Znajomość rodzajów świateł w samochodzie jest wymagana podczas egzaminu na prawo jazdy i niezwykle istotna w trakcie poruszania się po drodze. Oświetlenie jest kluczowe dla bezpieczeństwa – zarówno nas samych, jak i innych uczestników ruchu. Jakie są rodzaje świateł w samochodzie i do czego służą, jak wyglądają ich symbole i o czym należy pamiętać przy korzystaniu z konkretnych typów oświetlenia?
Z tego artykułu dowiesz się...
Jakie są światła w samochodzie?
W przypadku pojazdów osobowych wyróżnia się dziesięć typów oświetlenia, które powinny znaleźć się we wszystkich autach. Każdy z nich ma własne zastosowanie, a przy tym jest objęty konkretnymi przepisami regulującymi jego pozycję, kolor oraz użycie. Oto rodzaje świateł w samochodzie:
- światła mijania (tzw. krótkie),
- światła dzienne,
- światła drogowe (tzw. długie),
- kierunkowskazy,
- światła awaryjne,
- światła pozycyjne,
- światła postojowe,
- światła hamowania (stopu),
- światła przeciwmgłowe (przednie i tylne),
- światła odblaskowe.
Światła mijania
Przez większość czasu spędzonego za kółkiem korzystamy ze świateł mijania i świateł dziennych. Zadaniem tych pierwszych jest przede wszystkim oświetlenie fragmentu drogi znajdującego się bezpośrednio przed pojazdem – jeśli samochód nie jest wyposażony w światła do jazdy dziennej, „krótkie” muszą być włączone przez całą dobę.
Światła dzienne są z kolei słabszym wariantem świateł mijania.
Istotną kwestią dotyczącą świateł mijania jest ich odpowiednie ustawienie. Powinny one znajdować się na tyle nisko, by nie oślepiać kierowców jadących z naprzeciwka i nie utrudniać im prowadzenia pojazdu. W zdecydowanej większości modeli samochodów możemy zmienić ich wysokość w bardzo łatwy sposób, za pomocą pokrętła znajdującego się obok kierownicy. Może to okazać się przydatne na przykład wtedy, gdy wybieramy się w dłuższą trasę dość mocno obciążonym samochodem. Przez spory ciężar w bagażniku przednia część samochodu może się podnieść – w efekcie światła mijania będą znajdować się wyżej, co może spowodować niebezpieczne sytuacje na drodze.
Czytaj także: Kontrolki w samochodzie
Światła mijania mają barwę białą, a ich symbol to zielona ikona reflektora z pochylonymi w dół kreskami.
Światła dzienne
Jakie rodzaje świateł mamy w samochodzie? Kolejny typ to wspomniane już światła do jazdy dziennej. Podobnie jak „krótkie”, mają one barwę białą – charakteryzują się jednak nawet kilkakrotnie niższą mocą. Z tego względu nie wystarczą, by oświetlić drogę, lecz znacznie ułatwiają zauważenie pojazdu. Należy pamiętać, że korzystanie z nich po zmroku jest zabronione – przez ich konstrukcję istnieje znacznie większe ryzyko, że oślepimy kierowcę z naprzeciwka.
Wszystkie samochody wprowadzone do sprzedaży w Unii Europejskiej po roku 2011 muszą być wyposażone w światła tego typu, jednak spotkamy je także w starszych autach. W wielu modelach przełączanie między światłami dziennymi a mijania odbywa się automatycznie z użyciem czujników. Obydwa rodzaje świateł w samochodzie mogą być używane w dzień, jednak gdy jest już ciemniej lub warunki atmosferyczne ograniczają widoczność, konieczne jest włączenie „krótkich”. Przepisy nie określają dokładnie godzin, w których nie możemy używać świateł dziennych.
Choć większość pojazdów ma na desce rozdzielczej ikonę świateł mijania, w przypadku dziennych rzadziej spotkamy się z obecnością osobnego symbolu. Zazwyczaj ma on jednak wygląd ikony reflektora, z którego wychodzą kropki o różnych rozmiarach.
Jakie mamy rodzaje świateł w samochodzie? Kolejny typ: światła drogowe, czyli „długie”
Niektóre rodzaje świateł w samochodzie są przeznaczone do stosowania w konkretnych sytuacjach – przykładem są światła drogowe. Często możemy się spotkać także z nazwą „długie”. Używa się ich po zmroku, by oświetlić dłuższy fragment drogi. W przeciwieństwie do świateł mijania są one symetryczne. Oznacza to, że obydwa reflektory wytwarzają snop światła o takiej samej długości – „krótkie” natomiast w mniejszym stopniu oświetlają lewą stronę drogi (w przypadku ruchu prawostronnego).
Światła drogowe można włączyć jedynie w nocy na drogach nieoświetlonych. Podczas jazdy na „długich” należy pamiętać o innych uczestnikach ruchu – światła tego rodzaju są znacznie mocniejsze, przez co mogą oślepić pozostałych kierowców. Jeśli widzimy, że z naprzeciwka jedzie inny pojazd, należy przełączyć się na światła dzienne. Podobnie postępujemy wtedy, gdy zbliżamy się do samochodu jadącego przed nami.
Co ciekawe, nie wszystkie rodzaje świateł w samochodzie muszą mieć własną ikonę na desce rozdzielczej. Wymóg ten dotyczy wyłącznie świateł drogowych. Jak wygląda ich symbol? Jest to reflektor o kolorze niebieskim, z którego wychodzi kilka prostych promieni.
Kierunkowskazy i światła awaryjne
Kierunkowskazy są niezwykle ważnym narzędziem do komunikacji na drodze – ich głównym zadaniem jest sygnalizowanie zmiany pasa lub kierunku jazdy. Gdy używamy ich poprawnie, inni kierowcy mogą dostosować się do naszych decyzji, dzięki czemu ryzyko kolizji znacznie spada. Obydwa rodzaje świateł w samochodzie – kierunkowskazy i awaryjne – mają kolor pomarańczowy, a włączenie świateł awaryjnych to w zasadzie włączenie wszystkich kierunkowskazów jednocześnie.
Światła awaryjne powinny być używane przede wszystkim podczas postoju spowodowanego usterką samochodu. Możemy je także włączyć w celu ostrzeżenia innych kierowców o niebezpieczeństwie lub nagłym zatrzymaniu naszego auta (niektóre modele robią to w tym przypadku automatycznie). Warto przy tym pamiętać, że popularny gest krótkiego włączenia świateł awaryjnych w roli podziękowania lub przeprosin nie jest dozwolony przez prawo.
Symbol kierunkowskazów to dwie zielone strzałki zwrócone w lewo i w prawo, z kolei świateł awaryjnych – podwójny czerwony trójkąt.
Pozostałe rodzaje świateł w samochodzie: postojowe, pozycyjne, hamowania, przeciwmgłowe i odblaskowe
Światła postojowe i pozycyjne służą do zapewnienia odpowiedniej widoczności, gdy zatrzymaliśmy się w słabo oświetlonym miejscu. Różnica między nimi jest dość niewielka i dotyczy głównie ich zastosowania – pierwszy rodzaj może być wyłączony tylko z jednej strony pojazdu, a producenci mogą montować je wyłącznie w samochodach o długości poniżej 6 metrów i szerokości poniżej 2 metrów.
Światła stopu mają kolor czerwony i włączają się automatycznie przy naciśnięciu hamulca nożnego. Zadaniem świateł przeciwmgielnych jest z kolei zwiększenie widoczności pojazdu we mgle – tylne stanowią obowiązkowe wyposażenie pojazdu, z kolei przednie nie są wymagane. Są one umieszczane jak najbliżej powierzchni drogi, ponieważ właśnie w tym miejscu mgła jest najrzadsza; co więcej, takie ułożenie pomaga zredukować odbijanie się światła, które może utrudniać jazdę.
Ostatnim typem oświetlenia w samochodzie osobowym są światła odblaskowe. W przeciwieństwie do pozostałych rodzajów źródłem światła są tutaj inne pojazdy czy lampy.
Rodzaje świateł w samochodzie – symbole
Znajomość zastosowania poszczególnych typów oświetlenia to nie wszystko. Warto znać także symbole, jakimi oznacza się różne rodzaje świateł – dzięki temu możemy wiedzieć, czy na pewno korzystamy w danym momencie z odpowiedniego typu. Niezastosowanie się do przepisów to ryzyko nie tylko mandatu i punktów karnych, lecz także spowodowania kolizji na drodze.
Symbole są umieszczane na desce rozdzielczej auta. Jeśli dana ikona się świeci, oznacza to, że konkretny rodzaj światła jest aktualnie włączony.
Rodzaj świateł | Opis symbolu |
Światła mijania (krótkie) | Zielony reflektor z promieniami skierowanymi w dół. |
Światła drogowe (długie) | Niebieski reflektor z promieniami skierowanymi prosto. |
Światła dzienne | Zielony reflektor z wychodzącym światłem symbolizowanym przez rozproszone kropki o różnych rozmiarach. |
Kierunkowskazy | Dwie zielone strzałki zwrócone do siebie w przeciwnym kierunku. |
Światła awaryjne | Podwójny czerwony trójkąt. |
Światła przeciwmgielne przednie | Zielony reflektor z promieniami skierowanymi w dół, „przekreślonymi” falowaną linią. |
Światła przeciwmgielne tylne | Pomarańczowy reflektor z promieniami skierowanymi prosto, „przekreślonymi” w taki sam sposób, jak w przypadku świateł przeciwmgielnych przednich. |
Światła pozycyjne | Dwa zielone reflektory zwrócone w przeciwnych kierunkach z promieniami rozchodzącymi się na boki. |
Jakie są światła w samochodzie i gdzie się znajdują?
Każdy rodzaj oświetlenia ma także określone położenie. Wiedza na ten temat może okazać się bardzo przydatna między innymi w czasie egzaminu na prawo jazdy – jednym z zadań jest włączenie poszczególnych świateł. Znajomość ich pozycji pomoże także szybciej zdiagnozować ewentualne usterki, które mogą znacząco wpłynąć na bezpieczeństwo na drodze. Warto zatem dokładnie poznać rodzaje świateł w samochodzie nie tylko pod względem funkcjonalności i symboli, lecz także miejsca, w którym możemy je znaleźć.
Rodzaj świateł | Zastosowanie | Położenie |
Światła mijania (krótkie) | Oświetlanie drogi przed samochodem, obowiązkowe od zmierzchu do świtu. | Znajdują się wewnątrz przednich reflektorów samochodu. |
Światła drogowe (długie) | Zwiększenie widoczności w nocy. Należy pamiętać, by wyłączyć światła drogowe, gdy zbliżamy się do innego pojazdu. | Zazwyczaj są umieszczane razem ze światłami mijania; mogą także znaleźć się w dodatkowym reflektorze. |
Światła dzienne | Mogą być stosowane zamiast świateł mijania, jeśli warunki pogodowe na to pozwalają. | Z przodu pojazdu – poniżej świateł mijania. |
Kierunkowskazy | Sygnalizacja zmiany toru jazdy lub pasa ruchu. | Z przodu i z tyłu samochodu, zazwyczaj po zewnętrznej stronie reflektorów. Możemy spotkać się także z dodatkowymi kierunkowskazami z boku pojazdu, na przykład na lusterkach. |
Światła awaryjne | Ostrzeganie innych kierowców przed niebezpieczeństwem, sygnalizowanie postoju związanego z uszkodzeniem. | Korzystają z tych samych żarówek, co kierunkowskazy. |
Światła przeciwmgielne przednie | Zwiększenie widoczności pojazdu we mgle. | Znajdują się jak najbliżej ziemi – niżej niż światła dzienne. |
Światła przeciwmgielne tylne | Ten typ świateł również jest stosowany we mgle, jednak – w przeciwieństwie do przednich – stanowi obowiązkowe wyposażenie pojazdu. | Podobnie jak przednie światła przeciwmgielne, powinny znajdować się w jak najmniejszej odległości od powierzchni drogi. |
Światła pozycyjne i postojowe | Sygnalizowanie innym uczestnikom ruchu położenia zatrzymanego pojazdu w słabych warunkach oświetleniowych. | Z przodu i z tyłu pojazdu, mogą znajdować się przy głównym reflektorze. |
Światła hamowania | Włączają się automatycznie przy wciśnięciu pedału hamulca. | W tylnej części pojazdu – w głównych reflektorach i zazwyczaj także na górze szyby. |
Światła odblaskowe | Nie emitują własnego światła – zamiast tego odbijają światło pochodzące od innych pojazdów. | Z przodu, z tyłu, a także z boku samochodu. |
PODSUMOWANIE:
- W samochodach osobowych znajdziemy kilka różnych rodzajów świateł.
- Światła mijania (krótkie) muszą być stosowane całą dobę – nie dotyczy to jednak pojazdów wyposażonych w światła dzienne, gdyż te mogą zastąpić światła mijania.
- Światła drogowe, czyli długie, wykorzystywane są w nocy. Przy nieodpowiednim użyciu mogą oślepiać innych uczestników ruchu drogowego.
- Kierunkowskazy pozwalają na bezpieczną zmianę pasa lub kierunku toru jazdy.
- W czasie trwania postoju na drodze kierowca korzysta ze świateł pozycyjnych, a w przypadku awarii – ze świateł awaryjnych.
- Światła przeciwmgielne pozwalają na lepszą widoczność przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych.
- Większość typów świateł ma własny symbol, dzięki któremu możemy dowiedzieć się, czy korzystamy z odpowiedniego oświetlenia.
Przeczytaj więcej na temat: światła samochodowe
Oświetlenie pojazdu
Oświetlenie pojazdu
Światła przeciwmgielne a światła przeciwmgłowe
Światła przeciwmgielne a światła przeciwmgłowe
Światła pozycyjne
Światła pozycyjne
Zasady używania świateł w samochodzie.
Zasady używania świateł w samochodzie.
Światła do jazdy dziennej.
Światła do jazdy dziennej.