Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 28.08.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 11 minut.
4/5 - (2 votes)

Jak wejść w posiadanie wymarzonego samochodu? Pomysłów i sposobów na to jest kilka. Wizyta w salonie, zakup auta z drugiej ręki w Polsce, a także bardzo popularne ostatnio sprowadzanie samochodów z zagranicy. Pozostaje jeszcze kwestia – kupić za granicą auto sprawne czy uszkodzone?  Czy rozsądnym i opłacalnym wyjściem jest sprowadzenie uszkodzonego auta i danie mu drugiego życia? A co jeśli chcemy sprowadzić uszkodzone auto z USA? Z jakimi procedurami i formalnościami trzeba się liczyć? Przyjrzymy się temu bliżej.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Dlaczego Polacy sprowadzają auta z USA?

Polacy już od dawna bardzo chętnie wybierają auta sprowadzane z zagranicy. Okazuje się, że w ostatnich latach wjeżdżało do naszego kraju około milion aut rocznie. Nie dziwi chyba nikogo, że ciągle liderem na polskim rynku są auta niemieckie. Jednak co ciekawe nie tylko auta z Europy cieszą się u nas popularnością, ponieważ z każdym rokiem rośnie sprzedaż aut zza oceanu.

Czytaj także:
Akcyza za auto
Samochód z Belgii

Dlaczego wybieramy auta ze Stanów? Przede wszystkim chodzi o świetne wyposażenie amerykańskich aut. Już w wersji standardowej są one znacznie lepiej wyposażone niż auta przeznaczone na rynek zachodnioeuropejski. A bez porównania wyposażenie jest bogatsze niż w autach trafiających na sprzedaż do Polski. Do tego dochodzi jeszcze wygoda w prowadzeniu auta, bo amerykańskie auta to prawie w stu procentach samochody z automatyczną skrzynią biegów.

Na dodatek Amerykanie mają obowiązek serwisować auta co 15 tysięcy i uczciwie to robią.

Wreszcie może ktoś mieć ochotę na model SUV-a czy pickupa, który przeznaczony jest do sprzedaży wyłącznie na rynek amerykański i dlatego chce sprowadzić właśnie takie konkretnie auto do Polski.

Uszkodzone auto z USA – czy to się opłaca?

Auto ze Stanów i do tego uszkodzone? Czy to w ogóle ma sens i jest opłacalne? Otóż klienci, którzy zastanawiają się nad sprowadzeniem auta zza oceanu, muszą mieć świadomość, że około 90% samochodów przyjeżdża do Polski po szkodzie. Gdzie szukać uszkodzonego auta do zakupu? Najlepiej zrobić to, korzystając z wyszukiwarek pojazdów na portalach aukcyjnych. Pojazdy te wystawiane są na sprzedaż i określane na portalach mianem salvage. Co prawda oznacza to złom i kojarzy się z naszą „szkodą całkowitą”. Ale bez paniki. To tylko brzmi odstraszająco.

Tymczasem amerykańskie auto oznaczone jako salvage może być w naprawdę dobrym stanie. Warto wiedzieć, że często mieszkaniec Stanów po stłuczce nie naprawia auta, tylko je od razu zmienia. A uszkodzone auta sprzedają się do innych krajów na całym świecie jak świeże bułeczki. W ten sposób można trafić na doskonałą okazję – świetny samochód kupiony znacznie taniej, do którego trzeba będzie niewiele dołożyć.

Dlaczego auta ze Stanów są tańsze?

Wizja odległości i opłat za transport powinna przecież odstraszać potencjalnych polskich. Ale wcale tak nie jest, ponieważ auto ze Stanów i tak kusi korzystną ceną. Dlaczego samochody kupowane za oceanem są tańsze? Składa się na to kilka powodów:

  • niższa cena w salonie niż w salonach europejskich, a więc i niższa cena po eksploatacji
  • korzystne ceny aut, a bardzo wysokie ceny napraw – Amerykanie pozbywają się samochodów po stłuczkach i a nawet zwykłych nieco grubszych awariach
  • znaczny spadek wartości auta po szkodzie
  • problemy z ubezpieczeniem auta po stłuczce – bardzo wysokie polisy.

To wszystko sprawia, że Amerykanie chętnie sprzedają auta nawet po drobnej szkodzie, a importerzy i klienci z zadowolenia aż zacierają ręce.

Uszkodzone auto z USA – jak wybrać?

Podczas podejmowania decyzji koniecznie trzeba pamiętać, że uszkodzone auta bardzo się od siebie różnią. Oczywiście wszystko zależy od tego, po co sprowadzamy auto. Jeśli mamy do czynienia z koneserem motoryzacji, który sprowadza jakąś klasyczną perełkę, to wiadomo, że nie będzie się bać generalnego remontu. Jednak każdy inny użytkownik chce, żeby uszkodzone auto z USA szybko stało się sprawne i wiernie mu służyło. Dlatego należy rozróżniać rodzaj uszkodzeń i na tej podstawie wybrać odpowiedni dla siebie egzemplarz. Robi się to na podstawie odpowiednich oznaczeń:

  • salvage – auto tak oznaczone może być w naprawdę dobrym stanie, a uszkodzenia powierzchowne na przykład po drobnej stłuczce, gradobiciu czy ataku wandala
  • salvage title – oznaczenie to świadczy o tym, że koszt naprawy może sięgać nawet 75% wartości pojazdu
  • Biohazard/Chemical lub Water/Flood – takich czyli zalanych albo uznanych za odpady aut zdecydowanie trzeba się wystrzegać.

Uszkodzone auto z USA – jak je sprowadzić?

Wyjazd do Niemiec na własną rękę po wypatrzone w ogłoszeniu auto nie jest niczym trudnym. Jednak za ocean po auto raczej się nie wybierzemy na własną rękę. Jak więc spełni się sen o amerykańskim wozie w naszym garażu? Na polskim rynku funkcjonują firmy, które specjalizują się w sprowadzaniu samochodów oraz innych pojazdów np. motocykli z USA czy Kanady. Dlatego nie trzeba niczym się martwić ani osobiście zajmować. Wystarczy takie zadanie zlecić profesjonalnemu importerowi. A oto, czym kompleksowo zajmują się importerzy:

  • pomoc w wyborze pojazdu
  • pomoc w zakupie
  • sprowadzenie samochodu i załatwienie wszelkich związanych z tym formalności
  • dostosowanie auta do warunków europejskich
  • profesjonalna naprawa w przypadku, gdy zostanie sprowadzone uszkodzone auto z USA.

Uszkodzone auto z USA – jak się odbywa jego sprowadzenie?

Na co musi być przygotowany klient, który wymarzył sobie auto ze Stanów? Przede wszystkim najpierw musi znaleźć odpowiedni dla siebie samochód. W tym celu wystarczy wejść na jeden z licznych portali aukcyjnych, których lista dostępna jest na stronach importerów. W razie wątpliwości specjaliści z firmy doradzą w wyborze i sprawdzą historię auta. Następnie klient zostanie poinformowany o przewidywanych kosztach.

Auta w USA najczęściej kupuje się w formie licytacji, więc po podpisaniu umowy należy wpłacić kaucję przeznaczoną na licytację – ok. 10% wartości licytacji.

Po wygranej aukcji należy w ciągu 2 dni wpłacić całość sumy na konto firmy licytującej w Stanach. Po dokonaniu przelewu to importer zajmuje się transportem auta do bazy kontenerowej w Europie – w porcie w Niemczech lub w Polsce. Opłata celna leży po stronie firmy, a rozliczenie z klientem następuje dopiero przy odbiorze auta. Wreszcie samochód zostaje dostarczony klientowi pod wskazany adres.

Opłaty za sprowadzone auto

Trzeba pamiętać, że gdy sprowadzamy auto z zagranicy, musimy liczyć się z konkretnymi opłatami, na które musimy być przygotowani:

  • cło, czyli opłata pobierana za sprowadzanie towarów z poza Unii Europejskiej na jej teren. Dotyczy to także samochodów. Wysokość opłaty celnej w Polsce i Niemczech to 10%. Opłata celna na samochody z USA jest dodawana do wartości pojazdu i transportu, a następnie od tej wartości naliczany jest VAT (wynosi on 19% w Niemczech i 23% w Polsce). Wszystko zależy, czy samochód zostanie sprowadzony do niemieckiego czy do polskiego portu
  • akcyza – jej wysokość zależy od pojemności silnika sprowadzonego samochodu. Wynosi ona 3,1% dla aut o pojemności silnika do 2.0 l, natomiast aż 18,6% dla samochodów o pojemności powyżej 2.0 l. Ciekawostką jest fakt, że dla pojazdów zabytkowych podatek akcyzowy wynosi 0%.

Amerykańskie auto w Polsce – drugie życie w nowych warunkach  

Jeśli sprowadziliśmy uszkodzone auto z USA, czeka nas jeszcze naprawa samochodu i odzyskanie przez pojazd dawnej świetności. Na szczęście to żaden problem, ponieważ firmy sprowadzające samochody nastawiają się także od razu na naprawę takiego auta. Oferują usługi blacharskie, lakiernicze, naprawiają mechaniczne uszkodzenia pojazdu i usterki elektroniki. Bez problemu załatwią każdą część zamienną.

Jednak trzeba mieć świadomość, że tak naprawdę każde auto sprowadzone zza oceanu potrzebuje wizyty w warsztacie. Dzieje się tak dlatego, że amerykańskie samochody nie spełniają europejskich standardów w kilku kwestiach. W związku z tym w sprowadzonym egzemplarzu trzeba zmienić:

  • reflektory przednie ze względu na inną ogniskową padania światła – światła świecą tylko w przód, a powinny też doświetlać boki
  • tylne światła, ponieważ brakuje lamp przeciwmgielnych i czerwone kierunkowskazy
  • oprogramowanie, radio i nawigacja, by odbierały odpowiedni sygnał
  • licznik, ponieważ w Stanach zegar wskazuje mile, więc musi zostać przerobiony na kilometry, zanim wyjedzie na nasze drogi.

Ważna jest także w aucie sprowadzonym z USA kwestia poziomu emisji spalin, aby spełniał normy wymagane w Europie. To wszystko jest wymagane, aby amerykański przybysz pomyślnie przeszedł badanie techniczne.

Uszkodzone auto z USA – rejestracja

Sprawne auto przywiezione ze Stanów może mieć aktualne badanie techniczne, ale i tak warto zlecić badanie uzupełniające lub przegląd. Inaczej jest w przypadku uszkodzonego samochodu, który po naprawie musi przejść w stacji badań przegląd powypadkowy. Dopiero z takim zaświadczeniem można zakończyć formalności. Ostatnim krokiem po badaniu technicznym jest rejestracja samochodu w wydziale komunikacji. W tym celu potrzebne nam będą następujące dokumenty:  

  • dowód odprawy celnej
  • dokument własności lub oryginał faktury zakupu auta
  • amerykańskie tablice rejestracyjne
  • protokół z badań technicznych
  • zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego
  • paszport lub dowód osobisty

Ubezpieczenie auta sprowadzonego z USA

Uszkodzone auto z USA zostało już naprawione, przystosowane do tutejszych warunków i zarejestrowane w Polsce. Pozostaje więc kwestia ubezpieczenia. Po pierwsze oczywiście należy wykupić dla takiego samochodu polisę obowiązkowego ubezpieczenia OC. Do niedawna była ona wyższa od standardowego OC. Obecnie jednak nie różni się od cen polis dla innych samochodów i można ją wykupić u dowolnego wybranego przez siebie ubezpieczyciela.

Natomiast problem pojawia się w przypadku polisy autocasco dla auta ze Stanów. Przypomnijmy, że zazwyczaj chodzi o auto uszkodzone i niekoniecznie najnowsze. Oczywiście można wykupić dla niego polisę AC, ale wartość takiego auta może zostać na tyle zaniżona, że w razie szkody uzyskane odszkodowanie może okazać się niewystarczające do naprawienia samochodu. Zawsze warto wykupić ubezpieczenia komunikacyjne w pakiecie jeszcze z NNW i assistance, a wtedy cena okaże się najbardziej korzystna.

PODSUMOWANIE:

  • Sprowadzane samochody ze Stanów zyskują coraz większą popularność w Polsce ze względu na bogate wyposażenie i korzystną cenę.
  • Około 90% samochodów sprowadzanych ze Stanów to auta uszkodzone.
  • Uszkodzone pojazdy ze Stanów mają specjalne oznaczenia np. salvage, salvage title, na podstawie których podejmuje się decyzję o opłacalności sprowadzenia auta.
  • Na rynku działają firmy zajmujące się sprowadzaniem samochodów z kontynentu amerykańskiego, załatwianiem wszelkich formalności, a w przypadku aut uszkodzonych także ich profesjonalną naprawą.
  • Samochód ze Stanów musi zostać dostosowany do wymagań europejskich pod kątem świateł, licznika i emisji spalin, a następnie po przejściu badania technicznego trzeba go zarejestrować.
  • Auto z USA musi mieć wykupioną polisę OC, warto także wykupić dla niego pozostałe polisy komunikacyjne.

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Dołącz do dyskusji

automatyczne wyrejestrowanie pojazdu
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdu. Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Ostatnio rząd wprowadził nowe przepisy umożliwiające automatyczne wyrejestrowanie pojazdu. Ta zmiana jest szczególnie korzystna dla osób, które posiadają stare samochody, które od lat nie były użytkowane. Dotychczas, właściciele tych pojazdów nie płacili za nie składek na ubezpiecze...
Czytaj dalej
Nagrania egzaminów na prawo jazdy
Nagrania egzaminów na prawo jazdy. Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Wprowadzane zmiany w polskim prawie drogowym od 1 stycznia 2024 roku przynoszą rewolucyjne podejście do dokumentowania przebiegu egzaminów praktycznych na prawo jazdy. Obowiązek rejestrowania egzaminów istnieje już od ponad dekady, jednak dopiero teraz, wraz z nowelizacją przepisów, ośrodk...
Czytaj dalej