Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 14.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 9 minut.
Rate this post

Stało się – samochód zepsuł się na drodze i nie ma szans, by dojechać nim do warsztatu. Co robić w takiej sytuacji? Czy można go samodzielnie odholować na lince, czy jednak trzeba wezwać lawetę? Ile kosztuje holowanie samochodu? Od czego to zależy? I wreszcie pozostaje pytanie, jak w takiej sytuacji pomaga polisa ubezpieczeniowa? Poznaj związane z tym szczegóły. 

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Czy można samodzielnie holować samochód do warsztatu?

Coraz rzadziej widuje się obrazek, w którym jeden samochód ciągnie ulicą drugi na lince holowniczej. Czy to jest dozwolone? Jak najbardziej, jednak pod pewnymi warunkami. Można liczyć na pomoc kogoś znajomego, tylko wtedy gdy:

 • awaria lub kolizja nie uszkodziła w sposób znaczący pojazdu
 • samochód posiada sprawne hamulce, układ kierowniczy i światła
 • można bez problemu otworzyć i zamknąć samochód
 • oba pojazdy – holujący i holowany mają opłacone OC.

Pamiętaj! Podczas holowania samochód musi mieć włączone światła mijania i oczywiście obaj kierowcy muszą bardzo uważać podczas manewrów.

Kiedy musisz wezwać lawetę?

Oczywiście holowanie na lince odpada, gdy nie masz na podorędziu nikogo znajomego lub awaria przydarzy się daleko od domu. Niemożliwe jest także holowanie na własną rękę bardzo uszkodzonego pojazdu. Wtedy koniecznie trzeba wezwać lawetę. Zapoznajmy się teraz z innymi sytuacjami, w których bezwzględnie trzeba zadzwonić po pomoc lawety. Chodzi o awarię samochodów:

 • posiadających automatyczną skrzynię biegów – grozi to poważnym uszkodzeniem auta
 • elektrycznych
 • hybrydowych
 • posiadających zawieszenie hydropneumatyczne lub pneumatyczne z awarią silnika
 • mających stały napęd na obie osie, z naczepą lub przyczepą
 • takich, których awaria zdarzyła się na autostradzie.

Ile kosztuje holowanie samochodu na terenie Polski?

Koszt holowania samochodu na lawecie to niemały wydatek. Ceny za tę usługę ustalane są indywidualnie i zależą one od bardzo wielu czynników. Zaczynają się od następujących kwot w zależności od indywidualnego cennika firmy:

 • od 100 zł, a najczęściej od 120 – 150 zł w górę za holowanie na terenie miasta
 • od 1,19 zł/km na trasie, jednak w praktyce to najczęściej ponad 2 zł/km.

Firmy rozliczają się więc w systemie:

 • stawki za kilometr – 1-3 zł/km
 • kwotowo – od 100 zł.

Do tej podstawy koniecznie trzeba dodać wiele różnych okoliczności i warunków, które wpływają na ostateczną cenę usługi.

Co wpływa na cenę holowania pojazdu?

Sam koszt lawety rozliczany od kilometra lub kwotowo to jedno. A do tego dochodzi wiele dodatkowych okoliczności, które złożą się na ostateczną cenę holowania. Okazuje się, że to, ile zapłacisz za holowanie pojazdu, zależy od następujących czynników:

 • długość trasy – oczywiście im dalej, tym drożej, choć na długich trasach ceny za km są korzystniejsze
 • miejsce zdarzenia – holowanie w centrum miasta jest z reguły znacznie droższe niż holowanie na peryferiach, a ceny za usługę w dużej aglomeracji będą wyższe niż w małych miejscowościach
 • wielkość i waga pojazdu – duży samochód będzie potrzebował większej, specjalistycznej lawety, która jest po prostu droższa
 • czas awarii – nie bez znaczenia jest także czas, w którym auto ma być zholowane – awaria w nocy lub w niedzielę czy święto może kosztować dodatkowe 50 lub 100 zł albo dodatkowe 50% stawki podstawowej
 • dodatkowe okoliczności awarii – jeśli auto trzeba najpierw wyciągnąć z rowu, pomoc drogowa doliczy za tę usługę odpowiednią kwotę.

Ile kosztuje holowanie samochodu za granicą?

Wyjeżdżasz na wymarzone wakacje za granicę? Zawsze marzyła ci się niezapomniana wyprawa do Rumunii? I nagle samochód odmówił posłuszeństwa tysiąc kilometrów od domu? Taka wyprawa faktycznie będzie niezapomniana, bo za spektakularny powrót lawetą do domu można zapłacić około pięciu tysięcy złotych.

Koszt holowania pojazdu za granicą jest jak widać znacznie wyższy niż w Polsce. Jeśli dojdzie do awarii samochodu na przykład na terenie Niemiec, trzeba się liczyć z kosztem ok. 550 euro, czyli prawie 2,5 tysiąca zł.

Do tego oczywiście trzeba doliczyć cenę holowania pojazdu na terenie Polski.

Jak uniknąć wysokich kosztów za holowanie pojazdu?

Na szczęście istnieje bardzo prosty sposób na to, by uniknąć zapłacenia bardzo wysokiej ceny za holowanie auta, które w czasie drogi miało awarię. Ten sposób to wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia. Chodzi konkretnie o polisę Assistance, która ma na celu zapewnienie ubezpieczającemu określonej pomocy w nieoczekiwanych zdarzeniach losowych.

Assistance komunikacyjne zapewnia przede wszystkim ubezpieczonemu darmowe holowanie w razie awarii samochodu.

Jeśli masz wykupioną polisę Assistance, nie musisz płacić za holowanie. Trzeba jednak zwrócić uwagę na warunki ubezpieczenia i konkretnie na to, co zawiera polisa. Jeśli nie chcesz ponieść kosztów polisy, nie wzywaj sam lawety po awarii samochodu. Zdarzenie musisz natomiast zgłosić ubezpieczycielowi, który wysyła lawetę.

Co obejmuje polisa Assistance?  

Podstawa Assistance komunikacyjnego to bezpłatne holowanie. Jednak przy bezpłatnej lub tańszej polisie może być ono obłożone różnymi limitami, na przykład limitem kilometrów lub limitem ilości. Natomiast oprócz usługi holowania Assistance może przy szerokim zakresie ochrony obejmować między innymi:

 • dostarczenie paliwa na miejsce zdarzenia
 • naprawę samochodu na miejscu zdarzenia
 • wymianę koła po przebiciu opony
 • uruchomienie samochodu w razie rozładowania akumulatora
 • podstawienie samochodu zastępczego
 • pomoc medyczną dla kierowcy oraz pasażerów
 • transport kierowcy i pasażerów do miejsca podróży lub miejsca zamieszkania.

Jak możesz kupić polisę Assistance?

Polisę tę możesz wykupić jako dodatek do ubezpieczenia OC i AC. Coraz więcej firm oferuje ją także jako bezpłatny dodatek do OC. W tym jednak przypadku trzeba się liczyć z faktem, że zakres polisy będzie wąski. Istnieje także możliwość wykupienia Assistance jako całkowicie osobnego produktu. Przydaje się to zwłaszcza w momencie, gdy planujesz wyjazd na wakacje w Polsce lub za granicę.

Na taką okoliczność firmy ubezpieczeniowe oferują Assistance krótkoterminowe o szerokim zakresie, które chronią samochód i kierowcę, oferując szeroką pomoc techniczną i informacyjną. Koszt polisy Assistance zależy oczywiście od warunków ubezpieczenia. Im większa ochrona, tym więcej trzeba zapłacić.

Najczęściej zadawane pytania:

Czy w przypadku samochodu z automatyczną skrzynią biegów mogę go odholować do najbliższego warsztatu?

Zdecydowanie nie. Samochody z automatyczną skrzynią biegów nie są przeznaczone do samodzielnego holowania. A to z takiej prostej przyczyny, że może podczas tego zabiegu zepsuć się niemal cała automatyczna skrzynia biegów. Dlatego taniej będzie wezwać lawetę niż wymieniać skrzynię biegów. W teorii niektóre automaty można holować na krótkim dystansie i bardzo wolno, ale w praktyce lepiej nie eksperymentować z holowaniem żadnego.

Ile kosztuje holowanie samochodu wraz z wyciągnięciem auta z rowu?

Chodzi tu o wyciąganie pojazdu, który znajduje się poza jezdnią. Dotyczy to samochodu znajdującego się na drzewie, w rowie, czy utopionego w błocie. W takich sytuacjach trzeba dodatkowo zapłacić za usługę według cennika danej firmy. Wszystko zależy od stopnia uszkodzenia pojazdu, wykonanej pracy i użytego sprzętu.

Czy mogę dokupić ubezpieczenie Assistance przy wyjeździe za granicę do obecnej polisy OC/AC?

Jak najbardziej. Jeśli do tej pory nie masz Assistance w pakiecie z OC/AC, a planujesz wyjazd samochodem na urlop za granicę, to Assistance krótkoterminowe można kupić w dowolnym momencie. Zazwyczaj towarzystwa ubezpieczeniowe oferują tego typu polisy na 7, 15 lub 30 dni.

Czy w cenę polisy Assistance zawsze wliczone jest holowanie samochodu?

Oczywiście, darmowe holowanie pojazdu to przecież podstawa tej polisy. Jednak zawsze trzeba sprawdzić warunki ubezpieczenia. Im tańsza polisa, tym może zawierać więcej ograniczeń, na przykład limit kilometrów lub limit razy, kiedy samochód jest bezpłatnie holowany. Jeśli przekroczysz któryś z tych limitów, za nadwyżki będziesz musiał zapłacić.

PODSUMOWANIE:

 • W razie awarii pojazdu możliwe jest pod pewnymi warunkami (niewielkie uszkodzenia, sprawne hamulce, światła i układ kierowniczy) jego odholowanie na lince holowniczej do warsztatu.
 • W przypadku dużych uszkodzeń, aut z automatyczną skrzynią biegów, elektrycznych, hybrydowych czy z przyczepą oraz awarii na autostradzie konieczne jest wezwanie lawety.
 • Ile kosztuje holowanie samochodu? Holowanie na lawecie rozliczane jest jako stawka za kilometr – 1-3 zł/km lub kwotowo – od 100 zł w górę.
 • Cena holowania pojazdu zależy od wielu czynników, w tym długości trasy, miejsca, czasu i dodatkowych okoliczności takich jak wyciąganie pojazdu z rowu.
 • Koszt holowania samochodu za granicą jest znacznie wyższy niż w Polsce i może wynieść nawet kilka tysięcy złotych.
 • Wykupienie ubezpieczenia Assistance pozwala na uniknięcie wysokich kosztów za lawetę.
 • Usługa Assistance zależy od warunków i zakresu ochrony, ale zawsze gwarantuje darmowe holowanie pojazdu w ramach ubezpieczenia na zasadach ujętych w umowie.

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Dołącz do dyskusji
Kiedy tramwaj ma pierwszeństwo
Kiedy tramwaj ma pierwszeństwo? Autor Anna Rychlewicz Komunikacyjne
Odwieczne pytanie nurtujące zmotoryzowanych brzmi: “kiedy tramwaj ma pierwszeństwo?”. Dla kierowców, których drogi na co dzień nie krzyżują się z pojazdami szynowymi, kwestia pierwszeństwa przejazdu to prawdziwa zmora. I choć działa tutaj zasada mówiąca o pierwszeństwie pojazdu wi...
Czytaj dalej
Indywidualne tablice rejestracyjne
Indywidualne tablice rejestracyjne Autor Dorota Bajorek Komunikacyjne
Tablice rejestracyjne pozwalają na szybką identyfikację pojazdu w razie potrzeby i informują, skąd pochodzi dany pojazd. Jednak obecnie na różne sposoby próbujemy pokazać swoją osobowość. Coraz częściej więc właściciele samochodów chcą się wyróżniać z tłumu i decydują się n...
Czytaj dalej