19.11.2021 Komunikacyjne
Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.

Samochody sprowadzane z zagranicy cieszą się niesłabnącą popularnością. Zazwyczaj są to auta z niemieckim, francuskim czy brytyjskim rodowodem. Coraz częściej do kraju nad Wisłą spływają także amerykańskie cuda techniki. Z czym wiąże się sprowadzenie takiego pojazdu? Jak wygląda ubezpieczenie auta z USA i jakich formalności należy dopełnić, by mogło wyjechać ono na polskie ulice? A w końcu – gdzie ubezpieczyć auto z USA?

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Sprowadzenie samochodu zza oceanu w pigułce

Samochody sprowadzone z USA mogą okazać się smakowitym kąskiem. Zazwyczaj są to auta świetnie wyposażone i zadbane. Do tego dochodzi oczywiście atrakcyjna cena, która nawet po doliczeniu kosztów związanych ze sprowadzeniem samochodu zza oceanu, nadal wydaje się kuszącą ofertą.

Decydując się na import pojazdu z USA musimy być jednak przygotowani na konieczność dopełnienia kilku niezbędnych formalności, by takie auto mogło legalnie poruszać się po Europie. Jedną z nich będzie ubezpieczenie auta z USA. To jednak nie wszystko! Sprowadzając auto ze Stanów, warto mieć na uwadze, że będzie to pojazd nieprzystosowany do europejskich warunków, a więc niezbędne okażą się pewne modyfikacje i zmiany. 

Sprowadzenie samochodu z USA – jak przystosować go do europejskich wymogów? 

Ubezpieczenie auta z USA to jeden z obowiązków, które należy dopełnić, by auto mogło poruszać się po polskich drogach. Tak samo ważne będzie przystosowanie samochodu do wymagań drogowych, które obowiązują na terenie państw europejskich. Decydując się na import z USA, musimy mieć więc świadomość, że jednym z elementów do wymiany będą chociażby światła i reflektory. Samochody produkowane na rynek amerykański mają symetryczne reflektory, a światła postojowe są zintegrowane z kierunkowskazami, co na gruncie europejskim jest niedopuszczalne. Dodatkową modyfikacją będzie także zamontowanie świateł przeciwmgielnych. 

Kolejnym elementem do wymiany będzie licznik – amerykański wskaźnik prędkości pokazuje mile na godzinę, natomiast w Polsce miernikiem prędkości są kilometry. Zdecydowana część aut sprowadzonych zza oceanu będzie wymagała także zmiany układu wydechowego, radia czy nawigacji tak, by odbierały one odpowiedni sygnał, a także opon które ze względu na dopuszczalne prędkości w Stanach Zjednoczonych mają inny indeks. 

UWAGA: Sprowadzając auto z USA należy zadbać o to, by spełniało ono surowe normy emisji spalin, które wymagane są w krajach Europy.

Ubezpieczenie auta z USA: gdzie ubezpieczyć auto z USA? 

Przystosowanie samochodu sprowadzonego z USA do przepisów obowiązujących w krajach Unii Europejskiej – odhaczone! Zarejestrowanie samochodu w wydziale komunikacji – załatwione! Kolejnym krokiem przybliżającym nas do wyprowadzenia auta na drogę będzie ubezpieczenie auta z USA. 

Ze znalezieniem polisy w zakresie obowiązkowego OC nie będziemy mieli żadnego problemu. Zatem – gdzie ubezpieczyć auto z USA? Jeśli szukasz polisy gwarantującej ochronę Twojego nabytku, możesz kupić ją od ręki w Beesafe. Tutaj, do wyliczenia wysokości składki ubezpieczeniowej niezbędne będzie podanie jedynie dwóch danych – numeru rejestracyjnego pojazdu oraz daty urodzenia właściciela. 

Ubezpieczenie auta z USA: pułapki ubezpieczenia AC

Kierowcy sprowadzający samochód ze Stanów Zjednoczonych bardzo często stają w obliczu wątpliwości związanych z dobrowolnym ubezpieczeniem pojazdu. Ubezpieczenie auta z USA w zakresie AC może być utrudnione ze względu na wypadkową przeszłość pojazdu i zaniżenie jego wartości.

UWAGA: Wśród ofert sprzedaży samochodów z USA, znakomita ich część to auta z powypadkową przeszłością. Niekiedy są to samochody z niewielkimi uszkodzeniami, których naprawa w amerykańskiej rzeczywistości staje się nieopłacalna.

Szczęśliwcy, którzy na amerykańskim rynku znaleźli motoryzacyjną perełkę, która nigdy nie doświadczyła wypadku czy kolizji, mogą odetchnąć z ulgą. Nieco stresu mogą natomiast doświadczyć ci, którzy zdecydowali się na sprowadzenie powypadkowego wozu. Każda kolizja i każde uszkodzenie z nią związane, w naturalny sposób obniżają wartość rynkową pojazdu. W związku z tym, decydując się na ubezpieczenie auta z USA w zakresie polisy AC, wartość samochodu może zostać znacznie obniżona. W przypadku ewentualnej szkody, efektem takiego zabiegu będzie otrzymanie odszkodowania w wysokości, która nie pozwoli na realne pokrycie wszystkich wydatków. Zatem zanim zdecydujemy się na wykupienie polisy w konkretnym towarzystwie, zapoznajmy się dokładnie z warunkami ubezpieczyciela i sprawdźmy na podstawie jakich parametrów dokonuje on wyceny pojazdu.

PODSUMOWANIE:

  • W przypadku samochodów sprowadzonych z USA konieczne będzie przystosowanie ich pod względem technicznym do wymagań obowiązujących na terenie Europy. 
  • Samochód z USA musi zostać zmodyfikowany chociażby pod kątem świateł, licznika czy opon.
  • Sprowadzając auto ze Stanów Zjednoczonych należy zadbać o to, by spełniało ono surowe normy emisji spalin, które wymagane są w krajach Europy. 
  • Ubezpieczenie auta z USA w zakresie AC może okazać się kłopotliwe w przypadku pojazdów, które mają historię wypadkową. 

Anna Rychlewicz

Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Nieustannie poszerza horyzonty podejmując się tematów z zakresu turystyki, językoznawstwa czy tematyki kryminalnej. Od kilku lat związana z branżą ubezpieczeń. W wolnym czasie eksploruje otoczenie czytając i prowadząc bloga.