Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 14.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 4 minut.
Rate this post

Absolutnie nikt z nas nie chciałby się znaleźć w sytuacji, w której jego pojazd zacznie się palić. Jest to bardzo niebezpieczne zdarzenie i strażacy w takich chwilach doradzają przede wszystkim zachowywać się tak, aby zapewnić sobie jak największe bezpieczeństwo. Podpowiadamy, jak się zachować, gdy widzimy pożar samochodu.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Pożar samochodu – jak się zachować w takiej sytuacji?

Po pierwsze kierowca powinien przede wszystkim wraz ze wszystkimi pasażerami jak najszybciej postarać się opuścić pojazd. Jeżeli prowadzi samochód powinien w możliwie bezpieczny sposób zjechać na pobocze lub w pierwsze bezpieczne miejsce tak, aby móc opuścić samochód.

Nie należy w takiej sytuacji zatrzymywać się w bliskiej odległości od stacji benzynowych, szkół czy supermarketów.

Potencjalne zbędny tłum w tym wypadku może okazać się dużym zagrożeniem, podobnie jak zaparkowanie w pobliżu stacji z benzyną. Niemniej jednak niezależnie od przyczyny tego zdarzenia, należy podjąć kilka podstawowych kroków.

Pożar samochodu, jak ugasić płonący pojazd?

Jak tylko zatrzymamy auto przede wszystkim pamiętajmy o tym, aby poinformować straż pożarną o zdarzeniu. Nawet jeżeli na początku wydaje nam się, że pożar auta nie jest znaczący i uważamy, że będziemy go w stanie opanować sami, nie podejmujmy takiego ryzyka. Starajmy się zbędnie nie dotykać pojazdu, który może być już rozżarzony i po prostu możemy się poparzyć. Zabezpieczmy okolicę.

Czytaj także: Autocasco od pożaru samochodu

Trzymajmy zbędnych gapiów w odpowiedniej odległości. Zadbajmy również o to, aby współpasażerowie w odpowiednim tempie opuścili pojazd. Dopiero w takiej sytuacji możemy zdecydować się na korzystanie na przykład z gaśnicy pobliskiego auta. Reasumując najpierw zabezpieczamy osoby, a dopiero potem mienie, które może ulec spaleniu.

Pożar samochodu elektrycznego w tym zakresie obejmuje identyczne procedury.

Czy OC obejmuje pożar samochodu?

Kierowcy, którzy zastanawiają się, czy wykupić dodatkowe ubezpieczenie, często pytają doradców, czy OC pokrywa spalenie samochodu. W takim wypadku odpowiedź nie jest jednoznaczna, ponieważ wszystko zależy od tego, z jakiego tytułu powstał pożar. Jeżeli nasz samochód zajął się ogniem na skutek samozapłonu, to nie możemy się spodziewać żadnej rekompensaty ze strony towarzystwa ubezpieczeniowego z tytułu obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego.

Zupełnie inaczej ma się sytuacja, gdy nasze auto będzie płonęło, ponieważ zapaliło się na przykład od innego płonącego pojazdu na parkingu. W takiej sytuacji możemy liczyć na to, że otrzymamy odszkodowanie, ale będzie ono wypłacone z kieszeni towarzystwa ubezpieczającego osoby, której auto z zapłonęło na początku.

Dzieje się tak dlatego, że z punktu widzenia nas, jako osób poszkodowanych, pojazd zapłonął wskutek zajęcia się ogniem od innego auta.

Są to jednak bardzo szczególne sytuacje i co do zasady możemy stwierdzić, że bez dodatkowego nieobowiązkowego ubezpieczenia autocasco towarzystwo ubezpieczeniowe nie zrekompensuje nam tego rodzaju sytuacji. Polisa AC nie jest obowiązkowa i dlatego też w zależności od firmy różnie określane będą warunki wypłaty rekompensaty za tego rodzaju zdarzenia. Wszystkie informacje dotyczące zakresu ochrony przez ubezpieczyciela znajdziemy zawsze w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Tylko w takiej sytuacji możemy liczyć na pomoc TU, jeśli czujemy niepokój i zagrożenie z tytułu pożaru auta.

PODSUMOWANIE:

  • Najczęściej pożar samochodu pojawia się w skutek samozapłonu lub wycieku paliwa po zdarzeniu drogowym.
  • Prowadząc auto, które płonie, pamiętajmy przede wszystkim o zabezpieczeniu siebie, a także współpasażerów i jak najszybszym opuszczeniu miejsca. Pożar samochodu to niebezpieczne zdarzenie na drodze.
  • Jeśli to tylko możliwe starajmy się nie parkować w miejscach masowo uczęszczanych lub przy stacjach benzynowych. Pożar samochodu może stanowić dodatkowe zagrożenie.
  • Pamiętajmy, że OC tylko w szczególnych sytuacjach zrekompensuje nam straty wynikające z pożaru samochodu. Aby zabezpieczyć pojazd przed tego rodzaju zdarzeniem należy wykupić dodatkową, nieobowiązkową polisę autocasco. Pożar samochodu zazwyczaj objęty jest AC.

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

rodzaje nadwozia
Rodzaje nadwozia. Autor Dorota Bajorek Komunikacyjne Brak komentarzy
Samochody różnią się od siebie pod wieloma względami. Rodzaj paliwa, pojemność silnika to niezwykle ważne różnice. Ale najbardziej rzuca się w oczy po prostu kształt samochodu. Wygląd pojazdu jest istotny, ale wpływa także na jego funkcjonalność i możliwości. Przyjrzyjmy się wię...
Czytaj dalej
Odgromienie domu
Odgromienie domu Autor Agata Wiśniewska Nieruchomości Brak komentarzy
Trudno uchronić dom przed uderzeniem pioruna. Możemy jednak zabezpieczyć się przed skutkami takiego zdarzenia. Podpowiadamy, jak działa i jak zrobić odgromienie domu? Sprawdzamy też, czy tego typu instalacja jest obowiązkowa. Burze są nieodłącznym elementem strefy klimatycznej, w któ...
Czytaj dalej