Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 29.08.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 10 minut.
5/5 - (1 vote)

Belgia nie jest dużym krajem, jednak pod względem motoryzacyjnym jest bardzo interesująca, a samochody z tego kraju mają wiele zalet. Polacy najczęściej sięgają po pojazdy z Niemiec, jednak w ostatnim czasie ich cena bardzo wzrosła, stąd też zaczęliśmy szukać innych źródeł. Dlaczego warto sprowadzić samochód z Belgii? Jakich formalności musisz dopełnić?

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Dlaczego samochody z Belgii są tak popularne?

Belgia jest krajem atrakcyjnym pod względem motoryzacyjnym. Choć mieszka w niej niecałe 11 milionów ludzi, ma jednak bardzo dobrze rozwinięty rynek samochodowy. Według statystyk, w kraju tym zarejestrowanych jest ponad 5 milionów pojazdów. Większość ofert pochodzi od różnych sprzedawców i salonów oferujących dużą liczbę pojazdów, tylko kilka procent z nich pochodzi od sprzedawców indywidualnych. Ważne jest, aby wiedzieć, że firmy ubezpieczeniowe w Belgii często kwalifikują nawet niewielkie szkody jako całkowity odpis i to właśnie sprawia, że ceny samochodów używanych z niewielkimi uszkodzeniami są tam tak atrakcyjne.

Wynika to również z faktu, iż samochody w Belgii często mają również wysokie przebiegi, ponadto Belgowie nie naprawiają swoich samochodów po wypadku – nawet najmniejsza szkoda to dla nich powód do wymiany pojazdu na nowy model.

Nietrudno jest więc znaleźć lekko uszkodzony samochód w bardzo atrakcyjnej cenie i komisy pełne są całkiem niezłych pojazdów, które mogą zainteresować potencjalnych kupców.

Gdzie szukać samochodów belgijskich?

Jak już wiesz, Belgia może przyciągnąć do siebie fanów motoryzacji, gdyż w obrębie tego państwa czeka wiele świetnych samochodów. Jeżeli jesteś tam na miejscu, możesz odwiedzić kilka komisów i znaleźć dla siebie idealny pojazd. Co jednak, jeśli mieszkasz w Polsce? Jest na to sposób – zacznij od poszukiwań na belgijskich stronach internetowych. Oto kilka z nich:

To tylko przykłady, gdzie możesz znaleźć ciekawe oferty samochodów z tego kraju. Belgia wielu osobom kojarzy się wyłącznie z wybornymi frytkami oraz pyszną czekoladą, jednak warto kojarzyć ją również jako kraj, w którym można nabyć świetne samochody.

Znalezienie oferty oraz weryfikacja

Dobrych samochodów w Belgii jest wiele, jednak „przezorny zawsze ubezpieczony”. Zanim przystąpisz do spisywania umowy kupna-sprzedaży, musisz dokładnie obejrzeć pojazd i sprawdzić jego stan techniczny. Wspomnieliśmy, że sporo aut w Belgii trafia do komisu z powodu niewielkich szkód i to prawda, jednak nie zawsze tak się dzieje. Czasami auto ma wiele wad, wobec których jego naprawa jest nieopłacalna. Najlepiej jest umówić się na spotkanie z właścicielem pojazdu lub komisu, a jeśli nie znasz się wystarczająco dobrze na samochodach, warto zabrać ze sobą kogoś, kto dysponuje niezbędną wiedzą i będzie w stanie wyłapać ewentualne braki oraz usterki.

Dla pewności możesz się również udać na stację diagnostyczną – koszt wizyty w takim miejscu oraz sprawdzenie samochodu wynosi ok. 50 €.

Zanim rozpoczniesz proces sprowadzania pojazdu do Polski, lepiej upewnić się, że auto jest w dobrym stanie i sprawdzić jego stan techniczny, gdyż operacja ta jest skomplikowana i wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Sprowadzenie samochodu z Belgii – od czego zacząć?

Jeśli znalazłeś dla siebie idealny samochód z Belgii i sprawdziłeś go pod kątem ewentualnych usterek oraz wad, możesz przystąpić do spisywania umowy kupna-sprzedaży – jej układ wygląda tak samo jak w przypadku zakupu auta w Polsce. Co powinna zawierać? Nie ma oficjalnego formularza, który formalizowałby zawieranie takiej umowy. Porozumienie może zostać zawarte nawet na zwykłej kartce z zeszytu; są jednak pewne stałe elementy, które musi ono zawierać. Przede wszystkim pamiętaj, by zawierało jak najwięcej informacji na temat zakupu. W umowie kupna-sprzedaży powinny znaleźć się:

  • data i miejsce, w którym doszło do zawarcia umowy;
  • informacje na temat obu stron, które zawarły umowę – w szczególności imiona i nazwiska, adresy zamieszkania, numery dowodów osobistych itp.;
  • określenie przedmiotu, którego dotyczy umowa, czyli dane zakupionego samochodu. W umowie powinny znaleźć się informacje na temat numeru rejestracyjnego, numeru VIN, marki, koloru modelu, roku produkcji czy aktualnego przebiegu;
  • warunki zawarcia umowy – każde pisemne porozumienie musi zawierać informacje na temat ceny auta, sposobu oraz terminu opłacenia kwoty, a także określenie daty przekazania własność

Na koniec umowy warto również zawrzeć klauzulę, że kupujący zapoznał się ze stanem technicznym samochodu. Zwieńczeniem całości są podpisy obu zainteresowanych stron. Oprócz pisemnej umowy kupna-sprzedaży, koniecznie weź od poprzedniego właściciela belgijski dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, komplet kluczyków do auta oraz książeczkę serwisową.

Auto z Belgii – Car-Pass

Car-Pass to dokument, który pokazuje historię przebiegu pojazdu – zawiera zarejestrowane odczyty licznika i daty ich zarejestrowania. Otrzymujesz dzięki niemu obraz historii przebiegu pojazdu i możesz lepiej ocenić, czy stan licznika w momencie sprzedaży jest realistyczny. Dokument obejmuje również inne informacje takie jak:

  • numer identyfikacyjny pojazdu (VIN) pojazdu;
  • marka i model pojazdu;
  • norma emisji Euro;
  • emisje CO2;
  • czy pojazd wymaga przeglądu technicznego po wypadku;
  • czy w pojeździe są otwarte wycofania;
  • data pierwszej rejestracji pojazdu (w Belgii);
  • unikalny kod QR i numer identyfikacyjny Car-Passu (umożliwiający sprawdzenie autentyczności dokumentu).

Kupując samochód z Belgii, musisz również odebrać Car-Pass – dzięki niemu będziesz miał wgląd w całą historię danego pojazdu. Sprzedający powinien przekazać Ci go tuż po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży. Car-Pass jest poza tym prawnie wymagany, dlatego jeśli nabywca prywatny go nie otrzyma, prawo daje mu możliwość unieważnienia umowy kupna-sprzedaży. Co więcej, jeżeli kupujący zwróci się w tej sprawie do sądu, ten będzie musiał orzec, że zakup jest nieważny. Kwota, którą zapłaciłeś za pojazd, będzie wówczas zwrócona Ci w całości.

Car-Pass drukowany jest na specjalnym papierze, który zawiera hologram, co znacznie utrudnia fałszerstwo i oszustwo.

Podejrzewasz, że Twój dokument jest sfałszowany lub odczyty licznika kilometrów są nieprawidłowe? Możesz zeskanować kod QR lub wpisać numer identyfikacyjny na stronie car-pass.be – informacje na ekranie powinny zgadzać się z danymi na dokumencie. Jeśli tak się nie stanie lub pojawi się komunikat o błędzie, najprawdopodobniej dokument jest fałszywy lub stracił ważność.

Sprowadzenie samochodu – jak przetransportować auto z Belgii?

Samochód z Belgii do Polski możesz przetransportować na dwa sposoby – na lawecie lub osobiście. W pierwszym przypadku wykonanie przeglądu technicznego oraz wykupienie ubezpieczenia nie są konieczne. Jeśli natomiast samochód z Belgii masz zamiar sprowadzić sam, niezbędne będzie wyrejestrowanie go w urzędzie; dodatkowo musisz mieć wykupione tymczasowe ubezpieczenie. Auto z Belgii musi również posiadać tablice wywozowe, które umożliwiają poruszanie się po UE nawet przez 3 miesiące. Te wszystkie formalności możesz załatwić wyłącznie w Brukseli.

Rejestracja samochodu z Belgii

Gdy samochód z Belgii dotrze do Polski, masz 30 dni na to, by go zarejestrować. Procedury są tutaj takie same, jak w przypadku innych pojazdów sprowadzonych z krajów członkowskich Unii Europejskiej. Wniosek o rejestrację musi zostać złożony w odpowiednim dla Twojego miejsca zamieszkania lub zameldowania Wydziale Komunikacji.

Co powinno znaleźć się w dokumentacji? W Wydziale Komunikacji, oprócz formularza wniosku, musisz dołączyć potwierdzenie zakupu danego pojazdu – zazwyczaj jest to umowa kupna-sprzedaży. Konieczne jest również okazanie potwierdzenia wniesienia opłaty akcyzowej. Wysokość tego podatku jest uzależniona od pojemności jednostki napędowej danego pojazdu.

Do 2000 cm3 podatek wynosi 3,1% wartości samochodu, dla większych silników jest to 18,6%. Musisz mieć również ze sobą potwierdzenie badania technicznego na terenie naszego kraju, tablice rejestracyjne oraz belgijski dowód rejestracyjny.

Gdy nadjedzie moment odbioru nowego dowodu rejestracyjnego, trzeba będzie także okazać właściwy dokument potwierdzający, że samochód z Belgii ma wykupioną polisę OC.

Ubezpieczenie samochodu sprowadzonego z Belgii – jak to zrobić?

Każdy pojazd mechaniczny musi mieć wykupioną obowiązkowo polisę OC – ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej. Dzięki niemu, gdy spowodujesz stłuczkę lub kolizję w ruchu drogowym, towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci poszkodowanym stosowną rekompensatę. Za brak wykupionej polisy możesz zapłacić karę – jej wysokość to nawet 5600 złotych.

Jak ubezpieczyć samochód z Belgii? Wszystko zależy od tego, czy zakończył się proces rejestracji auta. Jeśli do tego nie doszło, musisz wykupić krótkoterminową polisę OC ważną przez 30 dni – w tym czasie możesz dopełnić wszystkich niezbędnych formalności związanych z rejestracją auta z Belgii. Warto pamiętać też o tym, że polisa OC krótkoterminowa wygasa po upływie tego czasu i nie zostaje przedłużona automatycznie. Jest to wygodne, ponieważ w momencie, w którym zapomniałbyś ją anulować, nie zostaną naliczone dodatkowe koszty. Z drugiej strony pamiętaj, by po tym czasie wykupić polisę OC całoroczną. Jeśli szukasz odpowiedniej oferty, wejdź na beesafe.pl – wystarczy, że uzupełnisz dwa pola i już po kilkunastu sekundach pojawi się Twoja indywidualna oferta.

PODSUMOWANIE:

  • Samochód z Belgii się opłaca – w komisach oraz w Internecie znajdziesz wiele ofert dobrych samochodów z niskim przebiegiem.
  • Kupując samochód z Belgii pamiętaj o spisaniu umowy kupna-sprzedaż Koniecznie odbierz też od sprzedawcy kartę Car-Pass – dzięki niej będziesz miał dostęp do historii pojazdu.
  • Na rejestrację w Polsce auta z Belgii masz 30 dni.
  • Niezbędne będzie wniesienie kilku opłat m.in. podatku akcyzowego. Jego wysokość jest uzależniona od pojemności silnika.
  • Każdy pojazd mechaniczny musi mieć wykupioną polisę W trakcie procesu rejestracji możesz wykupić ubezpieczenie OC krótkoterminowe. Jest ono ważne 30 dni.

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej