Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 15.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 7 minut.
Rate this post

Wielu kierowców włącza światła automatycznie, zupełnie nie myśląc. Jeśli jednak popełnią błąd, muszą liczyć się z poważnymi konsekwencjami. Za włączenie nieprawidłowych świateł grozi wysoka grzywna i kilka punktów karnych. Przypominamy, jakie są zasady używania świateł w samochodzie.

Które światła włączyć? Podstawy, których zapominamy!

Zasady używania świateł w samochodzie poznajemy już na kursie nauki jazdy. Potem przez lata jedynie praktycznie stosujemy się do wyuczonych prawideł. Przypomnijmy sobie zatem, jakie w ogóle mamy rodzaje oświetlenia w pojazdach osobowych. 

Światła krótkie

Przede wszystkim należy pamiętać o światłach krótkich, czyli światłach mijania. Co do zasady mają one za zadanie oświetlać trasę oraz samochód, niezależnie od tego, czy poruszamy się w nocy, czy też za dnia. Na poszczególnych odcinkach drogi korzystanie z tego rodzaju świateł może zostać wyłączone. 

Światła do jazdy dziennej

Innego rodzaju światłami są światła do jazdy dziennej. Kierowca pojazdu może z nich korzystać w ciągu dnia, aż do momentu zmroku. Musi jednak mieć na uwadze to, że tego rodzaju światła mogą być wykorzystane jedynie przy sprzyjających w warunkach atmosferycznych. Jest to istotne głównie dlatego, że podstawową funkcją tego rodzaju oświetlenia jest wskazywanie miejsca znajdowania się pojazdu na drodze, a nie oświetlanie samej trasy. W związku z powyższym, gdy robi się ciemno, warunki pogodowe są niesprzyjające, na przykład jest mgliście, to nie powinno się korzystać z tego rodzaju świateł.

Światła drogowe

Zasady używania świateł w samochodzie obejmują również światła długie, inaczej zwane drogowymi. Generalnie powinno się z nich korzystać w takich sytuacjach, gdy chcemy oświetlić długi, najczęściej prosty odcinek drogi, znajdujący się przed kierującym pojazdem mechanicznym. Właściciel pojazdu powinien bardzo rozważnie korzystać z tego rodzaju świateł, ponieważ jeżeli z naprzeciwka nadjeżdżał będzie samochód, tak mocne oraz długie światła, mogą go oślepić i tym samym przyczynić się do wypadku lub kolizji drogowej. Podstawowymi światłami, w takiej sytuacji, są światła mijania.

Zasady używania świateł w samochodzie wskazują również, że kierujący pojazdem powinien wyłączyć światła długie, nie tylko w momencie gdy widzi innych uczestników ruchu drogowego poruszających się samochodami, ale również gdy jest możliwość oślepienia maszynisty tramwaju, pociągu czy szybkiej kolei miejskiej, jak również osób kierujących pojazdami komunikacji wodnej.

Jednym słowem kierowca musi bacznie obserwować nie tylko samą drogę, ale również otoczenie tak, aby chcąc dodatkowo doświetlić sobie przestrzeń, nie zaszkodzić innym. Towarzystwo wystawiające polisę OC może uznać, że nieprawidłowe stosowanie się do przepisów dotyczących oświetlenia samochodowego stanowiło przyczynienie do zdarzenia drogowego. Oznacza to, że rekompensata z tytułu obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego może zostać pomniejszona o procent przyczynienia. Pamiętaj, aby nigdy nie poruszać się po drogach bez ubezpieczenia OC, które jest obowiązkowe dla wszystkich właścicieli pojazdów. Brak polisy oznacza wysokie kary ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Maksymalnie możesz zapłacić nawet 5200 zł grzywny! 

Światła przeciwmgłowe

Momencie gdy przejrzystość powietrza jest znacząco ograniczona, czyli kolokwialnie mówiąc, jest mogliście, właściciel pojazdu prowadząc auto, powinien włączyć światła przeciwmgłowe. Przypominając sobie zasady używania świateł w samochodzie warto zdać sobie sprawę, że światła przeciwmgłowe tylne mogą być wykorzystywane jedynie w sytuacji gdy widoczność na drodze ograniczona jest poniżej 50 metrów. Przepisy drogowe pozostawiają pewną dowolność kierującemu pojazdem i w sytuacji gdy znajduje się na krętej drodze, a przejrzystość powietrza jest normalna, może on również skorzystać z przednich świateł przeciwmgłowych. Jest to jeden z wyjątków, o którym warto pamiętać. 

Światła awaryjne 

Zasady używania świateł w samochodzie obejmują również światła awaryjne. Ten sposób oświetlenia pojazdu powinien wykorzystywany być przez właściciela pojazdu w momencie gdy jego auto nie może w prawidłowy sposób poruszać się po drodze. Gdy więc dojdzie do kolizji lub wypadku kierowca każdorazowo powinien je włączyć na każdej drodze, jak również na autostradach oraz drogach ekspresowych. Dzięki temu zachowana zostanie widoczność przeszkody na drodze i inni uczestnicy ruchu drogowego będą zawczasu mogli dostosować swoją prędkość i zachowanie na jezdni do zaistniałej sytuacji. 

Światła pozycyjne 

Każdy samochód ma również światła pozycyjne. Pozwalają one na określenie pozycji pojazdu przy niesprzyjających warunkach pogodowych. Z tego rodzaju oświetlenia można również skorzystać, gdy auto nie jest wyposażone w światła awaryjne. Każdorazowo właściciel pojazdu powinien również pamiętać, aby włączyć światła pozycyjne w momencie gdy jego pojazd jest holowany. 

Światła hamowania 

Kierowcy zapominają często o światłach hamowania, które włączają się w sposób automatyczny, gdy hamujemy. Dzięki tej świetlnej informacji samochody znajdujące się za pojazdem, otrzymają wskazówkę o rozpoczęciu procesu hamowania.

Kierunkowskazy 

Niemniej istotne w codziennym ruchu drogowym są kierunkowskazy. Dzięki tym sygnałom świetlnym kierujący autem z odpowiednim wyprzedzeniem sygnalizuje zamiar przeprowadzenia manewru w postaci: skrętu w prawo bądź w lewo lub zawracania, jeśli jest to możliwe, a także włączenia się do ruchu drogowego. 

Nieprawidłowo korzystasz ze świateł – zapłacisz! 

Kodeks drogowy stanowi, że niewłaściwe korzystanie ze świateł znajdujących się w samochodzie może być wykroczeniem. W związku z powyższym za tego rodzaju błędy konieczne będzie zapłacenie mandatu.

Kierowca zapłaci 200 zł, jeżeli nie będzie poruszał się w nocy stosując odpowiednie oświetlenie. Za takie samo postępowanie, ale od świtu do zmierzchu grozi grzywna w wysokości 100 zł. Również 100 zł zapłaci właściciel pojazdu, którego auto porusza się po drodze bez możliwości wykorzystania fabrycznie zamontowanych świateł. Jeżeli kierowca nie będzie korzystał z odpowiednich świateł w tunelu otrzyma mandat w wysokości 200 zł. Jeśli kierowca pomylił rodzaj świateł i będzie wykorzystywał nieprawidłowe oświetlenie również grozi mu grzywna w wysokości 200 zł. 

Podsumowanie:

  • Zasady używania świateł w samochodzie dotyczą wszystkich samochodów osobowych.
  • Kierowca powinien przez cały rok korzystać ze świateł mijania. 
  • Przy dobrej widoczności światła mijania można zamienić na światłami dziennymi.
  • Nocą kierowca może zdecydować się na korzystanie ze świateł drogowych, dzięki którym będzie widział dłuższy fragment jezdni. Należy jednak pamiętać o innych uczestnikach ruchu drogowego i korzystać z długich świateł tak, by nie oślepić innych kierowców. 

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej