Katarzyna Matusiak
Katarzyna Matusiak
Aktualizowano: 05.03.2024 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 4 minut.
5/5 - (1 vote)

Słowenia, będąca jednym z preferowanych przez nas kierunków na wycieczkę samochodową, zachwyca swoim kompaktowym rozmiarem i różnorodnością krajobrazów. Od urokliwych miasteczek aż po górskie wierzchołki w Triglavskim Parku Narodowym, podróżowanie po tym kraju autem staje się bardzo pociągające. Słowenia samochodem? Sprawdź, o czym należy pamiętać!

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Podróż samochodem z Polski do Słowenii

Słowenia samochodem? Musisz być przygotowany, że taka podróż zajmuje mniej niż 11 godzin i rozciąga się na dystansie około 1050 km, prowadząc przez Polskę, Czechy i Austrię.

Wyruszając z centrum kraju, musimy dotrzeć do autostrady A1. Podczas tej części podróży przejeżdżamy obok takich miast jak Częstochowa i Gliwice, zanim dotrzemy do granicy z Czechami.

W Czechach nasza trasa wiedzie przez Ostrawę, Ołomuniec i Brno. Ważne jest, aby pamiętać o zakupie czeskiej winiety – 10-dniowa kosztuje 310 koron czeskich, a miesięczna 440 koron czeskich, co odpowiada około 53 zł i 75 zł.

Słowenia samochodem

Następnie w Austrii przejedziemy przez Wiedeń i Graz. W tym kraju również obowiązują opłaty za korzystanie z autostrad i dróg szybkiego ruchu, więc konieczne jest wykupienie winiety. Można to zrobić elektronicznie w Polsce (należy to zrobić 18 dni wcześniej) lub po przekroczeniu granicy na stacji benzynowej. 10-dniowa winieta dla samochodu osobowego kosztuje 11,50 euro, czyli około 50 zł.

W końcu docieramy do Słowenii, gdzie najpierw autostradą A1 dojeżdżamy do Mariboru, a potem zmierzamy na zachód do Lublany. Tak jak w poprzednich krajach, w Słowenii również wymagane jest wykupienie winiety dla samochodów osobowych.

Słowenia samochodem – winiety

Od lutego 2022 roku Słowenia zrezygnowała z tradycyjnych winiet w formie naklejek na przednią szybę, wprowadzając system elektroniczny. W tym systemie rejestrujesz numer rejestracyjny swojego pojazdu i opłacasz winietę online. Cena elektronicznej winiety zależy od wybranego okresu ważności.

Dostępne są następujące opcje:

  • Winieta ważna przez 7 dni (16 EUR),
  • Winieta ważna przez 30 dni (32 EUR),
  • Winieta ważna przez 6 miesięcy – dostępna tylko dla motocykli (32 EUR),
  • Winieta ważna przez 12 miesięcy (117.5 EUR).

Słowenia samochodem – przepisy drogowe. O czy pamiętać?

Słowenia jest członkiem Unii Europejskiej od 1 maja 2004 roku i należy do strefy Schengen od 21 grudnia 2007 roku. To oznacza, że przy wjeździe do tego kraju wystarczy posiadanie dowodu osobistego. Oczywiście, jeśli preferujesz, możesz również używać paszportu podczas pobytu w Słowenii.

Podczas podróży do Słowenii konieczne jest zabranie ze sobą prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego pojazdu oraz ważnej polisy OC. Zaleca się również posiadanie dodatkowych ubezpieczeń komunikacyjnych, takich jak Assistance czy NNW. Mogą one zapewnić cenne wsparcie w sytuacjach awaryjnych, takich jak wypadki czy kolizje za granicą.

Wybrane zasady ruchu drogowego w Słowenii:

  • W okresie od 15 listopada do 15 marca konieczność jazdy na oponach zimowych.
  • W regionach górskich pokrytych śniegiem należy stosować łańcuchy na kołach.
  • Dla kierowców z doświadczeniem powyżej 2 lat dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila, natomiast dla pozostałych kierowców limit to 0,0 promila.
  • Rozmowy telefoniczne podczas jazdy dozwolone są tylko przy użyciu zestawu głośnomówiącego.

Karta EKUZ czy ubezpieczenie turystyczne?

W podróży po krajach Unii Europejskiej często polegamy na Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która zapewnia dostęp do publicznej opieki zdrowotnej na takich samych zasadach jak dla obywateli danego kraju. Jednakże, warto zwrócić uwagę, że karta EKUZ nie zawsze jest wystarczająca.

W wielu sytuacjach znacznie lepszym rozwiązaniem jest posiadanie dodatkowego ubezpieczenia turystycznego.

Ubezpieczenie to często obejmuje szerszy zakres usług niż EKUZ, w tym pokrycie kosztów prywatnej opieki medycznej, transportu medycznego czy pomocy w nagłych wypadkach. Ponadto, ubezpieczenie turystyczne może zapewnić ochronę w przypadku utraty bagażu, opóźnienia lotu i innych nieprzewidzianych zdarzeń, które mogą zakłócić podróż.

Słowenia samochodem

Dlatego, planując wyjazd zagraniczny, warto rozważyć wykupienie dodatkowego ubezpieczenia turystycznego, aby zapewnić sobie i swoim bliskim kompleksową ochronę i spokój podczas podróży.

Katarzyna Matusiak
Katarzyna Matusiak

Autorka wielu tekstów poradnikowych o tematyce finansowej i ekonomii. Z wykształcenia specjalistka ds. Public Relations. Dzięki pracy w towarzystwach ubezpieczeniowych, posiada niezbędne doświadczenie, którym dzieli się z czytelnikami bloga Beesafe.

Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej
Samochody hybrydowe mhev hev phev
Samochody hybrydowe mHEV, HEV i PHEV Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
W świecie motoryzacyjnym, pojęcie hybrydowego samochodu staje się coraz powszechniejsze, ale co tak naprawdę oznacza bycie hybrydą? Poza tradycyjnym silnikiem spalinowym, hybrydy wyposażone są w silnik elektryczny, a ich działanie można podzielić na trzy główne typy: mHEV, HEV i PHEV, k...
Czytaj dalej