Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz
Aktualizowano: 15.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 7 minut.
Rate this post

Tabliczka znamionowa samochodu, to niewielka plakietka, na której znajdują się dane identyfikacyjne i techniczne pojazdu. Powinna być umieszczona w łatwo dostępnym miejscu, na trwałej i niewymienialnej powierzchni. Co jednak w sytuacji, gdy jej nie ma? Czy brak tabliczki znamionowej niesie za sobą jakieś konsekwencje? Jakie informacje zawiera tabliczka znamionowa samochodu?

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Zgodnie z przepisami, każdy samochód musi być wyposażony w tabliczkę znamionową, na której wybite są podstawowe informacje homologacyjne. Tabliczka znamionowa samochodu umieszczona jest w aucie przez jego producenta. Jakie dane muszą być na niej zawarte i czy auto bez takiej tabliczki może być dopuszczone do ruchu? Wyjaśniamy! 

Co to jest tabliczka znamionowa samochodu i jakie dane zawiera? 

Tabliczka znamionowa samochodu jest elementem, który powinien znaleźć się w każdym aucie. Jest to swego rodzaju oznaczenie pojazdu, na którym znajdują się najważniejsze informacje dotyczące samochodu. 

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia, jasno reguluje kwestię posiadania tabliczki znamionowej, ale także określa informacje, jakie muszą się na niej znaleźć. 

Na tabliczce znamionowej pojazdu powinny być wybite takie informacje jak: 

  • nazwa producenta,
  • numer świadectwa homologacji typu pojazdu,
  • numer VIN,
  • dopuszczalna masa całkowita pojazdu,
  • dopuszczalna masa całkowita zespołu pojazdów (w przypadku pojazdu przeznaczonego do ciągnięcia przyczepy),
  • maksymalne obciążenie osi przedniej i tylnej.

Co jednak istotne, jeśli maksymalne wartości mas i obciążeń są większe niż te dopuszczalne, wówczas taka informacja także powinna znaleźć się na tabliczce znamionowej. W takiej sytuacji wartości powinny być zapisane w dwóch rubryczkach – po lewej stronie powinny znajdować się wartości dopuszczalne, a po prawej te maksymalne. 

Na tabliczce znamionowej niekiedy możemy znaleźć dodatkowo informacje o miejscu i roku produkcji auta, pojemności silnika czy chociażby symbol lakieru, ale zdarza się to jednak stosunkowo rzadko.

Gdzie znajduje się tabliczka znamionowa samochodu? 

Miejsce, w którym zlokalizowana jest tabliczka znamionowa samochodu ustala sam producent. Ważne jest, by była ona umieszczona na trwałym i niewymienialnym elemencie samochodu. Musi być wykonana z materiału, który nie podlega korozji, a znaki na niej umieszczone muszą być nieścieralne. Tabliczka znamionowa może nie być widoczna na pierwszy rzut okaz, jednak nie oznacza to, że jej nie ma. Informację o jej lokalizacji bez trudu znajdziesz w książce serwisowej. 

Czym jest numer VIN i dlaczego jest tak ważny? 

Jedną z najważniejszych informacji zawartych na tabliczce znamionowej samochodu jest numer VIN. A czym on tak naprawdę jest? Numer VIN jest ciągiem znaków, które przypisany jest do pojazdu dopuszczonego do ruchu drogowego. Jest on niepowtarzalny i nadany przez producenta. W praktyce służy on po prostu do identyfikacji pojazdu. To, co jednak ważne to fakt, że numer VIN warto znać albo przynajmniej wiedzieć, gdzie go szukać. Przyda się on wówczas, gdy konieczne będzie na przykład znalezienie części pasujących do naszego auta.

Nie to jest jednak najważniejsze – dzięki numerowi VIN możesz prześledzić historię auta. Czego się dowiesz? Na przykład tego, czy samochód brał udział w wypadku albo czy auto nie zostało zgłoszone jako kradzione. Wszystkie te informacje możesz sprawdzić właśnie po numerze VIN. Co jeszcze warto o nim wiedzieć? Jeśli planujesz zakup auta, zwróć szczególną uwagę na zgodność numeru VIN zapisanego w dowodzie rejestracyjnym, a tym wybitym na tabliczce znamionowej samochodu. Jeśli są różne, w Twojej głowie powinna zapalić się czerwona lampka.

Z czym wiąże się brak tabliczki znamionowej w samochodzie?

Brak tabliczki znamionowej może być efektem wielu napraw samochodu, podczas których zostanie ona zniszczona. Auto bez tabliczki możesz nabyć także podczas licytacji komorniczej. Może się wydawać, że tabliczka znamionowa samochodu, jeśli nie rzuca się w oczy, być może nie ma większej wartości. Można się więc spodziewać, że za jej brak nie grożą więc żadne poważniejsze konsekwencje. Tymczasem jest zupełnie inaczej!

Pamiętaj, że samochód na wyposażeniu którego nie ma tabliczki znamionowej, nie przejdzie na przykład corocznego badania technicznego. W praktyce oznacza to tyle, że pojazd nie zostanie po prostu dopuszczony do ruchu drogowego. Chcesz spróbować szczęścia? Wiedz, że poruszanie się pojazdem bez ważnych badań technicznych także nie jest dobrym pomysłem. Nie warto ryzykować w nadziei, że brak badania nie wyjdzie na jaw. Jeśli podczas kontroli drogowej okaże się, że poruszasz się autem bez aktualnych badań technicznych, musisz liczyć się z mandatem nawet do 500 złotych. Dodatkowo, jeśli policja uzna, że stan Twojego pojazdu może zagrażać bezpieczeństwu na drodze, ma prawo zatrzymać dowód rejestracyjny i odholować auto na Twój koszt. 

Jak wyrobić tabliczkę znamionową pojazdu? 

Niezależnie od przyczyn braku tabliczki znamionowej, Twoi obowiązkiem jest jej wyrobienie. Zanim jednak udasz się do odpowiedniego Wydziału Komunikacji, będziesz potrzebował dowodu ze stacji diagnostycznej lub opinii rzeczoznawcy. Dopiero z takim dokumentem udaj do do urzędu i złóż wniosek o wyrobienie nowej tabliczki. Pamiętaj jednak, że w sytuacji, gdy samochód ma więcej niż jednego właściciela, w urzędzie muszą stawić się wszyscy.

Jeśli to z kolei będzie niemożliwe, będziesz potrzebował pisemnego pełnomocnictwa, a wówczas urząd dodatkowo pobierze opłatę w wysokości 17 złotych. Co więcej, do swojego wniosku będziesz musiał również załączyć dowód o wniesieniu opłaty skarbowej, która wynosi około 10 złotych. 

Tabliczka znamionowa samochodu czy numer VIN – co wyrobić? 

W przypadku wyrobienia nowej tabliczki znamionowej musisz wiedzieć, o co tak naprawdę powinieneś wnioskować. Masz dwa wyjścia – możesz złożyć wniosek o nadanie nowego numeru VIN albo o wydanie zastępczej tabliczki znamionowej. Skąd masz wiedzieć, o co powinieneś wnioskować? Już wyjaśniamy. 

O wydanie nowego numeru VIN wraz z tabliczką znamionową będziesz musiał wnioskować wówczas, gdy doszło do wymiany ramy lub podwozia pojazdu albo numer VIN został zatarty lub też podrobiony. Do tego może dojść na przykład w przypadku auta, które zostało odzyskane po kradzieży. Jeśli natomiast dotychczasowa tabliczka została zgubiona czy zniszczona, wówczas wystarczy złożyć wniosek o wydanie zastępczej plakietki. 

PODSUMOWANIE:

  • Tabliczka znamionowa samochodu, to niewielka plakietka, na której znajdują się dane identyfikacyjne i techniczne pojazdu.
  • Na tabliczce znamionowej muszą znaleźć się takie informacje jak nazwa producenta, numer świadectwa homologacji, numer VIN, dopuszczalne masy pojazdu, a także maksymalne obciążenie osi przedniej i tylnej. 
  • Tabliczka znamionowa pojazdu musi być umieszczona na trwałym elemencie samochodu, odpornym na korozję i takim, którego nie da się wymienić.
  • O miejscu jej lokalizacji decyduje producent auta, a informacja o tym znajduje się w książce serwisowej. 
  • Samochód bez tabliczki znamionowej nie przejdzie corocznych badań technicznych.

Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Nieustannie poszerza horyzonty podejmując się tematów z zakresu turystyki, językoznawstwa czy tematyki kryminalnej. Od kilku lat związana z branżą ubezpieczeń. W wolnym czasie eksploruje otoczenie czytając i prowadząc bloga.

Dołącz do dyskusji

  • Fidel pisze:

    Kiedy sąd oddali wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej?

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej