Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 16.03.2022 Turystyczne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
Rate this post

Przed wakacyjnym wyjazdem należy koniecznie zastanowić się, czy kupić ubezpieczenie turystyczne dla dziecka. Ubezpieczyciel pokryje wtedy ewentualne koszty leczenia oraz następstwa nieszczęśliwych wypadków. Co powinno zawierać ubezpieczenie dziecka w podróży i ile powinna wynosić suma gwarantowana? 

Co powinniśmy mieć zagwarantowane w polisie turystycznej dziecka?

Prawie połowa polskich rodziców wysyła swoje dzieci na zorganizowane wyjazdy dla najmłodszych. Nadal jednak niewielu z nas decyduje się na wykupienie dobrowolnej polisy i ubezpieczenie dziecka w podróży. Szczególnie w przypadku wyjazdów za granicę koszty związane z leczeniem mogą się okazać bardzo wysokie.

Jedną z ważniejszych rzeczy w przypadku ubezpieczeń turystycznych dla dziecka jest zwrócenie uwagi na to, czy ochroną objęty jest bagaż dziecka, czy mamy ochronę w razie nieszczęśliwych wypadków oraz ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym. Dzięki temu nie będziemy musieli stresować się, czy w razie drobnej kontuzji podczas uprawiania sportu na kolonii lub obozie, dziecko będzie odpowiednio opatrzone, a podjęta interwencja, na przykład medyczna, będzie na odpowiednim poziomie. Pamiętajmy też, że wszystkie koszty pokryje wtedy towarzystwo ubezpieczeniowe. 

Co daje karta EKUZ i ustawa? – za co i tak zapłacisz z własnej kieszeni?

W przypadku wyjazdów poza granice Polski z pomocą przychodzi rodzicom Ustawa o świadczeniu usług turystycznych. Zobowiązuje ona wszystkie biura podróży do tego, by samodzielnie ubezpieczyły wszystkich uczestników w ramach oferowanych przez siebie wyjazdów. Tego rodzaju polisa powinna obejmować następstwa nieszczęśliwych wypadków i koszty leczenia. Nie jest jednak określone prawem, jaką wysokość ochrony powinno gwarantować biuro podróży.

W związku z tym zazwyczaj firmy organizujące wyjazdy zagraniczne ubezpieczają swoich najmłodszych klientów w najmniejszym możliwym zakresie, z bardzo niską sumą gwarantowaną kosztów leczenia – na poziomie około 7000 €. Te najniższe polisy określają również maksymalną kwotę NNW do (zazwyczaj) dwóch lub trzech tysięcy euro. Ponieważ są to kwoty niezwykle niskie często nie starczają na pokrycie wszystkich zobowiązań, które mogą powstać w przypadku, w dziecko trafi do szpitala lub zniszczy cudze mienie. 

Dzieci, które wyjeżdżają za granicę, otrzymują od swoich rodziców Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, czyli tak zwany EKUZ. Ta zaś potwierdza posiadanie ubezpieczenia w Polsce. Należy jednak pamiętać, że jest ona uznawana wyłącznie w krajach, które należą do Unii Europejskiej oraz do EFTA. Samo honorowanie tej karty nie oznacza, że wszystkie zabiegi medyczne będą przeprowadzone w sposób bezpłatny. Karta EKUZ gwarantuje jedynie to, że będziemy posiadali podstawowe ubezpieczenie zdrowotne takie, jakie posiada obywatel danego kraju. Oznacza to, że jeżeli w danym państwie obowiązują dopłaty do wizyt specjalistycznych lub refundacją nie są objęte wszystkie zabiegi medyczne przeprowadzane w szpitalu, podobnie jak obywatele pewnego państwa będziemy zobowiązani do dopłaty do świadczeń. 

Wyjazd zagraniczny a ubezpieczenie dziecka w podróży

W przypadku ubezpieczeń turystycznych towarzystwo ubezpieczeniowe refunduje wszystkie określone umową koszty leczenia, a swoim zakresem obejmuje wskazane przez nas terytorium, na przykład całą Europę lub określony kraj, do którego zamierzamy wysłać naszą pociechę. Dość znaczącą różnicą jest również to, że ubezpieczyciel gdy dojdzie do zdarzenia pokrywa koszty leczenia zarówno w placówkach publicznych, jak i w prywatnych klinikach. W ramach ubezpieczenia turystycznego dla dziecka możemy spodziewać się również dodatkowych świadczeń. 

Minimalna suma gwarancyjna

Przy wyborze ubezpieczenia podróżnego dla dziecka warto dać mu jak największą ochronę, szczególnie gdy jest małe i będzie wymagało większego wsparcia. W przypadku polisy turystycznej zwróć uwagę na to, czy koszty leczenia w ramach sumy gwarantowanej przekraczają przynajmniej 40 000 €. – jeżeli obozy i kolonie odbywają się na terenie Europy. Jeżeli dziecko opuszcza kontynent, warto zdecydować się na wyższą sumę gwarantowaną w umowie. Nieznacznie podniesie to kwotę składki, ale zabezpieczy lepiej dziecko.

W przypadku NNW przyjrzyjmy się zapisom umownym dotyczącym procentu wypłaconego odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu. Sprawdźmy, czy kwota oferowana nam za na przykład złamanie ręki lub skręcenie kostki jest dla nas wystarczająca i pokryje koszt rehabilitacji. Bardzo istotnym jest, w przypadku samodzielnych wyjazdów osób nieletnich, ubezpieczenie dziecka od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym tak, abyśmy nie byli zobowiązani do ponoszenia odpowiedzialności finansowej ze zniszczenia, których może dokonać nasze dziecko. Jeżeli decydujemy się na wyjazd sportowy i zwróćmy uwagę, czy ubezpieczenie pokrywa koszty związane z wyczynowym uprawianiem sportów i które z nich objęte są ochroną ubezpieczyciela. 

PODSUMOWANIE:

  • Biura turystyczne są zobowiązane ustawą do wykupienia polisy dla wszystkich uczestników wyjazdu.
  • Kupując ubezpieczenie turystyczne dla dziecka, zwróć uwagę na sumę gwarantowaną oraz to, czy ubezpieczyciel pokryje koszty leczenia oraz następstw nieszczęśliwych wypadków. 
  • Im dalej wyjeżdża dziecko, tym wyższą sumę gwarantowaną powinniśmy mieć w umowie.
  • Pamiętaj, aby czytać ogólne warunki ubezpieczenia uważnie i zwrócić szczególną uwagę na to, co zostało objęte wykluczeniami.
  • Jeżeli wysyłasz dziecko na obóz sportowy, sprawdź, czy ubezpieczenie obejmuje wszystkie uprawiane przez dziecko aktywności. 
Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej