Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz
Aktualizowano: 28.07.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
5/5 - (1 vote)

Unieruchomienie auta i uniemożliwienie kontynuowania podróży to jeden z największych koszmarów kierowców. W takiej sytuacji jedynym wyjściem okazuje się często holowanie. Czy oferuje je ubezpieczenie OC? Lawety i wsparcie w holowaniu nie zawsze muszą kosztować krocie. Warto więc wiedzieć, kiedy możliwa jest darmowa laweta w ubezpieczeniu OC i w jaki sposób skorzystać z opcji bezpłatnego holowania!

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Czy ubezpieczenie OC pokrywa koszty lawety?

W jakich sytuacjach możemy liczyć na holowanie auta za darmo? Kiedy możliwa jest darmowa laweta? A w końcu czy ubezpieczenie OC pokrywa koszty lawety? Kierowcy, którzy choć raz w życiu stanęli przed koniecznością holowania auta, z pewnością zadawali sobie tego typu pytania.

Czytaj także: Ile kosztuje holowanie samochodu

W poszukiwaniu odpowiedzi na nie, warto jednak rozróżnić dwie sytuacje i rozważyć zależność w kwestii: “ubezpieczenie OC – darmowa laweta” a “laweta z OC sprawcy”. W ten sposób odpowiemy sobie na pytania, kiedy możliwe jest holowanie auta za darmo w ramach swojego ubezpieczenia, a kto płaci za holowanie po wypadku czy kolizji, w której jesteśmy poszkodowani.

Zacznijmy jednak od początku – czy ubezpieczenie OC pokrywa koszty lawety? Towarzystwa ubezpieczeniowe w ramach przekonania do siebie kolejnych klientów, bardzo często dorzucają do obowiązkowego ubezpieczenia OC pewne darmowe dodatki, dzięki którym możemy poczuć się nieco pewniej i bezpieczniej.

Jednym z nich może być pomoc Assistance, która gwarantuje holowanie auta za darmo. Warto mieć jednak na uwadze, że usługa ta w formie dodatku do obowiązkowej polisy ma zwykle okrojony zakres. Darmowa laweta w ubezpieczeniu OC może więc gwarantować holowanie auta jedynie po kolizji, z nałożonym ograniczeniem kilometrów czy maksymalnej kwoty, jaką za lawetę pokryje ubezpieczyciel.

UWAGA: W przypadku podstawowego pakietu Assistance dodawanego do obowiązkowego ubezpieczenia, bezpłatne holowanie obejmuje najczęściej tylko sytuacje po wypadku czy kolizji. Nie możemy liczyć na nie w przypadku zwykłej awarii auta.

Jakie ubezpieczenie OC pokrywa koszty lawety?

Laweta w ubezpieczeniu OC nie jest regułą. Choć zwykle może być oferowana przez ubezpieczycieli w postaci darmowego dodatku do polisy OC lub pakietu OC/AC, nie jest standardem. Zatem, jakie ubezpieczenie gwarantuje holowanie auta za darmo?

●      Holowanie pojazdu w ramach pakietu Assistance

Z opcją darmowego holowania kierowcy kojarzą najczęściej usługę Assistance. Ta oferowana jest przez ubezpieczycieli zwykle w dwóch formach – pakietu podstawowego oraz rozszerzonego. Różnią się one między sobą między innymi rodzajem zdarzeń, po których można skorzystać z bezpłatnego holowania, a także limitem kilometrów.

●      Holowanie pojazdu w ramach AC

Ubezpieczenie AC ma chronić przed finansowymi skutkami zniszczeń czy uszkodzeń auta. W przypadku usterek i awarii, których usunięcie niemożliwe będzie na miejscu, kierowca może skorzystać z opcji holowania auta. Warto jednak zwrócić uwagę na zapisy w OWU i sprawdzić, na jakich warunkach ubezpieczyciel oferuje usługę.

●      Holowanie pojazdu w ramach innych ubezpieczeń

Kierowcy zdecydowanie najczęściej korzystają z usług holowania auta za darmo właśnie z pakietu Assistance czy ubezpieczenia AC. Na podobne usługi możemy jednak liczyć chociażby w przypadku ubezpieczenia szyb czy opon.

UWAGA: Niezależnie z jakiej opcji skorzystasz, pamiętaj o zweryfikowaniu zakresu polisy i Ogólnych Warunkach Ubezpieczeń. Zakres terytorialny, limit kilometrów czy rodzaj zdarzeń, po których możesz skorzystać z opcji darmowego holowania będzie różnił się w zależności od ubezpieczyciela oraz wybranego wariantu polisy.

Jak skorzystać z opcji darmowego holowania?

Jeśli chcesz skorzystać z opcji darmowego holowania gwarantowanego przez ubezpieczyciela w ramach wykupionej polisy czy pakietu Assistance, musisz pamiętać o niezwłocznym zawiadomieniu towarzystwa o zdarzeniu. Wyjątkiem są jedynie sytuacje, kiedy nie mogłeś powiadomić ubezpieczyciela o zdarzeniu lub wówczas, gdy do zdarzenia doszło na autostradzie, gdzie pomocy udzielały specjalne służby.

W niektórych sytuacjach i po wezwaniu lawety na własną rękę, możesz wnioskować o zwrot kosztów holowania. Pamiętaj jednak, że ubezpieczyciel może odmówić wypłaty całości środków – może się tak zdarzyć na przykład w sytuacji, gdy koszt usługi firmy, z której skorzystałeś, znacznie przewyższał średnie stawki rynkowe.

PODSUMOWANIE:

  • Towarzystwa ubezpieczeniowe często oferują podstawowy pakiet Assistance obejmujący holowanie auta jako bezpłatny dodatek do OC lub OC/AC.
  • Podstawowy wariant ubezpieczenia często gwarantuje holowania auta za darmo jedynie w przypadku kolizji czy wypadku.
  • Darmowe holowanie pojazdu możliwe jest w ramach OC sprawcy, ubezpieczenia AC czy ubezpieczenia szyb i opon.
  • Pamiętaj o zweryfikowaniu zakresu polisy gwarantującej bezpłatne holowanie – sprawdź zakres terytorialny, limit kilometrów czy zdarzenia, po których przysługuje darmowa usługa.

Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Nieustannie poszerza horyzonty podejmując się tematów z zakresu turystyki, językoznawstwa czy tematyki kryminalnej. Od kilku lat związana z branżą ubezpieczeń. W wolnym czasie eksploruje otoczenie czytając i prowadząc bloga.

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej