Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz
Aktualizowano: 23.01.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 7 minut.
Rate this post

Samochody sprowadzane z zagranicy cieszą się niesłabnącą popularnością. Zazwyczaj są to auta z niemieckim, francuskim czy brytyjskim rodowodem. Coraz częściej do kraju nad Wisłą spływają także amerykańskie cuda techniki. Z czym wiąże się sprowadzenie takiego pojazdu? Jak wygląda ubezpieczenie auta z USA i jakich formalności należy dopełnić, by mogło wyjechać ono na polskie ulice? A w końcu – gdzie ubezpieczyć auto z USA?

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Sprowadzenie samochodu zza oceanu w pigułce

ubezpieczenie auta z usa

Samochody sprowadzone z USA mogą okazać się smakowitym kąskiem. Zazwyczaj są to auta świetnie wyposażone i zadbane. Do tego dochodzi oczywiście atrakcyjna cena, która nawet po doliczeniu kosztów związanych ze sprowadzeniem samochodu zza oceanu, nadal wydaje się kuszącą ofertą.

Decydując się na import pojazdu z USA musimy być jednak przygotowani na konieczność dopełnienia kilku niezbędnych formalności, by takie auto mogło legalnie poruszać się po Europie. Jedną z nich będzie ubezpieczenie auta z USA. To jednak nie wszystko! Sprowadzając auto ze Stanów, warto mieć na uwadze, że będzie to pojazd nieprzystosowany do europejskich warunków, a więc niezbędne okażą się pewne modyfikacje i zmiany.

Sprowadzenie samochodu z USA – jak przystosować go do europejskich wymogów? 

Ubezpieczenie auta z USA to jeden z obowiązków, które należy dopełnić, by auto mogło poruszać się po polskich drogach. Tak samo ważne będzie przystosowanie samochodu do wymagań drogowych, które obowiązują na terenie państw europejskich. Decydując się na import z USA, musimy mieć więc świadomość, że jednym z elementów do wymiany będą chociażby światła i reflektory.

Czytaj także: sprowadzenie samochodu z Belgii

Samochody produkowane na rynek amerykański mają symetryczne reflektory, a światła postojowe są zintegrowane z kierunkowskazami, co na gruncie europejskim jest niedopuszczalne. Dodatkową modyfikacją będzie także zamontowanie świateł przeciwmgielnych.

Licznik to ważna sprawa

Kolejnym elementem do wymiany będzie licznik – amerykański wskaźnik prędkości pokazuje mile na godzinę, natomiast w Polsce miernikiem prędkości są kilometry. Zdecydowana część aut sprowadzonych zza oceanu będzie wymagała także zmiany układu wydechowego, radia czy nawigacji tak, by odbierały one odpowiedni sygnał, a także opon które ze względu na dopuszczalne prędkości w Stanach Zjednoczonych mają inny indeks.

UWAGA: Sprowadzając auto z USA należy zadbać o to, by spełniało ono surowe normy emisji spalin, które wymagane są w krajach Europy.

Opłaty w przypadku samochodu z USA

Zakup samochodu zza wielkiej wody wiąże się z konkretnymi opłatami. Po pierwsze koszty transportu do Europy. Ten koszt to średnio 1000 dolarów. Po kilku tygodniach transportu samochodu, przyjdzie nam zapłacić za cło – 10% ceny zakupu w przypadku samochodów osobowych. Później podatek VAT.

Jego wysokość zależy od miejsca, do którego samochód zjedzie ze statku. Jeśli trafi prosto do Polski, koszt podatku wyniesie 23%. Jeśli statek przybije do portu w Hamburgu 19%, a np. w Holandii 21%. Do tych opłat musimy doliczyć akcyzę. Dla samochodów o pojemności do dwóch litrów – 3,1%, dla tych powyżej dwóch litrów – 18,6%. Nie zapominajmy również o koszcie opłat portowych i rozładunku. Te opłaty zamkną się w kocie kilkuset euro.

Dokumenty wymagane przy imporcie

Do rejestracji samochodu z USA w Polsce potrzebne są różne dokumenty: Twój dowód osobisty, umowa potwierdzająca zakup, potwierdzenie zapłaty akcyzy, potwierdzenie opłaty celnej, świadedectwo przeglądu oraz oczywiście dowód rejestracyjny.

Gdy nasze wymarzone auto z USA znajduje się już pod domem w Polsce i zostało zarejestrowane, trzeba je koniecznie ubezpieczyć.

Ubezpieczenie samochodu z USA: gdzie ubezpieczyć auto z USA? 

Przystosowanie samochodu sprowadzonego z USA do przepisów obowiązujących w krajach Unii Europejskiej – odhaczone! Zarejestrowanie samochodu w wydziale komunikacji – załatwione! Kolejnym krokiem przybliżającym nas do wyprowadzenia auta na drogę będzie ubezpieczenie auta z USA. 

Ze znalezieniem polisy w zakresie obowiązkowego OC nie będziemy mieli żadnego problemu. Zatem – gdzie załatwić ubezpieczenie samochodu z USA? Jeśli szukasz polisy gwarantującej ochronę Twojego nabytku, możesz kupić ją od ręki w Beesafe. Tutaj, do pokazania oferty ubezpieczeniowej niezbędne będzie podanie jedynie dwóch danych – numeru rejestracyjnego pojazdu oraz daty urodzenia właściciela. To najszybszy kalkulator OC i AC w Polsce!

Ubezpieczenie auta z USA: pułapki ubezpieczenia AC

ubezpieczenie auta z usa

Kierowcy sprowadzający samochód ze Stanów Zjednoczonych bardzo często stają w obliczu wątpliwości związanych z dobrowolnym ubezpieczeniem pojazdu. Ubezpieczenie auta z USA w zakresie AC może być utrudnione ze względu na wypadkową przeszłość pojazdu i zaniżenie jego wartości.

UWAGA: Wśród ofert sprzedaży samochodów z USA, znakomita ich część to auta z powypadkową przeszłością. Niekiedy są to samochody z niewielkimi uszkodzeniami, których naprawa w amerykańskiej rzeczywistości staje się nieopłacalna.

Szczęśliwcy, którzy na amerykańskim rynku znaleźli motoryzacyjną perełkę, która nigdy nie doświadczyła wypadku czy kolizji, mogą odetchnąć z ulgą i spokojnie zabrać się za ubezpieczenie samochodu.

Import samochodu po wypadku

Nieco stresu mogą natomiast doświadczyć ci, którzy zdecydowali się na sprowadzenie powypadkowego wozu. Każda kolizja i każde uszkodzenie z nią związane, w naturalny sposób obniżają wartość rynkową pojazdu. W związku z tym, decydując się na ubezpieczenie auta z USA w zakresie polisy AC, wartość samochodu może zostać znacznie obniżona.

W przypadku ewentualnej szkody, efektem takiego zabiegu będzie otrzymanie odszkodowania w wysokości, która nie pozwoli na realne pokrycie wszystkich wydatków. Zatem zanim zdecydujemy się na wykupienie polisy w konkretnym towarzystwie, zapoznajmy się dokładnie z warunkami ubezpieczyciela i sprawdźmy na podstawie jakich parametrów dokonuje on wyceny pojazdu.

Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Nieustannie poszerza horyzonty podejmując się tematów z zakresu turystyki, językoznawstwa czy tematyki kryminalnej. Od kilku lat związana z branżą ubezpieczeń. W wolnym czasie eksploruje otoczenie czytając i prowadząc bloga.

Dołącz do dyskusji

Czarny lód
Czarny lód Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Czy zwykłe przymrozki mogą zamienić codzienną podróż w niebezpieczną grę z lodem? Oto czarny lód, tajemniczy wróg kierowców i pieszych, którego obecność trudno dostrzec, a konsekwencje mogą być niewyobrażalnie niebezpieczne. [bee_cta_inset style='1' header='Uzupełnij tylko 2 po...
Czytaj dalej
ubezpieczenie domu mieszkania ranking
Ubezpieczenie domu mieszkania ranking Autor Katarzyna Matusiak Nieruchomości
Ranking ubezpieczenia domu lub mieszkania to zestawienie najlepszych ofert ubezpieczeniowych, stworzone, aby ułatwić Ci wybór optymalnego ubezpieczenia dla siebie i Twoich bliskich. Polisy ubezpieczeniowe na nieruchomości różnią się zakresem ochrony, okresem obowiązywania, przeznaczeniem o...
Czytaj dalej