Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz
Aktualizowano: 28.07.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
4.3/5 - (3 votes)

Jednym z często wykorzystywanych sposobów na obniżenie składki OC jest dopisanie do dowodu rejestracyjnego współwłaściciela pojazdu. Z rozwiązania tego bardzo często korzystają młodzi kierowcy, dla których ulgi w ubezpieczeniu doświadczonych za kółkiem osób mogą oznaczać sporą oszczędność. Na czym polega współwłasność auta i co warto wiedzieć w kwestii zagadnienia: “ubezpieczenie OC – współwłaściciel – zniżki”?

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Na czym polega współwłasność auta?

Samochód, dokładnie tak samo jak nieruchomość czy biznes, może być własnością więcej niż jednej osoby. Współwłasność auta oznacza, że ma ono co najmniej dwóch właścicieli. Co jednak ważne – aby współwłasność samochodu miała moc prawną, nazwiska wszystkich współwłaścicieli muszą być wpisane do dowodu rejestracyjnego.

Czytaj także: Sprzedaż samochodu przez współwłaścicieli

Współwłaścicielem może być zarówno człowiek rodziny, jak i osoba niespokrewniona. Najczęściej z możliwości współwłasności korzystają osoby młode i niedoświadczone za kółkiem, czyli młodzi kierowcy. Współwłaścicielem zostają z kolei często starsi kierowcy, z latami doświadczenia i bezszkodową historią. Dlaczego? Mają oni coś, czego nie mają młodzi kierowcy, a co byłoby im bardzo potrzebne.

Mowa tutaj o zniżkach w ubezpieczeniu. Na jakiej zasadzie działają zniżki OC współwłaściciela? Co warto wiedzieć w kwestii: “współwłaściciel samochodu a OC”?

Składka ubezpieczenia OC ze współwłaścicielem

Obiektem pożądania każdego kierowcy są zniżki OC. Współwłaściciel z owymi zniżkami jest nie mniej pożądany. Chodzi oczywiście o wydatek, z jakim wiąże się ubezpieczenie samochodu. Współwłaściciel auta, który posiada na swoim koncie zniżki za bezszkodową jazdę, szczególnie dla młodego kierowcy, może oznaczać ogromne oszczędności.

Towarzystwa ubezpieczeniowe kalkulując składkę ubezpieczeniową, wezmą pod uwagę zniżki doświadczonej osoby i jej historię ubezpieczeniową. Nie oznacza to, że ryzyko ubezpieczeniowe związane z młodym kierowcą nie będzie brane pod uwagę, ale ulgi, jakie wnosi doświadczona osoba, mogą znacznie obniżyć cenę polisy.

UWAGA: Na wysokość składki ubezpieczeniowej wpływają dane dotyczące samego pojazdu, jak i wszystkich jego współwłaścicieli.

Czy współwłaściciel ma zniżki na OC?

Wiemy już, że w przypadku zależności “współwłaściciel auta – zniżki” możemy liczyć na spore korzyści. Warto jednak mieć na uwadze, że teoretycznie każdy z właścicieli auta pracuje na swoje własne zniżki. Oznacza to, że z każdym rokiem bezszkodowej jazdy, na jego koncie zapisuje się zazwyczaj 10 proc. zniżki w OC.

Towarzystwa ubezpieczeniowe, które kalkulują składkę ubezpieczenia na przykład dla młodego kierowcy nieposiadającego jeszcze historii ubezpieczeniowej, choć uwzględniają ryzyko związane z niedoświadczonym kierowcą, wezmą pod uwagę zniżki wypracowane przez współwłaściciela pojazdu.

UWAGA: Niedoświadczony współwłaściciel pojazdu w dalszym ciągu musi liczyć się z wyższą składką ubezpieczeniową. Ubezpieczyciel nadal będzie uwzględniał ryzyko związane z młodym wiekiem i brakiem doświadczenia.

Czy jako współwłaściciel traci zniżki przy kolizji?

Do tej pory kwestia “współwłaściciel samochodu a zniżki” prezentuje się wyjątkowo obiecująco. Sytuacja, kiedy przechodzą zniżki OC na współwłaściciela wydaje się nieść za sobą same korzyści. A jak jest w rzeczywistości? Czy współwłaściciel traci zniżki przy kolizji? Owszem! W przypadku, gdy jeden ze współwłaścicieli doprowadzi do wypadku czy kolizji, zniżki na OC tracą wszyscy współwłaściciele.

Oznacza to, że jeśli młody i niedoświadczony adept motoryzacji spowoduje wypadek, finansowe skutki związane z wysokością składki ubezpieczeniowej w następnym roku ubezpieczeniowym odczuje również drugi współwłaściciel.

Jak dopisać współwłaściciela pojazdu?

Współwłaścicielem pojazdu można zostać w momencie zakupu auta, jak i później. W pierwszym przypadku, w umowie kupna-sprzedaży należy jedynie wskazać, że pojazd nabywają dwie osoby. Jeśli chcemy ustanowić współwłaściciela na późniejszym etapie, możemy zrobić to poprzez spisanie aktu darowizny. Wówczas wystarczy w umowie przekazać część udziałów auta drugiej osobie. Konieczna będzie także wizyta w urzędzie skarbowym.

UWAGA: Z podatku od czynności cywilnoprawnych zwolnieni są współwłaściciele dopisani do dowodu na podstawie otrzymanej darowizny od członka najbliższej rodziny.

Pamiętajmy, że zwieńczeniem procesu ustalenia współwłasności jest dopisanie drugiej osoby do dowodu rejestracyjnego, a w dalszej kolejności poinformowanie ubezpieczyciela o zmianie własności samochodu.

PODSUMOWANIE:

  • Współwłasność auta oznacza, że jest ono własnością więcej niż jednej osoby.
  • Na wysokość składki ubezpieczeniowej wpływają dane dotyczące samego pojazdu, jak i wszystkich jego współwłaścicieli.
  • Współwłasność z osobą z wypracowanymi zniżkami OC jest sprawdzonym sposobem na niższe składki ubezpieczeniowe.
  • W razie wypadku czy kolizji spowodowanej przez jednego ze współwłaścicieli, zniżki w OC tracą wszystkie osoby wpisane do dowodu rejestracyjnego.

Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Nieustannie poszerza horyzonty podejmując się tematów z zakresu turystyki, językoznawstwa czy tematyki kryminalnej. Od kilku lat związana z branżą ubezpieczeń. W wolnym czasie eksploruje otoczenie czytając i prowadząc bloga.

mandat na raty
Mandat na raty Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Mandaty drogowe są jednym z najczęstszych sposobów karania kierowców za naruszenie przepisów ruchu drogowego w Polsce. Choć większość mandatów należy opłacić w wyznaczonym terminie, wielu kierowców znajduje się w sytuacji, w której jednorazowa spłata kary stanowi duże obciążenie...
Czytaj dalej
1 ar ile to m2
1 ar – ile to m2? Autor Katarzyna Matusiak Nieruchomości
Zakup działki pod budowę domu wiąże się z koniecznością zrozumienia kluczowych pojęć, które pomogą wybrać odpowiednią wielkość terenu. Co to jest hektar? Ile metrów kwadratowych to 1 ar? Co jeszcze warto wiedzieć na temat powierzchni działki przeznaczonej na budowę domu? Poniżej...
Czytaj dalej