Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 09.01.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
5/5 - (1 vote)

Absolutnie nikt z nas nie chciałby się znaleźć w sytuacji, w której jego pojazd zacznie się palić. Jest to bardzo niebezpieczne zdarzenie i strażacy w takich chwilach doradzają przede wszystkim zachowywać się tak, aby zapewnić sobie jak największe bezpieczeństwo. Podpowiadamy, jak się zachować, gdy widzimy pożar samochodu.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Pożar samochodu – jak się zachować w takiej sytuacji?

Pożar samochodu

Po pierwsze, gdy doszło do pożaru samochodu osobowego, kierowca powinien wraz ze wszystkimi pasażerami jak najszybciej postarać się opuścić pojazd. Jeżeli prowadzi samochód, powinien w możliwie bezpieczny sposób zjechać na pobocze lub w pierwsze bezpieczne miejsce tak, aby móc opuścić samochód.

Nie należy w takiej sytuacji zatrzymywać się blisko stacji benzynowych, szkół czy supermarketów.

Potencjalne zbędny tłum w tym wypadku może okazać się dużym zagrożeniem, podobnie jak zaparkowanie w pobliżu stacji z benzyną. Niemniej jednak niezależnie od przyczyny tego zdarzenia, należy podjąć kilka podstawowych kroków.

Pożar samochodu – jak ugasić płonący pojazd?

Pożar samochodu

Jak tylko zatrzymamy auto, przede wszystkim pamiętajmy o tym, aby poinformować straż pożarną o zdarzeniu. Nawet jeżeli na początku wydaje nam się, że pożar auta nie jest znaczący i uważamy, że będziemy go w stanie opanować sami, nie podejmujmy takiego ryzyka. Starajmy się zbędnie nie dotykać pojazdu, który może być już rozżarzony i po prostu możemy się poparzyć. Zabezpieczmy okolicę.

Czytaj także: Autocasco od pożaru samochodu

Trzymajmy zbędnych gapiów w odpowiedniej odległości. Zadbajmy również o to, aby współpasażerowie w odpowiednim tempie opuścili pojazd, który stanął w płomieniach. Dopiero. gdy będziemy wiedzieć, że nikt nie ucierpiał, możemy zdecydować się na korzystanie na przykład z gaśnicy pobliskiego auta. Reasumując, najpierw zabezpieczamy osoby, a dopiero potem mienie, które może ulec spaleniu.

Pożar samochodu elektrycznego w tym zakresie obejmuje identyczne procedury.

Czy OC obejmuje pożar pojazdu?

Pożar samochodu

Kierowcy, którzy zastanawiają się, czy wykupić dodatkowe ubezpieczenie, często pytają doradców, czy OC pokrywa spalenie samochodu osobowego, W takim wypadku odpowiedź nie jest jednoznaczna, ponieważ wszystko zależy od tego, z jakiego tytułu powstał pożar. Jeżeli nasz samochód zajął się ogniem na skutek samozapłonu, to nie możemy się spodziewać żadnej rekompensaty ze strony towarzystwa ubezpieczeniowego z tytułu obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego.

Zupełnie inaczej ma się sytuacja, gdy nasze auto będzie płonęło, ponieważ zapaliło się na przykład od innego płonącego pojazdu na parkingu. W takiej sytuacji możemy liczyć na to, że otrzymamy odszkodowanie, ale będzie ono wypłacone z kieszeni towarzystwa ubezpieczającego osoby, której auto z zapłonęło na początku.

Dzieje się tak dlatego, że z punktu widzenia nas, jako osób poszkodowanych, pojazd spłonął wskutek zajęcia się ogniem od innego auta.

Czy warto wykupić ofertę polisy AC?

Są to jednak bardzo szczególne sytuacje i co do zasady możemy stwierdzić, że bez dodatkowego nieobowiązkowego ubezpieczenia autocasco towarzystwo ubezpieczeniowe nie zrekompensuje nam tego rodzaju sytuacji. Polisa AC nie jest obowiązkowa i dlatego też w zależności od firmy różnie określane będą warunki wypłaty rekompensaty za tego rodzaju zdarzenia. Wszystkie informacje dotyczące zakresu ochrony przez ubezpieczyciela znajdziemy zawsze w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Tylko w takiej sytuacji możemy liczyć na pomoc TU, jeśli czujemy niepokój i zagrożenie z tytułu pożaru auta.

Pożar samochodu – podsumowanie

Wiesz już, jak się zachować, gdy zauważysz pożar samochodu. Pamiętaj, aby na miejsce zdarzenia, wezwać zastęp straży pożarnej. Poniżej znajdziesz podsumowanie najważniejszych informacji dotyczących tej kwestii.

  1. Najczęściej pożar samochodu osobowego pojawia się wskutek samozapłonu lub wycieku paliwa po zdarzeniu drogowym.
  2. Prowadząc auto, które płonie, pamiętajmy przede wszystkim o zabezpieczeniu siebie, a także współpasażerów i jak najszybszym opuszczeniu miejsca. Pożar samochodu to niebezpieczne zdarzenie na drodze.
  3. Jeśli to tylko możliwe starajmy się nie parkować w miejscach masowo uczęszczanych lub przy stacjach benzynowych. Pożar samochodu może stanowić dodatkowe zagrożenie.
  4. Pamiętajmy, że OC tylko w szczególnych sytuacjach zrekompensuje nam straty wynikające z pożaru samochodu. Aby zabezpieczyć pojazd przed tego rodzaju zdarzeniem, należy wykupić dodatkową, nieobowiązkową polisę autocasco. Pożar samochodu zazwyczaj objęty jest AC.

Najczęściej zadawane pytania

Co zrobić, gdy widzimy dym spod maski silnika?

Przede wszystkim musisz zjechać na pobocze i zatrzymać auto. Zgaś silnik i włącz światła awaryjne, wysiądź z samochodu (niech osoby znajdujące się w pojeździe zrobią to samo). Wystaw na drogę trójkąt ostrzegawczy wyciągnij gaśnicę. Gdy zobaczysz płomienie, wezwij straż pożarną i użyj gaśnicy.

Dlaczego może dojść do pożaru auta?

Istnieje wiele powodów, przez które samochód może zapłonąć. Są to m.in. wycieki (np. oleju lub paliwa), zwarcia instalacji elektrycznej czy podpalenie (w takim przypadku należy wezwać również policję).

Czy pożar samochodu podlega ochronie AC?

Tak, ale musisz się upewnić, że Ogólne Warunki Ubezpieczenia twojej polisy zawierają takie zdarzenia jak podpalenie auta lub pożar w wyniku samozapłonu.

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej