Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 20.09.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 11 minut.
5/5 - (1 vote)

Unieruchomienie auta na trasie i brak możliwości naprawy go na miejscu to jeden z największych koszmarów kierowców. W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest więc holowanie samochodu. Powstaje tylko pytanie – czy możemy samodzielnie odholować auto na lince czy raczej konieczne będzie wezwanie lawety? Ile kosztuje holowanie samochodu w 2022 roku i w jaki sposób możemy zminimalizować koszty tej “przyjemności”?

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Czy można samodzielnie holować samochód do warsztatu?

Coraz rzadziej widuje się obrazek, w którym jeden samochód ciągnie ulicą drugi na lince holowniczej. Czy to jest dozwolone? Jak najbardziej, jednak pod pewnymi warunkami. Można liczyć na pomoc kogoś znajomego, tylko wtedy gdy:

 • awaria lub kolizja nie uszkodziła w sposób znaczący pojazdu
 • samochód posiada sprawne hamulce, układ kierowniczy i światła
 • można bez problemu otworzyć i zamknąć samochód
 • oba pojazdy – holujący i holowany mają opłacone OC.

Pamiętaj, że w przypadku holowania za pomocą linki holowniczej oba pojazdy - zarówno holujący, jak i holowany muszą posiadać ważne ubezpieczenie OC.

Warto mieć również na uwadze, że kodeks drogowy dokładnie określa zasady, których należy bezwzględnie przestrzegać podczas holowania samochodu. Te mówią chociażby o dopuszczalnej prędkości podczas holowania, która wynosi 30 km/h w terenie zabudowanym i 60 km/h w terenie niezabudowanym.

Co więcej – odległość pomiędzy pojazdami powinna wynosić nie więcej niż 3 metry przy połączeniu sztywnym, a w przypadku połączenia giętkiego – od 4 do 6 metrów. Podczas holowania samochód musi mieć włączone światła mijania i oczywiście obaj kierowcy muszą bardzo uważać podczas manewrów. W przypadku słabej widoczności pojazd holowany powinien mieć włączone światła pozycyjne. Błędem jest natomiast włączanie świateł awaryjnych. 

Kiedy musisz wezwać lawetę?

Oczywiście holowanie na lince odpada, gdy nie masz na podorędziu nikogo znajomego lub awaria przydarzy się daleko od domu. Niemożliwe jest także holowanie na własną rękę bardzo uszkodzonego pojazdu. Wtedy koniecznie trzeba wezwać lawetę. Zapoznajmy się teraz z innymi sytuacjami, w których bezwzględnie trzeba zadzwonić po pomoc lawety. Chodzi o awarię samochodów:

 • posiadających automatyczną skrzynię biegów – grozi to poważnym uszkodzeniem auta
 • elektrycznych
 • hybrydowych
 • posiadających zawieszenie hydropneumatyczne lub pneumatyczne z awarią silnika
 • mających stały napęd na obie osie, z naczepą lub przyczepą
 • takich, których awaria zdarzyła się na autostradzie.

Ile kosztuje holowanie samochodu na terenie Polski?

W tym momencie wszyscy zainteresowani zadają sobie najważniejsze pytanie – ile kosztuje holowanie samochodu na lawecie? Koszt holowania samochodu na lawecie to niemały wydatek. Ceny za tę usługę ustalane są indywidualnie i zależą one od bardzo wielu czynników. Zaczynają się od następujących kwot w zależności od indywidualnego cennika firmy:

 • od 150 zł, a najczęściej od 200 zł w górę za holowanie na terenie miasta
 • od 2,5 zł/km na trasie, jednak w praktyce to najczęściej ok. 5 zł/km.

Firmy rozliczają się więc w systemie:

 • stawki za kilometr – 2,5-5 zł/km
 • kwotowo – od 150 zł.

Do tej podstawy koniecznie trzeba dodać wiele różnych okoliczności i warunków, które wpływają na ostateczną cenę usługi.

Jeszcze większą zmorą kierowców wydaje się holowanie samochodu na parking policyjny. Wystarczy zaparkować auto w niedozwolonym miejscu lub w taki sposób, że będzie ono utrudniało ruch innym kierowcom, a nasz pojazd wyląduje wówczas pod skrzydłami policji. Ile kosztuje holowanie samochodu na parking policyjny?

Te koszty będą jeszcze większe, ale ostateczny rozrachunek zależy w dużej mierze od władz lokalnych i współpracującej z nimi firmy odpowiadającej za holowanie. Stawki te nie mogę być jednak wyższe niż stawki ustalone przez Ministerstwo Finansów. W 2022 roku za usunięcie pojazdu o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony zapłacimy 542 złote i 46 złotych za każdą dobę przechowywania.

Do tego oczywiście musimy doliczyć ewentualne mandaty za złe parkowanie. 

Co wpływa na cenę holowania pojazdu?

Sam koszt lawety rozliczany od kilometra lub kwotowo to jedno. A do tego dochodzi wiele dodatkowych okoliczności, które złożą się na ostateczną cenę holowania. Okazuje się, że to, ile zapłacisz za holowanie pojazdu, zależy od następujących czynników:

 • długość trasy – oczywiście im dalej, tym drożej, choć na długich trasach ceny za km są korzystniejsze
 • miejsce zdarzenia – holowanie w centrum miasta jest z reguły znacznie droższe niż holowanie na peryferiach, a ceny za usługę w dużej aglomeracji będą wyższe niż w małych miejscowościach
 • wielkość i waga pojazdu – duży samochód będzie potrzebował większej, specjalistycznej lawety, która jest po prostu droższa
 • czas awarii – nie bez znaczenia jest także czas, w którym auto ma być zholowane – awaria w nocy lub w niedzielę czy święto może kosztować dodatkowe 50 lub 100 zł albo dodatkowe 50% stawki podstawowej
 • dodatkowe okoliczności awarii – jeśli auto trzeba najpierw wyciągnąć z rowu, pomoc drogowa doliczy za tę usługę odpowiednią kwotę.

Ile kosztuje holowanie samochodu za granicą?

Wyjeżdżasz na wymarzone wakacje za granicę? Zawsze marzyła ci się niezapomniana wyprawa do Rumunii? I nagle samochód odmówił posłuszeństwa tysiąc kilometrów od domu? Taka wyprawa faktycznie będzie niezapomniana, bo za spektakularny powrót lawetą do domu można zapłacić około pięciu tysięcy złotych.

Koszt holowania pojazdu za granicą jest jak widać znacznie wyższy niż w Polsce. Jeśli dojdzie do awarii samochodu na przykład na terenie Niemiec, trzeba się liczyć z kosztem ok. 550 euro, czyli prawie 2,5 tysiąca zł.

Do tego oczywiście trzeba doliczyć cenę holowania pojazdu na terenie Polski.

Jak uniknąć wysokich kosztów za holowanie pojazdu?

Na szczęście istnieje bardzo prosty sposób na to, by uniknąć zapłacenia bardzo wysokiej ceny za holowanie auta, które w czasie drogi miało awarię. Ten sposób to wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia. Chodzi konkretnie o polisę Assistance, która ma na celu zapewnienie ubezpieczającemu określonej pomocy w nieoczekiwanych zdarzeniach losowych.

Assistance komunikacyjne zapewnia przede wszystkim ubezpieczonemu darmowe holowanie w razie awarii samochodu.

Jeśli masz wykupioną polisę Assistance, nie musisz płacić za holowanie auta – koszty holowania do określonego w OWU limitu kilometrów zostaną wówczas pokryte z ubezpieczenia. Trzeba jednak zwrócić uwagę na warunki ubezpieczenia i konkretnie na to, co zawiera polisa. To w niej znajdziesz wszelkie informacje dotyczące tego, w jaki sposób postępować w momencie awarii.

Jeśli nie chcesz samodzielnie ponosić kosztów lawety i posiadasz ubezpieczenie Assistance pamiętaj, że w pierwszej kolejności musisz o zdarzeniu poinformować ubezpieczyciela. Dopiero na jego zlecenie zostanie wysłana laweta. 

Co obejmuje polisa Assistance?  

Zakres ubezpieczenia Assistance jest uzależniony od wybranego wariantu. Ubezpieczyciele oferują zwykle Assistance w wersji podstawowej oraz nieco bogatszej – rozszerzonej. Dzięki temu mamy możliwość dopasować polisę do indywidualnych potrzeb i oczekiwań. 

Podstawa Assistance komunikacyjnego to bezpłatne holowanie. Jednak przy bezpłatnej lub tańszej polisie może być ono obłożone różnymi limitami, na przykład limitem kilometrów lub limitem ilości. Dlatego jeśli chcesz uniknąć niemiłego rozczarowania, zweryfikuj wcześniej zakres polisy, którą posiadasz. Decydując się jednak na rozszerzony pakiet Assistance, możesz liczyć na wsparcie w takich sytuacjach, jak chociażby: 

 • dostarczenie paliwa na miejsce zdarzenia
 • naprawę samochodu na miejscu zdarzenia
 • wymianę koła po przebiciu opony
 • uruchomienie samochodu w razie rozładowania akumulatora
 • podstawienie samochodu zastępczego
 • pomoc medyczną dla kierowcy oraz pasażerów
 • transport kierowcy i pasażerów do miejsca podróży lub miejsca zamieszkania.

Jak możesz kupić polisę Assistance?

Polisę tę możesz wykupić jako dodatek do ubezpieczenia OC i AC. Coraz więcej firm oferuje ją także jako bezpłatny dodatek do OC. W tym jednak przypadku trzeba się liczyć z faktem, że zakres polisy będzie wąski. W przypadku kryzysowej sytuacji może się więc okazać, że polisa ta jest całkowicie bezużyteczna. Warto jednak pamiętać, że mamy możliwość wykupienia Assistance jako całkowicie osobnego produktu. Przydaje się to zwłaszcza w momencie, gdy planujesz wyjazd na wakacje w Polsce lub za granicę.

Na taką okoliczność firmy ubezpieczeniowe oferują Assistance krótkoterminowe o szerokim zakresie, które chronią samochód i kierowcę, oferując szeroką pomoc techniczną i informacyjną. Koszt polisy Assistance zależy oczywiście od warunków ubezpieczenia. Im większa ochrona, tym więcej trzeba zapłacić.

Najczęściej zadawane pytania:

Czy w przypadku samochodu z automatyczną skrzynią biegów mogę go odholować do najbliższego warsztatu?

Zdecydowanie nie. Samochody z automatyczną skrzynią biegów nie są przeznaczone do samodzielnego holowania. A to z takiej prostej przyczyny, że może podczas tego zabiegu zepsuć się niemal cała automatyczna skrzynia biegów. Dlatego taniej będzie wezwać lawetę niż wymieniać skrzynię biegów. W teorii niektóre automaty można holować na krótkim dystansie i bardzo wolno, ale w praktyce lepiej nie eksperymentować z holowaniem żadnego.

Ile kosztuje holowanie samochodu wraz z wyciągnięciem auta z rowu?

Chodzi tu o wyciąganie pojazdu, który znajduje się poza jezdnią. Dotyczy to samochodu znajdującego się na drzewie, w rowie, czy utopionego w błocie. W takich sytuacjach trzeba dodatkowo zapłacić za usługę według cennika danej firmy. Wszystko zależy od stopnia uszkodzenia pojazdu, wykonanej pracy i użytego sprzętu.

Czy mogę dokupić ubezpieczenie Assistance przy wyjeździe za granicę do obecnej polisy OC/AC?

Jak najbardziej. Jeśli do tej pory nie masz Assistance w pakiecie z OC/AC, a planujesz wyjazd samochodem na urlop za granicę, to Assistance krótkoterminowe można kupić w dowolnym momencie. Zazwyczaj towarzystwa ubezpieczeniowe oferują tego typu polisy na 7, 15 lub 30 dni.

Czy w cenę polisy Assistance zawsze wliczone jest holowanie samochodu?

Oczywiście, darmowe holowanie pojazdu to przecież podstawa tej polisy. Jednak zawsze trzeba sprawdzić warunki ubezpieczenia. Im tańsza polisa, tym może zawierać więcej ograniczeń, na przykład limit kilometrów lub limit razy, kiedy samochód jest bezpłatnie holowany. Jeśli przekroczysz któryś z tych limitów, za nadwyżki będziesz musiał zapłacić.

PODSUMOWANIE:

 • W razie awarii pojazdu możliwe jest pod pewnymi warunkami (niewielkie uszkodzenia, sprawne hamulce, światła i układ kierowniczy) jego odholowanie na lince holowniczej do warsztatu.
 • W przypadku dużych uszkodzeń, aut z automatyczną skrzynią biegów, elektrycznych, hybrydowych czy z przyczepą oraz awarii na autostradzie konieczne jest wezwanie lawety.
 • Ile kosztuje holowanie samochodu? Holowanie na lawecie rozliczane jest jako stawka za kilometr – 2,5-5 zł/km lub kwotowo – od 150 zł w górę.
 • Cena holowania pojazdu zależy od wielu czynników, w tym długości trasy, miejsca, czasu i dodatkowych okoliczności takich jak wyciąganie pojazdu z rowu.
 • Koszt holowania samochodu za granicą jest znacznie wyższy niż w Polsce i może wynieść nawet kilka tysięcy złotych.
 • Wykupienie ubezpieczenia Assistance pozwala na uniknięcie wysokich kosztów za lawetę.
 • Usługa Assistance zależy od warunków i zakresu ochrony, ale zawsze gwarantuje darmowe holowanie pojazdu w ramach ubezpieczenia na zasadach ujętych w umowie.

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Dołącz do dyskusji

 • Lol pisze:

  XDDDDDDD Weźcie skasujcie te bzdety. 1,19 zł za km to 10 lat temu nawet nikt nie jeździł, Nikt o zdrowych zmysłach poniżej 5zł netto nie wyjeżdża z bazy, chyba że zamierza zamknąć firme

 • Dominik Świątek pisze:

  Co za bzdury. Obecnie stawka umowna sa kwoty rzędu 6.00zl netto za km – podkreślam, stawką umowną. Stawka rynkowa za usuniecie pojazdu osobowego jest znacznie wyższa. Zapraszam po materiały i wiedzę merytoryczną.

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej