Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz
Aktualizowano: 23.01.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 7 minut.
5/5 - (1 vote)

Samochody sprowadzane z zagranicy cieszą się niesłabnącą popularnością. Zazwyczaj są to auta z niemieckim, francuskim czy brytyjskim rodowodem. Coraz częściej do kraju nad Wisłą spływają także amerykańskie cuda techniki. Z czym wiąże się sprowadzenie takiego pojazdu? Jak wygląda ubezpieczenie auta z USA i jakich formalności należy dopełnić, by mogło wyjechać ono na polskie ulice? A w końcu – gdzie ubezpieczyć auto z USA?

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Sprowadzenie samochodu zza oceanu w pigułce

ubezpieczenie auta z usa

Samochody sprowadzone z USA mogą okazać się smakowitym kąskiem. Zazwyczaj są to auta świetnie wyposażone i zadbane. Do tego dochodzi oczywiście atrakcyjna cena, która nawet po doliczeniu kosztów związanych ze sprowadzeniem samochodu zza oceanu, nadal wydaje się kuszącą ofertą.

Decydując się na import pojazdu z USA musimy być jednak przygotowani na konieczność dopełnienia kilku niezbędnych formalności, by takie auto mogło legalnie poruszać się po Europie. Jedną z nich będzie ubezpieczenie auta z USA. To jednak nie wszystko! Sprowadzając auto ze Stanów, warto mieć na uwadze, że będzie to pojazd nieprzystosowany do europejskich warunków, a więc niezbędne okażą się pewne modyfikacje i zmiany.

Sprowadzenie samochodu z USA – jak przystosować go do europejskich wymogów? 

Ubezpieczenie auta z USA to jeden z obowiązków, które należy dopełnić, by auto mogło poruszać się po polskich drogach. Tak samo ważne będzie przystosowanie samochodu do wymagań drogowych, które obowiązują na terenie państw europejskich. Decydując się na import z USA, musimy mieć więc świadomość, że jednym z elementów do wymiany będą chociażby światła i reflektory.

Czytaj także: sprowadzenie samochodu z Belgii

Samochody produkowane na rynek amerykański mają symetryczne reflektory, a światła postojowe są zintegrowane z kierunkowskazami, co na gruncie europejskim jest niedopuszczalne. Dodatkową modyfikacją będzie także zamontowanie świateł przeciwmgielnych.

Licznik to ważna sprawa

Kolejnym elementem do wymiany będzie licznik – amerykański wskaźnik prędkości pokazuje mile na godzinę, natomiast w Polsce miernikiem prędkości są kilometry. Zdecydowana część aut sprowadzonych zza oceanu będzie wymagała także zmiany układu wydechowego, radia czy nawigacji tak, by odbierały one odpowiedni sygnał, a także opon które ze względu na dopuszczalne prędkości w Stanach Zjednoczonych mają inny indeks.

UWAGA: Sprowadzając auto z USA należy zadbać o to, by spełniało ono surowe normy emisji spalin, które wymagane są w krajach Europy.

Opłaty w przypadku samochodu z USA

Zakup samochodu zza wielkiej wody wiąże się z konkretnymi opłatami. Po pierwsze koszty transportu do Europy. Ten koszt to średnio 1000 dolarów. Po kilku tygodniach transportu samochodu, przyjdzie nam zapłacić za cło – 10% ceny zakupu w przypadku samochodów osobowych. Później podatek VAT.

Jego wysokość zależy od miejsca, do którego samochód zjedzie ze statku. Jeśli trafi prosto do Polski, koszt podatku wyniesie 23%. Jeśli statek przybije do portu w Hamburgu 19%, a np. w Holandii 21%. Do tych opłat musimy doliczyć akcyzę. Dla samochodów o pojemności do dwóch litrów – 3,1%, dla tych powyżej dwóch litrów – 18,6%. Nie zapominajmy również o koszcie opłat portowych i rozładunku. Te opłaty zamkną się w kocie kilkuset euro.

Dokumenty wymagane przy imporcie

Do rejestracji samochodu z USA w Polsce potrzebne są różne dokumenty: Twój dowód osobisty, umowa potwierdzająca zakup, potwierdzenie zapłaty akcyzy, potwierdzenie opłaty celnej, świadedectwo przeglądu oraz oczywiście dowód rejestracyjny.

Gdy nasze wymarzone auto z USA znajduje się już pod domem w Polsce i zostało zarejestrowane, trzeba je koniecznie ubezpieczyć.

Ubezpieczenie samochodu z USA: gdzie ubezpieczyć auto z USA? 

Przystosowanie samochodu sprowadzonego z USA do przepisów obowiązujących w krajach Unii Europejskiej – odhaczone! Zarejestrowanie samochodu w wydziale komunikacji – załatwione! Kolejnym krokiem przybliżającym nas do wyprowadzenia auta na drogę będzie ubezpieczenie auta z USA. 

Ze znalezieniem polisy w zakresie obowiązkowego OC nie będziemy mieli żadnego problemu. Zatem – gdzie załatwić ubezpieczenie samochodu z USA? Jeśli szukasz polisy gwarantującej ochronę Twojego nabytku, możesz kupić ją od ręki w Beesafe. Tutaj, do pokazania oferty ubezpieczeniowej niezbędne będzie podanie jedynie dwóch danych – numeru rejestracyjnego pojazdu oraz daty urodzenia właściciela. To najszybszy kalkulator OC i AC w Polsce!

Ubezpieczenie auta z USA: pułapki ubezpieczenia AC

ubezpieczenie auta z usa

Kierowcy sprowadzający samochód ze Stanów Zjednoczonych bardzo często stają w obliczu wątpliwości związanych z dobrowolnym ubezpieczeniem pojazdu. Ubezpieczenie auta z USA w zakresie AC może być utrudnione ze względu na wypadkową przeszłość pojazdu i zaniżenie jego wartości.

UWAGA: Wśród ofert sprzedaży samochodów z USA, znakomita ich część to auta z powypadkową przeszłością. Niekiedy są to samochody z niewielkimi uszkodzeniami, których naprawa w amerykańskiej rzeczywistości staje się nieopłacalna.

Szczęśliwcy, którzy na amerykańskim rynku znaleźli motoryzacyjną perełkę, która nigdy nie doświadczyła wypadku czy kolizji, mogą odetchnąć z ulgą i spokojnie zabrać się za ubezpieczenie samochodu.

Import samochodu po wypadku

Nieco stresu mogą natomiast doświadczyć ci, którzy zdecydowali się na sprowadzenie powypadkowego wozu. Każda kolizja i każde uszkodzenie z nią związane, w naturalny sposób obniżają wartość rynkową pojazdu. W związku z tym, decydując się na ubezpieczenie auta z USA w zakresie polisy AC, wartość samochodu może zostać znacznie obniżona.

W przypadku ewentualnej szkody, efektem takiego zabiegu będzie otrzymanie odszkodowania w wysokości, która nie pozwoli na realne pokrycie wszystkich wydatków. Zatem zanim zdecydujemy się na wykupienie polisy w konkretnym towarzystwie, zapoznajmy się dokładnie z warunkami ubezpieczyciela i sprawdźmy na podstawie jakich parametrów dokonuje on wyceny pojazdu.

Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Nieustannie poszerza horyzonty podejmując się tematów z zakresu turystyki, językoznawstwa czy tematyki kryminalnej. Od kilku lat związana z branżą ubezpieczeń. W wolnym czasie eksploruje otoczenie czytając i prowadząc bloga.

Dołącz do dyskusji

mandat na raty
Mandat na raty Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Mandaty drogowe są jednym z najczęstszych sposobów karania kierowców za naruszenie przepisów ruchu drogowego w Polsce. Choć większość mandatów należy opłacić w wyznaczonym terminie, wielu kierowców znajduje się w sytuacji, w której jednorazowa spłata kary stanowi duże obciążenie...
Czytaj dalej
1 ar ile to m2
1 ar – ile to m2? Autor Katarzyna Matusiak Nieruchomości
Zakup działki pod budowę domu wiąże się z koniecznością zrozumienia kluczowych pojęć, które pomogą wybrać odpowiednią wielkość terenu. Co to jest hektar? Ile metrów kwadratowych to 1 ar? Co jeszcze warto wiedzieć na temat powierzchni działki przeznaczonej na budowę domu? Poniżej...
Czytaj dalej