Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 04.12.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 8 minut.
3.7/5 - (23 votes)

Wielu młodych kierowców na początku kariery za kółkiem przechodzi przez etap posiadania współwłaściciela samochodu. Tym współwłaścicielem jest zazwyczaj starszy i znacznie bardziej doświadczony kierowca. Jeśli jednak nadchodzi moment, kiedy współwłasność pojazdu nie daje już korzyści, bez problemu można kupić lub sprzedać część swoich udziałów. Jak to zrobić? Jakiej umowy wymaga sprzedaż samochodu współwłaścicielowi? Jakie dodatkowe formalności się z tym wiążą? Oto szczegóły. 

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

W jakich sytuacjach najczęściej występuje współwłasność pojazdu?

Współwłasność pojazdu to sytuacja, kiedy samochód ma więcej niż jednego właściciela. W związku z tym dane osobowe każdego z nich znajdują się w dowodzie rejestracyjnym pojazdu.

Współwłaścicielami samochodu często bywają małżonkowie, ponieważ wszystko, co zostało kupione w czasie trwania małżeństwa, stanowi majątek wspólny. Jednak wcale nie trzeba zaznaczać tego w dowodzie rejestracyjnym. Wystarczy pokazać w urzędzie komunikacji oświadczenie, że auto jest majątkiem wspólnym.

Inaczej jest poza małżeństwem. Jeśli samochód należy do co najmniej dwóch osób, musi być ustalona współwłasność w dokumentach. Najczęściej współwłaścicielem zostaje młody kierowca, który zostaje dopisany do dowodu rejestracyjnego z ważnego powodu. Dzięki temu zyskuje zniżki na OC nawet do 60%. Jest to korzystne, ponieważ OC dla młodych kierowców jest bardzo wysokie. Będąc więc  współwłaścicielem pojazdu, początkujący kierowca buduje swoją historię ubezpieczeniową.

Współwłasność samochodu – jak z tego wybrnąć?

Współwłaścicielem samochodu można zostać na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest kupno samochodu na współwłasność, czyli już w umowie znajdują się dane dwóch osób, które będą właścicielami samochodu. Wówczas do dowodu automatycznie zostaną wpisane w urzędzie dane obu właścicieli. Drugim sposobem jest przekazanie w akcie darowizny połowy swojego auta.

Umowa kupna sprzedaży samochodu. Wzór PDF – pobierz

Do momentu, do kiedy współwłasność jest korzystna dla którejś ze stron, warto ją kontynuować. Oczywiście ze współwłasnością wiążą się także problemy. Na przykład, jeśli dojdzie do kolizji lub wypadku, drugi właściciel samochodu także straci wypracowane przez siebie zniżki. Jest to kłopotliwe także dlatego, że współwłaściciel nie może sprzedać samochodu bez zgody drugiego właściciela. Jeśli zrobi to bez jego wiedzy, łamie prawo.

A co można zrobić w sytuacji, gdy współwłaściciel chce z jakiegoś powodu pozbyć się współwłasności? Sposoby są dwa. Jednym z nich może być przekazanie darowizny, a drugim sprzedaż samochodu współwłaścicielowi.

Sprzedaż samochodu współwłaścicielowi – jak to możliwe?

Jak już zostało wspomniane, jeśli nadejdzie taka potrzeba, jeden ze współwłaścicieli pojazdu może sprzedać swoje udziały drugiemu. Taka transakcja przebiega w identyczny sposób jak tradycyjna sprzedaż samochodu obcej osobie. Zmienia się tylko tyle, że jeden z współwłaścicieli figuruje w umowie jako sprzedający, a drugi jako kupujący. Tymczasem gdy sprzedaje się samochód, który ma współwłaściciela innej osobie, jako sprzedający występują wszyscy współwłaściciele.

Sprzedaż samochodu współwłaścicielowi – wzór

Jeśli planujemy sprzedaż połowy samochodu współwłaścicielowi, należy przygotować odpowiednio skonstruowaną umowę. Najlepiej sięgnąć w tym celu po gotowy wzór.

A oto, co konkretnie powinna zawierać umowa, która ma na celu sprzedaż samochodu drugiemu współwłaścicielowi:

  • datę i miejsce zawarcia umowy
  • wszystkie informacje o stronach umowy czyli dane osobowe, numery PESEL, dane adresowe, numery i serie dowodu osobistego
  • wszystkie informacje o przedmiocie umowy, czyli markę i model pojazdu, rok jego produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN
  • informacje o warunkach umowy – cenę pojazdu oraz rodzaj płatności czyli czy będzie to gotówka czy przelew (w tej sytuacji potrzebny jest numer rachunku bankowego sprzedawcy)
  • termin wydania pojazdu
  • informacje o wydanych dokumentach i kluczykach
  • podpisy obu stron.

Sprzedaż samochodu współwłaścicielowi – oświadczenia

Dodatkowo w umowie koniecznie trzeba zawrzeć oświadczenia, które zabezpieczają interesy obu stron transakcji. A są to:

  • oświadczenie kupującego o zapoznaniu się ze stanem technicznym pojazdu
  • oświadczenie sprzedającego o części własności samochodu
  • oświadczenie sprzedającego, że jego część nie została zajęta przez komornika sądowego ani że nie stanowi przedmiotu zabezpieczenia.

Całość warto zakończyć zapisem o sprawach nieuregulowanych. W takiej sytuacji i przy okazji problemów lub sporu obie strony mogą odwołać się do przepisów Kodeksu cywilnego.

Sprzedaż samochodu współwłaścicielowi – formalności urzędowe

Po sfinalizowaniu transakcji pozostaje jeszcze kilka spraw do załatwienia. Zaczynamy od wydziału komunikacji. Dawny współwłaściciel, a obecnie właściciel pojazdu ma 30 dni na to, by złożyć tam wniosek o zniesienie współwłasności samochodu. Może się to jednak wiązać ze zmianą dowodu rejestracyjnego.

Druga ważną kwestią jest opłacenie w urzędzie skarbowym podatku od czynności cywilnoprawnych. W tym celu w urzędzie nowy pełny właściciel samochodu musi złożyć deklarację PCC-3. Na tej podstawie trzeba zapłacić podatek w wysokości 2% wartości samochodu. Czy były współwłaściciel musi go zapłacić? Zdecydowanie tak, chyba, że zostanie zwolniony na podstawie jednego z poniższych warunków dotyczących samochodu:

  • jego wartość jest niższa niż 1000 zł
  • został zakupiony na fakturę
  • został kupiony zagranicą
  • jego właścicielem i użytkownikiem jest osoba niepełnosprawna.

Na załatwienie tej formalności nabywca samochodu ma 14 dni.

Sprzedaż samochodu współwłaścicielowi – co z dowodem rejestracyjnym?

Jak zostało już wspomniane, w wydziale komunikacji nowy właściciel składa wniosek o zniesienie współwłasności pojazdu. Co dzieje się wówczas z dowodem rejestracyjnym samochodu, w którym przecież figurowali do tej pory wszyscy współwłaściciele? Otóż wszystko zależy od pozycji, na której znajdował się były współwłaściciel, a obecnie właściciel auta. Jeśli nowy właściciel wpisany był na pierwszym miejscu, nie trzeba wyrabiać nowego dokumentu, a jedynie poprosić o wykreślenie z dowodu tej osoby, która znajduje się niżej, a sprzedała udziały.

Niestety w sytuacji, gdy udziały kupiła osoba, która znajduje się niżej w dowodzie rejestracyjnym, trzeba wyrobić nowy dokument.

Sprzedaż samochodu współwłaścicielowi – ubezpieczenie

Ostatnią formalnością, która kończy całą procedurę, jaką jest sprzedaż samochodu współwłaścicielowi, jest załatwienie kwestii ubezpieczenia OC pojazdu. W tym celu trzeba po prostu w ciągu 14 dni zgłosić ubezpieczycielowi, ze samochód zmienił właściciela. Polisa pozostaje oczywiście ta sama, bo OC przypisane jest do pojazdu, a nie właściciela. Jednak trzeba się liczyć wtedy z możliwością rekalkulacji składki, a to wiąże się z ze wzrostem lub obniżeniem dotychczasowej składki.

PODSUMOWANIE:

  • Wielu młodych kierowców korzysta z możliwości bycia współwłaścicielem pojazdu, aby obniżyć składki za OC.
  • Jeden ze współwłaścicieli może sprzedać swoje udziały drugiemu na zasadzie transakcji kupna – sprzedaży.
  • Wzór umowy dostępny jest w Internecie i zawiera dane obu stron, podpisy, dane pojazdu, informacje o warunkach umowy i niezbędne oświadczenia.
  • Osoba, która kupiła udziały, musi zgłosić w wydziale komunikacji oraz u ubezpieczyciela zmianę własności pojazdu oraz zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych w urzędzie skarbowym.

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Dołącz do dyskusji

  • Waldemar pisze:

    To miał być wzór umowy sprzedaży udziału w aucie, anie ble,ble o ubezpieczeniach

  • Patryk pisze:

    A gdzie ta umowa po którą każdy tu wszedł?

  • Tedi pisze:

    miała być umowa a t tylko strata czasu, ble,ble ble

  • Barbara pisze:

    Przeciez wzor umowy jest; wystarczy tylko kliknac.

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej