Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska
Aktualizowano: 14.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 11 minut.
Rate this post

Wielka Brytania to nadal jeden z ważniejszych celów emigracyjnych Polaków – w Zjednoczonym Królestwie znajduje się wiele naszych rodaków. Jest to także kraj, który oferuje także wiele pod względem motoryzacyjnym. Miłośnicy czterech kółek z pewnością chcieliby sprowadzić do Polski samochód z Wielkiej Brytanii, jednak często obawiają się formalności i opłat związanych z Brexitem. Zapewniamy – nie ma czego! Oto nasz poradnik, jak sprowadzić samochód z Anglii.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Auta z Anglii – czy warto sprowadzać „Anglika”?

Na polskich ulicach można zauważyć coraz więcej samochodów, które kierownicę mają po prawej stronie, gdyż sporo naszych rodaków uznało, że zakup pojazdu z Anglii to dobry interes – auta ze Zjednoczonego Królestwa są o wiele tańsze od naszych. Do całej inwestycji należy doliczyć co prawda koszty przerobienia pojazdu do użytkowania go w ruchu prawostronnym, jednak nadal jest to niezwykle opłacalne. Każdy przypadek jest zresztą indywidualny i pod tym kątem należy rozpatrzyć wszelkie za i przeciw.

Zanim zdecydujesz się zakupić samochód z Anglii, zorientuj się, jaka jest cena rynkowa danego pojazdu, ile kosztują do niego części oraz jak duże koszty będziesz musiał ponieść, by przerobić auto do wymagań polskich przepisów.

Niektórzy kierowcy podchodzą również sceptycznie do poruszania się „anglikami”, w których kierownica znajduje się po prawej stronie. Ma to związek z większym ryzykiem kolizji lub stłuczki na drodze. Kierownica po prawej stronie oraz ruch prawostronny to dla niektórych czarna magia, wszystkiego da się jednak nauczyć.

Gdzie szukać samochodu w Anglii?

Chcesz kupić samochód z Anglii, ale nie wiesz, gdzie go szukać? Zacznij od stron internetowych, na których znajdziesz wiele ofert sprzedaży. Zajrzyj na strony autotrader.co.uk, motors.co.uk, parkers.co.uk czy Gumtree. To bardzo popularne portale, na których możesz znaleźć dla siebie idealny samochód z Anglii. Dzięki temu, że są to strony renomowane, możesz być spokojny o jakość i stan techniczny danego samochodu oraz o uczciwość sprzedawców – każdy z nich musi być zarejestrowany na portalu, a w razie oszustwa, policja z pewnością namierzy taką osobę.

Cło na samochody z Anglii – konieczność po brexicie

Główną reperkusją Brexitu jest przywrócenie granic fiskalnych między Unią Europejską a Wielką Brytanią. Jeśli więc znalazłeś samochód swoich marzeń w Anglii, będziesz musiał go teraz odprawić celnie, tak jak w przypadku importu z Japonii czy Stanów Zjednoczonych.

Ze względu na Brexit, test auta przeprowadzony przez Ministerstwo Transportu (MOT), który jest angielskim odpowiednikiem naszego przeglądu technicznego, nie jest ważny dla rejestracji pojazdu sprowadzonego z Wielkiej Brytanii. Od zakończenia okresu przejściowego, tj. 31 grudnia 2020 r., należy bezwzględnie zapewnić przegląd techniczny przeprowadzony przez zatwierdzony ośrodek w kraju nowej rejestracji.

Z racji tego, że Zjednoczone Królestwo nie jest już częścią Unii Europejskiej, nie korzysta ono ze wzajemnego uznawania świadectw kontroli technicznej.

Po Brexicie Wielka Brytania jest traktowana przez Polskę jak każdy inny kraj, który nie jest członkiem Unii Europejskiej. W handlu obowiązują procedury i formalności celne – dotyczy to przywozu wyrobów akcyzowych oraz samochodów osobowych. Sprowadzenie pojazdu z Anglii jest zatem czynnością, która podlega opodatkowaniu akcyzą. Jaka jest jej wysokość? Wszystko zależy od pojemności silnika danego pojazdu – jeśli wynosi ona do 2000 cm3, jest to 3,1% wartości pojazdu, z kolei dla jednostek napędowych powyżej 2000 cm3 to 18,6%.

Sytuacja wygląda inaczej, jeśli chodzi o samochody hybrydowe – od 2021 r. jednostki do 2000 cm3 są zwolnione z akcyzy, natomiast dla większych silników opłata to 9,3% wartości auta.

Europejski Certyfikat Zgodności, czyli CoC

Jeśli importujesz swój pojazd osobisty lub używany, zatwierdzony przez UE z Wielkiej Brytanii i wyprodukowany przed Brexitem, jego CoC pozostaje ważny i nadal pozwala na rejestrację w krajach Unii Europejskiej Ten dokument zwykle dostępny jest w momencie przekazania samochodu i stanowi obowiązek dla wszystkich pojazdów wyprodukowanych od 1996 r. Jeśli Twój samochód z Anglii został wyprodukowany przed tym rokiem, CoC można zamówić u producenta.

Europejski Certyfikat Zgodności jest swego rodzaju przewodnikiem po danym samochodzie – dzięki niemu możesz dowiedzieć się szczegółowych informacji na temat aspektów technicznych pojazdu; zawierają się w nim także przepisy i wytyczne dotyczące danego auta. CoC jest konieczne do zarejestrowania samochodu w Unii Europejskiej; to również deklaracja producenta, zgodnie z typem pojazdu (samochód, motocykl lub pojazd użytkowy), który spełnia wymagania WE według typu.

Kraje członkowskie UE nie mogą odmówić rejestracji pojazdu, jeśli towarzyszy mu ważny Europejski Certyfikat Zgodności potwierdzający jego zgodność z prawem UE.

Tak więc jeśli Twój samochód z Anglii ma ważny Europejski Certyfikat Zgodności, krajowe organy rejestracyjne nie mogą poprosić Cię o dodatkową dokumentację techniczną, chyba że pojazd został wyprodukowany specjalnie na rynek angielski, z ograniczeniem ruchu prawostronnego. W takim przypadku władze mogą wymagać krajowej procedury homologacyjnej na jazdę po prawej stronie.

Samochód z Anglii – co trzeba zrobić przed rejestracją?

Rejestracja pojazdu z zagranicy jest niezwykle prosta i wymaga minimum formalności, lecz sytuacja jest zgoła odmienna, gdy chcesz zarejestrować samochód z Anglii. Dlaczego? Przed rozpoczęciem załatwiania formalności konieczne jest przerobienie auta. Ruch w Wielkiej Brytanii jest lewostronny, w związku z tym samochód z Anglii jest inaczej skonstruowany. Chodzi tu przede wszystkim o położenie kierownicy oraz świateł, które są dostosowane do ruchu lewostronnego.

Zanim zaczniesz pracę nad zmianami koniecznymi do rejestracji samochodu z Anglii, musisz wiedzieć, że często zajmuje ona kilka tygodni, jednak jest bardzo opłacalna. Przed oddaniem pojazdu w ręce mechanika koniecznie spisz z nim odpowiednią umowę, by uniknąć ewentualnego oszustwa.

Import samochodów z Anglii do 2015 r. był bardzo ograniczony, ponieważ polskie przepisy nie zezwalały na rejestrację pojazdu, który miał kierownicę po prawej stronie. Wszystko zmieniło się sześć lat temu, gdy UE zaskarżyła Polskę i wygrała – od 2015 r. w naszym kraju można rejestrować pojazdy z Anglii bez konieczności zmiany położenia kierownicy. Bardzo ważne jest jednak, by pamiętać, że te zmiany w przepisach dotyczą samochodów, które dotrą do Polski, a które były wcześniej zarejestrowane na terenie Unii Europejskiej. W związku z tym nadal niemożliwa jest rejestracja auta chociażby z Australii.

Jakie zmiany należy wykonać w aucie z Anglii, by móc je zarejestrować?

Przede wszystkim trzeba przebudować ścianę grodziową, która oddziela kabinę od komory silnika. Do przerobienia są także boczki drzwi, ponieważ znajduje się w nich główny siłownik, mechanizm odpowiadający za otwieranie szyb pasażerów oraz ustawienie lusterek. Niezbędna jest także wymiana deski rozdzielczej oraz zegarów. Samochód z Anglii zazwyczaj ma prędkościomierz wyskalowany wyłącznie w milach na godzinę, z kolei pojazdy w Polsce mają wskazywać prędkość w km/h. Bardzo ważna jest także zmiana lamp – w Anglii obowiązuje ruch lewostronny, a więc ustawienie i rodzaj oświetlenia jest zupełnie inny. Należy wstawić więc nowe lampy, które będą odpowiednio doświetlać pobocze oraz przełożyć światła przeciwmgielne na lewą stronę, a dodatkowo zmienić wkładkę i ustawienie lusterek.

By móc zarejestrować samochód z Anglii w Polsce, konieczne jest wykonanie poprawek, co może być czasochłonne, ale dobrze jest to wykonać.

Pojazdy ze Zjednoczonego Królestwa są bardzo wytrzymałe i nie posiadają wielu wad, dlatego warto je sprowadzać do Polski. Koszt zmian i przeróbek to w zależności od modelu wydatek rzędu od 4 do 8 tys. złotych.

Kupno samochodu z Anglii do Polski – sprowadzenie i rejestracja

Sprowadzenie samochodu z Anglii wiąże się z załatwieniem koniecznych formalności. Jeszcze przed podpisaniem umowy kupna-sprzedaży sprawdź historię pojazdu, upewnij się, że ma ważną polisę Odpowiedzialności Cywilnej (OC) i aktualne badanie techniczne. Konieczne jest także opłacenie podatku drogowego. Jeśli wszystko będzie w porządku, możesz zakupić samochód z Anglii. Zanim jednak rozpoczniesz jego transport do Polski, musisz wypełnić sekcję C(4) w dowodzie rejestracyjnym pojazdu i wysłać ten fragment do DVLA – angielskiego odpowiednika wydziału komunikacji. Dopiero wtedy możesz wyjechać swoim samochodem ze Zjednoczonego Królestwa.

Po dotarciu do Polski należy rozpocząć proces rejestracji. Wcześniej musisz jednak dostosować pojazd do ruchu prawostronnego oraz opłacić cło, czyli podatek akcyzowy (obie te kwestie zostały wyjaśnione w poprzednich akapitach). Do rejestracji niezbędne jest także przetłumaczenie dokumentów – musi to zrobić tłumacz przysięgły. W odpowiednim oddziale wydziału komunikacji należy również przedstawić umowę kupna-sprzedaży, dowód rejestracyjny, potwierdzenie opłacenia cła, zaświadczenie, że samochód z Anglii przeszedł pozytywnie badanie techniczne i wniosek o rejestrację pojazdu. Do wglądu powinieneś mieć także dowód osobisty lub inny dokument, który umożliwi identyfikację.

Rejestracja samochodu wiąże się z wniesieniem stosownej opłaty – ok. 250 zł. Możesz zdecydować się również na indywidualne tablice rejestracyjne, jednak takie udogodnienie będzie kosztowało Cię ponad 1000 zł. Urzędnik wyda Ci od razu tzw. dowód tymczasowy (miękki), który jest ważny 30 dni, a po tym czasie konieczne jest posiadanie stałego dowodu.

Ubezpieczenie samochodu z Anglii – o czym pamiętać?

Każde auto, nawet samochód z Anglii, który porusza się po polskich drogach, musi mieć wykupioną polisę OC – jest to ubezpieczenie obowiązkowe. Niestety nie mamy dobrych wieści dla tych, którzy planują sprowadzanie samochodu z Anglii – OC dla „anglików” jest nieco wyższe niż dla aut z innych krajów. Firmy ubezpieczeniowe zwracają uwagę na fakt, iż ryzyko kolizji lub stłuczki samochodem z kierownicą po prawej stronie jest wyższe. Jeśli jednak chcesz znaleźć najlepsze ubezpieczenie OC, wejdź na stronę beesafe.pl – już po wypełnieniu dwóch pól znajdziesz dla siebie odpowiednią ofertę!

PODSUMOWANIE:

  • Samochód z Anglii to opłacalna inwestycja. Auta, które możesz znaleźć na różnych stronach internetowych, są często dostępne w atrakcyjnych cenach.
  • Samochód z Anglii od 2015 r. nie musi mieć przełożonej kierownicy. Konieczna jest natomiast zmiana lamp, ustawienia lusterek czy zmiana zegara prędkościomierza
  • Po przyjeździe do Polski wymagane jest zapłacenie podatku akcyzowego – jego wysokość zależy od pojemności silnika.
  • Aby móc zarejestrować samochód z Anglii, należy dokonać opłaty cła oraz dostosować auto do poruszania się w ruchu prawostronnym.
  • Ubezpieczenie OC dla samochodu z Anglii jest wyższe, jednak na beesafe.pl znajdziesz dla siebie atrakcyjną ofertę polisy.

Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska

Pasjonatka komunikacji i dobrego contentu na temat ubezpieczeń. Od ponad 10 lat wspiera różne marki w skutecznym komunikowaniu się z otoczeniem. Jest przekonana, że o ubezpieczeniach można mówić prosto i ciekawie. Po godzinach: pochłania książki w każdej ilości i planuje kolejne podróże (backpaker to jej drugie imię ;) ). Pasjami chodzi po górach i odwiedza stare, często zrujnowane budynki, czyli … zamki wszelkiej maści.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej