Absolutnie nikt z nas nie chciałby się znaleźć w sytuacji, w której jego pojazd zacznie się palić. Jest to bardzo niebezpieczne zdarzenie i strażacy w takich chwilach doradzają przede wszystkim zachowywać się tak, aby zapewnić sobie jak największe bezpieczeństwo. Podpowiadamy, jak się zachować, gdy widzimy pożar samochodu.
Z tego artykułu dowiesz się...
Pożar samochodu – jak się zachować w takiej sytuacji?
Po pierwsze kierowca powinien przede wszystkim wraz ze wszystkimi pasażerami jak najszybciej postarać się opuścić pojazd. Jeżeli prowadzi samochód powinien w możliwie bezpieczny sposób zjechać na pobocze lub w pierwsze bezpieczne miejsce tak, aby móc opuścić samochód.
Nie należy w takiej sytuacji zatrzymywać się w bliskiej odległości od stacji benzynowych, szkół czy supermarketów.
Potencjalne zbędny tłum w tym wypadku może okazać się dużym zagrożeniem, podobnie jak zaparkowanie w pobliżu stacji z benzyną. Niemniej jednak niezależnie od przyczyny tego zdarzenia, należy podjąć kilka podstawowych kroków.
Pożar samochodu, jak ugasić płonący pojazd?
Jak tylko zatrzymamy auto przede wszystkim pamiętajmy o tym, aby poinformować straż pożarną o zdarzeniu. Nawet jeżeli na początku wydaje nam się, że pożar auta nie jest znaczący i uważamy, że będziemy go w stanie opanować sami, nie podejmujmy takiego ryzyka. Starajmy się zbędnie nie dotykać pojazdu, który może być już rozżarzony i po prostu możemy się poparzyć. Zabezpieczmy okolicę.
Czytaj także: Autocasco od pożaru samochodu
Trzymajmy zbędnych gapiów w odpowiedniej odległości. Zadbajmy również o to, aby współpasażerowie w odpowiednim tempie opuścili pojazd. Dopiero w takiej sytuacji możemy zdecydować się na korzystanie na przykład z gaśnicy pobliskiego auta. Reasumując najpierw zabezpieczamy osoby, a dopiero potem mienie, które może ulec spaleniu.
Pożar samochodu elektrycznego w tym zakresie obejmuje identyczne procedury.
Czy OC obejmuje pożar samochodu?
Kierowcy, którzy zastanawiają się, czy wykupić dodatkowe ubezpieczenie, często pytają doradców, czy OC pokrywa spalenie samochodu. W takim wypadku odpowiedź nie jest jednoznaczna, ponieważ wszystko zależy od tego, z jakiego tytułu powstał pożar. Jeżeli nasz samochód zajął się ogniem na skutek samozapłonu, to nie możemy się spodziewać żadnej rekompensaty ze strony towarzystwa ubezpieczeniowego z tytułu obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego.
Zupełnie inaczej ma się sytuacja, gdy nasze auto będzie płonęło, ponieważ zapaliło się na przykład od innego płonącego pojazdu na parkingu. W takiej sytuacji możemy liczyć na to, że otrzymamy odszkodowanie, ale będzie ono wypłacone z kieszeni towarzystwa ubezpieczającego osoby, której auto z zapłonęło na początku.
Dzieje się tak dlatego, że z punktu widzenia nas, jako osób poszkodowanych, pojazd zapłonął wskutek zajęcia się ogniem od innego auta.
Są to jednak bardzo szczególne sytuacje i co do zasady możemy stwierdzić, że bez dodatkowego nieobowiązkowego ubezpieczenia autocasco towarzystwo ubezpieczeniowe nie zrekompensuje nam tego rodzaju sytuacji. Polisa AC nie jest obowiązkowa i dlatego też w zależności od firmy różnie określane będą warunki wypłaty rekompensaty za tego rodzaju zdarzenia. Wszystkie informacje dotyczące zakresu ochrony przez ubezpieczyciela znajdziemy zawsze w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Tylko w takiej sytuacji możemy liczyć na pomoc TU, jeśli czujemy niepokój i zagrożenie z tytułu pożaru auta.
PODSUMOWANIE:
- Najczęściej pożar samochodu pojawia się w skutek samozapłonu lub wycieku paliwa po zdarzeniu drogowym.
- Prowadząc auto, które płonie, pamiętajmy przede wszystkim o zabezpieczeniu siebie, a także współpasażerów i jak najszybszym opuszczeniu miejsca. Pożar samochodu to niebezpieczne zdarzenie na drodze.
- Jeśli to tylko możliwe starajmy się nie parkować w miejscach masowo uczęszczanych lub przy stacjach benzynowych. Pożar samochodu może stanowić dodatkowe zagrożenie.
- Pamiętajmy, że OC tylko w szczególnych sytuacjach zrekompensuje nam straty wynikające z pożaru samochodu. Aby zabezpieczyć pojazd przed tego rodzaju zdarzeniem należy wykupić dodatkową, nieobowiązkową polisę autocasco. Pożar samochodu zazwyczaj objęty jest AC.