Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 29.07.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.
5/5 - (1 vote)

Kupujesz samochód i chcesz sprawdzić ważność jego polisy? A może właśnie jesteś w sytuacji podbramkowej, ktoś wjechał w twoje auto i koniecznie musisz wiedzieć, czy jego OC jest aktualne. W każdej z tych sytuacji możesz w prosty sposób sprawdzić ubezpieczenie OC do kiedy ważne. Podpowiadamy, jak i gdzie to zrobić.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Do kiedy ważne jest ubezpieczenie OC?

Ubezpieczenie OC jest jedynym obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym w Polsce. Dlatego każdy samochód i motocykl, który porusza się po naszych drogach, musi mieć opłaconą tę polisę. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej chroni przed finansowymi skutkami wyrządzenia szkody osobie trzeciej w ruchu drogowym. Co to znaczy?

Czytaj także: Jak sprawdzić ubezpieczenie auta?

To znaczy, że jeżeli staniesz się sprawcą kolizji lub wypadku, ubezpieczyciel wypłaci w twojego OC odszkodowanie osobom, które ucierpiały w zdarzeniu.

Dlatego tak ważne jest, by każdy pojazd miał aktualne OC i teoretycznie każdy jest ubezpieczony. Jednak w praktyce zdarzają się wyjątki od tej reguły. Jeśli właściciela samochodu zawodzi pamięć i chce sprawdzić, kiedy musi opłacić następną składkę, może to łatwo zrobić nawet w swojej dokumentacji.

Ale co wtedy, gdy chcesz sprawdzić ważność ubezpieczenia OC innego samochodu? Czy możliwe jest sprawdzenie polisy OC? Oczywiście, można to zrobić bez problemu w bazie UFG lub CEPiK. 

Jak sprawdzić ważność ubezpieczenia OC?

Najczęściej potrzeba zweryfikowania, czy inny pojazd ma aktualną polisę OC, pojawia się w dwóch sytuacjach. Po pierwsze wówczas, gdy zamierzasz kupić samochód i powinien mieć on ważne OC. A po drugie, jeśli jesteś poszkodowany w zdarzeniu drogowym.

Wówczas potrzebne jest aktualne OC sprawcy, bo właśnie z niego otrzymasz odszkodowanie za spowodowane przez niego szkody, czyli zniszczony samochód lub odniesione obrażenia.

Jak sprawdzić ważność ubezpieczenia OC? To bardzo proste – wystarczy skorzystać z narzędzi dostępnych w sieci. W razie zdarzenia drogowego najlepiej sprawdzić ważność OC dzięki:

  • stronie internetowej Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego – należy kliknąć na baza UFG, następnie Sprawdzenie ubezpieczenia OC i Identyfikacja umowy OC na dzień – tam potrzebna jest jedna z dwóch informacji: numer rejestracyjny pojazdu lub numer VIN – dane zawarte na stronie pochodzą bezpośrednio od ubezpieczycieli
  • aplikacji mobilnej Na wypadek – aplikacja została przygotowana i udostępniona przez UFG, korzystanie z niej zabezpieczone jest PIN-em, a oprócz sprawdzenia ważności OC, aplikacja zawiera wiele cennych informacji i wskazówek dotyczących zachowania w czasie wypadku lub kolizji.

Z kolei jeśli zamierzasz kupić samochód, lepszym rozwiązaniem będą następujące narzędzia, dzięki którym oprócz ważności polisy możesz sprawdzić historię pojazdu w tym między innymi stan licznika, ważność badań technicznych i czy pojazd nie był kradziony. A są to:

  • Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców – na stronie CEPiK należy wejść na stronę historiapojazdu.gov.pl i wpisać numer rejestracyjny, numer VIN oraz datę pierwszej rejestracji – pojawi się wówczas raport o historii ubezpieczeniowej i przeszłości pojazdu, który chcesz kupić
  • aplikacja mobilna UFG Kup Auto – tu możliwe jest nie tylko sprawdzenie ważności ubezpieczenia OC, ale także dostęp do wielu dokumentów i informacji pomocnych przy zakupie pojazdu.

Co grozi za brak ważności ubezpieczenia OC?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, jak już zostało wspomniane, jest polisą obowiązkową, a za brak ważnego OC dla danego pojazdu grożą bardzo wysokie kary finansowe.

Pamiętaj, że opłacenia składki OC nie da się uniknąć z nadzieją, że nikt tego nie zauważy.

Po pierwsze oczywiście ważność polisy mają prawo sprawdzić upoważnione do tego służby takie jak policja czy straż graniczna w czasie kontroli. Ale szybciej i ze stuprocentową skutecznością fakt braku OC wykryje UFG. A wówczas kara finansowa będzie bardzo dotkliwa.

Jednak na samej jednorazowej grzywnie może się nie skończyć. Prawdziwy koszmar może się zacząć, jeśli podczas prowadzenia pojazdu bez OC kierowca spowoduje kolizję lub wypadek. Wtedy osobie poszkodowanej ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie z OC, ale natychmiast zwróci się do sprawcy o zwrot wszystkich kosztów.

A w przypadku utraty zdrowia poszkodowanego mogą to być sumy sięgające kilkuset tysięcy, a nawet miliona złotych.

Kary za brak OC w 2022 roku

Kary za brak ważnego ubezpieczenia OC są bardzo dotkliwe, a w 2022 roku jeszcze wzrosły. Kary te naliczane są przez UFG w zależności od długości przerwy w ubezpieczeniu, która jest naliczana w trybie do 3 dni, do 14 dni i powyżej 14 dni. Wysokość nakładanej kary, tryb jej nakładania i egzekwowania wynika z ustawy o ubezpieczeniach.

Sama wysokość naliczanej grzywny zależy od wysokości płacy minimalnej, która obowiązuje w naszym kraju. Od 1 stycznia 2022 roku płaca minimalna wzrosła z 2800 zł do 3010 zł brutto. Oznacza to oczywiście, że o kilkaset złotych w górę poszybowały także kary za brak obowiązkowej polisy OC .

A oto, jak przedstawiają się kary za brak OC w 2022 roku:

  samochód osobowy samochód ciężarowy inny pojazd np. motocykl
kara na brak OC

do 3 dni

1200 zł 1810 zł 200 zł
kara na brak OC

od 4 do 14 dni

3010 zł 4520 zł 500 zł
przelicznik wysokości maksymalnej kary wynikający z ustawy

– powyżej 14 dni

dwukrotność  minimalnego wynagrodzenia (brutto)

6020 zł

trzykrotność minimalnego wynagrodzenia

 

9030 zł

jedna trzecia minimalnego wynagrodzenia

 

1000 zł

PODSUMOWANIE:

  • Posiadanie ważnej polisy OC jest ustawowym obowiązkiem dla każdego pojazdu mechanicznego.
  • Aktualność polisy innego pojazdu sprawdza się najczęściej przed jego zakupem i podczas zdarzenia drogowego.
  • Ważność OC można sprawdzić na wiele sposobów, m.in. na stronie UFG, w aplikacjach Na wypadek i UFG Kup Auto oraz w systemie CEPiK.
  • Kary za brak ważnego OC nakładane są przez UFG, a w 2022 roku maksymalna suma może wynieść aż 9030 zł.

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej