Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 18.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
Rate this post

Kiedy dojdzie do stłuczki lub uszkodzenia samochodu, liczymy na odszkodowanie od ubezpieczyciela. Jednak zdarza się, że przy okazji stracimy wypracowane zniżki. Kiedy likwidacja szkody na własny koszt jest dobrym pomysłem? W jakich sytuacjach absolutnie nie jest to wskazane, bo stracimy odszkodowanie? Poznaj szczegóły. 

Likwidacja szkody – co to oznacza?

Likwidacja szkody to pojęcie związane z etapem od zgłoszenia zaistniałej szkody do ubezpieczyciela aż do wypłaty odszkodowania. Niestety likwidacja szkody może się także zakończyć odmową jego wypłaty z różnych powodów. Na wstępie zakład ubezpieczeń musi zapoznać się z wszystkimi okolicznościami zdarzenia, do którego doszło. Następnie ustala sprawcę, czyli odpowiedzialność za powstanie szkody. Korzystając z wiedzy eksperta rzeczoznawcy, oblicza wartość szkody, do której doszło. Na tej podstawie ustalona zostaje wysokość odszkodowania. Może być ona w niektórych przypadkach pomniejszona np. o amortyzację części lub udział własny.

Likwidacja szkody – sposoby

Likwidacja szkody może przebiegać w różny sposób. Od czego to zależy? Przede wszystkim od tego, jakie ubezpieczenie chroni nasz pojazd.

Możliwości likwidacji szkody:

  • likwidacja szkody z OC sprawcy – jeśli jesteś poszkodowany w kolizji, musisz zgłosić ten fakt do firmy ubezpieczeniowej, w której sprawca ma wykupiona polisę. Ubezpieczyciel ma wówczas 30 dni na wypłacenie stosownego odszkodowania
  • likwidacja szkody z AC – wchodzi w grę nawet, jeśli jesteś sprawcą zdarzenia i oczywiście masz opłaconą polisę AC. Wówczas musisz zgłosić szkodę do własnej firmy ubezpieczeniowej w odpowiednim terminie.
  • likwidacja szkody na własną rękę – wskazana jest w niewielu przypadkach.

Standardowa likwidacja szkody z AC

Pierwszym etapem likwidacji szkody jest jej zgłoszenie, które określone zostało w umowie z ubezpieczycielem. Następnie ma miejsce procedura, w której ubezpieczony powinien ściśle współpracować ze swoim ubezpieczycielem. Po zgłoszeniu szkody pamiętaj o tym, by:

  • dostarczyć do ubezpieczyciela całą możliwą dokumentację zdarzenia, wszystkie niezbędne dokumenty i dostępne dowody 
  • umożliwić swobodny dostęp ubezpieczycielowi i rzeczoznawcy do uszkodzonego pojazdu w celu oględzin
  • nie zmieniać niczego na własną rękę w uszkodzonym pojeździe, chyba że jest to konieczne do kontynuacji bezpiecznej jazdy lub zostało zaakceptowane przez ubezpieczyciela
  • nie naprawiać pojazdu bez kosztorysu od firmy ubezpieczeniowej.

Likwidacja szkody na własny koszt – kiedy jest możliwa?

W większości przypadków samodzielna naprawa samochodu przed oględzinami rzeczoznawcy w ogóle się nie opłaca. Przede wszystkim może to spowodować, że ubezpieczyciel może odmówić w takiej sytuacji wypłaty odszkodowania. Likwidacja szkody na własną rękę przed ustaleniem wartości szkody możliwe jest właściwie w dwóch przypadkach, jeśli: 

  • naprawa jest uzasadniona koniecznością kontynuowania bezpiecznej jazdy (np. w czasie powrotu z zagranicy). Jednak likwidacja szkody nie może przekraczać sumy określonej w OWU (Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia) – zazwyczaj jest to przedział od 1000 do 2000 euro – wówczas nadal możliwa jest wyplata odszkodowania z AC
  • ubezpieczyciel w okresie podanym w umowie nie odnosi się w żaden sposób do zgłoszonej szkody i nie dokona oględzin.

Likwidacja szkody z AC – kwestia zniżek

Załóżmy, że auto zostało na szczęście tylko lekko uszkodzone i chcesz uzyskać odszkodowanie z AC. Kosztorys jest gotowy i wartość szkody została ustalona na niewielką sumę. Okazuje się, że zarysowana karoseria lub pęknięta szyba może wprowadzić więcej zamieszania niż pożytku.

Likwidacja tego typu szkody z AC może doprowadzić jedynie do utraty zniżek na autocasco w kolejnym roku i znacznego podniesienia składki.

Taka komplikacja generalnie nie jest potrzebna, więc warto przemyśleć, czy likwidacja drobnej szkody za własne pieniądze nie będzie się jednak bardziej opłacać.   

Kiedy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania? 

Najlepiej oczywiście, zawierając umowę, zapoznać się z wszystkimi warunkami. Jednak na co zwrócić szczególną uwagę podczas czytania OWU? Każda firma ubezpieczeniowa w przypadku polisy AC określa termin zgłoszenia szkody oraz warunki, na jakich odbywa się likwidacja szkody.

Ubezpieczyciel ma więc prawo zmniejszyć kwotę lub odmówić wypłaty odszkodowania:

  • jeśli zgłoszenie szkody nastąpi w późniejszym niż ustalony terminie
  • jeśli rzeczoznawca nie będzie miał dostępu do pojazdu
  • jeśli zdarzenie nie będzie odpowiednio udokumentowane
  • jeśli dopuszczona przez ubezpieczyciela samodzielna naprawa wykracza poza dozwoloną sumę 
  • jeśli auto zostanie naprawione bez zgody ubezpieczyciela.

PODSUMOWANIE:

  • Likwidacja szkody to proces od zgłoszenia szkody do wypłaty odszkodowania.
  • Likwidacja szkody z AC obejmuje zgłoszenie, dokumentację, wycenę szkody i wypłatę odszkodowania.
  • Naprawa samochodu na własną rękę jest jednym z powodów, aby odszkodowanie nie zostało wypłacone. 
  • Ubezpieczyciel w czasie likwidacji szkody dopuszcza naprawę pojazdu w celu kontynuowania bezpiecznej jazdy w kwocie ustalonej w OWU.       
Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej