Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska
Aktualizowano: 15.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.
Rate this post

Pech nie zna granic. Rozładowany akumulator, przebita opona, zatrzaśnięcie kluczyków czy brak paliwa w szczerym polu mogą zdarzyć się wszędzie. Tego typu zdarzenia są szczególnie kłopotliwe podczas zagranicznych wojaży. Pomóc i to praktycznie od ręki może assistance na Europę. Wyjaśniamy, czym jest taka polisa i jak wybrać najlepszą opcję.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Ubezpieczenia samochodu kojarzymy z wypadkami. Assistance też się wtedy przydaje, ale najczęściej korzystamy z niego w czasie awarii. Są one szczególnie kłopotliwe, gdy jesteśmy w dalszej trasie lub za granicą. Nie musimy się martwić, że nie znamy języka czy nie mamy pojęcia, gdzie szukać lokalnych warsztatów naprawczych, bo mamy assistance.

Czytaj także: Ile kosztuje holowanie samochodu

Co to jest assistance na Europę?

Dosłownie tłumacząc assistance oznacza wsparcie. I właśnie na jego udzielaniu polega to ubezpieczenie. Dzięki niemu mamy organizowaną i opłaconą pomoc, gdy przytrafi się nam awaria samochodu, kolizja lub wypadek oraz kradzież. W przypadku wariantu na Europę, jak sama nazwa wskazuje, niezbędna pomoc udzielana jest nam w krajach europejskich. Co ważne, w przeciwieństwie do OC czy AC, wsparcie dostajemy od razu (w ciągu 30 minut od zgłoszenia) i najczęściej na miejscu zdarzenia.

Limit holowania, z tłumaczem i we właściwym miejscu

Zakres usług assistance może być szeroki, między innymi organizacja i opłacenie pomocy na drodze, samochód zastępczy, transport medyczny dla kierowcy i pasażerów, organizacja i opłacenie noclegów, opieka nad dziećmi i zwierzętami itd. (szczegółowo na ten temat możecie przeczytać na naszej stronie poświęconej assistance „Pomoc w drodze”). Na pomoc możemy liczyć w przypadku awarii, kolizji, wypadku lub kradzieży.

Są natomiast 4 rzeczy, na które warto szczególnie zwrócić uwagę w assistance na Europę.

  1. Holowanie – limity. W zależności od wybranego wariantu nasze assistance może mieć ograniczenia związane z holowaniem. Możemy mieć opcję holowania do najbliższego warsztatu lub do miejsca wskazanego przez ubezpieczonego. W tym drugim przypadku towarzystwa nakładają limity np., do 200 km, 500 km czy 1000 km. W wariantach premium limitu może też nie być. Jeśli koniecznie chcemy naprawiać auto w Polsce, niskie limity są nie dla nas, a wysokie starczą na najbliższych sąsiadów i ewentualnie ich sąsiadów. Z dalszymi wojażami może być trudniej. Limit kilometrów nie będzie miał dla nas znaczenia, jeśli zdecydujemy się naprawiać czy złomować auto w kraju zdarzenia. W końcu obsługę i opłaty z tego tytułu mamy w cenie assistance.
  2. Tłumacz. Nawet prozaiczny problem, jak guma na drodze może być stresujący i kłopotliwy, gdy jesteśmy w obcym kraju i do tego nie znamy języka. Dlatego tłumacz jest niezbędny w pakiecie assistance na Europę.
  3. Zakres terytorialny. Czasem nazwa assistance na Europę może być myląca, bo niekoniecznie ubezpieczenie działa w każdym kraju starego kontynentu. Przed zakupem sprawdźmy, które państwa są (jeśli w ogóle) na liście wyłączeń.
  4. Wyłączenia. Częstym ograniczeniem jest pomoc przy powtórnej awarii z powodu tej samej usterki. Jeśli po pierwszym zdarzeniu kierowca nie naprawił problemu, może mieć kłopot z uzyskaniem wsparcia przy kolejnym zgłoszeniu tego samego. Uważajmy też na tzw. rażące niedbalstwo.

Na godziny, dni, a nawet rok

Assistance na Europę możemy kupić na krótko, np. na kilka godzin czy kilka dni. Możemy też wybrać np. dwutygodniowy, miesięczny, kwartalny, półroczny, a nawet roczny okres. Wszystko zależy od tego, czy w danym roku spodziewamy się częstych europejskich wyjazdów samochodem, czy planujemy np. tylko jeden wakacyjny wypad.

Przy zakupie zwróćmy uwagę na karencję. Są ubezpieczyciele, którzy nie uruchamiają ochrony zaraz po opłaceniu składki, ale dopiero po kilku lub kilkunastu dniach. Nie warto więc odkładać zakupu assistance na Europę na ostatnią chwilę, by nie okazało się, że jesteśmy już w trasie, ale nasze ubezpieczenie wystartuje np. za tydzień.

Assistance na Europę – cena

Ubezpieczenia pomocowe nie są drogie i nie inaczej jest z assistance na Europę. Stawki wahają się od kilkudziesięciu złotych do nieco ponad stu złotych w opcji całorocznej. Cena zależy przede wszystkim od czasu trwania ochronny, jej zakresu i wieku auta. Wiadomo, im więcej usług i na dłużej, tym więcej zapłacimy za produkt. Im młodszy samochód, tym mniejsza szansa na awarię, a więc i niższa cena polisy.

Cena krótkoterminowego assistance na Europę może być niewiele niższa niż całorocznego wariantu.

Assistance w ramach OC i AC

Wiele firm dokłada nam ubezpieczenie assistance w ramach polisy OC, AC lub pakietu. Zazwyczaj jest to mocno okrojony wariant. Z reguły obejmuje on pomoc tylko na terenie kraju, a holowanie ma limit kilometrów. Ograniczenia mogą dotyczyć też rodzaju zdarzeń – uzyskamy pomoc w razie kolizji lub wypadku, ale już nie przy awarii czy kradzieży. Fajnie mieć taki bonus, jeśli nie wpływa na cenę podstawowego ubezpieczenia, ale na europejskie wojaże warto dokupić assistance na Europę.

PODSUMOWANIE:

  • Assistance na Europę zapewnia szeroki zakres usług pomocowych, gdy zdarzy nam się awaria, kolizja lub wypadek oraz kradzież auta w którymś z europejskich krajów.
  • Przy wyborze assistance na Europę upewnijmy się, jakie mamy limity holowania, wyłączenia (w tym geograficzne) i czy możemy liczyć na pomoc tłumacza.
  • Tego typu assistance możemy kupić na cały rok lub krótkoterminowo – tylko na czas wyjazdu.
  • Przy zakupie krótkoterminowego assistance na Europę zwróćmy uwagę na czas trwania karencji.

Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska

Pasjonatka komunikacji i dobrego contentu na temat ubezpieczeń. Od ponad 10 lat wspiera różne marki w skutecznym komunikowaniu się z otoczeniem. Jest przekonana, że o ubezpieczeniach można mówić prosto i ciekawie. Po godzinach: pochłania książki w każdej ilości i planuje kolejne podróże (backpaker to jej drugie imię ;) ). Pasjami chodzi po górach i odwiedza stare, często zrujnowane budynki, czyli … zamki wszelkiej maści.

Dołącz do dyskusji

  • Damian pisze:

    Dzień dobry,
    Chciałbym poznać kwotę Assistance Europa na mój samochód SY0011J

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej