Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 28.08.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
Rate this post

Niektóre osoby niepełnosprawne potrafią samodzielnie kierować samochodem i sprawnie się nim poruszać. Niektórzy jednak potrzebują samochodu i kierowcy, aby się przemieszczać. Tak czy inaczej auto musi mieć ważną polisę OC. Czy w takim razie chociaż ubezpieczenie OC dla osoby niepełnosprawnej może być tańsze niż standardowa składka? Przyjrzymy się temu bliżej.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Ubezpieczenie OC dla osób niepełnosprawnych

Każdy pojazd mechaniczny musi mieć obowiązkowo wykupioną polisę odpowiedzialności cywilnej. Podobnie jest z samochodem użytkowanym przez osobę, która ma orzeczone inwalidztwo. Osoba niepełnosprawna może wykupić OC na samochód prowadzony przez siebie, ale także na samochód służący do przewożenia jej.

Czytaj także: Prawo jazdy dla niepełnosprawnych

Taki samochód potrafi być prawdziwym zbawieniem dla osoby z grupą inwalidzką, ale też skarbonką bez dna. W przypadku samochodów przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych, zawsze potrzeba dodatkowych nakładów finansowych, które pozwolą na łatwiejsze poruszanie się nim. Albo potrzebna jest specjalna platforma do wsiadania, albo potrzeba szeregu przeróbek, by niepełnosprawny kierowca mógł samodzielnie prowadzić samochód, na przykład tylko przy pomocy rąk.

Wydatków jest więc dużo i ulga w OC na pewno by się przydała. Czy zniżki na ubezpieczenie dla niepełnosprawnych są czymś oczywistym i pewnym? Niekoniecznie. Wszystko zależy od podejścia ubezpieczycieli, ponieważ prawo tego nie reguluje. Na szczęście część ubezpieczycieli zapewnia możliwość zapłacenia niższej składki OC osobom ze stwierdzoną niepełnosprawnością.  

Czy osoba niepełnosprawna ma zniżkę na OC?

Samochód dla osoby niepełnosprawnej jest czymś bezcennym. Jak inaczej pokonywać drogę do pracy, do lekarza, na rehabilitację? Jednak auto trzeba ubezpieczyć. Każdy ubezpieczyciel bez problemu oferuje ubezpieczenie OC dla osoby niepełnosprawnej. Zniżki jednak zależą od kilku czynników i nie są obowiązkowe.

Niektórzy ubezpieczyciele uważają wręcz, że osoby, u których stwierdzono inwalidztwo i samodzielnie prowadzą samochód, mogą przez swoje dysfunkcje stanowić nieco większe zagrożenie na drodze.

Z kolei funkcjonują na rynku także takie firmy, które kierują do osób niepełnosprawnych bardzo atrakcyjne oferty ze zniżkami i korzystnym pakietem pomocy. Wystarczy więc porównać oferty ubezpieczycieli i bez problemu można znaleźć OC dla niepełnosprawnego kierowcy tańsze nawet o kilkadziesiąt a nawet kilkaset złotych.

A o czym jeszcze warto pamiętać? Że OC dla osób niepełnosprawnych jest obliczane tak samo, jak dla pozostałych kierowców. Można więc spróbować samodzielnie „zawalczyć” o niższą cenę. Wystarczy jedynie pamiętać, że niższą składkę zapłacą właściciele pojazdów między innymi:

  • z silnikiem o niewielkiej pojemności
  • z dłuższym stażem jazdy
  • z bezwypadkową historią – od tego zależą zniżki na OC obliczane indywidualnie, ale zazwyczaj po 10% rocznie.

Co w takim razie zrobić, jeśli niepełnosprawny kierowca nie wypracował jeszcze własnych zniżek? Na szczęście zazwyczaj osoba z grupą inwalidzką nie jest sama i może liczyć na rodziców lub współmałżonka. Aby zyskać zniżki, wystarczy dopisać do samochodu jako współwłaściciela osobę z pełną pulą zniżek – wtedy jego OC będzie nawet do 60% tańsze.

Zwrot OC dla niepełnosprawnych

I wreszcie najważniejsza kwestia. Istnieje taka możliwość jak zwrot OC dla niepełnosprawnych. Jak to działa? Otóż bardzo wysokie koszty utrzymania samochodu dla osoby niepełnosprawnej można raz w roku zminimalizować w ramach rozliczenia deklaracji PIT. Jest to tak zwana ulga rehabilitacyjna.

Zarówno kierowcy ze stwierdzonym inwalidztwem, jak i członkowie rodzin osób niepełnosprawnych, którzy używają samochodu właśnie w celu przewożenia takich osób mogą rozliczyć dwa rodzaje kosztów.

Wydatki nielimitowane obejmują konieczne przeróbki samochodu, które pozwalają na przykład na przewożenie wózka czy wstawienie odpowiedniej platformy lub windy.

Z kolei wydatki limitowane, czyli takie, które można odpisać do określonej kwoty, dotyczą wydatków związanych z utrzymaniem samochodu przez cały rok. Jest to tak zwana ulga rehabilitacyjna na samochód. W związku z jej przysługiwaniem można odpisać koszty związane z wydatkami na:

Jak widać istnieje możliwość, że osoba niepełnosprawna otrzyma zwrot kosztów obowiązkowego ubezpieczenia OC w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Ważne jest jednak, aby taka osoba widniała w dokumentacji jako właściciel lub współwłaściciel ubezpieczonego samochodu.

PODSUMOWANIE:

  • Samochód zarejestrowany do przewożenia osoby niepełnosprawnej musi mieć opłaconą polisę OC.
  • Ubezpieczyciele obliczają OC dla osoby niepełnosprawnej identycznie jak dla pozostałych posiadaczy pojazdu, więc warto szukać możliwości obniżenia ceny.
  • Niektóre towarzystwa wychodzą do osób niepełnosprawnych z bardzo korzystną ofertą.
  • W ramach ulgi rehabilitacyjnej na samochód raz do roku w deklaracji podatkowej osoba niepełnosprawna może otrzymać zwrot kosztów OC.

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej