Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz
Aktualizowano: 17.07.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 12 minut.
3.7/5 - (4 votes)

Słoneczna Italia to nie tylko wakacje jak z bajki, pyszne włoskie jedzenie i urzekający śródziemnomorski klimat. Włochy to także bardzo dobre samochody, po które każdego roku tłumnie nadciągają Polacy. Kierunek ten obieramy nie tylko w poszukiwaniu najpopularniejszych marek, ale także tych bardziej luksusowych perełek, których na włoskich ulicach jest niemało. Gdzie znaleźć naprawdę dobry samochód z Włoch? Jak przygotować się do jego sprowadzenia i z jakimi formalnościami wiąże się rejestracja auta z Italii? 

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Samochód z Włoch – czy warto? Gdzie szukać sprawdzonych ofert?

Włochy nie są aż tak popularnym kierunkiem motoryzacyjnej turystyki, jak Niemcy czy Francja. Mimo to, każdego roku, do słonecznej Italii wybierają się tysiące Polaków – nie na wakacje, a po samochód. Te z drugiej ręki cieszą się naprawdę dużą popularnością. Fiat czy Alfa Romeo, to już klasyka. Coraz częściej mamy jednak oko na auta z nieco wyższej półki. Słusznie, bo włoski rynek motoryzacyjny jest pełen takich perełek.

Czytaj także: Podatek akcyzowy od samochodu

Włosi słyną ze swojego zamiłowania do luksusu i lubią prezentować go na ulicach swojego kraju. Popularne Lamborghini czy Ferrari – to właśnie na te auta kusi się coraz więcej kupców. Ale czy oby na pewno nie ulegamy tylko modzie? Czy sprowadzenie samochodu z Włoch warte jest tego całego zachodu? Auta z Włoch są bez wątpienia autami w całkiem dobrym stanie.

Śródziemnomorski klimat nie jest wyzwaniem dla karoserii, a jednocześnie wymaga na Włochach instalację klimatyzacji. Tak więc ta jest praktycznie standardem we włoskich samochodach.

Co więcej, Włosi bardzo sumiennie podchodzą do serwisowania swoich czterech kółek, co daje nam ogromne możliwości wyłuskania na krajowym rynku prawdziwej perełki. Tylko jak jej szukać? Roztropnie!

Niska cena oferowana przez handlarza może oznaczać, że pod ładnym opakowaniem kryje się auto z naprawdę bogatą przeszłością. Powypadkowe samochody, które trafiają do sprzedaży nie są czymś nadzwyczajnym. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie więc zakup samochodu z Włoch z drugiej ręki, bezpośrednio od właściciela albo sprowadzenie go z pewnego komisu samochodowego. Na internetowych platformach sprzedażowych znajdziemy mnóstwo ofert, z których często możemy wypatrzeć coś naprawdę wartego uwagi. 

Jak sprawdzić przebieg samochodu z Włoch?

Mówi się, że przezorny zawsze ubezpieczony. Powiedzenie to znakomicie sprawdza się także w przypadku sprowadzania samochodów z zagranicy. To, jakie informacje dostajemy w ogłoszeniu, czy później od samego sprzedającego, to jedno. W rzeczywistości mogą one znacznie rozmijać się ze stanem faktycznym.

Aby uniknąć rozczarowania, zanim zdecydujemy się sprowadzić samochód z Włoch, warto go nieco prześwietlić. Jednym z istotnym czynników jest przebieg takiego auta. Nie jest tajemnicą, że powszechną praktyką stosowaną przez handlarzy samochodów jest przekręcanie licznika. Co prawda, we Włoszech nie jest to często stosowana praktyka, ale zawsze warto dmuchać na zimne. Wierząc na słowo zbywcy samochodu, nie zawsze wyjdziemy na tym dobrze. Warto więc sprawdzić przebieg samochodu na własną rękę. Jak sprawdzić auto z Włoch? Czy jest to w ogóle możliwe? Jak najbardziej!

Posiadając numer rejestracyjny pojazdu, numer VIN oraz datę pierwszej rejestracji samochodu, jego przeszłość poznamy dzięki e-usłudze Historia pojazdu. Ostatni przebieg auta sprowadzonego z Włoch możemy także zweryfikować na włoskiej stronie https://www.ilportaledellautomobilista.it/web/portale-automobilista/verifica-ultima-revisione

Samochód z Włoch – lepiej z komisu czy z rąk prywatnych?

Odwieczne pytanie osób zainteresowanych sprowadzeniem samochodu z zagranicy brzmi: “lepiej z komisu czy rąk prywatnych?”. Na to pytanie nie ma tak naprawdę jednej i sprawdzonej odpowiedzi. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. W każdym z nich musimy zachować trzeźwość umysłu, a do decyzji zakupu podejść rozważnie.

Unikajmy jednak typowych handlarzy samochodów, którzy niekiedy lubią nieco ubarwić kondycję auta i jego stan.

Postawmy na sprawdzony serwis samochodowy lub szukajmy auta na własną rękę. Zakup samochodu w serwisie z pewnością może okazać się nieco prostszy. W ten sposób odpadnie nam wiele formalności związanych z samą transakcją i późniejszym sprowadzeniem samochodu do Polski. Dysponując jednak wszechstronnymi narzędziami do wyszukiwania ofert sprzedaży, mając pod ręką osobę, która wie co nieco o motoryzacji i będzie mogła spojrzeć fachowym okiem na wybrany pojazd, a przede wszystkim znając język, nie powinniśmy mieć większych problemów, by znaleźć świetne auto wśród prywatnych ogłoszeń i kupić je bezpośrednio od właściciela. 

Jak sprawdzić samochód z Włoch po numerze rejestracyjnym? 

Numer rejestracyjny pojazdu może nam powiedzieć więcej niż nam się wydaje. Jeśli dysponujemy także numerem VIN oraz datą pierwszej rejestracji, podobnie jak w przypadku przebiegu samochodu, możemy dowiedzieć się o danym aucie znacznie więcej. Jeśli aktualny właściciel będzie miał jakikolwiek problem z ujawnieniem takich informacji, nam powinna zapalić się czerwona lampka. Być może chce zataić jakieś fakty o przeszłości auta?

To właśnie na podstawie tych danych możemy sprawdzić wszystkie parametry techniczne auta, jego przebieg z ostatniego badania technicznego, liczbę dotychczasowych właścicieli czy ewentualną informację mówiącą o tym, że był on kradziony. Taką wiedzę warto mieć jeszcze zanim podejmiemy decyzję o podróży do Włoch. 

Czy trudno sprowadzić samochód z Włoch?

Otwarcie granic daje nam ogromne możliwości. Jeśli zamarzy nam się samochód z innego kraju, nic tak naprawdę nie stoi na przeszkodzie, by sprowadzić go na polskie podwórko. Niekiedy procedura sprowadzenia samochodu z zagranicy czy chociażby z Włoch, będzie wymagała od nas nieco wysiłku, cierpliwości i czasu. Wbrew pozorom nie będzie to procedura skomplikowana. Warunkiem jest jednak znajomość kilku przepisów obowiązujących w danym państwie i ewentualnych ograniczeń.

Wybierając się w podróż do Włoch i stawiając sobie za cel oględziny pojazdu, zorientujmy się, czy ewentualną przeszkodą nie będzie język.

Nie zawsze i nie wszędzie dogadamy się w języku angielskim. Jeśli już uda nam się pokonać tę barierę, warto wiedzieć, że włoskie prawo nakłada limit transakcji gotówkowych. W przypadku zakupu auta jest to dosyć istotne, ponieważ jeśli interesujący nas samochód kosztuje więcej niż 1000 euro, konieczna będzie płatność przelewem lub kartą. Następnie pozostaje kwestia samego sprowadzenia pojazdu. Tutaj jednak dalsze formalności uzależnione są od sposobu jego transportu.

Jeśli zdecydujemy się na transport auta na lawecie, wystarczy jedynie wyrejestrowanie auta. Jednak w przypadku, gdy będziemy chcieli wrócić nim do Polski, konieczne okaże się wyrobienie tymczasowych tablic rejestracyjnych, a co więcej – ubezpieczenie pojazdu. Wówczas należy udać się do miejscowego wydziału komunikacji, gdzie złożymy konieczne dokumenty – wniosek o tymczasowe tablice rejestracyjne wraz z umową własności i pozwoleniem na wywóz samochodu. 

Co jest wymagane do rejestracji auta z Włoch?

Udana transakcja i bezproblemowy transport samochodu, to dopiero połowa sukcesu. Nowe cztery kółka dumnie stoją już na polskiej drodze, jednak do pełni sukcesu, brakuje jeszcze ich rejestracji. Na zarejestrowanie samochodu z Włoch mamy dokładnie 30 dni. Zanim złożymy jednak wniosek o jego rejestrację, konieczne będzie opłacenie akcyzy. Jej wysokość będzie uzależniona zarówno od ceny pojazdu, jak i pojemności silnika.

W przypadku silników do 2000 cm sześciennych, akcyza będzie wynosiła 3,1 proc. wartości samochodu. W przypadku samochodów o większym silniku - procent wzrośnie już do 18,6 proc. wartości auta.

Następnym krokiem przybliżającym nas do rejestracji, będzie zdobycie zaświadczenia o przebytym przeglądzie technicznym, a także przetłumaczenie dokumentów u tłumacza przysięgłego. Następnie wraz z odpowiednim wnioskiem składamy: 

  • dowód opłacenia akcyzy,
  • dowód rejestracyjny auta,
  • zaświadczenie o badaniu technicznym samochodu,
  • przetłumaczoną na język polski umowę kupna-sprzedaży,
  • potwierdzenie wniesienia opłat rejestracyjnych.

Ile kosztuje zarejestrowanie samochodu z Włoch?

Koszt poniesiony z zakupem samochodu czy jego transportem nie zamyka ostatecznego rozliczenia. Do tego należy doliczyć chociażby koszt rejestracji samochodu w Polsce czy koszt jego obowiązkowego ubezpieczenia. Rejestracja auta sprowadzonego z Włoch będzie kosztować nas dokładnie 161,5 zł.

Na koszt ten składa się m.in. wydanie dowodu rejestracyjnego i znaków legalizacyjnych, pozwolenia czasowego i tablic rejestracyjnych. 

Samochód z Włoch – wszystkie koszty importu

Sprowadzenie samochodu z Włoch może wydawać się bardzo kuszącym i opłacalnym rozwiązaniem. Rzeczywiście, jeśli dobrze poszukamy i będziemy mieli odrobinę szczęścia, całe przedsięwzięcie zakończy się sukcesem, a my znajdziemy prawdziwą perełką w dobrej cenie. Pamiętajmy jednak, że decydując się na sprowadzenie samochodu, cena samego auta czy koszty związane z jego rejestracją, są tak naprawdę częścią wszystkich wydatków.

Do nich należy doliczyć przede wszystkim koszty związane z naszą podróżą do Włoch, koszty utrzymania na miejscu, a w końcu koszty związane z transportem samego samochodu. Wykupienie tymczasowych tablic rejestracyjnych i ubezpieczenia OC, to kolejny wydatek, jaki będziemy musieli ponieść. W ostatecznym rozrachunku może się więc okazać, że do bazowej ceny samego samochodu będziemy musieli doliczyć nawet kilka tysięcy złotych.

Po takich wyliczeniach warto więc przemyśleć, czy interesująca nas oferta w rzeczywistości jest taka opłacalna.

Ubezpiecz samochód z Włoch w Beesafe

Ostatnim krokiem i zwieńczeniem procedury sprowadzenia samochodu z Włoch będzie jego ubezpieczenie. Pamiętajmy, że ubezpieczenie krótkoterminowe, które kupiliśmy na powrót do Polski, zapewnia ochronę przez 30 dni, a po tym czasie nie odnawia się automatycznie. Konieczne jest więc dopilnowanie terminów tak, by nie dopuścić do przerwy w ubezpieczeniu. Jeśli potrzebujesz ubezpieczenia od ręki, bez wychodzenia z domu, sprawdź ofertę Beesafe.

Kalkulator OC/AC, po podaniu jedynie dwóch danych, zaproponuje ofertę ubezpieczenia, którą będziemy mogli dostosować do własnych potrzeb. Pamiętajmy, że ubezpieczenie OC jest podstawą i obowiązkiem każdego kierowcy. Jeśli już jednak pofatygowaliśmy się po auto do innego kraju, być może warto zapewnić mu bardziej kompleksową ochronę? Ta zapewni też spokojną głowę nam, jako kierowcom.

W ofercie Beesafe znajdziemy taką klasykę, jak ubezpieczenie AC czy NNW, ale także coś bardziej oryginalnego - pakiet Wygodny Kierowca, który ma ułatwić życie każdemu kierowcy.

Pakiet ten zadziała wówczas, gdy potrzebujemy pomocy w sprawnej organizacji i naprawie samochodu czy chociażby szukamy sprawdzonych warsztatów. Sprawdzi się także wtedy, gdy po prostu zabraknie nam czasu na planowanie wizyty w warsztacie czy chociażby przegląd techniczny. Takie wsparcie może okazać się naprawdę bezcenne! 

PODSUMOWANIE:

  • Włoski rynek aut używanych pełen jest samochodów z tej wyższej półki. Jeśli planujemy zakup luksusowego Lamborghini czy Ferrari, Włochy będą świetnym kierunkiem.
  • Problem z cofaniem liczników we Włoszech jest raczej marginalny, jednak mimo wszystko warto zachować szczególną ostrożność i dokładnie sprawdzić pojazd przed jego zakupem.
  • Posiadając numer rejestracyjny pojazdu, numer VIN oraz datę pierwszej rejestracji samochodu, możemy uzyskać takie informacje jak przebieg auta, wyniki badań technicznych, parametry techniczne samochodu czy ewentualne notki o tym, że pojazd był kradziony. 
  • Włoskie prawo nakłada limit transakcji gotówkowych w wysokości 1000 euro. Jeśli upatrzony przez nas samochód będzie droższy, konieczna będzie płatność kartą lub przelewem. 
  • Rejestracja auta sprowadzonego z Włoch wiąże się z wydatkiem 256 złotych.
  • Na ostateczne koszty sprowadzenia samochodu składają się także koszty podróży do Włoch, transportu samochodu, wyrobienia tymczasowych tablic rejestracyjnych czy opłacenie akcyzy. W ostatecznym rozrachunku może się więc okazać, że do bazowej ceny samochodu będziemy musieli doliczyć nawet kilka tysięcy złotych.

Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Nieustannie poszerza horyzonty podejmując się tematów z zakresu turystyki, językoznawstwa czy tematyki kryminalnej. Od kilku lat związana z branżą ubezpieczeń. W wolnym czasie eksploruje otoczenie czytając i prowadząc bloga.

Dołącz do dyskusji

  • Zgred z Italii pisze:

    O czym jest ten artykuł?
    Główne tezy: znajdź sprawdzony komis, uważaj, kup jak dostaniesz wszystkie dane do sprawdzenia. AAAAA….i możesz znaleźć prawdziwe perełki! Notka na 10 zdań, może 12. Ktoś mógłby się za dużo dowiedzieć z tego cudu pisactwa 😉

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej