontrolka o wymianę czujnika spalin kupiony wymieniony po dwóch dniach audi straciło moc oddany do mechanika sprawdza stan silnika auto do naprawy do drogiej naprawy,❗ Sprzedawca samochodu stwierdził że nie odda całej kwoty kupna samochodu ze względu na nasze użytkowanie go przez miesiąc ❗ma do tego prawo? przecież nie widzieliśmy że samochód jest w takim właśnie stanie,co dalej z takim faktem?

 • tanie pozycjonowanie stron internetowych pisze:

  It’s enormous that you are getting ideas from this piece of writing as well as from our argument made
  at this time. http://bestmusics.godohosting.com/bbs/board.php?bo_table=memo&wr_id=321899

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej