Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz
Aktualizowano: 14.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.
Rate this post

Samochody sprowadzane z zagranicy cieszą się niesłabnącą popularnością. Zazwyczaj są to auta z niemieckim, francuskim czy brytyjskim rodowodem. Coraz częściej do kraju nad Wisłą spływają także amerykańskie cuda techniki. Z czym wiąże się sprowadzenie takiego pojazdu? Jak wygląda ubezpieczenie auta z USA i jakich formalności należy dopełnić, by mogło wyjechać ono na polskie ulice? A w końcu – gdzie ubezpieczyć auto z USA?

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Sprowadzenie samochodu zza oceanu w pigułce

Samochody sprowadzone z USA mogą okazać się smakowitym kąskiem. Zazwyczaj są to auta świetnie wyposażone i zadbane. Do tego dochodzi oczywiście atrakcyjna cena, która nawet po doliczeniu kosztów związanych ze sprowadzeniem samochodu zza oceanu, nadal wydaje się kuszącą ofertą.

Czytaj także: sprowadzenie samochodu z Belgii

Decydując się na import pojazdu z USA musimy być jednak przygotowani na konieczność dopełnienia kilku niezbędnych formalności, by takie auto mogło legalnie poruszać się po Europie. Jedną z nich będzie ubezpieczenie auta z USA. To jednak nie wszystko! Sprowadzając auto ze Stanów, warto mieć na uwadze, że będzie to pojazd nieprzystosowany do europejskich warunków, a więc niezbędne okażą się pewne modyfikacje i zmiany. 

Sprowadzenie samochodu z USA – jak przystosować go do europejskich wymogów? 

Ubezpieczenie auta z USA to jeden z obowiązków, które należy dopełnić, by auto mogło poruszać się po polskich drogach. Tak samo ważne będzie przystosowanie samochodu do wymagań drogowych, które obowiązują na terenie państw europejskich. Decydując się na import z USA, musimy mieć więc świadomość, że jednym z elementów do wymiany będą chociażby światła i reflektory. Samochody produkowane na rynek amerykański mają symetryczne reflektory, a światła postojowe są zintegrowane z kierunkowskazami, co na gruncie europejskim jest niedopuszczalne. Dodatkową modyfikacją będzie także zamontowanie świateł przeciwmgielnych. 

Kolejnym elementem do wymiany będzie licznik – amerykański wskaźnik prędkości pokazuje mile na godzinę, natomiast w Polsce miernikiem prędkości są kilometry. Zdecydowana część aut sprowadzonych zza oceanu będzie wymagała także zmiany układu wydechowego, radia czy nawigacji tak, by odbierały one odpowiedni sygnał, a także opon które ze względu na dopuszczalne prędkości w Stanach Zjednoczonych mają inny indeks. 

UWAGA: Sprowadzając auto z USA należy zadbać o to, by spełniało ono surowe normy emisji spalin, które wymagane są w krajach Europy.

Ubezpieczenie auta z USA: gdzie ubezpieczyć auto z USA? 

Przystosowanie samochodu sprowadzonego z USA do przepisów obowiązujących w krajach Unii Europejskiej – odhaczone! Zarejestrowanie samochodu w wydziale komunikacji – załatwione! Kolejnym krokiem przybliżającym nas do wyprowadzenia auta na drogę będzie ubezpieczenie auta z USA. 

Ze znalezieniem polisy w zakresie obowiązkowego OC nie będziemy mieli żadnego problemu. Zatem – gdzie ubezpieczyć auto z USA? Jeśli szukasz polisy gwarantującej ochronę Twojego nabytku, możesz kupić ją od ręki w Beesafe. Tutaj, do wyliczenia wysokości składki ubezpieczeniowej niezbędne będzie podanie jedynie dwóch danych – numeru rejestracyjnego pojazdu oraz daty urodzenia właściciela. 

Ubezpieczenie auta z USA: pułapki ubezpieczenia AC

Kierowcy sprowadzający samochód ze Stanów Zjednoczonych bardzo często stają w obliczu wątpliwości związanych z dobrowolnym ubezpieczeniem pojazdu. Ubezpieczenie auta z USA w zakresie AC może być utrudnione ze względu na wypadkową przeszłość pojazdu i zaniżenie jego wartości.

UWAGA: Wśród ofert sprzedaży samochodów z USA, znakomita ich część to auta z powypadkową przeszłością. Niekiedy są to samochody z niewielkimi uszkodzeniami, których naprawa w amerykańskiej rzeczywistości staje się nieopłacalna.

Szczęśliwcy, którzy na amerykańskim rynku znaleźli motoryzacyjną perełkę, która nigdy nie doświadczyła wypadku czy kolizji, mogą odetchnąć z ulgą. Nieco stresu mogą natomiast doświadczyć ci, którzy zdecydowali się na sprowadzenie powypadkowego wozu. Każda kolizja i każde uszkodzenie z nią związane, w naturalny sposób obniżają wartość rynkową pojazdu. W związku z tym, decydując się na ubezpieczenie auta z USA w zakresie polisy AC, wartość samochodu może zostać znacznie obniżona. W przypadku ewentualnej szkody, efektem takiego zabiegu będzie otrzymanie odszkodowania w wysokości, która nie pozwoli na realne pokrycie wszystkich wydatków. Zatem zanim zdecydujemy się na wykupienie polisy w konkretnym towarzystwie, zapoznajmy się dokładnie z warunkami ubezpieczyciela i sprawdźmy na podstawie jakich parametrów dokonuje on wyceny pojazdu.

PODSUMOWANIE:

  • W przypadku samochodów sprowadzonych z USA konieczne będzie przystosowanie ich pod względem technicznym do wymagań obowiązujących na terenie Europy. 
  • Samochód z USA musi zostać zmodyfikowany chociażby pod kątem świateł, licznika czy opon.
  • Sprowadzając auto ze Stanów Zjednoczonych należy zadbać o to, by spełniało ono surowe normy emisji spalin, które wymagane są w krajach Europy. 
  • Ubezpieczenie auta z USA w zakresie AC może okazać się kłopotliwe w przypadku pojazdów, które mają historię wypadkową. 

Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Nieustannie poszerza horyzonty podejmując się tematów z zakresu turystyki, językoznawstwa czy tematyki kryminalnej. Od kilku lat związana z branżą ubezpieczeń. W wolnym czasie eksploruje otoczenie czytając i prowadząc bloga.

Dołącz do dyskusji
Samochód van
Samochód VAN Autor Anna Rychlewicz Komunikacyjne
Van to typ nadwozia wielozadaniowego. W zależności od jego konfiguracji może służyć do przewozu ładunków lub pasażerów. Jest to pojazd pracujący, który chętnie wykorzystują różnego rodzaju firmy i przedsiębiorstwa. To także świetny środek transportowy dla większej liczby osób. ...
Czytaj dalej
liftback
Liftback Autor Agata Wiśniewska Komunikacyjne
Liftback to typ nadwozia samochodowego, który jest niezwykle podobny do sedana lub do hatchbacka. Niektórzy twierdzą nawet, że te pojęcia są sobie tożsame i nie ma między nimi żadnych różnić. Jak jest naprawdę? Jak odróżnić nadwozie liftback od innych typów samochodów? Zapraszamy n...
Czytaj dalej