Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 14.03.2022 Zdrowotne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 8 minut.
Rate this post

W czasie hospitalizacji, a niekiedy także długo po jej zakończeniu, niestety nie da się pracować czy efektywnie prowadzić własnej działalności. To z kolei (nawet przy otrzymaniu świadczeń z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych) zawsze oznacza straty, nieraz poważne. Można się jednak przed nimi zabezpieczyć, wykupując ubezpieczenie na wypadek pobytu w szpitalu. Na czym ono polega i jak wybrać najlepszą ofertę?

Trudno znaleźć osobę wypowiadającą się o polskim systemie ochrony zdrowia wyłącznie w samych superlatywach, a jednocześnie nietrudno znaleźć tych, którzy mogliby od ręki wskazać na poszczególne mankamenty związane ze służbą zdrowia. Aby rozstrzygnąć tego rodzaju dyskusję, potrzeba by ją prowadzić w nieskończoność. Jedno jest pewne – pobyt w szpitalu nie należy do przyjemności i często wiąże się z negatywnymi konsekwencjami finansowymi.

Ubezpieczenie na wypadek pobytu w szpitalu – podstawowe informacje

Ubezpieczenie na wypadek pobytu w szpitalu stanowi jeden z wielu produktów ubezpieczeniowych. Jak sama nazwa wskazuje, podstawowym celem tego rodzaju produktów, oferowanych przez towarzystwa ubezpieczeniowe, jest objęcie ochroną osób fizycznych na wypadek ich pobytu w szpitalu. Na rynku można znaleźć całą gamę tego rodzaju produktów, a ich zróżnicowanie wynika przede wszystkim z dokładnego zakresu ochrony ubezpieczeniowej.

Zanim jednak omówimy szczegółowe zagadnienia dla tematyki ubezpieczenia na wypadek pobytu w szpitalu, bardzo często występuje ono jako element polisy na życie i chociaż można znaleźć samodzielne ubezpieczenie od pobytu w szpitalu, tego rodzaju polisy należą do rzadkości. Każdy, dla kogo ubezpieczenie na wypadek pobytu w szpitalu stanowi przedmiot zainteresowania, powinien rozpocząć swoje poszukiwania od polis na życie – usługi te są ze sobą ściśle powiązane.

Ubezpieczenie na wypadek pobytu w szpitalu – zakres ochrony ubezpieczeniowej

Ubezpieczenie na wypadek pobytu w szpitalu jest bardzo zbliżonym produktem do polisy na życie. W praktyce, wykupując ubezpieczenie na życie, najczęściej można wybrać dodatkowe opcje związane z hospitalizacją; wówczas klient posiada po prostu jedną polisę, co znacząco ułatwia realizację praw, których ubezpieczenie na wypadek pobytu w szpitalu jest podstawą. Wynika to przede wszystkim z redukcji formalności – zamiast kilku polis klient posiada tylko jedną.

Jest to spore ułatwienie, zwłaszcza gdy weźmie się pod uwagę fakt, iż większość ubezpieczonych na co dzień nie myśli o tego rodzaju kwestiach.

Jednocześnie należy pamiętać, że w zdecydowanej większości polis ubezpieczeniowych nie każdy pobyt w szpitalu objęty jest ochroną ubezpieczeniową. Towarzystwa ubezpieczeniowe podchodzą do tej kwestii w różnorodny sposób, jednak najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest ubezpieczenie na wypadek pobytu w szpitalu zakładające wypłatę odszkodowania za hospitalizację z powodu określonych chorób bądź trwające przez zdefiniowany w polisie (w umowie ubezpieczenia lub w jego ogólnych warunkach) okres czasu, najczęściej wyrażony w dniach. Również sama wysokość odszkodowania zwykle zależy od tego jak długo trwał pobyt ubezpieczonego w szpitalu.

Na co należy zwrócić uwagę wybierając ubezpieczenie na wypadek pobytu w szpitalu lub choroby?

Decydując się na ubezpieczenie na wypadek pobytu w szpitalu trzeba zwrócić szczególną uwagę na postanowienia umowne dotyczące okoliczności uprawniających ubezpieczonego do skorzystania z polisy. Może się bowiem okazać, że co prawda posiadacz takiego usługi znajdzie się w szpitalu choćby na kilka dni, a i tak nie będzie uprawniony do wypłaty odszkodowania. W dokumentach ubezpieczenia należy jednoznacznie i konkretnie zdefiniować jakie wyjątkowe zdarzenia objęte są ochroną. Dokładne wyjaśnienie tej kwestii jest jedną z najważniejszych spraw, o których powinien pamiętać każdy klient towarzystwa ubezpieczeniowego przed podpisaniem umowy.

Pozostałe zagadnienia, o których warto pamiętać, są elementami standardowymi dla pozostałych rodzajów ubezpieczeń, a więc chodzi tu przede wszystkim o określenie sumy ubezpieczenia oraz wysokości miesięcznej składki.

W przypadku, gdy analizujemy ubezpieczenie na wypadek pobytu w szpitalu, zawsze należy zastanowić się jaka suma ubezpieczenia jest satysfakcjonująca dla klienta – schorzenia wymagające hospitalizacji mogę przekreślić karierę zawodową, a nawet oznaczać konieczność zakończenia dotychczasowej aktywności zarobkowej. Rekompensata tego rodzaju strat zawsze wymaga sporych nakładów.

W jakim wieku można zakupić ubezpieczenie na wypadek pobytu w szpitalu?

Ważnym zagadnieniem dla omawianego tu rodzaju ubezpieczenia jest określony wiek, do którego towarzystwa ubezpieczeniowego oferują takie polisy. Ubezpieczenie na wypadek pobytu w szpitalu najczęściej nie jest dostępne dla osób, które ukończyły 60-65 rok życia. Wynika to z faktu, iż w tym okresie życia wzrasta ryzyko hospitalizacji, a tym samym ryzyko obowiązku wypłaty odszkodowania po stronie ubezpieczyciela. Towarzystwa ubezpieczeniowe zawsze dążą do minimalizacji tego rodzaju prawdopodobieństwa.

Ile kosztuje ubezpieczenie na wypadek pobytu w szpitalu?

Koszty ubezpieczenia na wypadek pobytu w szpitalu wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych miesięcznie. Jeżeli ubezpieczenie na wypadek pobytu w szpitalu przeważnie stanowi część składową polisy ubezpieczenia na życie, składka ubezpieczeniowa jest rozszerzeniem polisy podstawowej – towarzystwa ubezpieczeniowe za dodatkową opłatą proponują większą ochronę, w tym wypadku na okoliczność pobytu w szpitalu. Warto wiedzieć, że tym sposobem można też rozszerzyć polisę, np. o pomoc psychologa, pokrycie kosztów rehabilitacji czy przeprowadzenia zabiegu medycznego w prywatnej klinice. Opcji jest całe mnóstwo.

Sumy ubezpieczenia kształtują się różnorodnie, aczkolwiek przeważnie wahają się przedziale od kilkudziesięciu tysięcy do nawet kilku milionów złotych. Nie powinno to jednak dziwić, zwłaszcza gdy weźmie się pod uwagę koszty leczenia poważnych schorzeń czy wyrównania utraconych dochodów ze względu na konieczność hospitalizacji i rekonwalescencji, niejednokrotnie trwającej nawet kilka miesięcy.

Gdzie kupić ubezpieczenie na wypadek pobytu w szpitalu?

Ubezpieczenie na wypadek pobytu w szpitalu otrzymamy w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym; stosowne formalności można załatwić także bez wychodzenia z domu – przez internet. Trzeba jednak pamiętać, że ubezpieczenie na życie i związane z nim ubezpieczenie od pobytu w szpitalu należy do bardziej rozbudowanych i skomplikowanych produktów ubezpieczeniowych, dlatego aby dobrze wybrać najlepszą dla siebie polisę, warto skorzystać z pomocy specjalistów od ubezpieczeń.

Pomogą oni porównać oferty wielu różnych ubezpieczycieli, a jednocześnie znają się na różnego rodzaju zapisach zawartych w dokumentach ubezpieczenia drobnym druczkiem.

Jak uzyskać odszkodowanie z ubezpieczenia na wypadek pobytu w szpitalu?

Dochodzenie roszczeń, których źródłem jest ubezpieczenie na wypadek pobytu w szpitalu, przebiega tak samo jak w przypadku innych polis ubezpieczenia. Całą procedurę rozpoczyna zgłoszenie, jakie należy przesłać do towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym poszkodowany wykupił polisę. Można to zrobić w dowolnej formie, choć aktualnie ubezpieczeni najczęściej korzystają z formularzy internetowych.

Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby procedurę odszkodowawczą zainicjować w sposób tradycyjny, np. za pomocą listu poleconego.

W przypadkach, w których ubezpieczony nie zgadza się z wysokością zaproponowanego przez ubezpieczyciela świadczenia, ma on prawo zgłosić reklamację. Jeżeli zaś jego oczekiwania nadal nie zostały spełnione, pozostaje wszczęcie rozprawy sądowej, lecz jest to coraz rzadziej stosowana procedura Z pewnością najlepszą ochroną przed tego typu sytuacjami jest wybór odpowiedniego towarzystwa ubezpieczeniowego oraz dokładne sprawdzenie ogólnych warunków ubezpieczenia i wzoru umowy.

PODSUMOWANIE:

  • Ubezpieczenie na wypadek pobytu w szpitalu zwykle stanowi część polisy ubezpieczenia na życie – jest jednym z elementów, o które można je rozszerzyć;
  • Klient towarzystwa ubezpieczeniowego zainteresowany tego rodzaju usługą, musi dopłacić do miesięcznej składki odpowiednią sumę, wahającą się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych;
  • Trzeba również pamiętać, że nie każdy pobyt w szpitalu objęty jest ochroną ubezpieczeniową. Najczęściej zakres ubezpieczenia definiowany jest ze względu na długość trwania hospitalizacji lub jednostkę chorobową będącą jej podstawą;
  • Ubezpieczenie na wypadek pobytu w szpitalu w przypadku większości towarzystw ubezpieczeniowych jest niedostępne dla osób, które ukończyły 60-65 rok życia;
  • Dochodzenie roszczeń z polisy ubezpieczenia na wypadek pobytu w szpitalu wygląda analogicznie jak w przypadku innych rodzajów ubezpieczeń – procedurę inicjuje zgłoszenie zajścia wypadku objętego ochroną ubezpieczeniową we właściwym towarzystwie.
Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej