Co warto wiedzieć przed podróżą do USA


USA dla wielu z nas oznacza nieodkryty ląd. Owiany tajemnicą, a jednocześnie niezwykle pociągający. Co ciekawe, Stany Zjednoczone nie mają oficjalnego języka urzędowego na poziomie federalnym, jednak za język narodowy uznany jest język angielski. Obok niego, dwa stany w USA wprowadziły inny język urzędowy – w przypadku Hawajów jest to język hawajski, a w przypadku Luizjany – francuski. Obowiązującą walutą jest dolar amerykański. 

Stany Zjednoczone są kierunkiem całorocznym, ale ze względu na ogromną powierzchnię – położonym w różnych strefach klimatycznych. Dla przykładu – na Florydzie najcieplej będzie od maja do października, a w Nowym Jorku najcieplej będzie w okresie czerwiec – sierpień. Jeśli nie chcesz, by amerykański sen zmienił się w istny koszmar, przed podróżą do USA, warto zaczerpnąć nieco informacji. Na miejscu sporo rzeczy może Cię naprawdę zaskoczyć. Zacznijmy jednak od samej podróży… 

Polskę dzieli od USA około 8300 km. Możesz zdecydować się na lot przesiadkowy, ze śródlądowaniem lub lot bezpośredni. Ten ostatni trwa około 10 godzin. Jeśli po Stanach zamierzasz podróżować transportem zbiorowym, musisz przygotować się na małe niedogodności. Zdecydowanie wygodniejszym rozwiązaniem jest wynajem samochodu na miejscu. 

UWAGA: Kierowcy, którzy nie ukończyli 25. roku życia, bardzo często muszą liczyć się z wyższymi (niż standardowe) kosztami wynajmu auta. 

Wybierając się do Stanów Zjednoczonych pamiętaj, że amerykańskie gniazda mają zupełnie inny kształt od europejskich. Dlatego do bagażu koniecznie spakuj przejściówkę. A jeśli konieczne okaże się kupienie jej w sklepie musisz mieć na uwadze to, że ceny podane na metkach są cenami nieuwzględniającymi podatku. Oznacza to, że przy kasie zapłacisz kwotę większą niż ta, która widnieje na półce. O ile większą? To zależy od stanu, w jakim będziesz robił zakupy. Stołując się z kolei w restauracji pamiętaj o “obowiązku” wręczenia kelnerowi czy barmanowi napiwku. Bardzo często ten automatycznie doliczany jest też do rachunku. 

A jeśli już o funduszach mowa – życie i funkcjonowanie w USA bardzo ułatwi zapas ćwierćdolarówek, czyli monet 25-centowych. To właśnie one są przepustką do automatów samoobsługowych na stacjach, w pralniach i suszarniach czy klimatyzatorach w hotelach.  Co zwiedzić w(we) USA


Układając plan podróży po USA musisz wiedzieć, że poszczególne stany czy nawet miejscowości dzielą o wiele większe odległości niż te, które znasz z europejskiej rzeczywistości. Dla wielu turystów, na mapie USA jest jednak kilka obowiązkowych punktów podróży, na zwiedzenie których bardzo często trzeba zaplanować kilka tygodni. 

Do najpopularniejszych miejsc wartych odwiedzenia należy bez wątpienia Nowy Jork i ekskluzywny Manhattan czy Statua Wolności, Floryda z najbardziej prestiżowym miejscem do plażowania – Miami Beach czy Wielki Kanion znajdujący się w północno-zachodniej części Arizony. Niektórzy nie wyobrażają sobie podróży po USA bez zobaczenia Niagary czy pierwszego parku narodowego – Yellowstone. Turyści omamieni wizją luksusu i skuszeni odrobiną szaleństwa, na listę swojej podróży powinni wpisać Kalifornię. Hollywood, Los Angeles czy w końcu Las Vegas – wielu nie będzie w stanie się temu oprzeć.Przydatne dokumenty


Od 11 listopada 2019 roku obywatele Polski nie potrzebują wizy, aby podróżować do Stanów Zjednoczonych w celach turystycznych czy biznesowych. Oznacza to, że przekroczenie granicy z USA jest o wiele łatwiejsze i bardziej dostępne niż dotychczas. Niemniej, wybierając się do USA należy dopełnić pewnych formalności. Turysta wybierający się w amerykańską podróż musi posiadać ważny paszport, bilet powrotny lub bilet na dalszą podróż, a także dokonać koniecznej autoryzacji w systemie weryfikacji ESTA. Jest to elektroniczne zezwolenie na wjazd do USA, które wyrobić trzeba nie krócej niż na 72 godziny przed planowanym wylotem. Otrzymane zezwolenie uprawnia do wielokrotnego przekraczania granicy amerykańskiej i ważne jest przez okres dwóch lat. 

UWAGA: Polacy planując podróż do USA w najbliższym czasie, niestety będą musieli zmienić swoje plany. W związku z aktualną sytuacją pandemiczną, proklamacja związana z zakazem podróżowania do USA, która weszła w życie 26 stycznia 2021 roku, nadal jest w mocy. Według niej osoby, które w ciągu 14 dni przed przylotem do USA przebywały między innymi w Polsce, nie uzyskają prawa wjazdu na terytorium Stanów Zjednoczonych. Ograniczenie to obowiązuje do odwołania, a aktualnych informacji na temat możliwości podróży do USA warto szukać na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.Karta EKUZ na urlop w(we) USA


Karta EKUZ to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, która jest unijnym dokumentem poświadczającym prawo do bezpłatnego leczenia w krajach Unii Europejskiej oraz EFTA. EKUZ gwarantuje ubezpieczonym obywatelom dostęp do opieki zdrowotnej w podstawowym zakresie, na dokładnie takich samych zasadach, jakie obowiązują mieszkańców danego państwa. Niestety Karta Europejskiego Ubezpieczenia Zdrowotnego nie gwarantuje żadnej ochrony w przypadku turystów przebywających w Stanach Zjednoczonych. To właśnie dlatego kluczowym punktem przygotowań do podróży do USA jest zadbanie o odpowiednie ubezpieczenie turystyczne, które zapewni nam kompleksową ochronę. Dlaczego jest to tak bardzo istotne? Choć opieka medyczna w USA jest na bardzo wysokim poziomie, turysta spełniający swój amerykański sen może nie być w stanie sobie na nią finansowo.Ubezpieczenie turystyczne - zakup polisy


Poziom amerykańskiej opieki medycznej jest godny podziwu. Jednocześnie koszty związane z leczeniem w USA znacznie przewyższają nasze wyobrażenia. Leczenie w Stanach Zjednoczonych uważane jest za najdroższe leczenie na całym świecie. Podstawowe badania krwi czy zwykła wizyta lekarska mogą kosztować nas kilka, jeśli nie kilkadziesiąt tysięcy złotych. W przypadku złamania nogi, koszty pomocy medycznej mogą wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Koszty leczenia poważniejszych schorzeń czy operacji liczone mogą być w milionach złotych. Dlaczego tak ważne jest kompleksowe ubezpieczenie turystyczne do USA. 

Wybierając się w podróż do Stanów Zjednoczonych, rozważania dotyczące wyboru polisy powinny rozpocząć się od tych, w przypadku których koszty leczenia są możliwie jak najwyższe. Ubezpieczenia, gdzie koszty leczenia opiewają na 200 tys. zł, w przypadku poważniejszych chorób, mogą okazać się absolutnie niewystarczające. Pamiętajmy też, że w przypadku osób, które zmagają się z chorobami przewlekłymi, konieczne będzie dokupienie dodatkowego rozszerzenia. 

Oprócz ubezpieczenia obejmującego koszty leczenia i transport medyczny, niezbędne może okazać się także ubezpieczenie NNW, które gwarantuje wsparcie ubezpieczyciela w sytuacji, gdy doznamy uszczerbku na zdrowiu, czy chociażby ubezpieczenie bagażu. Tak kompleksowa ochrona zapewni nam spokojną głowę podczas wyjazdu. Chcąc ją sobie zapewnić, nie musisz robić wiele. Ubezpieczenie turystyczne możesz kupić nie odchodząc od swojego komputera. Kompleksową ochronę na podróż do USA kupić na Compensa Voyage.Najwazniejsze informacje


  1. Stany Zjednoczone są kierunkiem całorocznym, jednak ze względu na rozległą powierzchnię, USA leży w różnych strefach klimatycznych.
  2. Kierowcy, którzy nie ukończyli 25. roku życia, bardzo często mogą mieć problem z wynajęciem samochodu na miejscu. W niektórych przypadkach jest to możliwe po dokonaniu dodatkowej opłaty.
  3. Robiąc zakupy w amerykańskim sklepie warto pamiętać, że ceny podane na sklepowej półce nie uwzględniają podatku VAT.
  4. W listopadzie 2019 roku został zniesiony dla Polaków obowiązek wizowy, jednak do przekroczenia amerykańskiej granicy niezbędne jest wyrobienie elektronicznego certyfikatu ESTA, który jest zezwoleniem na wjazd do USA. Niezbędny będzie także ważny paszport.
  5. Karta Europejskiego Ubezpieczenia Zdrowotnego nie gwarantuje żadnej ochrony w przypadku turystów przebywających w Stanach Zjednoczonych.


American dream to Twoje największe podróżnicze marzenie? Zniesienie wiz do USA dla Polaków może oznaczać zdecydowanie łatwiejsze jego spełnienie. Wycieczka do Stanów Zjednoczonych jest jednak poważnym logistycznym przedsięwzięciem. Zanim zaczniesz pakować walizkę i spełniać swój amerykański sen sprawdź, co warto wiedzieć przed podróżą do USA, o czym warto pamiętać i jak się do niej przygotować!

Wybierz państwo, które Cię interesuje:

A | B | C | D| E | F | G | I | J | K | M | N | R | S | T | W |

A

Albania

Australia

B

Białoruś

Bośnia i Hercegowina

Brazylia

Bułgaria

C

Chorwacja

Czarnogóra

D

Dominikana

E

Egipt

F

Francja

G

Gruzja

I

Islandia

Izrael

J

Japonia

K

Kuba

M

Macedonia

N

Niemcy

R

Rosja

S

Słowacja

Szwecja

T

Tajlandia

Turcja

U

Ukraina

USA

W

Wielka Brytania

A | B | C | D| E | F | G | I | J | K | M | N | R | S | T | W |