Sezon urlopowy jest w pełni, a plany wyjazdowe w trakcie realizacji. Jednak nie tylko w ciągu letnich miesięcy Polacy chętnie korzystają z krótszych czyli weekendowych lub dłuższych wyjazdów. Wygląda na to, że z powodu pandemii zdecydowana większość rodaków wybiera obecnie pobyt w kraju. Czy ubezpieczenie turystyczne na wyjazd krajowy to dobry pomysł? Zdecydowanie! Dowiedz się więcej na ten temat.
Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd krajowy. Dlaczego warto?
Polska to piękny kraj pełen różnorodnych atrakcji turystycznych od gór, przez liczne pojezierza aż po wybrzeże Bałtyku. Co roku Polacy chętnie wypoczywali w kraju. Jednak w tym sezonie nastąpiła prawdziwa kumulacja z powodu pandemii. Okupowane są ośrodki nadmorskie, Mazury a przede wszystkim miejsca, które gwarantują wypoczynek z dala od tłumów. Podczas wyjazdu zawsze istnieje ryzyko, że zdarzy się coś nieprzewidzianego.
Ktoś mógłby pomyśleć, że polisa turystyczna przydaje się tylko za granicą, gdzie nie możemy liczyć na finansowanie transportu czy akcji ratunkowych. Jednak okazuje się, że polisa turystyczna na wyjazd krajowy to słuszny wybór. Co prawda na terenie kraju korzystamy z ubezpieczenia zdrowotnego w ramach NFZ, mamy więc zagwarantowane leczenie i transport, jednak dzięki polisie zyskujemy znacznie więcej, jeśli ucierpimy podczas wakacji.
NNW – obowiązkowy składnik polisy
Zdecydowanie najważniejszym składnikiem ubezpieczenia turystycznego na czas wyjazdu jest NNW czyli ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków. Jeśli w trakcie trwania wypoczynku zdarzy się wypadek, polisa ta gwarantuje odszkodowanie. Od czego będzie zależała jego wysokość? Przede wszystkim od procentu uszczerbku na zdrowiu, który powstanie w konsekwencji nieszczęśliwego zdarzenia. Tabele z wartością odszkodowania za 1% uszczerbku znajdują się do sprawdzenia w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.
Oczywiście im droższa polisa, tym wyższe odszkodowanie. W razie śmierci ubezpieczonego odszkodowanie otrzyma rodzina. Co ciekawe NNW kupione na teren Polski obejmuje także pas przygraniczny, jeśli do wypadku dojdzie w pobliżu polskiej granicy – nawet do kilkudziesięciu kilometrów w głąb sąsiedniego kraju.
Najczęściej wybierane składniki polisy turystycznej
NNW jest absolutną podstawą ubezpieczenia turystycznego wykupionego przed wakacjami w kraju. Jednak oprócz niego ubezpieczenie podróżne zawiera wiele innych elementów, na które warto zdecydować się na czas wyjazdu. Są to przede wszystkim:
- ubezpieczenie kosztów leczenia – jest to polisa bardzo przydatna w razie, gdyby niezbędne okazało się leczenie prywatne lub nierefundowane w ramach NFZ
- ubezpieczenie kosztów rehabilitacji – jeśli okaże się, że po wypadku potrzebujemy dłuższej lub bardziej intensywnej prywatnej rehabilitacji, ta polisa zapewni zwrot kosztów
- OC w życiu prywatnym – to ubezpieczenie zapewnia odszkodowanie osobie trzeciej, której przypadkowo wyrządziliśmy szkodę osobową lub szkodę na mieniu; dzięki temu jako sprawca nie musimy ponosić kosztów z tym związanych
- ubezpieczenie sprzętu i bagażu – na wyjazd zazwyczaj zabieramy ze sobą sprzęt sportowy oraz bagaż. W razie zniszczenia, utraty lub kradzieży roweru, laptopa czy innych wartościowych rzeczy można dzięki temu otrzymać rekompensatę za straty w mieniu.
Inne dodatki do polisy turystycznej
Wykupienie optymalnej i dostosowanej do indywidualnych potrzeb klienta polisy daje jeszcze wiele innych możliwości. W skład ubezpieczenia turystycznego mogą wchodzić także następujące dodatki:
- koszty ratownictwa – co prawda w Polsce koszty ratownictwa są w pełni refundowane, jednak w razie wyjazdu do strefy przygranicznej i wypadku na terytorium Czech czy Słowacji ta polisa pozwoli uniknąć kosztów związanych z akcją ratunkową
- koszty rezygnacji z podróży – to bardzo przydatna polisa – zwłaszcza w obecnej sytuacji, dzięki niej w przypadku rezygnacji z wyjazdu z uzasadnionych przyczyn otrzymamy zwrot kosztów poniesionych w związku z rezerwacją wyjazdu czy noclegów
- assistance – polisa ta zapewnia pomoc techniczną i dostęp do informacji w razie podróży własnym samochodem po kraju
- ochrona w razie choroby przewlekłej – chroni daną osobę w razie zaostrzenia objawów związanych z chorobą przewlekłą
- ubezpieczenie mieszkania na czas podróży – dzięki temu zyskujemy pewność, że nasze mieszkanie staje się bezpieczne na czas nieobecności.
Polisę turystyczną w razie potrzeby można rozszerzyć o ubezpieczenie związane z uprawianiem sportów wysokiego ryzyka. Aktywny sposób spędzania wolnego czasu to wybór wielu Polaków, jednak wiąże się od z ryzykiem kontuzji i urazów. Jeżeli więc planujesz takie wakacje, koniecznie wykup to rozszerzenie.
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru polisy?
Na pewno podczas wyboru polisy dostosowanej do swoich potrzeb i charakteru wyjazdu należy zwrócić uwagę na poszczególne zapisy zawarte w OWU oraz wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela. Ceny za ubezpieczenie turystyczne zaczynają się już od kilku złotych dziennie. Jednak nie warto oszczędzać na ochronie. Im wyższa cena polisy, tym szersza ochrona i wyższe odszkodowanie w razie wypadku.
PODSUMOWANIE:
- Polacy chętnie wybierają na miejsce letniego wypoczynku różne zakątki naszego kraju.
- Polisę turystyczną warto wykupić nie tylko na wyjazd zagraniczny, ale także na wczasy w Polsce.
- W skład polisy turystycznej powinny wchodzić: NNW, OC w życiu prywatnym, ubezpieczenie kosztów leczenia i rehabilitacji, ubezpieczenie sprzętu i bagażu.
- Warto zdecydować się także na polisy assistance, ubezpieczenie kosztów ratownictwa, ubezpieczenie kosztów podróży czy ubezpieczenie mieszkania na czas wyjazdu.
- Podczas wyboru polisy należy sprawdzić zakres ochrony w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.
Przeczytaj więcej na temat: ubezpieczenie na podróż
Ubezpieczenie w Tatry Słowackie
Ubezpieczenie w Tatry Słowackie
Ubezpieczenie podróży służbowej
Ubezpieczenie podróży służbowej
Majówka 2022 – kiedy jest, ile trwa
Majówka 2022 – kiedy jest, ile trwa
Suma gwarancyjna w OC podróżnym.
Suma gwarancyjna w OC podróżnym.
Dodatki do polisy turystycznej
Dodatki do polisy turystycznej
Zgłoszenie szkody z ubezpieczenia turystycznego.
Zgłoszenie szkody z ubezpieczenia turystycznego.
Limity i ograniczenia w ubezpieczeniach turystycznych.
Limity i ograniczenia w ubezpieczeniach turystycznych.